Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Projektowanie oddymiania grawitacyjnego na podstawie analizy CFD

<< < (2/2)

Jefferson21:
A jaki przepis nakazuje stosować jakąkolwiek normę przy projektowaniu oddymiania?
Przykład- Projekt samoczynnych urządzeń oddymiajacych w budynku PM bez podania normy i CFD, projekt opracowany na zasadach wiedzy technicznej. Jaki przepis został naruszony?

szymek2102:
Obecnie żaden akt prawny nie nakazuje projektowania na konkretnych normach projektowych. Natomiast zastrzega, że pełną odpowiedzialność za opracowanie ponosi projektant. W sytuacji obliczeń konstrukcyjnych np. z uwagi na warunki pożarowe dostępne są normy, w których opisany jest zalecany tok obliczeń, podparty wieloma badaniami i wiedzą ich twórców. Natomiast nie ma obowiązku ich stosowania.

Jednak w sytuacji "awaryjnej" - to projektant, który bazuje np. na Eurokodach ma konkretną stopę obrony. W sytuacji kiedy projektuje "bez norm" udowodnienie swoich racji staje się - w mojej ocenie - o wiele trudniejszym zadaniem. Ale swoją opinię przedstawiam na doświadczeniu projektowania konstrukcji budowlanych.

Reasumując - w odpowiedzi na zapytanie Autora posta - Inwestor może Ci zaproponować skorzystanie z symulacji CFD, natomiast Ty (jako projektant) odpowiadasz za całość opracowania i to od Ciebie zależy jaką ścieżkę projektową obierzesz.

Pozdrawiam

Jefferson21:
Zgadzam się w 100% z Szymkiem. Pełną odpowiedzialność ponosi projektant instalacji. Autor symulacji CFD w mojej ocenie nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Jeszcze ciekawiej się robi gdy projektant konstrukcji zaczyna projektować konstrukcje na podstawie wyników CFD. Inwestora rozumiem bo ma duże oszczednosci.

Strażak-PL:
Cześć.
Może nie do końca w tematyce postu, ale mam pytanie dot. CFD.

Z wszystkimi symulacjami CFD stworzonymi w programie PYROSIM spotkałem się z założeniem, iż klapa oddymiająca w modelu  jest umieszczona w pozycji poziomej (0 stopni), gdzie w rzeczywistość klapa (a może to już okno oddymiające?) może znajdować się w dachu o spadku np. 17 stopni. Czy symulacja z umiejscowieniem jej w układzie poziomym jest zrobiona poprawnie? Jak wy to widzicie? W instrukcji obsługi nie znalazłem tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej