Autor Wątek: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy  (Przeczytany 1491 razy)

Offline mathias_c

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« dnia: Kwiecień 19, 2022, 11:42:02 »
Koledzy,
od początku roku w mojej gminie brak jest możliwości wystawienia skierowania na badania lekarskie dla strażaków bądź strażaków/kierowców.
Wskazany powód: brak rozporządzeń do aktualnej ustawy OSP.
Efekt: Z podziału wypadają strażacy i kierowcy, którym mija termin badania lekarskiego.
Jak to wygląda u Was?

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Pisarzowice
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2022, 12:35:19 »
zapytaj po co im rozporządzenia i na jakiej podstawie do tej pory kierowali na badania.
w ustawie masz wprost zapis:
Art. 10. 1. W ramach realizacji zadania własnego w zakresie ochrony przeciwpożarowej gmina zapewnia, stosownie
do posiadanych sił i środków, ochotniczym strażom pożarnym:
3) badania lekarskie strażaków ratowników OSP przeprowadzane w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do udziału w działaniach ratowniczych;

Do każdego artykułu ustawy nie powstają osobne rozporządzenia.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2022, 15:22:40 »
Koledzy,
od początku roku w mojej gminie brak jest możliwości wystawienia skierowania na badania lekarskie dla strażaków bądź strażaków/kierowców.
Wskazany powód: brak rozporządzeń do aktualnej ustawy OSP.
Efekt: Z podziału wypadają strażacy i kierowcy, którym mija termin badania lekarskiego.
Jak to wygląda u Was?

Nowe rozporządzenie ma datę 11 kwietnia
https://samorzad.pap.pl/sites/default/files/2022-04/D2022000082801.pdf

Edit: poprawiłem link
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2022, 15:26:10 wysłana przez krzysiek_2k »

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.799
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2022, 15:35:47 »
Koledzy,
od początku roku w mojej gminie brak jest możliwości wystawienia skierowania na badania lekarskie dla strażaków bądź strażaków/kierowców.
Wskazany powód: brak rozporządzeń do aktualnej ustawy OSP.
Efekt: Z podziału wypadają strażacy i kierowcy, którym mija termin badania lekarskiego.
Jak to wygląda u Was?
   
Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem CO-VID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) dodano do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) art. 31k zgodnie z którym ważność orzeczeń lekarskich, o których mowa w art. 71b ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, art. 75c ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305), art. 42 ust. 1a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1499, 1635, 1726 i 2020), art. 53 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1940), art. 135 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2018 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 384) oraz art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1372, 1518, 1593 oraz z 2020 r. poz. 471) przedłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.      Nie odwołano jeszcze pandemii , będziecie mieli jeszcze 3 miesiące ważne po ogłoszeniu Ktoś Was w błąd wprowadza .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2022, 08:28:22 »
Skoro odwołano już pandemię to odświeżam temat :)

I mam pytanie - czy młodzież kończąca 18lat i kierowana na badania lekarskie przechodzi jakieś dodatkowe badania w stosunku do strażaków przechodzących zwykłe badania okresowe? Bo spotkałem się z interpretacją, że powinni dodatkowo przejść badania psychologiczne. Ale czytałem Ustawę o OSP i nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia i wg mnie podstawowy zakres badań jest identyczny - a ewentualne dodatkowe badania (i ewentualne różnice) zależą jedynie od lekarza medycyny pracy który te badania przeprowadza - może on, ale nie musi skierować na dodatkowe badania (np psychologiczne).

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2022, 13:55:56 »
Mamy dylemat w gminie może ktoś przerabiał temat.
W związku z utrzymaniem stanu zagrożenia epidemiologicznego w kraju czy badania druhów tracą ważność?
2gTo samo pytanie jeśli chodzi o recertyfikacja KPP

Offline kacsper

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2022, 21:12:05 »
Stan epidemii został zakończony i dopiero wtedy wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Jeśli komuś skończyła się ważność badań przed 16 V to ma 60 dni na ich realizację aby nie zostać 'uziemionym'. Jeśli kończą się po tym terminie to zachowują ważność 60 dni od ogłoszenia zakończenia.

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2022, 07:25:10 »
Czy badanie słuchu odbywa się na audiogramie jak W PSP?

Offline Fireman81r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Odp: Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2022, 11:58:10 »
Stan epidemii został zakończony i dopiero wtedy wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Jeśli komuś skończyła się ważność badań przed 16 V to ma 60 dni na ich realizację aby nie zostać 'uziemionym'. Jeśli kończą się po tym terminie to zachowują ważność 60 dni od ogłoszenia zakończenia.
Badania okresowe ważne są 60 dni po zakończeniu epidemii bądź stanu zagrożenia epidemicznego, który aktualne trwa, więc jak się nie mylę, to ważność badań, póki co jest cały czas przedłużona i ważna do odwołania obu ze stanów.