Służba > Forum ochotników

Fundusz sołecki

<< < (3/3)

Champion:
ciekawe czy możliwe jest zakupienie np. AED lub kamery termowizyjnej na własność sołectwa i użyczenie sprzętu na np. 25 lat dla OSP?

strazak ochotnik:
U mnie nie można było kupować sprzętu pożarniczego itp. o czym pisałem wcześniej.

Każdy projekt zgłaszany i realizowany z budżetu FS musiał zapewniać nieograniczony dostęp dla mieszkańców. Myślę, że u mnie AED dałoby radę przepchnąć, ale pod warunkiem zainstalowania go na zewnątrz budynku jako urządzenie ogólnodostępne, a nie zamknięte w garażu. Wiem, że jednostka z sąsiedniego powiatu tak zrobiła (pozyskali AED z ogólnodostępną gablotą), lecz nie mam pewności czy to akurat było finansowane z Funduszu Sołeckiego czy jakiegoś innego projektu dla mieszkańców wsi.

Strazak9111:
Fundusz Sołecki jest częściowo dotowany ze środków budzetu państwa i przekazywany gminie na zadania własne.  Zadaniem własnym gminy jest m.in. ochrona przeciwpożarowa, więc tego typu wydatki mogą być finansowane z funduszu. W mojej wsi corocznie w ramach współpracy część środków z funduszu sołeckiego przeznaczana jest na zakup sprzętu i śoi, w zamian za to strażacy koszą trawę na placach, przy drogach i przy kościele w centrum wsi. Kazdy ma korzyść - wieś ma zawsze ładnie wykoszone trawniki, a OSP dodatkowe środki na funkcjonowanie. No i pieniądze zostają u nas, a koszt i tak jest mniejszy w porównaniu z zewnętrzną firmą. Nie widzę jednak możliwości przekazywania środków z funduszu sołeckiego w formie dotacji celowej dla OSP, wydatki muszą być ponoszone bezpośrednio z budżetu gminy, ktorego wyodrębnioną częścią jest fundusz sołecki.

Kaftan96:
U mnie co roku z FS przeznaczana jest jakas czesc na OSP zakupy sa zarówno jako zapewnienie bezpieczeństwa- monitoring jak i doposażenie osp w niezbędny sprzęt

Kubala9427:
 W przypadku mojej gminy sprawa wygląda tak, że możemy przy pomocy wsparcia FS można realizować działania związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Pracownik Gminy przedstawił pismo z RIO w tej sprawie, tyle że wkradła się w to jakaś nadinterpretacja, ponieważ w momencie gdzie chcieliśmy aby część FS została przeznaczona na remont strażnic powiedziano nam, że nie jest to możliwe ponieważ nie są to działania związane z działalnością przeciwpożarową. Natomiast w przypadku gdybyśmy budowali nowy budynek na rzecz straży, to mogli byśmy skorzystać ze środków FS. Co najdziwniejsze w całej tej sytuacji, to rozbudowa już istniejącej infrastruktury nie może być dotowana z FS.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej