Autor Wątek: Co powiecie STARO- MANIE ???  (Przeczytany 12653 razy)

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Co powiecie STARO- MANIE ???
« dnia: Październik 31, 2006, 18:19:39 »
mamy zamiar kupic w przyszlym roku  ale czy warto??????

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2006, 18:33:12 »
zależy czy w teren czy na droge i jaki model

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2006, 19:16:07 »
mi chodzi wogole o samochody staro-many czy warto je kupowac bo slyszlem wiele opini ze za ciekawe to one nie sa  czesto sie psuja itp

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 01, 2006, 15:28:24 »
Dajcie sobie spokój z e staromanem najwieksze scierwo jakie wyprodukowali fakt jest taki ze auto ma fajny wyglad ale co z tego jak sie wszystko psuje juz po roku uzytkowania i to nowego niewiem moze zle mysle ale przynajmniej tak u nas jest .
Pozdrawiam

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2006, 11:11:59 »
A można poprosić o konkrety?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2006, 11:49:31 »
Dajcie sobie spokój z e staromanem najwieksze scierwo jakie wyprodukowali fakt jest taki ze auto ma fajny wyglad ale co z tego jak sie wszystko psuje juz po roku uzytkowania i to nowego niewiem moze zle mysle ale przynajmniej tak u nas jest .
Pozdrawiam


No ja też bym poprosił o konkrety a dokładniej to o sprecyzowanie czy nawala "baza" (silnik, podwozie, elektryka), czy zabudowa a może autopompa i ewentualnie kto zabudował samochodzik.

Sylwek

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2006, 13:07:37 »
Zabudował samochodzik Wawrzaszek niewiem jak jest w innych tego typu firmach siada karoseria, silnik, sprzeglo elektryka takze normalnie kaszana.
Kumpel jest w innej jednostce i maja tam staromana ale na wysokim podwoziu tki bardziej terenowy i mowi ze nie narzekaja a caly czas prawie do lasu jezdrza nim ale maja go dopiero od czerwca tego roku takze nie jest w stanie powiedziec za ile sie bedzie sypal oraz co sie bedzie w nim sypalo.
Pozdrawiam wszystkich.

Offline szpak.wlkp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2006, 21:29:53 »
to co mówicie o tym staro manie zebro czy nie mamy brać bo sie wtopić  to nie 5 zł ale mamy mieć od stolarczyka

Offline Alf998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2006, 23:00:36 »
Od Stolarczyka to najmniejszy 8.coś tam to jest najwieksza lipa jaka jeździ. A ogólnie to niewiele więcej kosztują porządne auta.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2006, 08:03:31 »
WIEC z 4 samochodów jaki jest najlepszy :
- MAN  np. powiedzmy ten popularny 14.285 LAC (GBA 2/24)
- Star               14.227 LA-LF                         (GBA 2/24)
- Mercedes Benz-Atego                                  (GBA 2,5/20)
- Renault MIDLUM                                         (GBA 2,5/24)
<symbole tylko dla pokazania ze chodzi o samochody o podobnych parametrach>
 A  moze Scania albo Volvo ??? która według was autko najlepsze ???
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2006, 10:58:48 wysłana przez wolicki1 »

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2006, 10:04:20 »
Ja bym postawił na MAN'a lub mercedesa ale raczej na tego piereszego. Popatrz ile jezdzi po drogach manów w transporcie. A starman to już niestety nie to, owszem są wygodne i całkiem nieżle się prowadzą ale w jednostce wojskowej mają takiego dwa lata prawie nic nie jeżdzi i jeszcze nic im sie nie popsuło ale kwiatki niezłe już na nim są.

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2006, 17:04:39 »
Z tego co mi wiadomo to nowego stara od mana odroznia atrapa chlodnicy, znaczek na kierownicy i napisy na chlapaczach. Silnik, skrzynia, zawieszenie i cala reszta to man...

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2006, 17:34:07 »
Z tego co mi wiadomo to nowego stara od mana odroznia atrapa chlodnicy, znaczek na kierownicy i napisy na chlapaczach. Silnik, skrzynia, zawieszenie i cala reszta to man...

 Jeżeli tak jak mówisz STAR to prawie MAN to dlaczego są tu takie negatywne opinie na temat poczciwych starów.
 Coś chyba nie jest to takie identyczne chyba ze ktoś tu trafił na egzemplarz wybitnie wybrakowany.?!

Offline szpak.wlkp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2006, 21:25:19 »
obecnie mamy dafa 1300 turbo to nowy staro man sie musi skryć bo tyle co jest miejsca w dafie to w staromanie to jest połowa z tego i aparaty ma wmontowane w scianie ze siadasz i zakładasz a w staro manie gdzie one sie znajdują????

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 09, 2006, 21:38:39 »
no to kicha z ty staro-manem bedzie trzeba innego samochodziku szukac  -_-

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 10, 2006, 11:04:26 »
Renault to chyba Midliner, mam takie coś w jednostce (na terenowym podwoziu) i raczej nie polecałbym tego wozu. Jedyna naprawdę dobra rzecz w tym samochodzie to autopompa rosenbauera, do której nie można mieć żadnych zatrzeżeń. Poza tym
- żre go korozja (poszycie, kabina)
- elektryka szwankuje cały czas (zawór tankowania wody, ładowanie akumulatorów, oświetlenie 
zewnętrzne)
- koszty serwisu są kolosalne a serwis sobie życzy wizyty na wymianę filtrów, olejów, przeglądy (na gwarancji)
- kilka takich wozów w Polsce "położyło się" na boku podczas jazdy
- samochód jest bardzo wysoki, wyższy od jelcza 014 a przy tym ma przeciążoną tylną oś i buja się jak huśtawka (z pełnym zbiornikiem wody)
- oryginalne opony (terenowe) nadają się rzeczywiście tylko w teren bo na drodze podczas deszczu nikt nie ważył się nią jechać więcej niż 50-60 km/h
- w ciężkim terenie (piasek , podjazdy, lasy) brakuje jej mocy i półbiegów
- uzupełnianie środka pianotwórczego to "sztuka dla sztuki"
- aparaty powietrzne są w kabinie w przedziale załogi a ich noszaki stanowią... oparcie "fotela", poza tym ratownicy aby ubrać się podczas jazdy nie powinni mieć więcej niż 180cm wzrostu(chyba się rozpędziłem) i nie może być ich więcej niż 2 (teoretycznie w kabinie jest 6 miejsc - kierowca, d-ca, 4 ratowników a praktycznie max 3 ratowników i muszą ubrać się przed zajęciem miejsca w kabinie)
Podsumowując, samochód drogi w eksploatacji mało praktyczny, dla jednostki OSP nieprzydatny....
Opisałem pokrótce 7-mio letnią służbę tego wozu w naszej jednostce, wnioski do Was należą.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2006, 11:06:39 wysłana przez pszczoła »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 10, 2006, 15:21:43 »
star- man od mana roznie sie np blacharka(mam tu na mysli wytrzymalość blach), ja na waszym miejscu kupiłbym jakiegoś merca z zachodu, szkoda ladowac tyle kasy na nowy wóz, a pozatym serwic pochłania bardzo duzo pieniędzy. pozdrawiam

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 11, 2006, 13:51:27 »
Witam

Należało by rozróżnić dwie istotne rzeczy.
Samochód, od karosacji samochodu.
Mam u siebie staro mana z 2004 od  Stolarczyka i Renualt z 2002 od Moto truck.
Auta nie miały żadnych poważnych usterek (są serwisowane i prawidłowo eksploatowane i konserwowane)
W reno odpadała plastikowa rączka od drzwi, staroman ma bardzo daleko odstające lusterka, trzeba uważać żeby niemi gdziś nie zaczepić. Jeżeli chodzi o karosaż było kilka drobnych usterek, ale nie było nigdy prblemu by były one usunięte w ramach napraw gwarancyjnych. Ngdy za nie nie płaciliśmy
Nigdy nie było sytuacji by z powodu usterki treba było wycować auto z podziału oraz nigdy nie trzeba było jechać na naprawę aż do Kielc. Usterki były na tyle małe, że wystarczyło by mechanik przyjechał do nas.
Wszystkie usterki można policzyć na palcach u ręki.
Autopompy mają proste o parametrach niestety tylko wystarczających przy większości zdarzeń, ale już np. szybkie natarcie niestety prawie nie do użytku.
Auta jeżdżą jak na OSP dużo. Rocznie straż ma ponad trzysta wyjazdów.

Pozdrawiam


Offline OSP Jano

  • Strażak Ratownik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 15, 2006, 21:21:30 »
według mnie to auto nie nadaje sie w teren!!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2006, 18:46:45 wysłana przez OSP Jano »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 16, 2006, 14:15:34 »
według nas czyli druchuw z osp byczyna staro-man jest to auto miejskie a nie w teren!!

zależy o jakim modelu myślicie :mellow:

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 16, 2006, 21:45:20 »
Witam

Dodam jeszcze, że dużą niedogodnością są płytkie skrytki. Niestety duży gabarytowo sprzęt się nie mieści. Tzn. motopompa szlamowa honda wt40 niezmieścił się, to samo agregat prądotwórczy hondy 6,5 kw - trzeba go było wymienić na mniejszy. Pompa pływająca Niagara zmieściła się po niewielkich przróbkach, a agregat oddymiający mieści się tylko w jednej skrytce.

Pozdrawiam

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 16, 2006, 22:44:23 »
Witam!

Posiadamy w naszej jednostce samochód STAR 12.185 na niskim podwoziu. Moja opinia na temat tego wozu jest następująca:

Samochód idealny do zdarzeń szosowych. Doskonałe prowadzenia na wąskich i krętych drogach utwardzonych, duża prędkość maksymalna (ponad 120km/h). Użytkujemy go bardzo często, rusza za każdym razem do wypadków i jako pierwszy idzie w akcje do pożarów budynków etc. Zakupiony został pod koniec 2004 roku więc już 2 latka jeździ i co ciekawe sprawił tylko niespodzianki nie związane absolutnie z silnikiem, ani innymi podzespołami auta (elektryka etc).

Niespodzianki natomiast były takie:
1. Uszkodzenie sprężarki masztu pneumatycznego
2. Problem z pompą (ssanie) ssawnymi nie sposób dało się zaciągnąć wodę. Stolarczyk naprawił to gwarancyjnie, teraz działa wyśmienicie.
3. Zawieszał sie pływak w zbiorniku i na wodowskazie pokazywał zły poziom wody.

Auto ma jeszcze jeden minus. Po napomopowaniu i powrocie do akcji, po jakiś 20 minutach trzeba go znów pompować. Przekonaliśmy się o tym jakiś czas temu, kiedy to po akcji, 20 min później musieliśmy ruszać znów w bój i trzeba było go pompować.

Co do udziału w działaniach  w terenie leśnym i błotnistym tu już zaczyna się problem. Przeszkody piaszczyste udaje mu się pokonać tylko rozpędem, ma problemy przy wolnej jeździe! Uwaga, ale jeszcze nigdy nie stanął w piachach!

Moja ocena tego samochodu do działań przy:

Wypadki i inne zdarzenia drogowe 100/100
Pożary budynków 100/100
Pożary lasów i trudny teren 65/100

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 17, 2006, 07:29:00 »
Auto ma jeszcze jeden minus. Po napomopowaniu i powrocie do akcji, po jakiś 20 minutach trzeba go znów pompować. Przekonaliśmy się o tym jakiś czas temu, kiedy to po akcji, 20 min później musieliśmy ruszać znów w bój i trzeba było go pompować.

Myślę że zdecydowanie jest jakieś uszkodzenie (może drobna usterka) albo wprowadzona przez producenta zabudowy zmiana, która powoduje nieszczelność.

Prawo jazdy robiłem na StaroManie 14.coś tam (taki na większych kołach) i muszę powiedzieć, że zadziwiała mnie szczelność układu pneumatycznego. Przychodząc o 8 rano na jazdy, gdy samochód stał od 18 po południu poprzedniego dnia, można było od razu po uruchomieniu ruszać - wskazówka ciśnienia powietrza pokazywała prawie dokładnie to samo co przy normalnej pracy. Może to był jakiś bardzo udany model nie miałem okazji siedzieć poza kursem i egzaminem w innym takim samochodziku.

Ja bym poszukał gdzie to ucieka i próbował naprawić bo to może być naprawde jakaś drobnostka.

Sylwek

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 17, 2006, 11:26:40 »
Dzięki Sylwek za radę! Przekaże tę informację kierowcą i naczelnikowi być może uda się ten problem rozwiązać!

Pozdrawiam!

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Co powiecie STARO- MANIE ???
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 17, 2006, 12:53:44 »
powietrze powinien trzymac conajmniej ponad tydzień.