Autor Wątek: Odznaczenia, odznaki i medale  (Przeczytany 1317 razy)

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odznaczenia, odznaki i medale
« dnia: Sierpień 11, 2023, 12:21:03 »
Cześć!
Mam kilka pytań dotyczących odznaczeń, odznak i medali na mundurach OSP i PSP.

1. Czy ma mundurze OSP/PSP można nosić odznakę "Honorowego Dawcy Krwi"?
2. Jeśli tak, to w którym miejscu powinno się ją przypiąć na mundurze OSP i PSP?
3. Czy ta odznaka posiada baretkę uregulowaną prawie? W internecie na aukcjach znalazłem wzór baretki, ale prawnego "zatwierdzenia" tego wzoru już nie znalazłem.

4. Ile baretek medalu "Za zasługi dla pożarnictwa" powinno się nosić na mundurze? Jak ktoś ma złoty medal to powinien nosić tylko jedną najwyższą czy wszystkie trzy?
5. Czy baretkę "Za zasługi dla pożarnictwa" można nosić również na mundurze PSP?

6. Czy odznaka "Strażak Wzorowy" posiada uregulowaną prawnie baretkę (również znalazłem baretkę na aukcjach, lecz podstawy prawnej nie)?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2023, 16:37:46 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Odznaczenia, odznaki i medale
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2023, 13:34:33 »
1. tak
2. -
3. "Co do samych przepisów ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r. w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi nie przewiduje baretki odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20191259.pdf. Natomiast ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie legitymacji i odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” wspomina, że "§ 3. 1. Odznaka składa się z dwóch części: odznaki zasadniczej ze wstążką i baretki" "
4. najwyższa
5. nie

5. nie

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Odznaczenia, odznaki i medale
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2023, 08:35:03 »
3. "Co do samych przepisów ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r. w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi nie przewiduje baretki odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20191259.pdf. Natomiast ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie legitymacji i odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” wspomina, że "§ 3. 1. Odznaka składa się z dwóch części: odznaki zasadniczej ze wstążką i baretki" "
3.Rozumiem to tak, że stosować powinno się nowsze rozporzadzenie, czyli oficjalnie nie ma takiej baretki?

5. nie
5. Czy jest jakiś przepis, który jednoznacznie zabrania?
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Odznaczenia, odznaki i medale
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2023, 19:50:40 »
2. na patce prawej kieszeni, na wysokości guzika, w połowie pomiędzy guzikiem a krawędzią
5 można