Autor Wątek: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę  (Przeczytany 9859 razy)

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 09, 2022, 11:59:14 »
jak czytam wypowiedzi Czaksona to mi trochę smutno. Wiem, że są strażacy z takim podejściem. Choć w mojej komendzie takiego, na szczęście jeszcze nie spotkałem.
Jeśli hasła "dobro służby", "zapewnienie ciągłości operacyjnej", "dyspozycyjność" nie trafiają do Ciebie, ale idziesz w kierunku "po służbie odwieszam mundur, zapominam o straży" to chyba nie powinieneś być w PSP.....
PSP to służba - daje funkcjonariuszom określone prawa (każdy je mocno egzekwuje) ale i określone obowiązki - tu już pojawiają się kombinacje, jak tych obowiązków uniknąć i nie zostać ukaranym.
Jeśli komuś się to nie podoba, niech odejdzie ze służby - po pół roku, po 5 czy 10 latach. KG obiecał, że da komendantom na ZUS jeśli strażak zachowuje się w sposób niegodny strażaka. I wiecie o jakie działania chodzi. Tym bardziej, jeśli tak bardzo cierpi w służbie, to może lepiej odejść.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 09, 2022, 12:37:16 »
To się zgadza. Tak się składa , że miałem do czynienia z dwoma jrg tej samej km i na jednej jednostce było ciśnienie na siłownię, sporty itp sami dowódcy promowali to , a na drugiej tv . Od razu widać na pierwszy rzut oka różnice w chłopakach . Jedni wybiegami nawet przed emka, a druga jrg może co drugi. Ale tenat tyczy się dyżurów domowych uważam , że jak jest dyżur to ok ale poza dyżurem jak i dodatkowe zarobkowanie to już jest sfera prywatną i sorry ale bez przymusu. Z własnej woli ok.

Nie do końca dodatkowe zarobkowanie jest sferą prywatną, przykłady:
1. Prewentysta na swoim powiecie robi instalację przeciwpożarowe, potem sam to odbiera?? - brak zgody.
2. Kierowca występuje o dodatkowe zarobkowanie w firmie transportowej z kursami do Hiszpanii?? - brak zgody.
3. Ratownik występuje o dodatkowe zarobkowanie w godzinach 22 do 6 rano? - brak zgody

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 09, 2022, 14:21:23 »
Ale tenat tyczy się dyżurów domowych uważam , że jak jest dyżur to ok ale poza dyżurem jak i dodatkowe zarobkowanie to już jest sfera prywatną i sorry ale bez przymusu. Z własnej woli ok.
Temat tyczy się ściągnięcia strażaka rozkazem przełożonego na służbę w dniu w którym to w grafiku miesięcznym miał niezaplanowaną służbę.
Dobrze aby wreszcie zrozumieć że WS nie ma już grubo ponad 15 lat .
A cała reszta o zapominaniu o byciu w służbie i dorabianiu jako prywatna sprawa to tylko Twoje pragnienia niemające żadnych podstaw prawnych w obowiązujących przepisach . W świetle prawa jest wręcz odwrotnie i wystarczy chwila (gdybyś miał ochotę zaznajomić się z przepisami) aby odszukać odpowiednie regulacje prawne, żeby ze stanu uważam że przejść do wiem.

Offline krzysiek478

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 09, 2022, 14:28:41 »
Kolega strażak wroc. Nie broń już tak kg bo to są pieniądze wszystkich podatników a nie jego prywatne. Nie mówię że mi źle ale idealnie nie jest i dobre wiesz o tym, że teraz to musisz wierzyć w jedną słuszna partie aby szybko awansować i taka jest prawda. Podsumuwajac może kolega mnie zle zrozumial nie miałem na myśli że jest tak źle, że wszystko bee. Ale oto, że jest mobing odgórny przez ludzie którzy mają swoje 5 minut i myślą że są władcami świata. A co do dodatkowego zarobkowania prewentysta ok ale np co obchodzi kogoś co robi ratownik w nocy nawet jak pracuje całą noc. Ma być w pełni gotów na służbie jak jest silny to jego sprawa. Czy ktoś pyta w innych zawodach np ratownika medycznego ile pracuje , nie rzadko tydzień cały pod rząd tak samo lekarz . A kierowca zawodowy nikt się go nie pyta czy zanim wsiadł za kierownicę to czy wcześniej np  nie jeździł całą noc taksówka . A u nas ?? Oczywiście nie pochwalam takich akcji i strażak powinien być wypoczęty ale często jednak zgoda na zarobkowanie jest uzależniona czy nie podskocyzles komendantowi. Przykład ostatnie protesty. Czy mobing pełną gębą czy to jest służba ?? Co na to kg ?? Jeszcze pochwalał takie zachowania

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 09, 2022, 14:46:59 »
Kto i w jaki sposób kogoś mobbuje, Komendant korzysta z przysługującego mu prawa i waraża bądź nie zgodę na rożne rzeczy. Rozstrzygnięcie danej kwestii nie po twojej myśli nie oznacza mobbingu.
Co do zarobkowania to ponieważ składasz komendantowi wniosek o dodatkowe zarobkowanie informujesz go o charakterze pracy itp. On wyrażając zgodę bierze na siebie część odpowiedzialności za to co się  wydarzy potem w PSP
Co do przytoczonych przez Ciebie przykładów, masz świadomość np  wymogu 11 h odpoczynku dobowego?. Jak myślisz jak skończy się dla 01 sprawa np wypadku kierowcy pojazdem pożarniczym jeśli okaże się że tenże kierowca wrócił z trasy i bez odpoczynku usiadł za kółko w PSP. Mimo ze " strazak mówił że jest silny i da radę".
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2022, 15:19:59 wysłana przez pb11 »

Offline krzysiek478

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 09, 2022, 16:23:27 »
Mam świadomość ale teraz wes to do innych zawodów np te które wymieniłem ?? Widzisz różnicę ?? Kierowca autobusu mógł wcześniej robić coś innego . A czy pracodawcę to obchodzi co robił wcześniej ?? Komendant skorzystał z prawa  ?? Haha daj spokój dobrze wiesz oco chodzi a próbujesz bronić. Nie dziwię się , że Policja się z nas śmieje. Tam mają jaja a u nas zastraszanie. Powtarzam że da na zarobkowanie to jest największy absurd tej formacji . Nie tylko w sumie tej a tłumaczenie się z odpoczynku itp to już totalny absurd oczywiście mam na myśli zdrowy rozsądek. Z drugiej strony muszę ci przyznać rację , bo co nie ktorzy  koledzy na czworaka przychodzili by do służby ale coś taka mentalność Polaka. Poprosty uważam , że powinien być rozsądek w zgodach a nie zastraszanie , nie będziesz tańczył jak ci zagram to masz po zgodzie( to jest mobbing)

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 09, 2022, 16:23:37 »
Kto i w jaki sposób kogoś mobbuje, Komendant korzysta z przysługującego mu prawa i waraża bądź nie zgodę na rożne rzeczy. Rozstrzygnięcie danej kwestii nie po twojej myśli nie oznacza mobbingu.
Co do zarobkowania to ponieważ składasz komendantowi wniosek o dodatkowe zarobkowanie informujesz go o charakterze pracy itp. On wyrażając zgodę bierze na siebie część odpowiedzialności za to co się  wydarzy potem w PSP
Co do przytoczonych przez Ciebie przykładów, masz świadomość np  wymogu 11 h odpoczynku dobowego?. Jak myślisz jak skończy się dla 01 sprawa np wypadku kierowcy pojazdem pożarniczym jeśli okaże się że tenże kierowca wrócił z trasy i bez odpoczynku usiadł za kółko w PSP. Mimo ze " strazak mówił że jest silny i da radę".

No i nic temu komendantowi nic nie zrobi bo strażak nie musi mu się tłumaczyć co robi w wolnym czasie.

Jedna ciekawa kwestie zauważyłem. Jak zarobki w PSP były fajne w 2018,2019 roku względem cen i innych zawodów to każdy inaczej podchodził do służby. Teraz każdy siedzi bo siedzi, z nadzieja ze będą podwyżki żeby znów więcej zarabiać niż pani w Kauf*landzie a motywacji do dodatkowych zadań nie ma żadnej. A poza tym większość strażaków to nie zwykle lejtki spod sklepu czy po podstawówce tylko ludzie po studiach, z pełnym prawem jazdy, uprawnieniami ratownika medycznego itp, które nie kosztowały 5 zł i wyciągało się je z paczki chipsów, a człowieka wykształconego należy dobrze opłacać, przecież to odwieczne prawo natury. Przykład mojej siostrzenicy, poszła od pracy na stanowisko biurowe po szkole średniej w międzynarodowej korporacji a zarabia więcej niż zastępca dowódcy JRG  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2022, 16:31:44 wysłana przez rocky323 »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 09, 2022, 18:04:52 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2022, 18:34:12 wysłana przez ogniomiszcz »

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2022, 18:46:29 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.

Niestety, ale trafne porównania... Wracając jeszcze do tematu to niech ściągają tych którym przyspieszyli awanse i wysłali na podyplomowki 🤭😊 pozdrawiam i bez ciśnienia 😊
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 09, 2022, 19:04:51 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.


Słowem w sedno. Jaki mieć autorytet do swoich „przełożonych” co niczego nie wiedza? Nic nie potrafią? A dostali awanse bo szli po trupach?

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 09, 2022, 19:29:25 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.

Piękne podsumowanie nowoczesnej formacji ratowniczej na miarę XXI wieku nazywanej Państwowa Straż Pożarna:)

Dodajmy jeszcze dobrodusznych decydentów, którzy uszczęśliwiają nas strażaków chociażby dodatkiem "dziadkowym" zatrzymującym w służbie doświadczonych ludzi. Co prawda beton,ale doświadczony;) I tak młody niedoświadczony strażak wcześniej, czy później uświadamia sobie, że  ten mityczny etos nie istnieje. Profesjonalna służba w której poświęcasz się i robisz sam remonty, naprawiasz auta ,za własne środki i poswiecony czas podnosisz kwalifikacje a w ramach twoich zasług kolega idzie na szkołę lub dostaje awans.Najlepiej też, zeby strazacy zrzucali sie sami na sprzęt i auta ,bo ten dany nam do pracy i ich obsluga czesto woła o pomstę do nieba. Strazacy przeciez nie moga pracowac na najlepszym sprzecie i kupionym wedlug ich uwag. Przeciez decydenci biurowi wiedzą lepiej co nam potrzeba.To jest dopiero gra zespołowa. 
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2022, 19:40:01 wysłana przez Juzniestazysta »

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 09, 2022, 19:48:57 »
(...)Tam mają jaja (...)
Ale nie mają takiego luzu w kwestii dodatkowego zarobkowania.
Porozmawiaj z gliniarzami u siebie na powiecie. Niech Ci powiedzą ilu z nich ma zgodę.
Si vis pacem, para bellum

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 09, 2022, 23:22:00 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.
Nie wszędzie tak jest, na szczęście. Dlatego moja służba/praca daje mi satysfakcję. Trzymajmy się razem, nie utrudniajmy sobie życia. Są takie mądre słowa: chcesz zmienić świat, by był lepszy, zacznij od siebie...

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 11, 2022, 12:57:35 »
Koledzy, są różne przypadki, a nie znając szczegółów, ludzi i tego jak się na codzień traktują to bardzo łatwo mówić o służbie, dyspozycyjności i generalizować. Mi życie ułożyło się tak, że przez jakiś czas mieszkałem ponad 400km od jednostki, dziwnym trafem jak byłem akurat w domu to do mnie dzwoniono, żebym przyjechał z wolnego, ciekawe jak chętnie Ci, którzy tutaj wygłaszają górnolotne frazesy wsiedliby w takiej sytuacji w samochód i przyjechali na służbę. Tam był brak szacunku dla podwładnych i nie było mowy, żeby przyjść z wolnego. Teraz jestem w jednostce gdzie obustronny szacunek i zrozumienie jest, takie sytuacje zdarzają się bardzo sporadycznie, "kryzysowo" i nie ma problemu odebrać telefon i przyjechać. Może tutaj przełożony lubi robić wszystkim pod górę i pokazywać władzę a może podwładny zasłużył na to, żeby to do niego zadzwonić, nie wiemy, więc nie ma co się spierać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 11, 2022, 17:04:32 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.

Niestety, ale trafne porównania... Wracając jeszcze do tematu to niech ściągają tych którym przyspieszyli awanse i wysłali na podyplomowki 🤭😊 pozdrawiam i bez ciśnienia 😊
Daruj sobie..podsycasz ogień w tych młodych którzy wstąpili dopiero co do służby I myślą jak zostać awansowanym szybko  wysoko.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 11, 2022, 20:52:47 »
Autorytet zastępuje arogancja; służbę - praca; kwalifikacje - układy, motywację - zastraszanie, kompetencje - chorymi ambicjami, itd. Idealny przepis na nowoczesną formację, a raczej.... korporację.

Niestety, ale trafne porównania... Wracając jeszcze do tematu to niech ściągają tych którym przyspieszyli awanse i wysłali na podyplomowki 🤭😊 pozdrawiam i bez ciśnienia 😊
Daruj sobie..podsycasz ogień w tych młodych którzy wstąpili dopiero co do służby I myślą jak zostać awansowanym szybko  wysoko.

Zadziwia mnie parę spraw u tych wszystkich, którzy narzekaja że nie ida na szkoły:
1. Na jakie stanowisko docelowe brali udział w naborze?
2. Nie interesowali sie wcześniej, ile jest stanowisk aspiranckich, ile oficerskich a ile ogółem ludzi w komendzie?
3. Po odpowiedzi na pkt 2 powinno im wyjść, że wszyscy na szkołe nie pójdą - i z klucza zawsze ci wybrani są w ich oczach przydupasami, lizusami, plecakami itd - a juz kilka przypadków znam, że rok czy dwa lata później idą na szkołę - rozumiem, że oni są ok?
4. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie mowili, że chcą pomagać ludziom, sa dyspozycyjni i chętni do służby? Sluzby nie pracy! Dla mnie róznica jednak jest. Jeśli mają dość po kilku latach - szkoda się męczyć- to jest sluzba mundurowa nie ma co liczyć na szybkie zmiany.

Ludzie nikt nikomu na naborze nie opowiada, że pójdą na aspirantki, zostaną oficerami itd.
I wszyscy na forum co tak przyklaskuja, że każdy powinien móc iść na szkołę rozumiem wiedzą, że to niemożliwe.
Był pomysl egzaminów wewnetrznych na aspirantki i też bylo źle, no bo jakiś młody świeżo po szkole wypadał lepiej niż ten z 15 letnim stażem, a przecież kolejka jest!. Tak źle i tak nie dobrze. Ech, jeszcze sie taki nie narodził.....
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2022, 20:58:30 wysłana przez sorbent »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 11, 2022, 20:58:58 »
Wiesz dlaczego biadolą ? Niby chodzi o hajc ale jak dostają propozycje na dowódcę zastępu to guma pęka.

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 11, 2022, 21:15:53 »
W obecnej sytuacji płacowej, najlepsza grupa to starszy operator.Wyżej kasa nie rekompensuje odpowiedzialności i obowiązków.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.369
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 11, 2022, 21:21:37 »
W obecnej sytuacji płacowej, najlepsza grupa to starszy operator.Wyżej kasa nie rekompensuje odpowiedzialności i obowiązków.
Obecnie do dyskusji czy nie przypadkiem po nowemu nie lepszy starszy ratownik na 5  grupie...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2022, 21:56:50 »
A to nie jest tak, że każdy młody strażak chce się rozwijać i piąć do góry, by po latach zostać Dowódcą, Komendantem Powiatowym, Wojewódzkim a może i Głównym????

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 11, 2022, 22:48:17 »
@sorbent bardzo dobre podsumowanie 👏👏👏

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 12, 2022, 09:27:09 »
@sorbent bardzo dobre podsumowanie 👏👏👏

A ja uważam, że podsumowanie do niczego,bo cały nasz system szkolenia jest do niczego i pozbawiony logiki.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 12, 2022, 09:45:16 »
System systemem, ale niewykonalne jest to, żeby każdy kto przychodzi z naboru kończył służbę na stanowisku kierowniczym/dowódczym. Nawet jakby nie było dziennych SA i SGSP to i tak część będzie do końca starszym ratownikiem albo operatorem. Przykład Policji, idą od zera a ilu jest potem wysoko?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.369
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 12, 2022, 10:40:45 »
System systemem, ale niewykonalne jest to, żeby każdy kto przychodzi z naboru kończył służbę na stanowisku kierowniczym/dowódczym. Nawet jakby nie było dziennych SA i SGSP to i tak część będzie do końca starszym ratownikiem albo operatorem. Przykład Policji, idą od zera a ilu jest potem wysoko?
Dlaczego na małych JRG jak najbardziej realne (oczywiście jak by nie było szkół dziennych) gdyż proste liczenie 33 etaty zmianowe i 2 codzienne mają łącznie 14 etatów dowódczych.
Ale to jest już historia bo nikt nawet nie próbuje zatrzymać tej paranoi zwanej kształceniem dziennym.
Ostatnio pogadałem z chłopakiem po SA PSP który ma 3 lata służby stałej o tym jak wygląda sytuacja jego kolegów ze szkoły i wyszło na to, że olbrzymia większość to daje ratownicy. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Ściąganie strażaka z wolnego na służbę
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 12, 2022, 10:56:33 »
Sytuacja unormuje się za jakieś 10- 15 lat  :rofl: Gdy roczniki przyjętę w 2010-2012 roku będą odchodzić na emerytury. Nie będzie przyjęć do PSP, jeśli już to sporadyczne, bo nie będzie odejść na emerytury. Nie będzie naboru na dzienne SA. Można wysyłać na szkoły ludzi ze służby. Tylko ci którzy dostaną jakieś stanowisko w przeciągu 5 lat zablokują je na kolejne 10 albo 15.