Autor Wątek: Staż i jego skrócenie  (Przeczytany 8152 razy)

Offline DAWIDEK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Staż i jego skrócenie
« dnia: Listopad 06, 2006, 19:07:39 »
WITAM SERDECZNIE
CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ SKRÓCENIA STAŻU ? ( PRACUJĘ PONAD 2 LATA)
JAK NAPISAĆ RAPORT O SKRÓCENIE STAŻU ?
JAKA JEST DROGA SŁUŻBOWA W TEJ KWESTII ?
proszę o poważne odpowiedzi i z góry dziękuję

Polecam pisanie bez caps locka
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2007, 18:24:41 wysłana przez bulon »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2006, 20:35:47 »
W głowę się uderzyłeś czy co?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2006, 21:25:07 »
A w jakim województwie pracujesz?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2006, 05:11:50 »
ustawa o PSP Art. 34. 1. Osobę podejmującą służbę w Państwowej Straży Pożarnej mianuje się strażakiem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek komendanta wojewódzkiego, komendanta szkoły, dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej lub dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa, może skrócić okres służby przygotowawczej strażaka.

Teoretycznie istnieje taka mozliwość > piszesz raport do swojego komendanta z prośba o podjęcie stosownych działań. W praktyce kiepsko to widzę, ale znam wyjatki.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2006, 07:37:24 »
ustawa o PSP Art. 34. 1. Osobę podejmującą służbę w Państwowej Straży Pożarnej mianuje się strażakiem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek komendanta wojewódzkiego, komendanta szkoły, dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej lub dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa, może skrócić okres służby przygotowawczej strażaka.

Teoretycznie istnieje taka mozliwość > piszesz raport do swojego komendanta z prośba o podjęcie stosownych działań. W praktyce kiepsko to widzę, ale znam wyjatki.


Znam jeden taki przypadek, ale ten kolega dokonał rzeczy, której możliwość dokonania nie często się zdarza. Nie każdy ma możliwość gasić pożar z kilkunastoma uwięzionymi osobami o ograniczonej zdolności poruszania i prawie wszystkie bezpiecznie ewakuować - do tego w obecności kamer i dziennikarzy. Inny kolega myślał o skróceniu okresu służby przygotowawczej po powrocie (był kilka lat za wielką wodą) - ogniomistrz z dziesięcioletnim stażem, doświadczony kierowca i operator - podjął rozmowy po 18 m-cach - w końcu po ponad roku usłyszał w KM, że przecież za parę miesięcy i tak będzie mianowany na stałe. Co do drogi służbowej - wniosek składa oczywiście KW. Jakiekolwiek wychylenie się z twojej strony w tym kierunku raczej przekreśli twoje szanse. Jeżeli wystąpi ten szczególnie uzasadniony przypadek to licz na to, że twój przełożony dyscyplinarny to zauważy. Chociaż weź jeszcze pod uwagę taką okoliczność, że każda propozycja personalna powinna zawierać pkt. "Skutki finansowe proponowanego rozwiązania". Skrócenie okresu służby przygotowawczej to spora kasa - raczej na to nie licz.
PS. Sorki za wczorajszego posta, ale trochę mnie rozbroiłeś. Zrób sobie rachunek sumienia i zastanów się czym szczególnym wyróżniasz się na tle tysięcy strażaków, którzy przed tobą odpękali w całości służbę przygotowawczą.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2006, 15:34:02 »
Jest możliwośc skrócenie stażu. Nawet po roku mogaci skrócic staż, wszystko zależy od komendanta twojej komendy

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2007, 16:40:17 »
:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:28:33 wysłana przez solosar »

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2007, 13:08:14 »
Rzecz dyskusyjna, ale osobiście nie jestem za skracaniem stażu. Przez ten okres jest czas na sprawdzenie się i ktoś nas oceni. Nie każdy się nada.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2007, 14:07:13 »
trzy lata to okres próbny cóż że on ma doswiadczenie z zakładówki tam za czesto nie maja akcji może byc zajebistym teoretykiem ale praktykiem slabym bez urazy wiesz na szkolach jest wielu teoreetyków w kadrze a na podziale by sie zgubili wiec tem okres ma pokazac czy gościo sie nada

Offline Nowy1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2007, 14:45:39 »
Czy Wy koledzy "stare wygi" czytacie to co ludzie we wcześniejszych postach piszą czy nie?! Skoro solosar pisze, że ma obycie to dlaczego sugerujecie, że nie ma?! Dlaczego na forum tyle jadu jest w stronę zakładówek? Niektórzy piszą o antagonizmach między PB a biurem, a sami wprowadzają kolejne! Ja przeszedłem do PSP z ZSP i nie czuję się takim nieudacznikiem jak Wy z takich jak ja próbujecie robić. Co może dla Was sytuacja moja i mi podobnych ludzi jest identyczna jak tych, którzy przychodzą "z ulicy" bez jakiegokolwiek obycia? Moim zdaniem (co byłoby oczywiście w moim interesie) oszczędności jakie nowy pracodawca (PSP) zyskuje na takich ludziach jak ja (kursy i inne szkolenia) są wystarczające do tego by staż skrócić (przecież wszyscy wiedzą dlaczego się go nie skraca). Gwarantuje, że jeśli człowiek pochodzi z dobrej zakładówki to na pewno się sprawdzi. Poza tym komendaci powiatowi doskonale wiedzą jaka jest  sytuacja i poziom zakładówki, z której przychodzi nowy pracwnik. Ustawodawca również wydaje się takie okoliczności przewidział i istnieje stosowny zapis w ustawie. Wszyscy jednak wiedzą ilu KP z tych możliwości korzysta.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2007, 15:19:21 wysłana przez Nowy1 »

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 06, 2007, 15:17:31 »
chodzi tu o kase przeciez przez trzy lata dostajesz grosze wiec po co Ci dokladac jesli nie trzeba  wiec komendanci wykorzystuja to po co maja sie narazac ze Ci skrocili okres sluzby przygotowawczej pisac raporty i sie tlumaczyc brutalna rzeczywistosc ale prawdziwa glowa muru nie przebijesz szybciej garbem

Offline Nowy1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 06, 2007, 15:28:24 »
Dlatego napisałem o oszczędnościach. Jeżeli przychodzę do PSP i mam podoficerkę to znaczy, że nakłady na moje kształcenie zawodowe w najbliższych latach (a może i do końca służby) poza oczywiście obligatoryjnymi sprawami wynosić będą zero. Dlaczego więc i na mnie się oszczędza?! Jest zapis w ustawie, zachodzą okoliczności należy skorzystać! Jest nowy KG podobno "swój chłop" więc wszyscy w identycznych jak ja sytuacjach walcie do komendantów i "zmuszajcie" do działania. Oczywiście nie tak, że przychodzę w lutym a w marcu proszę o skrócenie stażu. Myślę, że okres ok 1 roku jest jak najbardziej przyzwoity i zasadny.
Jeszcze prośba: Nie piszcie postów, które dają wrażenie podziału podziału!!!

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2007, 15:39:37 »
ale wiesz jest brutalna prawda ze kursów z zakładowki ci nie honoruja tak samo jesli zrobiles technika pozarnictwa w prywatnej szkole wiec komendant nie ma tu oszczednosci glupie prawo ale takie jest i nie mysl ze ja mam was za gorszych strazakow jestem za tym aby wam wszystko honorowali ale teraz jest taka sytuacja ze macie przechlapane i startujecie od zera kurde a czemu ten stazysta 13 lat temu nie startowal do PSP w zakladowce byly lepsze place wiec sie nie chcialo pracowac teraz pewnie sie ona rozwalila wiec trzeba bylo uciekac moze brutalne ale przypuszczam ze prawdziwe i nie piszcie ze mam cos przeciwko zakladowkom chlopaki robia dobra robote ale stopien codziennego narazania zycia wzgledem PSP a Zakladowki chyba jest inny bez urazy

Offline Nowy1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2007, 15:55:10 »
lukaszp co Ty piszesz? Podoficerki mi nie honorują? To za co dostałem punkty preferencyjne? Czy wiesz, że kursy z zakładówki są identyczne jak te, na które wysyła PSP? Mało tego, czy wiesz, że odbywają się w tych samych szkołach i ośrodkach szkolenia co dla strażaków PSP? Czy wiesz, że szkolą się tam wspólnie strażacy PSP i innych zawodowych jednostek ochrony p.poż? Ja przeszedłem z innych powodów niż opisany stażysta, ale nie będę o tym pisał podobnie jak o stopniu narażania życia. Pracuję od 8 m-cy w PSP i swoje zdanie mam inne niż Ty i nie chcę się licytować. Osobiście czy tu czy tam jakiegoś ciężaru narażania życia nie odczuwałem. Robiłem swoją robotę i tyle. Mało tego chłopaki, którzy niedługo wybierają sie na emeryturę też nie mają podobnego podejścia, że narażali życie. Czy się faktycznie je naraża to jest inna sprawa, jednak czy się o tym mówi (pisze, licytuje) na forum to druga. Lecz ludzie są różni.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2007, 16:07:20 »
doskonale wiem ze robicie te kursy w tyych samych szkolach co PSP ale wiesz widzialem gosci z zakladowek ktorzy po godz 15 twierdzili ze oni maja wolne i nie pelnili zadnych sluzb poniewaz oni pracuja tylko 8 godzin i za reszte nie dostaja kasy kazda sobota i niedziela wolna i nie mow ze jesli zrobiles aspirantke np. w zakladowce to ci ja teraz honoruja bo wtedy bys gadal bajki miales szanse 13 lat temu przyjac sie do PSP wybrales cos innego teraz nie narzekaj siedz cicho bo przyszles tu (PSP) dla jakiejs korzysci a zaczynasz od lamentow wroc do zakladowki jesli PSP cie dyskryminuje i nie bedzie problemow jak ty zamierzasz doczekac emerytury jak na samym poczatku juz tylko narzekasz

Offline Nowy1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 06, 2007, 17:19:51 »
Kolejny, który nie pracuje dla korzyści. Niesamowite ilu wśród nas jest bezinteresownych, pracujących dla idei.
Druga sprawa dziad swoje baba swoje. Ja o podoficerce, Ty o aspirantce. A nawet gdyby Twoje wywody były prawdziwe to taka sytuacja nadaje się do RPO chyba się ze mną zgodzisz.
 Pracują 8 godzin później mają wolne. Ciekawe, bo ja pracowałem w systemie 24/48. Sobota i niedziela były co prawda wolne jak nie było służby, ale k**** coś jest nie tak chyba ze mną? Słuchaj Łukasz: czy mi się wydaje czy my obecnie pracujemy w takim samym systemie?
Po trzecie: nie rób z pojedynczego przypadku normy poglądowej, bo krzywdzisz niesłusznie innych. Nie będę pisał co ja widziałem.
Zresztą to nie miejsce na kłótnie, bo temat był inny. Ja się nie żalę. Są przesłanki, jest prawo trzeba korzystać i  tyle. Jeśli to nie jest szczególnie uzasadniony przypadek to jaki jest? A dogryzki to ty zacząłeś. Nie miałem najmniejszego zamiaru z kimkolwiek w tym wątku się sprzeczać. Tam było mi dobrze i tu jest tak samo, a nawet lepiej. Jednak po kilkuletniej przygodzie z zawodowym pożarnictwem mam prawo domagać się, by w formacji, która odpowiada za sprawy ochrony p.poż na terenie kraju moja poprzednia praca chociaż umożliwiła mi skrócenie stażu.
Pozdrawiam

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: STAŻ I JEGO SKRÓCENIE
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2007, 18:07:31 »
okey jesli ci podoficerke zaliczyli to jestem bardzo zdziwiony JA NIE JESTEM PRZECIWKO ZAKLADÓWKOM ale tez wypada zaliczyc kursy chlopakom z OSP z KSRG mam racje wiem ze stazystom dzieje sie krzywda i was popieram ale chodz ja jestem mlodszy od swoich kolegow o 15   20  lat  chodz mam sluzby jak dzieci wakacji ja dowodze podczas akcji i mam chyba za nich odpowiadac oni sie nie buntuja co innego na koszarach trzeba bylo myslec 13 lat temu a nie teraz walic zale na forum siedz cicho bo was stazystow PRZY OBECNEJ REORGANIZACJI JESTESCIE NA SAMYM KONCU MÓWIE TO ZE SMUTKIEM kazdy olewa moja argumentacja bylo dobrze czemu przez tyle lat nie probowales sie przyjac do PSP teraz wylewasz smutki na forum kazdy musi zasmakowac sciery bez urazy te trzy lata sa po to tez aby kumple ze zmiany Cie poznali i wiedzieli na co moga z Twojej strony liczyc

Offline Nowy1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Staż i jego skrócenie
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 07, 2007, 09:23:24 »
Z przykrością, ale muszę odpowiedzieć. Widać, że czytanie ze zrozumieniem sprawia Tobie wielki problem. Gdzie ja napisałem, że przeszedłem po 13 latach?
Kompletnie kolego nie orientujesz się w przepisach, a próbujesz prowadzić dyskusję! Co ma piernik do wiatraka? Co mają kursy dla zawodowców do szkoleń osp?
Jeśli Ty dowodzisz ludźmi to naprawdę z tą formacją coś jest nie tak. Nawet nie potrafisz napisać postu żeby można go było zrozumieć! Zadałem sobie trochę fatygi i przejrzałem Twoje wypowiedzi. To co piszesz to poziom bardzo niski, a jaką masz samoocenę. Pomimo, że robisz mnóstwo błędów, nie używasz interpunkcji, trudno Cię zrozumieć to ganisz innych za podobne sprawy. Tacy ludzie, którzy  źdźbło dojrzą w oku kolegi, a u siebie belki nie widzą. Już nie będę odpisywał na Twoje złośliwości moimi złośliwościami bo nie o to tu chodzi.
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2007, 09:41:16 wysłana przez Nowy1 »

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Staż i jego skrócenie
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 07, 2007, 11:52:45 »
moja opinia jest krotka przyszedles zaczynaj od zera a nie oczekuj od razu przywilejow ze byles w zakladowce troche pokory na stazu

Offline Sync

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Staż i jego skrócenie
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 15, 2007, 17:13:50 »
Dobrze powiedziane, pokory.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Staż i jego skrócenie
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 15, 2007, 21:47:53 »
A może tak wczytać się w przepisy i nie mylić dwóch różnych pojęć:
- stażysta jako status w okresie 3 lat służby przygotowawczej,
- stażysta jako stanowisko przypisane do najniżej płatnej grupy uposażenia.
Nie ma przeszkód prawnych, aby w okresie 3 lat służby przygotowawczej strażak zajmował wyższe stanowisko, uwzględniając oczywiście kwalifikacje, w tym lata służby.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Staż i jego skrócenie
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 17, 2007, 10:45:00 »
dokładnie koledzy - sam kończyłem okres służby przygotowawczej na trzeciej grupie i w stopniu sekcyjnego, a zaznaczam, że jestem przedstawicielem powoli wymierającego gatunku prostoplecus bezgarbus prosto z ulicy
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2007, 10:46:58 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline asp2001

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Staż i jego skrócenie
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 17, 2007, 11:00:40 »
Jakie wyższe stanowisko?- 3 lata na stażu bez możliwości skaracania po "kumoterku" i tyle!!!!!!!!!!!