Służba > Forum ochotników

Wyjazd samochodu OSP bez dowódcy

(1/3) > >>

zeusss:
Witam,
Czy samochód z OSP może wyjechać na akcję bez dowódcy?
Kto to bierze na swoje plecy? Naczelnik? Dyspozytor na SK?
Czy osoba, która "siada z przodu" bez kursu dowódcy przekracza uprawnienia w myśl ark 231 kodeksu karnego?
Czy jeśli zastępem "dowodzi" osoba bez kursu, a w tym zastępie jest osoba, która ma kurs dowódców, ale nie jest KDR-em, to ta osoba z kursem może być pociągnięta do odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku?

Pawello6:
Samochód OSP nie może wyjechać na akcję bez dowódcy. Natomiast nie jestem pewny, czy odpowiedzialność będzie wynikać konkretnie z ART. 231 KK

___________________________________________
https://bramywadowice.pl/

MIKO:
Panowie OSP powstało by ratować mieszkańców swojej społeczności lokalnej. Co z tym związane jak mamy dwóch strażaków z KPP i NZK przestępstwem jest nie podjąć działań. Przypomnę że nadal jeszcze funkcjonuje coś takiego jak stan wyższej konieczności. Natomiast SKKM/SKKP  jest zobowiązane zadysponować kolejną jednostkę z dowódcą. I tak muszą ją wysłać natomiast kryterium czasu dotarcia musi być brane pod uwagę bo na pierwszym miejscu ratujemy ludzi a czas ma tu znaczenie.

PS. Do wpisu zeusss.  Przypomnę że KDR może być tylko osoba z podmiotu KSRG. Co z tym związane jeśli OSP z poza KSRG działa samodzielnie niema mowy o funkcji KDR. I każdego dnia setki razy łamiemy tą zasadę dysponując OSP z poza KSRG samodzielnie do działań. I ja nie tworzyłem tego prawa :) :)     

andoria:

--- Cytat: MIKO w Lipiec 03, 2023, 12:23:42 ---Panowie OSP powstało by ratować mieszkańców swojej społeczności lokalnej. Co z tym związane jak mamy dwóch strażaków z KPP i NZK przestępstwem jest nie podjąć działań. Przypomnę że nadal jeszcze funkcjonuje coś takiego jak stan wyższej konieczności. Natomiast SKKM/SKKP  jest zobowiązane zadysponować kolejną jednostkę z dowódcą. I tak muszą ją wysłać natomiast kryterium czasu dotarcia musi być brane pod uwagę bo na pierwszym miejscu ratujemy ludzi a czas ma tu znaczenie.

PS. Do wpisu zeusss.  Przypomnę że KDR może być tylko osoba z podmiotu KSRG. Co z tym związane jeśli OSP z poza KSRG działa samodzielnie niema mowy o funkcji KDR. I każdego dnia setki razy łamiemy tą zasadę dysponując OSP z poza KSRG samodzielnie do działań. I ja nie tworzyłem tego prawa :) :)   

--- Koniec cytatu ---

Nic dodać nic ująć.

zeusss:

--- Cytat: andoria w Lipiec 04, 2023, 15:04:22 ---
--- Cytat: MIKO w Lipiec 03, 2023, 12:23:42 ---Panowie OSP powstało by ratować mieszkańców swojej społeczności lokalnej. Co z tym związane jak mamy dwóch strażaków z KPP i NZK przestępstwem jest nie podjąć działań. Przypomnę że nadal jeszcze funkcjonuje coś takiego jak stan wyższej konieczności. Natomiast SKKM/SKKP  jest zobowiązane zadysponować kolejną jednostkę z dowódcą. I tak muszą ją wysłać natomiast kryterium czasu dotarcia musi być brane pod uwagę bo na pierwszym miejscu ratujemy ludzi a czas ma tu znaczenie.

PS. Do wpisu zeusss.  Przypomnę że KDR może być tylko osoba z podmiotu KSRG. Co z tym związane jeśli OSP z poza KSRG działa samodzielnie niema mowy o funkcji KDR. I każdego dnia setki razy łamiemy tą zasadę dysponując OSP z poza KSRG samodzielnie do działań. I ja nie tworzyłem tego prawa :) :)   

--- Koniec cytatu ---

Nic dodać nic ująć.

--- Koniec cytatu ---

Oczywiście rozumiem argument, ze OSP powstało, aby ratować lokalną społeczność, ale w międzyczasie pojawiły się jakieś przepisy, regulacje, itp., które wymagają od członków OSP kursów, szkoleń itd.
A stosowanie przepisu stanu wyższej konieczności przy plamie oleju / złamanym konarze/drzewie itp. wydaje mi się bezzasadne, bo idąc tym tokiem rozumowania sam jeden kierowca też może wyjechać do działań, bo przecież da rade posypać plamę, usunąć gałąź z drogi, albo podać prąd wody na budynek.

Ok, czyli w samochodzie OSP KSRG nie musi być człowieka z papierami dcy, jeśli dyżurny PSK dysponuje od razu również samochód z PSP?
OSP dojeżdża pierwsza na miejsce i kto dowodzi? Najstarszy? Najmądrzejszy? Kto bierze odpowiedzialność za wszystko co się zadzieje w trakcie działań?
Po co w takim razie robić kursy KDR, skoro można jeździć bez dcy, bo i tak w 99% przyjedzie PSP?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej