Autor Wątek: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników  (Przeczytany 2535 razy)

Offline Michal00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2022, 17:04:25 »
Tu napisali ze prezydent poprosił… a na innym portalu ze to „porozumienie” prezydenta i komendanta miejskiego PSP…. Co ma komendant miejski do dysponowania do takich akcji osp? Swoich funkcjonariuszy niech wyślę…. A nie nie wyślę, bo więcej niż na zmianie nie ściągnie bo trzeba nadgodziny płacić.


Ja na miejscu OSP odmówił bym wyjazdu i tyle, chyba ze to było jakieś porozumienie, ze druhowie dostają normalny pieniądz(nikt nie mówi o śmiesznym ekwiwalencie tylko przynajmniej 20-25 zł za godzinę), ale jak to był wyjazd „na syrenę” to cyrk na kółkach.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2022, 18:05:35 »
Tu napisali ze prezydent poprosił… a na innym portalu ze to „porozumienie” prezydenta i komendanta miejskiego PSP…. Co ma komendant miejski do dysponowania do takich akcji osp? Swoich funkcjonariuszy niech wyślę…. A nie nie wyślę, bo więcej niż na zmianie nie ściągnie bo trzeba nadgodziny płacić.


Ja na miejscu OSP odmówił bym wyjazdu i tyle, chyba ze to było jakieś porozumienie, ze druhowie dostają normalny pieniądz(nikt nie mówi o śmiesznym ekwiwalencie tylko przynajmniej 20-25 zł za godzinę), ale jak to był wyjazd „na syrenę” to cyrk na kółkach.

Może dysponuje ich ZK, a rozpisują normalnie jak akcje...

https://bip.erzeszow.pl/static/img/k02/BRM/SESJE%202022/LXIV%20sesja-%2020%20czerwca/Uchwa%C5%82a%20Nr_LXIV-1372-2022.pdf

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2022, 13:39:38 »
A ja nauczony doświadczeniem jestem przekonany że w tle jest pewnie jakiś szantaż finansowy i jak OSP nie pomoże, to nie dostanie pieniędzy na coś na co zgodnie z ustawami powinno dostać - tym się różnią realia od teorii... Samorząd zapewne jest za skąpy by wynająć firmę, bo zmuszenie do tego ochotników wychodzi taniej...

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2022, 14:32:07 »
No ale to w takim razie to jest jak zwykle w naszym kraju głupota i brak szacunku dla ochotników….

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2022, 21:01:35 »
No ale to w takim razie to jest jak zwykle w naszym kraju głupota i brak szacunku dla ochotników….
Jakoś nie przeszkadza ochotnikom "zabezpieczanie" dożynek, procesji, Dni Gminy, wiecy wyborczych, imprez sportowych itd.
Wtedy "szacunek" nie obowiązuje?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2022, 21:13:30 »
Wielu jednostkom przeszkadza, ale ma miejsce ta sama sytuacja co powyżej - albo zabezpieczą dożynki czy imprezę gminną, albo nie będzie pieniędzy na wymianę zużytego sprzętu... I nowa ustawa nic a nic tu nie poprawiła (co zresztą przewidywałem).

Co do procesji - tu nie słyszałem nigdy o żadnym zabezpieczaniu. A poczty sztandarowe biorą udział lub nie - wedle życzenia jednostek - kościół nie jest w stanie zmusić do niczego jednostek OSP, w przeciwności do nadużywających władzy samorządowców...

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2022, 13:58:34 »
Może najpierw niech się wypowiedzą ludzie,którzy odśnieżali? Dlaczego gdybacie nie wiedząc kompletnie nic ? Może faktycznie jest szantaż finansowy ,ale może jednostki nie narzekają  na współpracę   i chętnie pomagali za co dostaną odpowiednie podziękowania? Dajcie sobie na luz co niektórzy.

Offline slawomir66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 27, 2022, 17:18:42 »
A ja powiem tak. Jest wiele samorządów, w których są jednostki OSP a samorządom się nie przelewa. Jeśli OSP jest w systemie to jeszcze jest OK i z kasą lepiej. Ale jeśli są jednostki tak jak moja spoza systemu to się wszystko robi aby pomóc i gminie i samej jednostce w doposażeniu. Wielokrotnie zabezpieczaliśmy festiwale czy pikniki na prośbę nie szantaż wójta. Ale i sami zbieramy złom i elektrośmieci aby zarobić grosza na uzupełnienie garażu czy samochodu. Nie patrzymy że skapnie i wójt kupi. I znam jednostki, które podpinają pługi do samochodów i odśnieżają drogi gminne. Więc nie doszukiwałbym się tutaj szantaży tylko patrzył na to jak na chęć pozyskania pieniędzy przez druhów na swoją jednostkę.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 27, 2022, 20:23:56 »
A ja powiem tak. Jest wiele samorządów, w których są jednostki OSP a samorządom się nie przelewa. Jeśli OSP jest w systemie to jeszcze jest OK i z kasą lepiej. Ale jeśli są jednostki tak jak moja spoza systemu to się wszystko robi aby pomóc i gminie i samej jednostce w doposażeniu. Wielokrotnie zabezpieczaliśmy festiwale czy pikniki na prośbę nie szantaż wójta. Ale i sami zbieramy złom i elektrośmieci aby zarobić grosza na uzupełnienie garażu czy samochodu. Nie patrzymy że skapnie i wójt kupi. I znam jednostki, które podpinają pługi do samochodów i odśnieżają drogi gminne. Więc nie doszukiwałbym się tutaj szantaży tylko patrzył na to jak na chęć pozyskania pieniędzy przez druhów na swoją jednostkę.


No ale przecież za jeżdżenie z pługiem ma płacone kierowca(u mnie 55 zł/h) a nie OSP, czeeekaj chyba ze mamy takich fanatyków co odśnieżają drogi i jeżdżą pługiem za darmo tylko dlatego żeby gmina dała kasę dla OSP?  :gwiazdki:

Offline slawomir66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Strażacy OSP do odśnieżania ulic i chodników
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 28, 2022, 12:45:47 »
Zadaniem własnym Gminy/ miasta jest zimowe utrzymanie dróg. Samorządy na ten cel zabezpieczają w budżecie stosowne kwoty.
Gminy ogłaszają przetargi na to zadanie. Ale jeśli np OSP ma pług i zgłosi się do gminy to zarabiają dla swojej jednostki jako wykonawcy tego zadania.
Ja już nie wnikam co z kierowcą. Jest umowa i pieniądze wpływają na konto OSP.