Autor Wątek: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany  (Przeczytany 63584 razy)

Offline łącz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 03, 2008, 15:44:04 »
Druhowie kierowca jadący samochodem na bombach nie ma żadnego dodatkowego prawa. A jak jeździcie po mieście to wiecie że kierowcy a zwłaszcza pci ,,O,, ale nie wszyscy głupieją i potrafia stanąć
 na środku jezdni i ani ją przeskoczyć ani minąć. A na drogach wiejskich to i sygnały są nie potrzebne  :wacko:

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 03, 2008, 18:51:28 »
Brawo!!! Sgt.Jacob dokładnie o coś takiego mi chodziło brakuje przecież tabliczki uważam że z małym światełkiem w środku które by w nocy oświetliło tylko napis "STRAŻAK OSP"
dane aut osobowych z takimi tabliczkami na policje i jak ktoś nadużyje (bo biorąc pod uwagę nasz "temperament" dochodziło by do takich głupot) to mandat i koniec.
Reszta typu klakson i pulsacyjne długie (jakiś czas temu widziałem takie urządzenie żeby mrugało światłami w aucie) lub jak na tym filmie AWARYJNE co było by lepszym rozwiązaniem załatwiło by nasze problemy.
Skoro w przepisach nie ma o tym mowy to trzeba się postarać żeby było. Mamy takie możliwości nie mówie o inicjatywie obywatelskiej bo to cholernie długa droga ale o Posłach i Senatorach związanych z naszym środowiskiem poza tym mamy Prezesa (był na forum) można by pogadać czy zechciał by się tym Rząd/Sejm zając nie mówcie tylko ze to nie jest realne bo skoro były realne chore pomysły Pana (dzięki Bogu) byłego ministra edukacji to błędem by było nie wykorzystać obecnej sytuacji politycznej do przeforsowania kilku rzeczy. Sądzę że nawet  osoby będące na tym forum są w stanie dotrzeć tam na Górę.
Tylko przykład jak widać taksówkę?? Super aż czasami sie zastanawiam czy to nie policja. Wystarczy tylko tabliczka.
Pozdrawiam
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 03, 2008, 19:06:11 »
Moim zdaniem tego typu rozwiązania prawne są bezsensowne. I gdzieś tam troszeczkę śmieszne. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zasada „spiesz się powoli”!
W szeregach OSP nie brakuje ludzi (niestety) o poziomie inteligencji wiadra cynowego. Skala nadużyć w tym temacie byłaby nie do opanowania! Normalne Miami Vice przez wioskę z tą różnicą, że na 12 samochodów.
Pytanie PO, CO?
Jeśli już chcecie jakieś akcje – inicjatywy przeprowadzać, to może zwiększenie ochrony prawnej ochotnika biorącego udział przy akcji!?
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 03, 2008, 19:12:01 »
uważam że takie tabliczki czy oznaczenia są niepotrzebne:
1. rodziłoby to nadużycia w postaci zbyt częstego wykorzystywania ich podczas jazdy,
2. dla prokuratora to i tak nie miałyby żadnego znaczenia w razie spowodowania wypadku czy kolizji z udziałem tak oznakowanego pojazdu (który bądź co bądź nie jest pojazdem uprzywilejowanym, a Ci co jeżdżą nawet jako uprzywilejowani to wiedzą jak trzeba uważać żeby nie zmoczyć),
co więcej osoba kierująca takim pojazdem nie ma zadnych papierów na jazdę niezgodną z przepisami ani na wymuszanie na innych kierowcach łamania przepisów - puszczania ich, zjeżdżania z drogi itp.
3. telefonowanie na policję w przypadku łamania/nadużywania takich oznaczeń rodziłoby kłotnie wśród ludzi.
4. rozwoziciele pizzy tez zaraz by się postarali o takie dodatkowe oznaczenia, bo przecież kto lubi  jeść zimną pizzę......  :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:
mam nadzieję ze prosto i jasno wytłumaczyłem dlaczego jestem przeciw, także Panowie spokojnie - niech woda sodowa nie uderza do głowy!!!!! po pierwsze bezpieczeństwo!!!!
pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 03, 2008, 19:24:21 »
Przekombinowane jak dla mnie. Tak teraz na chłopski rozum - ile masz km do remizy?
Ja mam 2 km, po drodze przelatuje przez 3 skrzyżowania, cały czas jadąc drogą wojewódzką. Uważam, że nie potrzebuje ani błyskotek, ani tabliczek.
W dzień nie raz się zdarzało, że trzeba było jechać w kolejce 20 km/h (droga jest przedzielona, jednopasmowa) za jakąś śmieciarką czy czymś podobnym.
Spokojnie, powoli, ale jakoś się dojechało.
Będąc gdzieś dalej, za miastem raczej nie masz szans dojechać, no chyba, że jako jedyny masz klucze od remizy i los całego świata leży w twoich rękach.

Wolniej jedziesz dalej zajedziesz.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2008, 19:31:34 wysłana przez Emil »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 03, 2008, 19:28:57 »
z tą pizzą to troche przesadziłeś ale jako żart fajny  :wacko:
tylko ze w razie wypadku moze prokurator by podszedł do sprawy inaczej jeśli by były te tabliczki bo w obecnej sytuacji marnie by to wyglądało.
No a wiader cynkowych nie brakuje nigdzie.
Skoro coś takiego istnieje w Niemczech, Anglii i pewnie gdzieś indziej tez to można by było spróbować.
Wszyscy wiemy że jazda na sygnale to duża odpowiedzialność i zawsze trzeba kierować się rozsądkiem ale nie tylko jadąc na sygnale.
Nie sądze aby to rozwiazanie było przykładem uderzania wody sodowej.
A co chłopaki mieszkający w mieście??

Nie chodzi o dziewczyny czy paradę tylko jak wyżej napisałem o chłopaków z miast. Przecież ktoś widząc ze ty to ty to by nawet powoli zjechał z gdrogi żebyś spokojnie bez stresu dojechał.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2008, 19:34:41 wysłana przez młody prezes »
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 03, 2008, 19:53:32 »
tylko ze w razie wypadku moze prokurator by podszedł do sprawy inaczej jeśli by były te tabliczki bo w obecnej sytuacji marnie by to wyglądało.
Nie licz na to, to że jedziesz z nadmierną prędkością i trąbisz klaksonem na innych uczestników ruchu i dzięki temu powodujesz zamieszanie na drodze i wypadek, to nie licz że prokurator da Ci fory. A jakbyś w trakcie takiej jazdy spowodował wypadek i ktoś by zginął? to co? czyste sumienie? dlatego kierowcy z uprawnieniami na pojazdy uprzywijejowane nie jeżdżą na wariata przez skrzyżowanie nawet jak mają zielone światło. (jeśli wjeżdżają z czerwonego to tym bardziej sie pilnują)
Nie wymuszaj rozwiązań które są błędne z założenia. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 03, 2008, 19:57:59 »
Nie wymuszam błędnych rozwiązań i jak mogę tzn jak mam pustą drogę mogę przycisnąć ale nie odwalam jak ktoś jedzie przede mną czy na skrzyżowaniach kiedy można to można.
Nie licze na fory prokuratora.
pozdrawiam
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 05, 2008, 17:07:03 »
Moim zdaniem nie ma mowy o dodatkowym oznakowaniu.
Od lat strażacy ochotnicy jeżdżą do strażnicy kiedy wyje syrena.
Strażacy zawodowi do swoich JRG kiedy są wywoływani telefonem.
Lekarze rodzinni jadący do ciężko chorego.
Kurierzy z pilnymi przesyłkami urzędowymi.
Wymieniać można by jeszcze dużo...
I każdy pewnie chciałby być uprzywilejowany. A potem stworzymy nowe prawo o ruchu drogowym - który pojazd uprzywilejowany jest bardziej uprzywilejowany... :wacko:

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 05, 2008, 23:13:18 »
Nie, samochodu prywatnego nie można zrejestrować jako pojazd uprzywilejowany(to odnośnie jałowej dyskusji).


Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 05, 2008, 23:35:38 »
Ugh... zmęczyłem się czytaniem tych wszystkich postów :) I nie do końca je czytałem.

Tak - samochodu prywatnego i o takim przeznaczeniu nie da się zarejestrować jako uprzywilejowany.

Wyjątkiem są "prywatne" (nie budżetowe) samochody/pojazdy dla służb specjalnych... Np. Zakładowe Straże Pożarne, Prywatne Kliniki Szpitalne, Gazownicy, Energetycy... Których przeznaczniem jest ratownictwo medyczne lub przeznacznie straży pożarnych - patrz ustawa.

Z tym że mimo ich tzw. "prywatności" przeznaczenie tych pojazdów jest stricte specjalistyczne i podlegające uprzywilejowaniu.
Tu podkładem jest instytucja w skład której wchodzi dany pojazd a nie osoba cywilna, prywatna, i nie związana z powyższym...
To tak w skrócie, bowiem...

Auta osobowe tzw. "tajniaki" w służbach specjalnych mogą być uprzywilejowane bez znaczenia na przeznaczenie... Takimi autami posługują się policja nieoznakowana (najczęsciej jednostki specjalne i dochodzeniówka), inne jednostki specjalne w resorcie - BOR, CBA i podobne...

No i bądź Panie mądry interpretacji przepisów ? :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 27, 2015, 22:02:06 »
Minęło kupę lat... i temat wrócił ;)

W sensie - odpuściłem temat uprzywilejowania i zmieniłem trasę dojazdu do jednostki - większa część trasy teraz wiedzie przez polną drogę, więc tak jakby nie ma sensu się w to bawić. Owszem, auto bardziej się niszczy, ale zagrożenie dla osób postronnych jest w zasadzie żadne.

Ale i tak mam problem - przy końcu polnej drogi stoi sobie parę domów, z których przynajmniej z jednego nie potrafią skojarzyć że wyje syrena... Albo wręcz przeciwnie, kojarzą i wyłażą na drogę specjalnie machać łapami i drzeć mordę. Coś tam kątem ucha słyszałem że przeszkadza im kurzenie... Idioci?

Od razu mówię że oznakowanie pojazdu żółtą lampą błyskową nic nie daje, zastanawiam się nad jakimiś naklejkami na auto, bo towarzystwo robi się coraz bardziej agresywne - już ostatnio mi się wydawało że poza wyzwiskami poleciało coś ekstra...

Ostatecznie nie mam pomysłu co dalej zrobić - ludziom dałoby się wytłumaczyć, że w celu ratowania zdrowia i życia dwa przejazdy w miesiącu to chyba mogą sobie darować te awantury, bo kiedyś możemy do nich jechać. Ale to chyba coś bardziej na poziomie ameby...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 27, 2015, 22:11:06 »
I z tego powodu chcesz "uprzywilejować" pojazd? Może po prostu zwolnij przejeżdżając koło domu sąsiadów? Te 5-10 sekund nikomu życia nie uratuje. Być może bawią się tam ich dzieci i są wku*wieni faktem że "strażak" zapier*ala stwarzając być może większe zagrożenie niż to do którego jedzie...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 28, 2015, 10:53:20 »
Może po prostu zwolnij przejeżdżając koło domu sąsiadów? Te 5-10 sekund nikomu życia nie uratuje.
Idiotom przeszkadza kurz wzbijany z drogi podczas przejazdu. A że lato mamy suche to nawet 20km/h wzbija tumany kurzu. Hamowanie przed tamtą posesją oczywiście sensu nie ma, bo spod hamujących kół też się kurzy. Oczywiście, mogę ich ominąć nadkładając sporo drogi, i musząc przejechać przez długą ulicę osiedlową z ograniczeniem do 40km/h... realnie stwarzając zagrożenie dla ludzi, a nie wywieszonego prania czy świeżo umytego auta :wall:

Być może bawią się tam ich dzieci i są wku*wieni faktem że "strażak" zapier*ala stwarzając być może większe zagrożenie niż to do którego jedzie...
Korzystając z niedzieli: zaprawdę powiadam ci: jadę ku*wa przez pole, bez drzew, bez zabudowań, mogę przejechać najwyżej jakąś mysz polną. A to co się dzieje przed tymi domami widzę naprawdę z dużej odległości. Zresztą Ci ludzi nie posiadają dzieci... wgl. nie próbujmy tutaj dorabiać ideologii bezpieczeństwa do wszystkiego, bo mi się zaraz przypomina "rządowy plan dojenia kierowców" zgodnie z którym najbezpieczniej to ograniczyć prędkość do 5km/h wszędzie. A to jest złośliwość ludzka, głupota i typowe w narodzie naszym cebulactwo - jakby to im się chata paliła to by z pięściami startowali "co tak długo?!"... Odnoszę wrażenie że w ogóle im przeszkadza że ktokolwiek tam jeździ - dostawca pizzy który tamtędy śmigał na skróty już jeździ normalnie przez miejscowość - aż się zastanawiam czy dlatego że jego też obrzucali kamieniami? Ale faktem jest że na głupotę ludzką uprzywilejowanie nie pomoże. Sytuacja tak samo idiotyczna jak wystąpienie RPO o ograniczenie głośności sygnałów dźwiękowych poj. uprzywilejowanych.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 29, 2015, 09:30:44 »
W jednej z sąsiednich miejscowości powiatu, mieszkańcy tak się zezłościli na ochotników "pędzących" na syrenę, że zaczęli zgłaszać to na policję. Ponoć nie jeden czy dwa, a kilkanaście telefonów za każdym razem w tej sprawie.
Po działaniach radiowóz podjechał pod remizę i oczywiście skończyło się na pouczeniu, żeby mimo wszystko podchodzić do tego z rozsądkiem  :fiuu:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 29, 2015, 11:56:17 »
W jednej z sąsiednich miejscowości powiatu, mieszkańcy tak się zezłościli na ochotników "pędzących" na syrenę, że zaczęli zgłaszać to na policję. Ponoć nie jeden czy dwa, a kilkanaście telefonów za każdym razem w tej sprawie.
Po działaniach radiowóz podjechał pod remizę i oczywiście skończyło się na pouczeniu, żeby mimo wszystko podchodzić do tego z rozsądkiem  :fiuu:
Tylko czy to rozwiąże problem na dłuższą metę?

Powiem tak - u nas wprowadzono system proporcjonalny: im więcej wyjazdów, tym więcej pieniędzy w budżecie jednostki. Jest to o tyle durne, że nikt nie pomyślał o tym że może znaleźć się jakiś nawiedzony strażak-podpalacz który będzie ciągnąć statystyki wyjazdowe w górę. Ale na szczęście póki co nie ma z tym problemu.

Problem natomiast pojawia się wtedy, gdy się okazuje, że podstawowym kryterium przy alarmowaniu przez dyżurnych SK jest mobilność jednostki. I teraz ja rozumiem że "szeregowy strażak" jak nie dotrze szybko, to trudno, pojedzie kto inny. Sęk w tym, że bez kierowcy trudno wyjechać, a tak się składa że jestem jedynym dyspozycyjnym kierowcą na jednostce. A do tego mieszkam najdalej ze wszystkich. I tu jest pies pogrzebany - jak ja nie dotrę szybko na miejsce, to nie ma wyjazdu, albo jest sporo opóźniony i na następny raz alarmowana jest jednostka mobilniejsza. Oni zyskują, my tracimy. Więc jeżdżąc przepisowo na alarmy mamy prostą drogę do tego żeby jednostkę zamknąć, remizę zburzyć, a plac zaorać. Bo na co komu straż, która dojeżdża do pogorzeliska na dogaszenie, albo nie wyjeżdża wcale?

Gdzieś kiedyś w jakimś temacie padła propozycja SLOp-a dla kierowcy... ciekawa propozycja, tylko jeszcze gmina musi wyrazić zgodę na utrzymywanie dodatkowego auta... A na to nie ma co liczyć. Stąd też pomysł uprzywilejowania powrócił - zwłaszcza, że ogólnie na świecie są tego typu rozwiązania stosowane, np. w Kanadzie czy części stanów w USA.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 29, 2015, 20:15:53 »
Radhezz - jak czytam twoje posty to odnoszę wrażenie, że za wszelką cenę chcesz się wylansować jeżdżąc po wsi, a może i po gminie uprzywilejowanym samochodem. Jakoś nie chce mi wierzyć, że w twojej OSP jesteś jedynym kierowcą. Ciekawe czy jesteście włączeni do KSRG? Tyle lat OSP funkcjonuje, strażacy dojeżdżali, dojeżdżają i dojeżdżać będą tylko kolega Radhezz ma z tym problemy, ciekawe.
Skoro macie problemy z mieszkańcami, to od czego są władze lokalne? Macie swojego wójta, sołtysa no i chyba prezesa OSP również. Tak ciężko przedstawić ludziom problem. Znam kilka jednostek OSP gdzie koledzy na swoich samochodach umieścili napisy na magnesach, coś podobnego jak w serialu Strażacy - o treści np. STRAŻAK - jadę do akcji. Napisy odblaskowe, całość wielkości kartki A4 może większe. I nie mają problemu z przejazdem przez wieś. Poza tym, mieszkańcy danej miejscowości najczęściej wiedzą kto jest członkiem OSP i ustępują pierwszeństwa. Innym rozwiązaniem może być panel z napisem led umieszczony z przodu i np. z tyłu samochodu. Coś jak ma Policja w nieoznakowanych.
Robienie z samochodu prywatnego samochodu uprzywilejowanego, czy pozyskiwanie SLOp na potrzeby kierowcy to już lekka przesada. Jeden będzie miał go pod domem, w garażu, drugi na koszt gminy będzie nim jeździł na zakupy - bo zawsze może zostać wezwany, więc musi mieć go przy sobie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2015, 20:25:30 wysłana przez firek998 »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 29, 2015, 20:39:04 »
Teoretycznie każdy samochód może zostać uprzywilejowanym . trzeba to tylko odpowiednio uzasadnic i przejśc procedurę.
Jeśli masz ochotę spróbować ,  to to tu masz namiary od czego trzeba zacząć:
https://www.msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/koncesje-i-zezwolenia/266,Pojazdy-uprzywilejowane.html

 PS.  Znam przypadek gdy jeden z ochotników używał niebieskiego "koguta" na magnes w swoim prywatnym samochodzie , oczywiście bez zezwolenia.  Póki jeździł "w koło komina"  to nikt się nie czepiał. po pewnym czasie skończyło się sporymi nieprzyjemnościami i mandatem, więc od tej pory już nawet go nie wozi w samochodzie, a gdy się go zapyta ktoś o tego koguta to nie chce o tym gadać.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 29, 2015, 20:57:33 »
@firek998, wierzyć że jestem jedynym dostępnym kierowcą nie musisz, ale "tyle lat straż działała to i teraz da radę" to ślepy zaułek, trzy lata temu było nas czterech. Ale również 3 lata temu nie było takiego chorego systemu premiowania wyjazdów. Zresztą wiem co się działo w jednostce jak byłem w wojsku...

Oznakowanie... hmm... no nie wiem, część ludzi którzy się burzą doskonale wie kim jestem i po co jadę, pomarańczowe lampy też nie pomagają.

Teoretycznie każdy samochód może zostać uprzywilejowanym . trzeba to tylko odpowiednio uzasadnic i przejśc procedurę.
Jeśli masz ochotę spróbować ,  to to tu masz namiary od czego trzeba zacząć:
https://www.msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/koncesje-i-zezwolenia/266,Pojazdy-uprzywilejowane.html
Wiem, wiem, ale jest to opcja tylko dla firm/stowarzyszeń, osoba prywatna co do zasady nie może uprzywilejować swojego pojazdu. Da się to obejść kruczkami prawnymi, ale to masa "zabawy", dlatego pomysł leży niezrealizowany już parę lat. Tym bardziej że praktycznie żadnych pojazdów na drodze do remizy nie spotykam.

PS.  Znam przypadek gdy jeden z ochotników używał niebieskiego "koguta" na magnes w swoim prywatnym samochodzie , oczywiście bez zezwolenia.  Póki jeździł "w koło komina"  to nikt się nie czepiał. po pewnym czasie skończyło się sporymi nieprzyjemnościami i mandatem, więc od tej pory już nawet go nie wozi w samochodzie, a gdy się go zapyta ktoś o tego koguta to nie chce o tym gadać.
I tak mu się upiekło - min. 500zł mandatu, przepadek sprzętu... czasem zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Znam konsekwencje nawet przewożenia takiego sprzętu w aucie, bo zajmuję się po znajomości montażem i serwisem osprzętu alarmowego. Póki co mam opracowany system "na żółto", który nie zadziałał i drugi w barwach alarmowych, ale bez możliwości ukarania gdy się tego nie używa. Jeszcze mi po głowie chodzi flasher do długich, ale w PL takich dedykowanych sprzętów w zasadzie nie ma.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 10, 2016, 23:22:58 »
Witam
Dziś trafiłem na ten wątek przez przypadek szukając przepisów zachowania się na drodze pojazdu uprzywilejowanego a przejazdem kolejowym na którym zaczyna zamykać dróżnik rogatki kolejowe...

Jednak mogę wam pomóc rozwiązać wasz problem dotyczący uprzywilejowania auta prywatnego w celu dojazdu do remizy...

Otóż i tak i nie można używać w pojeździe prywatnym "bomb", ale po kolei...

Znając polskie prawo jest one stworzone w ten sposób że można je naginać w dowolną stronę i są skupię sie na 2-óch art. prawnych, jeden w kw i jeden w kk

ale zanim opiszę jak można sie poruszać takim pojazdem to napiszę co potrzebne jest kierowcy takiego pojazdu.

 1. Trzeba bezapelacyjnie posiadać uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane. Strażak na dzień dzisiejszy uzyska je po okazaniu w starostwie następujące dokumenty:
 
  • Badania lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych - koszt 200 PLN
  • Badania psychotechniczne do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych odpowiednich kategorii koszt 150 PLN
  • Zaświadczenie podpisane przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta pod którego należy jednostka OSP


2. Mając już w łapie wkładkę od starostwa (wydanie 50 PLN po dostarczeniu w/w dokumentów) możemy rozpocząć uzbrajania naszego prywatnego auta w "bomby" i sygnały dźwiękowe... pewnie zapytacie na jakiej podstawie prawnej? a otóż wykorzystacie "ułomność" Art. 96a KW który dotyczy tylko osób które NIE mają uprawnień na pojazdy uprzywilejowane, wiec żadna konsekwencja prawna z tego artykułu nas nie dotyczy.

Pamiętajcie, że po zamontowaniu sygnałów dźwiękowych na stałe żadna inna osoba bez uprawnień na uprzywilejowane nie będzie mogła tego pojazdu używać bo będą grozić konsekwencje opisane w Art. 96a KW.

3. Możemy już na "bombach" lecieć do remizy bo chociaż pojazd formalnie nie jest uprzywilejowany bo nie ma w dowodzie odpowiednie adnotacji to zwalnia nas art. 16 KW i kilka innych z KK i KC wiec nie grozi nam zabranie dowodu rejestracyjnego ani mandat

Skąd wiem? doświadczam tego na własnej skórze kiedy jadę do remizy oddalonej o 7 km i po drodze zabieram innych.. jestem jedynym kierowcą od kilku miesięcy  kiedy kolega po skończeniu 65 lat musiał z siąść z auta.

Wiem że jest to naginanie prawa, ale jest jakie jest.... Gdybym miał jechać bez "bomb" to dojazd by mi zajął zbyt dużo czasu... a życie ludzkie jest najważniejsze..

OSTRZEGAM że prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych to wielka odpowiedzialność więc nie naginajcie tego prawa do innych celów niż do tego po co jesteście wzywani do jednostki, zwłaszcza że uprawnienia strażacy uzyskują bez żadnych kursów udoskonalających technikę jazdy
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2016, 23:30:22 wysłana przez pnpn »

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpień 11, 2016, 10:31:04 »
Kolego pnpn. Nie znajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Bądź tak miły i wskaż proszę te zapisy które cię zwalniają od tego.
Nie wierzę w to co czytam i trochę mnie to przeraża. Z premedytacją namawiasz innych do celowego łamania prawa żeby pogwizdać na wiosce i pokazać jaki to nie jesteś bohater?
Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym a konkretnie art. 53 wyraźnie mówi jaki pojazd może być pojazdem uprzywilejowanym i w katalogu pojazdów tam wymienionych nie ma samochodów prywatnych:
"Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
1) jednostek ochrony przeciwpożarowej;
2) pogotowia ratunkowego;
3) Policji;
4) jednostki ratownictwa chemicznego;
5) Straży Granicznej;
6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
7) Agencji Wywiadu;
7a) Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
7b) Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
7c) Służby Wywiadu Wojskowego;
8) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
9) Służby Więziennej;
10) Biura Ochrony Rządu;
10a) kontroli skarbowej;
10b) Służby Celnej;
11) Inspekcji Transportu Drogowego;
12) jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych."
https://mswia.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/koncesje-i-zezwolenia/266,Pojazdy-uprzywilejowane.html

Mówi się o pojazdach innych jednostek które wymagają zgody MSWiA. Poza tym nie ma czegoś takiego jak wpis w dowodzie rejestracyjnym o tym czy pojazd jest czy nie uprzywilejowany. Musi natomiast przechodzić coroczne badania techniczne w Okręgowej Stacji Diagnostycznej. Jak będziesz swoim super wozem na przeglądzie to pokaż diagnoście te cudeńka co sobie pozakladaleś a gwarantuje Ci ze dowód ci zabiorą.

Poza tym Prawo o ruchu drogowym dział III, rozdz. 1, art. 66 ust. 4 mówi:
4. Zabrania się:
1) u
mieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu;
1a) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko;
2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 11:00:37 wysłana przez strazak998 »

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:26:16 »
Kolego masz rację pod warunkiem że używasz tego przywileju do wożenia dupska po mieście, ale jeżeli chodzi o ratowanie życia ludzkiego  jest to stan wyższej konieczności i żaden sąd ciebie nie skarze.

Przykład:
Wiozłem żonę na porodówkę... miałem około 30km,  łamałem większość przepisów drogowych (jazda bez jakichkolwiek świateł uprzywilejowania i sygnałów)
Zatrzymała mnie drogówka... wyjaśniłem że żona rodzi wiec odstąpili od czynności i eskortowali pod szpital...

Tak samo jest w przypadku gdy użyjesz świateł uprzywilejowana... jeżeli ratujesz czyjeś życie to może złamać przepisy które nie są ze szkodą równą lub większą ( stan wyższej konieczności). Tak jak pisałem wcześniej... jestem jedynym kierowcą z uprawnieniami w naszym OSP wiec liczy się każda minuta od wyjazdu do dotarcia.

a co do mojego przypadku 3 razy mnie policja zatrzymywała i za każdym razem odstępowała od czynności po potwierdzeniu u dyżurnego PSP wysłania mojego wozu do akcji.

Może się zdarzyć że nawet po w/w okoliczności policjant uprze się przy swoim, ale w tedy i tak bym nie przyjął mandatu tylko bym czekał na postanowienie sądu..

Wiadomo że jak żyjesz dla własnego widzimisię to i do tego spowodujesz kolizję lub wypadek to bekniesz po całości nie tylko karnie  ale również odpowiedzialnością finansową  bo nie masz ubezpieczenia OC na pojazdy uprzywilejowane.

jednak jeżeli użysz w słusznej sprawie a pojazd będzie prowadził ze szczególną ostrożnością o ci sie upiecze



Wracając do Art. 96a KW ma "bombę" na magnes i przewożę ją w aucie na desce... Policja widzi zę mam i próbuje konfiskaty ale po okazaniu wkładki odstępuje od tego ponieważ wyraźnie w tym artykule pisze kto może a kto nie może mieć w pojeździe sygnałów. Wiec jak tylko masz w pojeździe i masz uprawnienia to ciebie ten art. nie obowiązuje.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 11:50:53 wysłana przez pnpn »

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #97 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:53:16 »
pnpn , zjedz snikersa , bo gwiazdorzysz.  :szalony: :gwiazdki:
 

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #98 dnia: Sierpień 11, 2016, 11:59:29 »
Kolego masz rację pod warunkiem że używasz tego przywileju do wożenia dupska po mieście, ale jeżeli chodzi o ratowanie życia ludzkiego  jest to stan wyższej konieczności i żaden sąd ciebie nie skarze.

Przykład:
Wiozłem żonę na porodówkę... miałem około 30km,  łamałem większość przepisów drogowych (jazda bez jakichkolwiek świateł uprzywilejowania i sygnałów)
Zatrzymała mnie drogówka... wyjaśniłem że żona rodzi wiec odstąpili od czynności i eskortowali pod szpital...

Tak samo jest w przypadku gdy użyjesz świateł uprzywilejowana... jeżeli ratujesz czyjeś życie to może złamać przepisy które nie są ze szkodą równą lub większą ( stan wyższej konieczności). Tak jak pisałem wcześniej... jestem jedynym kierowcą z uprawnieniami w naszym OSP wiec liczy się każda minuta od wyjazdu do dotarcia.

a co do mojego przypadku 3 razy mnie policja zatrzymywała i za każdym razem odstępowała od czynności po potwierdzeniu u dyżurnego PSP wysłania mojego wozu do akcji.

Może się zdarzyć że nawet po w/w okoliczności policjant uprze się przy swoim, ale w tedy i tak bym nie przyjął mandatu tylko bym czekał na postanowienie sądu..

Wiadomo że jak żyjesz dla własnego widzimisię to i do tego spowodujesz kolizję lub wypadek to bekniesz po całości nie tylko karnie  ale również odpowiedzialnością finansową  bo nie masz ubezpieczenia OC na pojazdy uprzywilejowane.

jednak jeżeli użysz w słusznej sprawie a pojazd będzie prowadził ze szczególną ostrożnością o ci sie upiecze

Wracając do Art. 96a KW ma "bombę" na magnes i przewożę ją w aucie na desce... Policja widzi zę mam i próbuje konfiskaty ale po okazaniu wkładki odstępuje od tego ponieważ wyraźnie w tym artykule pisze kto może a kto nie może mieć w pojeździe sygnałów. Wiec jak tylko masz w pojeździe i masz uprawnienia to ciebie ten art. nie obowiązuje.

Jakim prawem dyżurny PSP zadysponował do działań samochód prywatny? Czy wykazują go w SWD?  Czy była tak informacja w meldunku? Która to KP/KM? Jesteś chyba jedyny w kraju bo zarówno ty jak i twój samochód jesteście uprzywilejowani. A tak na marginesie to jak ty przeszedłeś psychotechnikę? Stanowisz ogromne zagrożenie i myślę że jeśli tak jest jak piszesz to ktoś powinien się tym zająć .

Jeszcze raz bo widzę że czytasz z pominięciem procesu myślenia:

Prawo o ruchu drogowym dział III, rozdz. 1, art. 66 ust. 4:
Zabrania się:
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;

Rozumiesz zapis ZABRANIA SIĘ? Jeśli tak nie pisz że co nie jest zabronione jest dozwolone.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2016, 12:09:44 wysłana przez strazak998 »

Offline Evil

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #99 dnia: Sierpień 11, 2016, 12:02:03 »
Kolego pnpn rzucasz tutaj przepisami a nawet nie wiesz co to stan wyższej konieczności, gdzie zachodzi oraz kto i co w związku z tym może zrobić...