Autor Wątek: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie  (Przeczytany 5446 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« dnia: Wrzesień 18, 2023, 23:17:58 »
Mam bardzo krótkie pytanie. Czy ktoś z władz Państwowych może zainterweniować w TVN24 w sprawie ochron wizerunku  naszej koleżanki i kolegi  z OSP Żukowo.  Materiał filmowy cały czas wisi na kanale stacji, co nie powinno mieć miejsce i chyba przekracza pewne granice dziennikarskiego rzemiosła. Z uwagi na stację na Związek OSP bym tu nie liczył. Zdjęcie zamazałem  z szacunku do ofiar i ich rodzin.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2023, 23:35:22 wysłana przez MIKO »

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2023, 08:19:37 »
Oglądałem ten materiał kilkukrotnie. Co Ty tam widzisz?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2023, 09:35:03 »
Wiesz w jakim celu stawia się parawany i dodatkowo osłania miejsce zdarzenia samochodami ratowniczymi ? 
By w trakcie wydobywanie ciał z pod pojazdu i oględzin media i osoby prywatne tego nie filmowali i nie robili zdjęć. Ani to widok miły, a do tego przykry dla rodziny itd.
Dlatego poważne media nie latają wówczas nad miejscem oględzin i nie filmują tego, a tym bardziej nie upubliczniają takich nagrań . Zdarzało się że nawet wprowadzaliśmy zakaz lotów blokując dla służb ratowniczych przestrzeń lotniczą.  Świetnie wiedzą o tym media że nie wolno tego filmować i upubliczniać. A jak nie widzisz co jest sfilmowane to już nie moja wina. Ja nie mam ochoty kadrować dla ciebie tego zdjęcia.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2023, 11:33:14 »
Chyba za bardzo rozdmuchujesz popiół po pożarze. Jakość materiału nawet w najwyższej dostępnej jakości na portalu (1080p) nie pozwala na jednoznaczną identyfikację co jest za parawanem. Za to zrobiłeś porządną reklamę dla stacji w postaci clickbaitów (teraz każdy użytkownik forum będzie chciał to osobiście sprawdzić).

Bardziej mnie zaintrygowało to - jeśli tam jeszcze są ciała to co robi HDS w tym czasie? Przygotował zawiesia pasowe, żeby jak najszybciej postawić pojazd? Jeśli tam pracuje na miejscu prokurator, to od kiedy można ingerować w pojazd? U nas to nawet nie można plastiku z asfaltu przesunąć o pół metra jako dowód...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2023, 11:55:34 »
W każdym cywilizowanym kraju takie zdjęcia by się nie pojawiły bo rodzina puściła by z torbami stację telewizyjną. Dowiedz się trochę o ochronie prywatności w Polsce. Trochę się z tym  stykam i nawet w trakcie czynności Policyjnych w zakresie pozyskiwania nagrań z różnych miejsc Niemiecka Policja mówi że jesteśmy krajem bezprawia. I tak jak nie mam tego zamiaru oceniać bo na pewno umożliwia to skuteczniejsze łapanie przestępców u nas. Tak medialnie takie rzeczy powinny być piętnowane. 140 osób  które obejrzało to zdjęcie to nic w stosunku do oglądających ten materiał w TVN.

Natomiast co do sytuacji która ma miejsce. Wybacz każdy kto ma trochę doświadczenia w temacie i zobaczył kilka zdjęć z wypadku wie co tam się dzieje w tym momencie i dlaczego ten HDS tam stoi. Zresztą temat na dłuższą dyskusję ale najpierw pochowajmy zmarłych.   

Offline Robert777

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2023, 13:27:10 »
Zgodnie z Art. 13 Prawa prasowego publikowanie wizerunku świadków i poszkodowanych bez ich zgody jest niezgodne z prawem i narusza dobra osobiste tych osób. Już nie mówiąc o zwykłym braku etyki zawodowej...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2023, 16:41:48 »
@Robert 777
Jak się tak trzymasz przepisów, to wiesz, że w tym przypadku poszkodowani utracili zdolność do czynności prawnych.
Fakt faktem zostaje zwykła ludzka przyzwoitość i to powinno być najważniejsze we wszystkim, co robimy, a nie jakieś przepisy i paragrafy.
Tak jak ze słynnym stwierdzeniem na stronach internetowych: "Pokaż mi przepis, że nie mogę srać do paczkomatu". Nie ma takiego przepisu (pomijam już art.  140i 145 KW), ale właśnie ludzka przyzwoitość powoduje, że tego nie robimy.
Si vis pacem, para bellum

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2023, 08:11:45 »
I tu dochodzimy do sedna.
Tu może działać rodzina. Nie PSP.

Offline JeszczeStrazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Ochrona wizerunku ofiar wypadku w Żukowie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2023, 09:59:38 »
I tu dochodzimy do sedna.
Tu może działać rodzina. Nie PSP.

No tak Państwo tylko chroni swój wizerunek w przypadku dłuższych filmów  :zamknij: