Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 39731 razy)

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #225 dnia: Grudzień 28, 2021, 19:14:00 »
Problem z tym linkiem jest taki, że końcówka (od znaku dolara) jest nieuwzględniona. Wystarczy cały link ręcznie skopiować i wkleić do paska przeglądarki internetowej.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #226 dnia: Grudzień 29, 2021, 14:35:49 »
@Peter dzięki za poprawę linku

czy ktoś analizował art 11? Jak rozumieć pkt 4? jakie to jest szkolenie w "zawodzie strażak"? co to daje?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #227 dnia: Grudzień 29, 2021, 15:16:57 »
Mam u siebie dwie osoby już wiekowe, które już łapią się na świadczenie ratownicze. Jeden służył w latach 1957 - 1990, drugi w latach 1960 - 2005. Dlatego na gorąco usiadłem do analizy.
Po analizie art. 50 w sprawie świadczenia ratowniczego dochodzę do wniosku, że świadczenie ich nie obejmie z powodu braku świadków o których mowa w art. 50 ust. 5.
Musi być 3 świadków. Z dwoma nie ma problemu, to byli lub obecni członkowie OSP, których pamięć nie zawodzi. Ale jest problem z trzecim, który musiał pełnić funkcje publiczne lub był zatrudniony w urzędzie w okresie jaki będzie potwierdzał.
Dodatkowo w art. 16 ust. 3 ustanawiającym świadczenie ratownicze jest zapis iż świadczenie przysługuje jeśli osoba wnioskująca brała co najmniej raz w roku bezpośredni udział w działaniach.
I na gorąco odbyłem rozmowę w tej sprawie z byłym dowódcą JRG na moim terenie, czyli był osobą publiczną. I usłyszałem, że o ile jednego trochę pamięta z działań, to nie potrafi powiedzieć, czy brał udział raz w roku w okresie kiedy zarządzał JRG. Drugiego wcale nie pamięta.
Uderzyłem też do byłej pani urzędnik, która długo zajmowała się sprawami OSP. Ona również stwierdziła, że nie jest w stanie nic takiego potwierdzić. Druhowie przychodzili do niej i załatwiali sprawy. Ale czy jeździli do zdarzeń to ona nie wie. A co dopiero dotrzeć do urzędnika, który był przed nią. Trzeba się by było nakopać na cmentarzu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.247
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #228 dnia: Grudzień 29, 2021, 16:35:39 »
Mam u siebie dwie osoby już wiekowe, które już łapią się na świadczenie ratownicze. Jeden służył w latach 1957 - 1990, drugi w latach 1960 - 2005. Dlatego na gorąco usiadłem do analizy.
Po analizie art. 50 w sprawie świadczenia ratowniczego dochodzę do wniosku, że świadczenie ich nie obejmie z powodu braku świadków o których mowa w art. 50 ust. 5.
Musi być 3 świadków. Z dwoma nie ma problemu, to byli lub obecni członkowie OSP, których pamięć nie zawodzi. Ale jest problem z trzecim, który musiał pełnić funkcje publiczne lub był zatrudniony w urzędzie w okresie jaki będzie potwierdzał.
Przemyśl ten akt prawny bo ja też nad tym siedziałem i się zastanawiałem
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740500321/O/D19740321.pdf
Zawodowe straże pożarne miały urzędowe przyporządkowanie więc każdy strażak zawodowy pracował tak jakby w urzędzie...  Myślę, że jak się zepniesz to znajdziesz takich zawodowców  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #229 dnia: Grudzień 29, 2021, 20:38:28 »
Dzięki. Właśnie analizuję co mogę zrobić dalej.
Obiecałem tym druhom pomoc i jak na razie ugrzęzłem.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #230 dnia: Grudzień 29, 2021, 21:25:05 »
Jak rozumieć pkt 4? jakie to jest szkolenie w "zawodzie strażak"? co to daje?
Zrównano status przeszkolenia (pełnego) OSP z KKS (kursu kwalifikacyjnego szeregowych Państwowej Straży Pożarnej). Przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka.

A co to daje? Trzeba by było sprawdzić czy w innych aktach prawnych nie ma problemów, ale teoretycznie z tymi kwitami masz otwarte drzwi do pracy w ZSP/ZSR/LSP/LSRG, bądź służby w WSP/PSP od razu, bez przechodzenia przez szkolenie podstawowe.

Za to ciekawy jest ten zapis o szkoleniu kierowców - nie jestem specjalnym optymistą żeby uważać że PSP będzie robić chętnym prawko kat. C, więc raczej chodzi o kursy dla kierowców poj. uprzywilejowanych, zapewne równorzędne z tymi wymaganymi obecnie poza służbami. Tylko w jaki sposób PSP ma to wykonywać, nie mając sprzętu, miejsca ani instruktorów to nie wiem - pewnie skończy się na paru teoretycznych wykładach, i tyle :fiuu:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #231 dnia: Grudzień 29, 2021, 21:39:54 »
Za to ciekawy jest ten zapis o szkoleniu kierowców - nie jestem specjalnym optymistą żeby uważać że PSP będzie robić chętnym prawko kat. C, więc raczej chodzi o kursy dla kierowców poj. uprzywilejowanych, zapewne równorzędne z tymi wymaganymi obecnie poza służbami. Tylko w jaki sposób PSP ma to wykonywać, nie mając sprzętu, miejsca ani instruktorów to nie wiem - pewnie skończy się na paru teoretycznych wykładach, i tyle :fiuu:

W czasie konsultacji mowa była o kursie prawa jazdy kat. C. Jak to robić? Najprościej chyba zlecić jakiemuś ośrodkowi szkolenia kierowców, a fakturę pokryć z budżetu państwa...

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #232 dnia: Grudzień 30, 2021, 09:47:38 »
W ustawie jest napisane o kursie do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t . A nie ma słowa o kursie na kat.C

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #233 dnia: Grudzień 30, 2021, 11:42:32 »
Art. 46 ustawy o OSP zmienia zapis ustawy o kierujących pojazdami. Przyjmuje on brzmienie:

Cytuj
Art.  26.  [Podmioty prowadzące szkolenie]
1. Szkolenie osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdem silnikowym w formie kursu, z zastrzeżeniem ust. 3, jest prowadzone przez:
1) ośrodek szkolenia kierowców - jednostkę organizacyjną przedsiębiorcy wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców;
2) jednostkę wojskową - w zakresie szkolenia żołnierzy na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
3) jednostkę organizacyjną służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub nadzorowanych przez tego ministra – w zakresie szkolenia osób na potrzeby tych służb oraz strażaków ratowników ochotniczej straży pożarnej, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. poz. ...).”

Art. 106 ustawy o kierujących pojazdami mówi:
Cytuj
Art.  106.  [Wymagania wobec kierujących pojazdami uprzywilejowanymi]
1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
2. Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 ust. 3, oraz inspektorów i ekspertów Biura Nadzoru Wewnętrznego.
3. Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej, inspektorów i pracowników Inspekcji Transportu Drogowego oraz inspektorów i ekspertów Biura Nadzoru Wewnętrznego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych.
i ten artykuł nie jest zmieniany.

Czyli (w mojej interpretacji) dodaje się możliwość szkolenia osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdem silnikowym  (czyli kurs prawa jazdy) przez jednostki organizacyjne podległe MSWiA, natomiast nie zmienia się przepisu, który mówi, że od kierowców w OSP nie wymaga się kursu na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych.


Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.247
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #234 dnia: Grudzień 30, 2021, 16:18:47 »
Ale kombinujecie z tymi prawo jazdami  :rofl:
Pisze wprost w ustawie:
W ramach szkoleń, o których mowa w ust. 1, są realizowane kursy
przygotowujące do uzyskiwania przez strażaków ratowników OSP kwalifikacji i
uprawnień
do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych o dopuszczalnej masie
całkowitej powyżej 3,5 t.

Kwalifikacje i uprawnienia a czym jest prawo jazdy? Uprawnieniem do prowadzenia pojazdów.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline raczek504

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • OSP Raczki
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #235 dnia: Grudzień 31, 2021, 08:58:15 »
Mam u siebie dwie osoby już wiekowe, które już łapią się na świadczenie ratownicze. Jeden służył w latach 1957 - 1990, drugi w latach 1960 - 2005. Dlatego na gorąco usiadłem do analizy.
Po analizie art. 50 w sprawie świadczenia ratowniczego dochodzę do wniosku, że świadczenie ich nie obejmie z powodu braku świadków o których mowa w art. 50 ust. 5.
Musi być 3 świadków. Z dwoma nie ma problemu, to byli lub obecni członkowie OSP, których pamięć nie zawodzi. Ale jest problem z trzecim, który musiał pełnić funkcje publiczne lub był zatrudniony w urzędzie w okresie jaki będzie potwierdzał.
Dodatkowo w art. 16 ust. 3 ustanawiającym świadczenie ratownicze jest zapis iż świadczenie przysługuje jeśli osoba wnioskująca brała co najmniej raz w roku bezpośredni udział w działaniach.
I na gorąco odbyłem rozmowę w tej sprawie z byłym dowódcą JRG na moim terenie, czyli był osobą publiczną. I usłyszałem, że o ile jednego trochę pamięta z działań, to nie potrafi powiedzieć, czy brał udział raz w roku w okresie kiedy zarządzał JRG. Drugiego wcale nie pamięta.
Uderzyłem też do byłej pani urzędnik, która długo zajmowała się sprawami OSP. Ona również stwierdziła, że nie jest w stanie nic takiego potwierdzić. Druhowie przychodzili do niej i załatwiali sprawy. Ale czy jeździli do zdarzeń to ona nie wie. A co dopiero dotrzeć do urzędnika, który był przed nią. Trzeba się by było nakopać na cmentarzu.

Możesz zawsze sięgnąć w archiwa Urzędu Gminy bądź jednostki OSP. Może tam coś się znajdzie na temat jako dowód w sprawie :) Generalnie bardzo dużo niewiadomych jest, jak to będzie w szczegółach wyglądało. Pewnie w nowym roku wszystko się wyjaśni.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2021, 09:03:55 wysłana przez raczek504 »