Autor Wątek: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział  (Przeczytany 4599 razy)

Offline bleve

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« dnia: Październik 26, 2006, 19:46:22 »
W ostatnim czasie komendanci za wszelką cenę dążą do zlikwidowania wszelkich godzin ponadnormatywnych w obecnym okresie rozliczeniowym, przed końcem roku. Robią bardzo dziwne posunięcia, na pograniczu prawa albo wręcz niezgodne z prawem. W  rozporządzeniu MSWiA z 27.10.2005r  w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich…Dz.U.nr261, poz.2191 w par.3 ust.2 mówi się jasno, że strażak systemu zmianowego poddawany jest takim badaniom raz w roku. Strażak systemu 8-godzinnego raz na dwa albo nawet raz na trzy lata, w zależności od wieku. Ponadto strażacy zmianowi poddawani są dokładniejszym badaniom niż 8-godzinni. Muszą mieć na przykład badanie EKG wysiłkowe a nie tylko spoczynkowe. Jak to się ma do siedzących obok siebie na pierwszym wyjeździe w podziale bojowym i biorących czynny udział w działaniach ratowniczych – strażaka zmianowego i strażaka 8-godzinnego? Czy są to już tacy sami strażacy wykonujący ten sam zakres obowiązków czy jeszcze nie tacy sami? U mnie w komendzie 8-godzinni przenoszeni są na podział po prostu na ustne polecenie komendanta. Nie mają stosownego zapisu w zakresie swoich obowiązków o uczestniczeniu w działaniach ratowniczych ani nie zmienia się im stanowiska na określony czas. No bo jak by się to miało do postanowień  paragrafu 3 ust.3 cytowanego wyżej rozporządzenia? Trzeba by ich było wysłać na badania, za które przecież się płaci. A co nie daj Boże jakby zaczęli przynosić zaświadczenia, że nie są zdolni do służby na innym stanowisku niż tylko swoje za biurkiem? Komendant musiałby  w 2007 roku zapłacić nadgodziny podziałowcom albo pożegnać się z nagrodą? To nie koniec nietypowych posunięć komendantów. Wymyślili, że od 8:00 do 15:00 służbę na podziale pełni strażak 8-godzinny a o 15:00 przychodzi strażak zmianowy i dyżuruje do 8:00 dnia następnego. W ten sposób likwidują 7 godzin ponadnormatywnych. Jest to również nie do końca zgodne z rozporządzeniem MSWiA z dnia 29.12.2005r w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP Dz.U. Nr 266, poz. 2247. Paragraf 2 ust.1 tego rozporządzenia mówi wyraźnie, że w zmianowym rozkładzie czasu służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru przez strażaka trwa 24 godziny. Ust.3 pkt 3 mówi, że w przypadkach, gdy zachodzi konieczność udzielenia strażakowi czasu wolnego od służby, w szczególności w zamian za czas służby przekraczający przeciętną tygodniową normę w okresie rozliczeniowym dopuszcza się 12-godzinną służbę. Nie ma mowy o żadnych innych wymiarach czasowych!!! Albo 24 albo 12 godzin i basta. To jeszcze nie koniec przedziwnych praktyk naszych komendantów. Otóż aby być w zgodzie z poleceniem KG dotyczącym utrzymywania stanu zmiany na poziomie minimum 50% każą trzymać taki stan ale tylko w godzinach od 8:00 do 16:00. O 16:00 strażak idzie do domu odbierać nadpracowane godziny. Żeby było legalnie wypisuje się w książce wyjść. A do rana stan zmiany wynosi 40%. Zapewne proceder ten odbywa się za cichym przyzwoleniem KW , bo inspekcje jeżeli przyjeżdżają to przed południem kiedy wszystko jest OK.
Zastanawia mnie dlaczego tak komendantom zależy na tym, że narażają się na postępowanie dyscyplinarne i utratę stanowiska. Czyżby KG obiecało wysokie nagrody dla tych, którzy w swoich komendach wyszli z godzinami na zero? A może w przyszłym roku będą musieli znaleźć pieniądze na wypłatę za nadgodziny bo nie dostaną nagrody i 50-procentowego dodatku służbowego? Coraz częściej, z różnych ust słyszę plotkę jakoby miały się znaleźć pieniądze i musieli nam zapłacić za godziny ponadnormatywne. Może to będzie kasa z tego nowego dodatku – motywacyjnego, czy jak go tam mają nazwać? No ale jak tak dalej nas będą rolować to niewiele nam wyjdzie do zapłacenia. Ciekawe czy aby 8-godzinni nie nabywają w ten sposób nadgodzin i to oni dostaną kasę. Kończę bo pewnie niejeden zaśnie zanim przeczyta mój post.

Offline Gaudium

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2006, 22:36:14 »
Przeczytałem ten post i w większości przyznaję, że znam takie praktyki polegające na przenoszeniu 8 godz w system zmianowy. Z tego co wiem nikomu to nie przynosi korzyści, bo na samochodzie ma się osobę na sztukę, a 8-godziny zawala swoja robotę i przynajmniej u mnie nie ma płacone a jedynie odbiera godziny jezeli siedzi po 16-tej. Osobiście uważam, że taka partyzantka może sie tragicznie zakończyć, a wówczas winnym będzie najmniej winny. Pozdrawiam wszystkich tych co jeszcze mają siły,  chęci i troche wiary, że nastapi normalizacja w PSP bez działań opisanych przez kolegę.

Offline firefighter13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2006, 22:18:55 »
Nie rozumie czegoś. Wytłumaczcie mi coś jak się mylę. Biurowcy nie mogą iść na podział ponieważ nie wiadomo dokładnie czy są zdolni do pracy na podziale? Nie mają tak często badań. Ok. Czyli strażacy w PSP dzielą się na zdrowych  i mniej zdrowych - biurowców. Super!! To czemu ci mniej zdrowi i w biurach mają najniżej aspiranta a ich kariera w hierarchii drabiny pożarnictwa odbywa się błyskawicznie w porównaniu z podziałowcami. Ok biurowcy nie są stworzeni do pracy w podziale to czemu mogą iść na emeryturę po 15 latach pracy???? To powinno być zależne od tego ile pracowało się na podziale i miało się z tego tytułu szkodliwe warunki pracy. Zaraz ktoś napisze jakie tam szkodliwe warunki, tylko dlaczego tak się boicie iść pracować w tych warunkach.
Czyli biurowcy mają pełno w "gatkach" jak mają iść na podział  -_- zastawiają się badaniami i brakiem przeszkolenia w zakresie pracy na podziale. Może jednak zostańcie w tych biurach, bo nie chcemy "zastępów śmierci" na jednostkach.
Post ten nie jest kierowany do wszystkich biurowców, a do których? Ci będą wiedzieć , że to do nich.
Pozdrawiam

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2006, 00:10:35 »
kolejny post sklocajacy biuro z podzialem, bez sensu.

WSZEDZIE DOBRZE GDZIE NAS NIE MA

PS. akurat u mnie jest duzo chcetnych na perzejscie z biura na podzial, odwrotnie raczej sie nie zdaza.

Offline bleve

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2006, 11:45:49 »
Ciebie kolego „firefighter13” poniosły niepotrzebne emocje. To nie o to chodzi co ty piszesz Jest zupełnie odwrotnie. U mnie w komendzie 8-godzinni bardzo chętnie przechodzą na podział, na całe 24 godziny. W końcu kasę dostają tą samą co za biurkiem a do roboty przychodzą dużo rzadziej. Kto by tak nie chciał? Swój pierwszy post napisałem po to aby uzmysłowić sobie i wszystkim podziałowcom dlaczego tak właśnie jest? Dlaczego znowu to my nie dostaniemy należnych nam pieniędzy za godziny ponadnormatywne, które już wiem, że mają być po nowym roku. Ja właśnie przede wszystkim z tego powodu nie chcę aby 8-godzinni pracowali na podziale. Cóż mi z wewnętrznej satysfakcji z powodu ich lęków przed wyjazdami do zdarzeń? Lęki biurowych znikają po kilku służbach, tak jak nasza kasa za nadgodziny.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2006, 11:59:16 »
bleve - czy mógłbyś szerzej wyjaśnić swoje stwierdzenie "Dlaczego znowu to my nie dostaniemy należnych nam pieniędzy za godziny ponadnormatywne, które już wiem, że mają być po nowym roku."
Czyżby po nowym roku mieli zacząć płacić za godziny ponadnormatywne, zmieniaja ustawę w tym zakresie?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline bleve

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2006, 13:11:08 »
Kasa za nadgodziny musi się znaleźć i niebawem się znajdzie. W przeciwnym razie za każdą jedną „nadgodzinę” musielibyśmy otrzymać 1,5 godziny wolnego. Odsyłam do ciekawego artykułu w ostatnim numerze „Rzeczpospolitej” http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_061028/prawo/prawo_a_7.html

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 29, 2006, 16:02:33 »
No cóż Panowie - jeśli chodzi o nadgodziny ,to nie sięgajmy w przyszłość aż do przyszłego roku,bo prawdopodobnie czas pracy dla nas,dla lekarzy-zostanie zwiększony do 60 godzin tygodniowo( w rozliczeniu sześciomiesięcznym).O to zabiega Wielka Brytania,Polska(nawet do 65 godzin) i inne kraje.Jest też taka propozycja żeby lekarzom ( a pewnie także i nam) nie wliczać czasu odpoczynku w czasie dyżuru, do godzin faktycznie przepracowanych.Jeżeli państwa Unii sie dogadają ,to nowe przepisy maja szanse być już podpisane 7 listopada.O to zabiegaja Finowie którzy , jak wiadomo,przewodniczą Uni w tym roku. Pozdrawiam.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2006, 09:29:40 »
bleve - jeżeli, w co wątpię, znajdzie się kasa za "nadgodziny" to i tak jej nie wypłacą bez zmiany ustawy o PSP - brak podstawy prawnej. I zacznij rozróżniać zapisy dotyczące funkcjonariuszy i cywili. W "Rz" piszą o sprawach dotyczących pracowników cywilnych w oparciu o kodeks pracy, a póki co strażacy PSP są funkcjonariuszami korzystającymi z własnej pragmatyki służbowej (ustawa o (PSP). Takie porówniania to mniej więcej jakbyś pracownika cywilnego wysyłął na wcześniejszą emeryturę po 15 latach pracy. Są jakieś różnice i należy je dostrzegać.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline bleve

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2006, 11:58:30 »
Rozpoczynając ten wątek zamierzałem  pokazać postępowanie niektórych osób niezgodne prawem. I o dziwo tylko kolega „Gaudium”  przyznał, że zna takie praktyki. Wynika z tego, iż w innych komendach jest wszystko w porządku. Nie ma  więc chyba sensu  kontynuowanie tego wątku bo zaczyna zbaczać na inny temat, dotyczący zapłaty za godziny ponadnormatywne. A to wydaje się już sprawą przesądzoną. Dla tych, którzy jeszcze nie wierzą proponuję stronę http://www.mswia.gov.pl/index.php?dzial=2&id=4211.   

kazarst

  • Gość
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2006, 13:58:22 »
U mnie też jest to praktykowane , a oprócz tego na różnych stanowiskach  kombinuje sie różne systemy pracy , szczególnie na PSK.

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2006, 15:54:27 »
Uważam że biurowi od czsu do czasu powinni pojezdzić na podziale niech sobie trochę przypomną ja tam jest.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Niezgodne z przepisami przenoszenie 8-godzinnych na podział
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2006, 15:44:47 »
W mojej komendzie praktyka dotyczy przenoszenia biur na stanowisko kierowania. 2-3 osoby miesięcznie na cały miesiąc co pozwala zrezygnowac z korzystania ze strażaków wyjazdowych na stanowsku. Natomiast nei ma czegoś takiego jak 8 godzinni wyjeżdzający do pożarów w obsadach samochodów.
Efekty:
Oczywiście: dyżurny etatowy ma mniej nadgodzin. Strazak 8 godzinny dodatkowy dzien urlopu dodatkowego. Praca w buyrach kuleje - w końcu formalnie biura mają pełne obsady. Dyżurni etatowi mają mniejsza pomoc w końcu biurowy nie zna aż tak dobrze powiatu, procedur itd.
A co do innych postów natemat róznic miedzy systemem codziennym i zmianowym to uważam, że każdy z nas świadomie wstąpił do służby, przyjął na siebie zakres obowiązków i nie ma co innym wypominac co robią. W mojej komendzie nie ma żadnych zainteresowanych przejściem na system codzienny a na zmianowy kilku jest. Poza tym strażak nie birący codziennie udziału w akcjach może miec braki w praktyce obsługi sprzętu, czy ratownictwa medycznego. Z kolei niejeden strażak systemu zmianowego miałby kłopoty z odbiorem obiektu albo informacją w zakresie przepisów, czy napisaniem planu ratowniczego albo procedury alarmowania. (nawet jeśli jest aspirantem czy oficerem z wieloletnim stażem bo tacy pełnia również służbę w systemie zmianowym) A przecież z tego nie wynika że jedni sa lepsi a drudzy gorsi. Po prostu maja inne zadania.