Autor Wątek: ANKIETA dla strażaków do celów szkoleniowych dot. zdarzeń z bronią palną.  (Przeczytany 1956 razy)

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Szanowni Strażacy!

Zwracam się do Was z prośbą o udział w zamieszczonej poniżej ankiecie.

Celem ankiety jest zdobycie informacji o wiedzy strażaków w zakresie realizacji zadań ratowniczo-gaśniczych, w sytuacjach gdzie występuje fizycznie broń palna, groźba jej użycia albo użycie.

Jestem autorem ankiety. Mam nieco inne spojrzenie na owe zagadnienie aniżeli spora część społeczeństwa. A patrzę na sprawę przez pryzmat jednocześnie: strażaka, ratownika medycznego i instruktora strzeleckiego.

Rozumiem obawy związane z obecną sytuacją za wschodnią granicą Polski i ostrzeżenia przed dezinformacją i dywersją. Niemniej, jestem weryfikowalny :)
Proszę o wzięcie pod uwagę, że m.in. te wydarzenia spowodowały przyspieszenie decyzji o podjęciu niniejszego tematu w aspekcie bezpieczeństwa strażaków. Wyniki ankiety będą podstawą do ewentualnego (jeśli będzie taka potrzeba) opracowania programu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i KPP, w zdarzeniach o przedmiotowym charakterze.

Z góry dziękuję za udział w ankiecie i proszę o przekazanie jej dalej.


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfYRmpoV-acKRzL8hPfBrrfM-PyG-47xyl_BkzqoGdLeV8Nyg/viewform?usp=sf_link

« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2022, 13:22:17 wysłana przez Kasper »
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Dobra ankieta jednak nie rozumiem co rozumiesz pod pojęciem "rozbrajanie".
Inne zachowanie będzie wymagane w przypadku przewożenia broni długiej a inne w przypadku gdy poszkodowany będzie miał broń krótką. Na piersi, pasie, udzie.
Oparłes się na zdarzeniach z wojskiem i nie wiem jak tam wygląda przewożenie broni ale u cywilów zapewne jest inaczej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2022, 13:32:44 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Ankieta jest kierowana do wszystkich strażaków. Zarówno tych przygotowanych "militarnie" w różnym stopniu (bo byli w wojsku, są myśliwymi, strzelają sportowo albo rekreacyjnie, są w WOT czy f-szami służb) jak i nieprzygotowanych.

Rozbrajanie rozumiem dokładnie jak podaje słownik języka polskiego:

rozbroić — rozbrajać
1. «pozbawić uzbrojenia»
2. «usunąć urządzenie detonujące w minie, bombie itp.»
3. «rozładować czyjś gniew, poprawić komuś humor»
4. «pozbawić ładunku ciało naładowane elektrycznie»

Ankieta nie ma charakteru sprawdzającego a bardziej badawczy. Z przyczyn obiektywnych nie odniosę się do postawionej tezy dot. postępowania w przypadku rodzajów broni.
Tak, odniosłem się do wojska. Niemniej, nie zmienia to charakteru zdarzenia. Dla obiektywizmu ankiety nie mogę się odnieść do tej części.

Otrzymuję pytania typu "które odpowiedzi są prawidłowe?" -> nie ma tutaj odpowiedzi prawidłowych i nieprawidłowych, bowiem jest to badanie stanu aktualnego.

Jak napisałem w anonsie powyżej, jeśli wynik ankiety będzie wskazywał na wyraźną potrzebę, zamierzam opracować stosowne szkolenie i materiały informacyjne.

Dziękuję za zainteresowanie.


Podbiję temat ANKIETY.
Mam nadzieję, że admini przebaczą mi przewinienie pisania posta pod postem :fiuu:

Od kilku lat jestem żywo zaangażowany w zagadnienia związane ze strzelectwem, TCCC i tematami około bojowo-taktycznymi. Ten czas pozwolił mi na obserwacje w przedmiotowym zakresie a pewne wydarzenia, w tym sytuacja na UA przyczyniły się do podjęcia już wcześniej przemyślanego tematu.

Tutaj podpieram swoje zdanie dot. humanitaryzmu podczas działań zbrojnych. Ani strażak ani medyk dla wrogiego wojska nie jest kimkolwiek uprzywilejowanym. Takie coś w dzisiejszych konfliktach zbrojnych nie istnieje. EDIT: Nie ma podglądu wpisu kolegi z Fundacji, więc zamieszczam cytat: "(...)Dziś dowiaduję się, że karetka jest w użytkowaniu, bo poprzednia została ostrzelana 80(!) pociskami... Rzecz niewyobrażalna, ale się dzieje."

Niemniej, katalog zagrożeń nie kończy się na działaniach zbrojnych. Brak wiedzy i przeszkolenia jest tak samo niebezpiecznym czynnikiem...
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2022, 14:28:10 wysłana przez Butel »
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde