Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Złamana miednica w samochodzie

<< < (2/2)

strazak ochotnik:
Zabronione jako tak nie jest. Jak nie masz innego sprzętu (KED) to w taki sposób też można ewakuować (jeśli są wskazania do ewakuacji pilnej). Trzeba jednak mieć świadomość stanu poszkodowanego oraz prawidłowo ocenić korzyści względem ewentualnych negatywnych skutków dla niego.
Powtórzę jeszcze raz: nie zawsze musimy uparcie i na siłę ewakuować poszkodowanych z pojazdu. Jeśli poszkodowany jest stabilny, nie ma wskazań do ewakuacji to czekamy na ZRM w pozycji zastanej. W tym czasie zbieramy wywiad, robimy badanie urazowe, sprawdzamy saturację itd.

Trzeba mieć świadomość, że przekładając poszkodowanego na deskę włożoną od boku musisz tego poszkodowanego obrócić o 90°, co może spowodować obrażenia wtórne. Przy niestabilnej miednicy podłożenie, a raczej wciśnięcie deski pod pośladki + obrót ciała o 90° stwarza dość duże ryzyko urazów wtórnych.
Podczas rotacji w bok w celu ułożenia na desce nie ma możliwości wykonania stabilizacji miednicy ani kręgosłupa (nawet przy prawidłowo zastosowanym chwycie Rauteka). W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z KEDa, którego prawidłowe założenie dokona tej stabilizacji w pozycji zastanej (siedzącej).

Jeśli nie mamy KEDa, a podejrzewamy obrażenia kręgosłupa i stan osoby poszkodowanej nie jest pilny, zawsze powinniśmy dążyć do ewakuacji w osi kręgosłupa, czyli do metody tunelowania.

Jeśli natomiast są wskazania do pilnej ewakuacji to metoda do boku jest dozwolona, ponieważ priorytetem jest zawsze ratunek życia. Odcięcie dachu będzie trwać dłużej niż ewakuacja bokiem.
Jeśli natomiast wystąpi NZK lub niebezpieczeństwo w miejscu zdarzenia (np. pożar pojazdu) możemy dokonać ewakuacji natychmiastowej bez użycia jakiegokolwiek sprzętu (zalecany chwyt Rauteka).

Michaszs:
Dlaczego  brak możliwości położenia oparcia fotela jest dyskwalifikacją do tunelowania? Oparcie można położyć hydrauliką albo wyciąć samo oparcie po wcześniejszym sprawdzeniu czy pod tapicerką nie ma naboju pirotechnicznego.

strazak ochotnik:

--- Cytat: Michaszs w Listopad 25, 2021, 18:00:38 ---Dlaczego  brak możliwości położenia oparcia fotela jest dyskwalifikacją do tunelowania? Oparcie można położyć hydrauliką albo wyciąć samo oparcie po wcześniejszym sprawdzeniu czy pod tapicerką nie ma naboju pirotechnicznego.
--- Koniec cytatu ---
Mój błąd. Nie dopisałem jednego akapitu do swojej wypowiedzi, ponieważ z braku czasu pisałem "na raty".

   Oczywiście, że można wyciąć oparcie. Jeśli jest tylko taka możliwość, jeśli jest to bezpieczne dla nas i dla osoby poszkodowanej to jak najbardziej tak.
   Moja wypowiedź miała dotyczyć sytuacji, w której z przyczyn technicznych odpada tunelowanie np. trzyosobowy bus, gdzie za plecami poszkodowanego mamy ścianę z blachy lub jakiekolwiek inne przeszkody.

Napisałem wcześniej:
--- Cytuj ---(...) podejrzewamy obrażenia kręgosłupa i stan osoby poszkodowanej nie jest pilny, zawsze powinniśmy dążyć do ewakuacji w osi kręgosłupa, czyli do metody tunelowania.(...)
--- Koniec cytatu ---
Dlaczego? Ponieważ aktualna wiedza medyczna i badania na ten temat pokazują, że tak jest najkorzystniej dla osoby poszkodowanej. Jeśli nie ma innych przeszkód technicznych, a stan poszkodowanego na to pozwala to zawsze powinniśmy dążyć do metody tunelowania.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej