Autor Wątek: Garaż sąsiada z oknem w granicy działki a przepisy ppoż  (Przeczytany 148 razy)

Offline inhuman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Garaż sąsiada z oknem w granicy działki a przepisy ppoż
« dnia: Czerwiec 06, 2021, 17:05:20 »
Dzień dobry,

Na etapie planowania budynku garażowego na naszej działce, pojawił się problem z usytuowaniem garażu sąsiada. Garaż ma ściany zabezpieczenia ppoż, ale w ścianie jest również okno i jakaś płyta (karton gips?) wystająca na 2-3cm ze ściany od strony naszej działki. Budynek garażowy nie jest też wybudowany idealnie w granicy ale oddalony od niej od kilku do może kilkunastu cm. Na garażu jest też obecnie instalacja fotowoltaiczna.

Czy możemy żądać doprowadzenia tej ściany do zgodności z normami ppoż (zamurowanie okna lub wstawienie luksfer) i dobudować garaż wzdłuż granicy, jeśli nie będzie idealnie przylegał do istniejącego budynku? Jeśli nie to jak daleko powinniśmy się odsunąć z garażem od budynku sąsiada oraz ew. naszego budynku i czy w przypadku odsunięcia się też będzie wymagana ściana zabezpieczenia ppoż?

Oczywiście na nasz budynek mamy PNB i ściana z oknami jest odsunięta 4m od granicy działki. Znaleźliśmy jednak przepis nakazujący odsunięcie 8m od istniejących budynków w związku z normami ppoż. Czy ma on zastosowanie również w sytuacji, jeśli budynki są przesunięte względem siebie? Czy wtedy odległość skaca się o 50%, czy też w ogóle się tego nie rozpatruje?  Odległość A po skosie między krawędziami budynków w stanie obecnym, to 5.5m, a między krawędziami dachów ok. 4m.

Czy będą niezbędne jakiekolwiek adaptacje w naszym nowo wybudowanym domu, aby ten spełniał w 100% normy ppoż?

W miarę możliwości wolelibyśmy uniknąć sporów z sąsiadem czy ew. spraw sądowych. Garaż był budowany w latach 80tych i graniczył wtedy z działką rolną i prawdopodobnie była na to zgoda sąsiedzka (może nawet na okno), ale ze wstępnej analizy stanu prawnego wynika, że takie okno w ścianie przy granicy nie było nigdy legalne, nawet za zgodą sąsiada.

Załączyłem zdjęcia i plan obrazujący obecną sytuację:

1 - nasz dom
2 - garaż sąsiada (dobudówka do budynku mieszkalnego)
A - odległość między budynkami

Pozdrawiam i z góry dziękuję za ew. podpowiedzi.