Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 143201 razy)

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #525 dnia: Sierpień 07, 2023, 10:20:46 »
Fajna ankieta ale osoby które łudzą się awansami i zwiększonym uposażeniem widocznie nie słuchali Q&A z KG gdzie mówił że nic się nie należy bo w sumie robimy to oddawana tylko teraz lepiej będziemy to robić  :rofl:.
Tak samo mówił o grupie specjalistycznej nurkowej która utraciła przywilej 2procen za 70godzin wynurowanych też mówił że należą się im wyższe dodatki a wiem że tego nie ma na podziale poprostu robisz więcej za frajer...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2023, 10:30:43 wysłana przez zegpaw »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #526 dnia: Sierpień 09, 2023, 15:01:12 »
To chyba chwilowo wyczerpuje temat karetek w PSP...

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 905
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #527 dnia: Sierpień 09, 2023, 15:14:13 »
@kamaras
Chyba nasze forum przeczytali i dowiedzieli się, że to zły pomysł (ambulanse w straży).  :rofl:
Źle, że ochrona ludności dalej będzie leżeć i kwiczeć, zwłaszcza przy tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.
Taki przykład:
Koleżanka żony pochodząca z Ukrainy, a mieszkająca tu od ponad 20 lat jest zdziwiona tym, że u nas podstawowe przeszkolenie z bronią palną to mają tylko faceci po wojsku. A ona z lat dziecięcych pamięta zajęcia ze składania i rozkładania kbk AKMS. Dzieci się tego uczyły....
Ale my jesteśmy w NATO, więc nam ochrona ludności jest niepotrzebna.
Przez jakieś 35 lat nic się nie działo w kwestii obrony cywilnej, czy też ochrony ludności. Wygląda na to, że jeszcze sobie poczekamy (można sobie odpalić teraz fragment filmu Shrek).
Si vis pacem, para bellum

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #528 dnia: Sierpień 09, 2023, 15:37:02 »
To może o ta burzę w szklance wody chodziło naczelnemu przedstawicielowi ZZ na tym forum, tylko wstyd się bylo przyznać, że będzie to odłożone. A jak coś jest odłożone, to może i w ogóle nie wejść. Zresztą, takie informacje o tym, że ta ustawa nie wejdzie szybko, albo nawet i wcale słyszałem już dwa, trzy miesiące temu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #529 dnia: Sierpień 09, 2023, 16:17:59 »
@simek92 burza to burza nie wnikaj :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 832

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #531 dnia: Sierpień 13, 2023, 13:37:05 »
Chyba najdłużej przygotowywana ustawa w historii polskiej legislacji 10 lat ?  O ustawie o KSR nie będę już wspominał. Niestety autorzy dalej omijają sedno problemu. Nie równe obciążenie samorządów kosztem ratownictwa pomiędzy miasta na prawach powiatów, a mniejsze gminy nie będące siedzibami powiatów. Do  czasu aż nie rozwiązany zostanie systemowo ten problem każda z tych ustaw będzie  nieudana. Problem w tym że uporządkowanie kosztów ponoszonych wiąże się automatycznie z zwiększeniem kontroli jakości w ratownictwie, a na tym chyba słabo komuś zależy.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #532 dnia: Sierpień 13, 2023, 17:40:58 »
Wiesz, to burza w szklance wody 😉
A tak naprawdę to z samorządami nikt nie rozmawiał. Najgorszej miałyby powiedzmy to zwykle gminy, które muszą wykładać kasę na OSP. A jak dobrze wiemy teraz kasy jest co raz mniej, mimo tego że rząd mówi, że kasy jest więcej. Z jednej strony trzeba oszczędzać i wykazywać oszczędności na poziomie 20%, a z drugiej chce się wrzucić karetki, które to też te koszta będą generować.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #533 dnia: Sierpień 13, 2023, 18:23:25 »
A tak naprawdę to z samorządami nikt nie rozmawiał. Najgorszej miałyby powiedzmy to zwykle gminy, które muszą wykładać kasę na OSP. A jak dobrze wiemy teraz kasy jest co raz mniej, mimo tego że rząd mówi, że kasy jest więcej. Z jednej strony trzeba oszczędzać i wykazywać oszczędności na poziomie 20%, a z drugiej chce się wrzucić karetki, które to też te koszta będą generować.

I dlatego w linku jest ten cytat:
Informację miał potwierdzić  Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, który brał udział w pracach nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
 :rofl: :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #534 dnia: Sierpień 13, 2023, 19:20:00 »
Karetki to jest mały drobiazg. Tu w systemie brakuje kilkaset milionów złotych co roku. Pytanie tylko w którą stronę bo można na różne sposoby to usystematyzować. Ale każdy od lat chodzi koło tego jak koło jeża z świadomością że mieszkańcy małych gmin są dymani w tym systemie na rzecz dużych miast.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #535 dnia: Sierpień 13, 2023, 20:08:51 »
A tak naprawdę to z samorządami nikt nie rozmawiał. Najgorszej miałyby powiedzmy to zwykle gminy, które muszą wykładać kasę na OSP. A jak dobrze wiemy teraz kasy jest co raz mniej, mimo tego że rząd mówi, że kasy jest więcej. Z jednej strony trzeba oszczędzać i wykazywać oszczędności na poziomie 20%, a z drugiej chce się wrzucić karetki, które to też te koszta będą generować.

I dlatego w linku jest ten cytat:
Informację miał potwierdzić  Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, który brał udział w pracach nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
 :rofl: :rofl:

Tylko że nie każda gmina należy do tego związku i to one (w sensie te najmniejsze, wiejskie)mają zazwyczaj najmniejsze budżety, a karetki bez dodatkowego zastrzyku pieniędzy zabiorą komuś pieniądze na inne, może i nawet ważniejsze cele. Druga sprawa to ilość RM w tych OSP, ale skoro KG twierdzi, że ich jest aż nadto, to ja bym to z chęcią zobaczył na papierze.
Projekt karteki tak samo wypalił jak legitymacje, na których zwrot wciąż czekamy, a te które przyszły dalej mają wady.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #536 dnia: Sierpień 13, 2023, 21:15:26 »
Tylko że nie każda gmina należy do tego związku i to one (w sensie te najmniejsze, wiejskie)mają zazwyczaj najmniejsze budżety, a karetki bez dodatkowego zastrzyku pieniędzy zabiorą komuś pieniądze na inne, może i nawet ważniejsze cele. Druga sprawa to ilość RM w tych OSP, ale skoro KG twierdzi, że ich jest aż nadto, to ja bym to z chęcią zobaczył na papierze.
Projekt karteki tak samo wypalił jak legitymacje, na których zwrot wciąż czekamy, a te które przyszły dalej mają wady.
Czekaj czyli jak twoim zdaniem ma wygalać legislacja w tym kraju? Każdego wójta należy zapytać? Może każdego radnego...
Samorząd uczestniczył w tym i to jest fakt... Dużo przekłamań jest na temat tej ustawy... A Ty pałujesz się nad tematem mimo, że mówiłem, że to burza w szklance wody...
No i gdzie teraz jesteś w swoich wywodach?
Temat legitymacji no po porostu wooow.... Ile lat obowiązywał stary wzór? Ktoś w ogóle próbował coś zmienić... Gdzieś jest granica krytyki jesteś malkontentem i nic więcej.  Zostawmy papier i pieczątkę w końcu lata 20  21 wieku mają swoje prawa i wersja z lat 90 wieku 20 też jest ok...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #537 dnia: Sierpień 13, 2023, 22:35:16 »
Tylko że nie każda gmina należy do tego związku i to one (w sensie te najmniejsze, wiejskie)mają zazwyczaj najmniejsze budżety, a karetki bez dodatkowego zastrzyku pieniędzy zabiorą komuś pieniądze na inne, może i nawet ważniejsze cele. Druga sprawa to ilość RM w tych OSP, ale skoro KG twierdzi, że ich jest aż nadto, to ja bym to z chęcią zobaczył na papierze.
Projekt karteki tak samo wypalił jak legitymacje, na których zwrot wciąż czekamy, a te które przyszły dalej mają wady.
Czekaj czyli jak twoim zdaniem ma wygalać legislacja w tym kraju? Każdego wójta należy zapytać? Może każdego radnego...
Samorząd uczestniczył w tym i to jest fakt... Dużo przekłamań jest na temat tej ustawy... A Ty pałujesz się nad tematem mimo, że mówiłem, że to burza w szklance wody...
No i gdzie teraz jesteś w swoich wywodach?
Temat legitymacji no po porostu wooow.... Ile lat obowiązywał stary wzór? Ktoś w ogóle próbował coś zmienić... Gdzieś jest granica krytyki jesteś malkontentem i nic więcej.  Zostawmy papier i pieczątkę w końcu lata 20  21 wieku mają swoje prawa i wersja z lat 90 wieku 20 też jest ok...

Zobacz jakie szczeble samorządu się wypowiadały wg twojego cytatu, a potem atakuj ludzi, bo mamy zdecydowanie więcej gmin wiejskich o niskich budżetach, niż gmin miejskich czy miejsko wiejskich o budżetach większych. Jak nie wiesz jakie są problemy teraz w samorządach, to może po prostu zamilcz i nie obrażaj ludzi, bo kolorowo nie jest, a dokładnie kolejnych zadań do samorządu bez dania na to kasy mija się z celem i traci tylko na tym lokalna społeczność. To jest tak jak w PSP, ktoś rozpisze przetarg, komenda dostanie samochód, a potem remonty itd to niech oni się martwią, my z góry na to kasy nie damy. Była burza w szklance wody i tak trzeba było pisać od początku, dlaczego na pierwszej stronie tego wątku tak nie napisałeś?
Wedle zapowiedzi miała już wejść bardzo dawno temu.
A co do legitymacji to jestem za zmianą, ale zwroty miały być w maju, a mamy sierpień z kolejnymi wadami tych, które wróciły. Jak nie wierzysz w to co piszę, to przejrzyj forum i zobacz jak było obiecywane, że nowe legitymacje miały wrócić w maju.
Fakt faktem zawieszenie prac nad tą ustawą to okazja do przemyślenia jej założeń i oparciu jej o wsparcie systemu bezpieczeństwa, a nie wprowadzaniu na szybko przed wyborami.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2023, 22:42:12 wysłana przez simek92 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #538 dnia: Sierpień 13, 2023, 22:49:24 »
Zobacz jakie szczeble samorządu się wypowiadały wg twojego cytatu, a potem atakuj ludzi, bo mamy zdecydowanie więcej gmin wiejskich o niskich budżetach, niż gmin miejskich czy miejsko wiejskich o budżetach większych. Jak nie wiesz jakie są problemy teraz w samorządach, to może po prostu zamilcz i nie obrażaj ludzi, bo kolorowo nie jest, a dokładnie kolejnych zadań do samorządu bez dania na to kasy mija się z celem i traci tylko na tym lokalna społeczność. To jest tak jak w PSP, ktoś rozpisze przetarg, komenda dostanie samochód, a potem remonty itd to niech oni się martwią, my z góry na to kasy nie damy. Była burza w szklance wody i tak trzeba było pisać od początku, dlaczego na pierwszej stronie tego wątku tak nie napisałeś?
Wedle zapowiedzi miała już wejść bardzo dawno temu.
A co do legitymacji to jestem za zmianą, ale zwroty miały być w maju, a mamy sierpień z kolejnymi wadami tych, które wróciły. Jak nie wierzysz w to co piszę, to przejrzyj forum i zobacz jak było obiecywane, że nowe legitymacje miały wrócić w maju.
Fakt faktem zawieszenie prac nad tą ustawą to okazja do przemyślenia jej założeń i oparciu jej o wsparcie systemu bezpieczeństwa, a nie wprowadzaniu na szybko przed wyborami.
Pleciesz trzy po trzy aby tylko krytykować a więc Komisja Wspólna Rządu Samorządu składa się z https://www.gov.pl/web/kwrist-mswia/sklad-komisji
Więc są wójtowie i reprezentacja wsi...  Zastanawia mnie skąd są twoje informacje, że kogoś nie było skoro był  :rofl:
Co do legitymacji to nie robi tego PSP tylko prywatna firma... I gwarancja jest na kilka lat  :wacko:  Trzeba wymieniać do skutku.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #539 dnia: Sierpień 14, 2023, 10:04:13 »
Co do legitymacji to nie robi tego PSP tylko prywatna firma... I gwarancja jest na kilka lat  :wacko:  Trzeba wymieniać do skutku.
Tylko co wymieniać, skoro te, co poszły do zwrotu jeszcze nie wróciły? Osoba poważna nie rzuca terminami, skoro nie ma pewności, czy jest w stanie ich dotrzymać (szczególnie, że nie wszystko od niej zależy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #540 dnia: Sierpień 14, 2023, 10:59:55 »
Pleciesz trzy po trzy aby tylko krytykować a więc Komisja Wspólna Rządu Samorządu składa się z https://www.gov.pl/web/kwrist-mswia/sklad-komisji
Więc są wójtowie i reprezentacja wsi...  Zastanawia mnie skąd są twoje informacje, że kogoś nie było skoro był  :rofl:

W skrócie ustawa "jak zjeść ciastko i mieć ciastko"
Zważywszy na 10 letni czas procedowania, okres pandemii, wojny za naszą granicą, niezwykła skuteczność.   

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #541 dnia: Sierpień 14, 2023, 11:49:22 »
Cytuj
Pleciesz trzy po trzy aby tylko krytykować a więc Komisja Wspólna Rządu Samorządu składa się z https://www.gov.pl/web/kwrist-mswia/sklad-komisji
Więc są wójtowie i reprezentacja wsi...  Zastanawia mnie skąd są twoje informacje, że kogoś nie było skoro był  :rofl:
Co do legitymacji to nie robi tego PSP tylko prywatna firma... I gwarancja jest na kilka lat  :wacko:  Trzeba wymieniać do skutku.

Znasz kogoś z jakiegokolwiek małego samorządu? Bo takie slogany jak komisje itd to mogę sobie usłyszeć w TV, a rzeczywistość jest tak naprawdę zupełnie inna. Mam przykład dwóch wójtów, z którymi nikt, ale to absolutnie nikt nie rozmawiał na temat tej ustawy, czyli nie rozmawiał na temat dodatkowego obciążenia budżetu itd. Osoby odpowiedzialne w gminie za sprawy OSP również nie przekazywały informacji na temat ilu mają RM na terenie gminy i ilu z nich należy do OSP. Problem jest w tym, że z ludźmi teraz absolutnie nikt nie rozmawia i nie tyczy się to tylko tej ustawy. Przykładem są wybory kopertowe przez które niektórzy wójtowie już mają problemy, a przecież wszystko miało być zgodnie z prawem.
A jak już ktoś z kimś zaczyna rozmawiać, to argumenty strony społecznej da zazwyczaj od razu chowane do szuflady, przykład CPK czy szybkiej kolei biegnącej wzdłuż wschodniej granicy. I tak można wymieniać i wymieniać.

A co do legitymacji, to powinny być wymienione jak najszybciej,  bo ludziom dalej zmieniają się stanowiska, stopnie itd. Tak wiem, jest to mała część budżetu, ale w skali całego kraju ciągła wymiana starych legitymacji generuje koszta, a miało już tego nie być.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 12:31:42 wysłana przez Butel »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #542 dnia: Sierpień 14, 2023, 16:05:18 »
W skrócie ustawa "jak zjeść ciastko i mieć ciastko"
Zważywszy na 10 letni czas procedowania, okres pandemii, wojny za naszą granicą, niezwykła skuteczność.
Mylisz pojęcia procedowanie ustawy oznacza oznacza proces legislacyjny to w przypadku tej ustawy trawa trochę ponad rok.  Natomiast to, że implementację rozwiązań rozpisano na 10 lat to nie ma w tym nic dziwnego i szokującego.
Znasz kogoś z jakiegokolwiek małego samorządu? Bo takie slogany jak komisje itd to mogę sobie usłyszeć w TV, a rzeczywistość jest tak naprawdę zupełnie inna. Mam przykład dwóch wójtów, z którymi nikt, ale to absolutnie nikt nie rozmawiał na temat tej ustawy, czyli nie rozmawiał na temat dodatkowego obciążenia budżetu itd. Osoby odpowiedzialne w gminie za sprawy OSP również nie przekazywały informacji na temat ilu mają RM na terenie gminy i ilu z nich należy do OSP. Problem jest w tym, że z ludźmi teraz absolutnie nikt nie rozmawia i nie tyczy się to tylko tej ustawy. Przykładem są wybory kopertowe przez które niektórzy wójtowie już mają problemy, a przecież wszystko miało być zgodnie z prawem.
A jak już ktoś z kimś zaczyna rozmawiać, to argumenty strony społecznej da zazwyczaj od razu chowane do szuflady, przykład CPK czy szybkiej kolei biegnącej wzdłuż wschodniej granicy. I tak można wymieniać i wymieniać.
A co do legitymacji, to powinny być wymienione jak najszybciej,  bo ludziom dalej zmieniają się stanowiska, stopnie itd. Tak wiem, jest to mała część budżetu, ale w skali całego kraju ciągła wymiana starych legitymacji generuje koszta, a miało już tego nie być.
Znam wójtów, radnych i komendantów ochrony przeciwpożarowej z małych gmin bo u mnie tylko jedna jest większa reszta to maluszki... No i co to ma do rzeczy? Wymyślasz argumenty o wyborach kopertowych czy o CPK co to ma do rzeczy bo nie rozumiem.
Legitymacje są oddane na gwarancję a to, że firma się słabo wywiązuje cóż nie pierwsza i nie ostatnia niestety.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #543 dnia: Sierpień 14, 2023, 16:35:22 »
Przeczytaj jeszcze raz, to może zrozumiesz.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #544 dnia: Sierpień 14, 2023, 16:52:29 »
W skrócie ustawa "jak zjeść ciastko i mieć ciastko"
Zważywszy na 10 letni czas procedowania, okres pandemii, wojny za naszą granicą, niezwykła skuteczność.
Mylisz pojęcia procedowanie ustawy oznacza oznacza proces legislacyjny to w przypadku tej ustawy trawa trochę ponad rok.  Natomiast to, że implementację rozwiązań rozpisano na 10 lat to nie ma w tym nic dziwnego i szokującego.


Weź sobie odpuść :) Znam dobrze tego który opracował pierwszą wersję tej ustawy i całą jej historię :) Kto był za, kto przeciw, kto podkładał nogi, kto niedowartościowany, a kto już na emeryturze :)
Uczestniczyłem w wielu spotkaniach i dyskusjach co prawda bardziej nad ustawą o KSR ale projekt tej ustawy cały czas się przy okazji przewijał bo trzeba było nawiązywać do siebie :) a Autor pierwotnej wersji uczestniczył w tych spotkaniach :)
Więc takie bajeczki o procedowaniu a implementacji  to  niezorientowanym kolegom :) :) :)

Ps. przypomnę tylko że już na spotkaniach 01 KG w sprawie ustawy o OSP pojawiał się bardziej oficjalnie temat tej ustawy z przekazem że prace trwają równolegle. A doczekaliśmy się już nowelizacji ustawy o OSP :) :) :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 16:58:59 wysłana przez MIKO »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #545 dnia: Sierpień 14, 2023, 18:31:29 »
@MIKO to, że ktoś na etapie prac przy biurku o tym mówił to nic nie znaczy. Ja poraz pierwszy o karetkach usłyszałem na WZD KSP w Częstochowie.
@simek92 nikt z organizacji samorządowych nie złożył sprzeciwu przeciwko tej ustawie :rofl: Więc o co chodzi?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #546 dnia: Sierpień 14, 2023, 19:27:05 »
Początek tej ustawy to za opozycji obecnej i była miksowana na różne sposoby przez ostatnie 8 lat i nic z tego nie wychodzi tak jak KSR która zaginęła w akcji.

A co do Samorządu nie mieszaj mnie do nie mojej dyskusji.
Mam swoje zdanie które wyraziłem na temat całokształtu, a w temacie finansowania akurat w przeciwną stronę :)
Że miasta na prawach powiatu - duże aglomeracje przeznaczają na ratownictwo nieproporcjonalnie mniejsze środki na mieszkańca w stosunku do mniejszych gmin.
Co z tym związane cały poziom podstawowy powinien przejść na finansowanie samorządów a z środków centralnych , specjalizacja, równoważenie gdzie biedniej, płace i np. ekwiwalent dla OSP plus dotacje. Państwo nie powinno finansować poziomu podstawowego PSP.  Bo inaczej zawsze będziemy w czarnej d............ i co chwilę będziemy wysłuchiwać że na coś brakuje i wygadywać sobie ile kto daje.  To już zostało dawno policzone tylko odważnych brakuje :) A może są inne powody :) 

Ale do czasu aż nie określimy konkretnych zadań finansowych to właśnie takie zjeść ciastko i mieć w każdej z tych ustaw, są zadania a tak naprawdę nie wiadomo w jakim zakresie i kto je ma finansować.  I wolał bym dalej nie rozwijać tego tematu :) :)  dla dobra ogółu :)

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #547 dnia: Sierpień 14, 2023, 21:55:58 »
Straż pod samorządy - z punktu widzenia pracownika to trzeba będzie spierniczać ino szybko.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #548 dnia: Sierpień 14, 2023, 22:16:19 »
Straż pod samorządy - z punktu widzenia pracownika to trzeba będzie spierniczać ino szybko.
Już raz mało brakowało... Przykre jest to, że naszą formację chcą niektórzy oddać lokalnym kacykom  :milcz:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 22:31:02 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #549 dnia: Sierpień 14, 2023, 22:48:41 »
Ale czy ja napisałem że PSP ma iść pod Samorządy wy cały czas sobie coś dopowiadacie  :tuba: 
Ja napisałem że samorządy powinny solidarnie finansować poziom podstawowy.

W mojej  35 tyś gminie samorząd daje na OSP i PSP ok. 1 mln zł rocznie jak nie kupuje wozu i nic nie buduje, w tym utrzymuje w pełni 6 OSP i lokal z mediami dla PSP - utrzymuje bo Komendant Miejski podnosi że on niema środków - dziwnym trafem starcza mu na 8 a nie 9 JRG :)

Dla porównania Poznań 550 tyś na swoje teoretycznie 5 OSP daje pewnie tyle samo i czasami może rzuci kilka złotych PSP ale bym tu optował w setkach tyś a nie milionach,
A powinien powiedzmy odnosząc się do środków w aglomeracji Poznańskiej wyasygnować 15-16 mln a może więcej jako bogate miasto.
I teraz zobaczcie jak by się żyło Komendantowi Miejskiemu PSP w Poznaniu jak by co roku na poziom interwencyjny dostał 15 mln zł ?

Podsumowując przeciętny mieszkaniec gminy płaci w daninach na Samorząd i utrzymanie poziomu podstawowego oraz do Państwa na utrzymanie PSP itd. - tak w skrócie
Natomiast mieszkaniec  Poznania, Wrocławia, Gdańska itd. - symbolicznie na ratownictwo lokalnie i tylko do Państwa. Ma za 15 mln co roku więcej chodników, parków, domów kultury, czy lekcji angielskiego w szkołach dla dzieci. I tu jest problem dziury finansowej - i mało to ma wspólnego czy PSP przejdzie czy nie pod Samorządy to jest odrębny temat. Można natomiast spodziewać się większej kontroli jakości po stronie Rady Miasta no bo iluś radnych będzie musiało podnieść rękę za tym budżetem.

I to jakby cały od lat nieuregulowany przekaz o którym nie raz była dyskusja ale jakoś wszyscy udają że nie widzą że duże miasta czerpią zyski z tej sytuacji.     

W konsekwencji zamiast dawać PSP na poziom podstawowy - można tylko wspomagać biedniejszych, dotować różne dziwne zadania w tym wasze Ambulanse itd. itd.

Co z tym związane Eqinox  jak nie ogarniasz co piszę a naprawdę trochę się zajmowałem tym systemem przez dziesięciolecia to nie wmawiaj mi że coś oddaje Samorządom - bo zwyczajnie konfabulujesz jak większość czasu na tym forum.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 22:56:01 wysłana przez MIKO »