Służba > Forum ochotników

Nowelizacja ustawy o OSP 2023

(1/10) > >>

MIKO:
25 lipca 2023 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OSP. Pojawiło się tam kilka ciekawych zapisów które wywracają rzeczywistość w jednostkach i wymuszą dodatkowe obowiązki oraz jak podejrzewam problemy. Minęło kilka dni doszliście już do tego ? Bo projekt oczywiście nie konsultowany bo po co ? Każdy w KG ma lata doświadczenia na funkcji Naczelnika OSP. 

https://www.gov.pl/web/kgpsp/akty-prawne-do-pobrania

Kamil194:
Czyli jeżeli dobrze rozumiem to nowo przyjęty funkcjonariusz w psp może odrazu brać bezpośredni udział w działaniach? Kurs podstawowy OSP plus KPP, UKF i LPR jest równorzędne ze szkoleniem podstawowym w zawodzie strażaka?

andoria:
Poczytałem, poczytałem i mam pytanie. Co niby źle zrobili??

MIKO:
Np.

--- Cytuj ---w art. 13:
a)     w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„Strażakowi ratownikowi OSP, który uczestniczył w zaewidencjonowanym w Systemie Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 14g ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu, zawodach lub ćwiczeniu i doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu, przysługuje:”,
--- Koniec cytatu ---

I teraz przyjmijmy kilka scenariuszy, wracasz po akcji do jednostki i zgłaszasz to do SKKP/SKKM Dyżurny zamyka tym samym kartę, natomiast ty odtwarzasz gotowość bojową i po godzinie masz wypadek ? Zdarzenie jest zamknięte bez uwag, fałszujemy dokumentację że jeszcze nie wróciłeś i zmieniamy daty i czasy ?

Masz coroczne przeglądy techniczne sprzętu, szanowna komisja prosi cię byś uruchomił np. przecinarkę. Następuje wypadek jak to zaewidencjonujesz w systemie SWD.

W związku z zbliżającymi się anomaliami pogodowymi SKKM/SKKP zwraca się do jednostek o sprawdzenie sprzętu – następuje wypadek czy jest to zaewidencjonowane w SWD jak ?

I ja już pomijam same ćwiczenia które trzeba zgłaszać ale jest sto innych czynności i problem nawet nie jest w odszkodowaniach systemowych, ale jak znam życie ubezpieczyciele którzy ubezpieczają nas w Gminach pójdą tą samą drogą i zaczną pytać o zapisy w systemie SWD.  Słabe to będzie i ten zapis będzie stwarzał masę problemów. I po mijam że nie będzie miał kto ci założyć karty na twoje ćwiczenia, bo po drugiej stronie powiatu będzie duża akcja i dyżurny nie będzie się wyrabiał.  Katy będziesz zakładał i prosił się na wszystko jak chcesz być ubezpieczony

kuczma:

--- Cytat: Kamil194 w Wrzesień 07, 2023, 14:36:30 ---Czyli jeżeli dobrze rozumiem to nowo przyjęty funkcjonariusz w psp może odrazu brać bezpośredni udział w działaniach? Kurs podstawowy OSP plus KPP, UKF i LPR jest równorzędne ze szkoleniem podstawowym w zawodzie strażaka?

--- Koniec cytatu ---
Zgodnie zasadami organizacji szkoleń OSP potrzebne są szkolenia podstawowe z zakresu ratownictwa technicznego, chem-eko, wodnego, lodowego, wysokościowego poszukiwaczo-ratowniczego i gaszenia pożarów wewnętrznych.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej