Autor Wątek: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP  (Przeczytany 34911 razy)

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
Odp: Konsultacje społeczne w sprawie ustawy OSP
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 25, 2021, 21:33:26 »
Odnośnie KSRG -> Nie - nie mam pojęcia.

I przyznaje, że nigdy nie starczyło mi cierpliwości na przebrnięcie przez te straszliwej jakości pdf'y ze stron rządowych. Czytałem jedynie skrócone wersje z innych ston, np.:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1999-111-1311,16860107.html

W oryginalnych starych pdf'ach opublikowanych na stronach rządowych nie działa wyszukiwanie, a ich jakość jest fatalna. Jeżeli wiesz skąd można pobrać lepszą jakość byłbym wdzięczny za linki.

Ogólnie w tym co czytałem nie widziałem zapisów o gwarancjach, ale przyznaję się, że nie czytałem samych oryginalnych aktów, a jedynie wyciągi i przedruki (ze względu na fatalną jakość oryginałów do których udało mi się dotrzeć).

PS. Czytałem porozumienie o włączeniu mojej jednostki do KSRG, podpisane przez reprezentantów wszystkich 3 stron i w dokumencie nie pada słowo gwarancja.

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 25, 2021, 21:45:19 »
Ja taką sytuację nazywam urojeniami :) Jak przedstawisz jakiś argument poparty faktami (np Artykuł, punkt itp) to podejmę dyskusję - z urojeniami się nie dyskutuje, je się ignoruje..

Pokażę Ci z argument z życia wzięty. Przyjrzyj się dobrze temu zdjęciu i obym się mylił ale obawiam się że takie będą skutki trzymania w strażach sprzętu bez ratowników.
Remiza straży jest sprzęt jest ale budynek mieszkańca spłonął.   

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 25, 2021, 21:47:18 »
PS. Czytałem porozumienie o włączeniu mojej jednostki do KSRG, podpisane przez reprezentantów wszystkich 3 stron i w dokumencie nie pada słowo gwarancja.
I to jest właśnie ta gwarancja... Masz tam opisane do czego się zobowiązują sygnatariusze. W zależności od czasów w jakich były zawierane były dwu i trójstronne. 
Widzisz coś w tym strasznego jeśli te wymagania zamiast w porozumieniu zostały by zawarte w rozporządzeniu? Czyli np. 12 ratowników po kursie podstawowym i 3 kierowców ratowników  :wacko:
Ciężkie czasy tworzą silnych mężczyzn...
Silni mężczyźni tworzą dobre czasy...
Dobre czasy tworzą słabych mężczyzn...
Słabi mężczyźni tworzą ciężkie czasy...

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 25, 2021, 22:03:14 »
To straszne nie jest, ale szkoda, że nikt z KG PSP do tej pory nie wyjaśnił tego w tak prosty i przystępny sposób - pomimo, że pytanie kilkakrotnie padało.  :)

Ale dalej zostają Art. 28 i Art. 31 z którymi w obecnym brzmieniu nie mogę się zgodzić, oraz te nieszczęsne konsultacje, zgody i opinie samorządowców z Art. 5 (tak - tu KG wyjaśnił, że intencją były imprezy masowe - ale w takim razie uważam, że należy to doprecyzować, bo mam złe doświadczenia związane z samorządami i jakąkolwiek swobodą interpretacji) i Art. 6.

Chciałbym też by doprecyzowano jak rozumieć punkt 7) Art. 11.

@jgk - wiesz jak wiele zdarzeń mieliśmy w promieniu 100m od remizy? I to tylko za czasów mojej bytności w podziale bojowym? I co z tego, że w każdym z nich byliśmy na miejscu znacznie przed PSP? Nie zawsze wszystko da się uratować... BA! Kojarzę sytuację, gdzie do zdarzenia zadysponowano nas, choć mieliśmy ponad 7km, a nie jednostkę która miała może ze 300-400m ze swojej remizy, bo zdarzenie miało miejsce po złej stronie tabliczki podziału administracyjnego a ówczesne władze samorządowe nie mogły się w pewnych kwestiach między sobą dogadać. Argument nic nie wart.

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 25, 2021, 22:34:00 »
To straszne nie jest, ale szkoda, że nikt z KG PSP do tej pory nie wyjaśnił tego w tak prosty i przystępny sposób - pomimo, że pytanie kilkakrotnie padało.  :)
Ale dalej zostają Art. 28 i Art. 31 z którymi w obecnym brzmieniu nie mogę się zgodzić, oraz te nieszczęsne konsultacje, zgody i opinie samorządowców z Art. 5 (tak - tu KG wyjaśnił, że intencją były imprezy masowe - ale w takim razie uważam, że należy to doprecyzować, bo mam złe doświadczenia związane z samorządami i jakąkolwiek swobodą interpretacji) i Art. 6.
Ej no art. 28 Ci nie leży? Przecież to samo masz w porozumieniu gdzie wójt najczęściej razem z prezesem zobowiązuje się do zapewnienia gotowości bojowej a więc jak ma odpowiadać za gotowość jak OSP by mogło korzystać ze wszystkiego  co ma w garażu.
Moim zdaniem nic się nie zmienia w porównaniu do obecnej sytuacji z tą różnicą, że wcześniej była to umowa która wiązała kilka stron a teraz jest to przepis prawa ale sensu stricto chodzi o to samo.
Co do artykułu 31 nie ma zdania ale zapoznam się o co chodzi w tym 38 (prawa o stowarzyszeniach) do którego odwołuje się i dam znać. 

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 25, 2021, 23:04:38 »
Co do 28 nie podoba mi się w punkcie pierwszym:
"w zakresie ustalonym z właściwą gminą zobowiązaną do zapewnienia jej zdolności i gotowości operacyjnej JOT OSP."
Uważam, że skoro zobowiązaliśmy się do zapewnienia gotowości bojowej, to korzystanie w zakresie które tej gotowości nie narusza nie powinno być konsultowane z gminą. Przykład:
odpłatne użyczenie części naszego placu lub wypożyczenie firmie od której otrzymaliśmy w przeszłości hojne dotacje kilku odcinków na potrzeby napełnienia/przetestowania nowego zbiornika p.poż. (mówimy o odcinkach będących naszą własnością i będących zapasem leżącym w naszym magazynku).
Zaś punkcie drugim tego artykułu nie podoba mi się zapis:
"z wyłącznym przeznaczeniem na rzecz JOT OSP."

Co do 31 - jeżeli punkt drugi zostanie uzupełniony o zapis "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia OSP" - jak już wcześniej wspominałem, nie będę zgłaszał zastrzeżeń.

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #126 dnia: Maj 26, 2021, 07:17:27 »
Co do 28 nie podoba mi się w punkcie pierwszym:
"w zakresie ustalonym z właściwą gminą zobowiązaną do zapewnienia jej zdolności i gotowości operacyjnej JOT OSP."
Uważam, że skoro zobowiązaliśmy się do zapewnienia gotowości bojowej, to korzystanie w zakresie które tej gotowości nie narusza nie powinno być konsultowane z gminą. Przykład:
odpłatne użyczenie części naszego placu lub wypożyczenie firmie od której otrzymaliśmy w przeszłości hojne dotacje kilku odcinków na potrzeby napełnienia/przetestowania nowego zbiornika p.poż. (mówimy o odcinkach będących naszą własnością i będących zapasem leżącym w naszym magazynku).
Zaś punkcie drugim tego artykułu nie podoba mi się zapis:
"z wyłącznym przeznaczeniem na rzecz JOT OSP."
Co do 31 - jeżeli punkt drugi zostanie uzupełniony o zapis "W przypadku likwidacji Stowarzyszenia OSP" - jak już wcześniej wspominałem, nie będę zgłaszał zastrzeżeń.
Trochę mam mało czasu ale spróbuje jeszcze raz odnośnie art. 28. ty przytaczasz przykład kilku węży do napełnienia zbiornika ppoż. a co jeśli poza teren gminy wyjedzie do tego samego napełniania gaśniczy? Do zadań własnych samorządu należy ochrona przeciwpożarowa i bez tego zapisu nie ma żadnego wypływu na tą ochronę. Przeczytaj proszę to porozumienie bo tam jak wół stoi że wójt jest gwarantem (razem z prezesem) utrzymania gotowości operacyjnej. 
Co do punktu 2 masz rację zapis jest co najmniej niefortunny. OSP zarobiło pieniądze i wydaje je na cele statutowe i taki powinien być zapis.   

Offline klepi

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #127 dnia: Maj 26, 2021, 10:22:42 »
Witam
Podobno jest mowa o kategoryzacji JRG OSP. Ktoś coś napisze

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #128 dnia: Maj 26, 2021, 11:06:49 »
Co do punktu 2 masz rację zapis jest co najmniej niefortunny. OSP zarobiło pieniądze i wydaje je na cele statutowe i taki powinien być zapis.   

Pytanie tylko o jakich celach statutowych mówimy. Jednakowych dla wszystkich? Każda OSP określi je sama  jak to ma miejsce teraz  ? Czego miałyby dotyczyć? Kto miałby weryfikować  zasadność wydawania pieniędzy na ich realizację?

Dla OSP która  realizuje jakiś cel  będzie on zawsze zasadny i właściwy bo to ich inicjatywa i wara każdemu kto jest przeciw bo my OSP to stowarzyszenie i możemy robić co chcemy .Tak to wygląda w dzisiejszych realiach
W statucie można wprowadzić wiele zapisów wskazujących cele do realizowania przez OSP tylko co jeśli będą wyssane z palca i całkowicie oderwane od celów w jakim założono OSP ?
Patrząc na działania niektórych jednostek trzeba sobie zadać pytanie czy  całkowita swoboda w określaniu przez nich  celów statutowych  będzie właściwa.

Offline krzysiek_2k

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #129 dnia: Maj 26, 2021, 12:23:36 »
Witam
Podobno jest mowa o kategoryzacji JRG OSP. Ktoś coś napisze

Wczoraj w sesji Q&A KG powiedział, że będzie ok. 5 - 6 kategorii OSP, od tych z samochodem typu pickup/bus, po takie z kilkoma samochodami. Ma być też jak rozumiem osobna kategoria dla jednostek specjalistycznych, np. z zakresu ratownictwa wodnego - te mają być oznaczone literą S. Na razie żadnych konkretów, te się ponoć dopiero tworzą.
Jak zapowiedział KG - wszystkie jednostki zgłaszające taką wolę i spełniające choćby minimalne wymagania będą włączone do systemu. Czy będzie to KSRG jak obecnie, czy nowy krajowy system ratowniczy to już inna sprawa.

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #130 dnia: Maj 26, 2021, 14:40:34 »
Odnośnie Art. 28
Prawda taka, że tylko OSP jest w stanie samo się upilnować w kwestii gotowości bojowej i korzystania ze sprzętu. Żadne prawne zapisy nikogo nie zmuszą do wyjazdu więc jeżeli nie będzie woli to nie będzie gotowości - stąd część mojego sprzeciwu. Rozumiem argument, że wójt jako gwarant chciałby mieć wpływ - ale prawda taka, że ten wpływ w tym przypadku byłby w mojej opinii i tak pozorny. Wreszcie nie podoba mi się karanie nas - a tym w mojej opinii jest taki zapis - za coś co nigdy nie miało miejsca. Odkąd jesteśmy w KSRG jednostka nie wyjechała do akcji raz - wina w 100% po stronie PSP - nie zadziałało alarmowanie a "świeży" dyspozytor nie znał awaryjnych metod powiadamiania.
Druga część mojej motywacji wynika z bardzo złych doświadczeń w tym względzie - gdzie winnym był właśnie samorząd. To oni nalegają na wyjazdy gospodarcze celem "walki z suszą" (podlewanie boiska i trawników - ale samochód który jedzie jest ich więc...) lub "pomocy gminie" (nie chcę wchodzić w szczegóły ale w mojej opinii do takich rzeczy powinno się wynajmować firmy a nie naciskać na OSP). Na dodatek nasza jednostka była przez lata przeciwna pobieraniu ekwiwalentu i nie występowaliśmy o niego. Działania ówczesnego wójta (nadużywanie OSP jako darmowej siły roboczej) zmusiły nas do zmiany polityki i nacisków na radę gminy do ustalenia wystarczająco wysokiego ekwiwalentu by takie zabawy przestały się opłacać... (naciski ówczesnego Komendanta Powiatowego były ignorowane przez wójta)  Nauczony doświadczeniem wolę zapobiegać podobnej sytuacji niż z nią walczyć po raz kolejny, stąd moje obiekcje. Zwłaszcza, że wiem od chłopaków z sąsiedniej gminy, że nasze przejścia z samorządem to i tak "pikuś" przy tym przez co oni przeszli...

@jgk - tam jest mowa o pieniądzach które OSP samo zarobi, wykorzystując swój majątek, a nie dostanie z gminy na działalność. Zgodził byś się na to by ustawa mówiła, że za swoją pensję nie wolno Ci kupować owoców, alkoholu ani płacić czynszu? I jakoś odkąd jest ten obowiązek OSP same pisały swoje statuty i świat się nie zawalił...

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #131 dnia: Maj 26, 2021, 16:16:18 »
tam jest mowa o pieniądzach które OSP samo zarobi, wykorzystując swój majątek, a nie dostanie z gminy na działalność. Zgodził byś się na to by ustawa mówiła, że za swoją pensję nie wolno Ci kupować owoców, alkoholu ani płacić czynszu

Nie chodzi mi o kłótnie tylko punkt widzenia. Nie jestem też przeciwnikiem zarabiania, wydawania pieniędzy.
Jednak wiele osób na pytanie ile kij ma końców odpowie że dwa a życie pokazuje że owszem może mieć ale również  i więcej.
Tak właśnie działają poniekąd  osoby w OSP, widzą tylko ustawę o stowarzyszeniach i ochr.ppoż ale nie dostrzegają innych ustaw rozporządzeń powiązanych z tymi ustawami czyli widzą tylko dwa końce w momencie kiedy jest ich więcej.   

Czy członkowie stowarzyszenia są jego właścicielami ? Według prawa nie. Są jego założycielami pod warunkiem że jego powołanie odbędzie się w ustalony i zgodny  z prawem sposób.
W przypadku OSP warunkiem jego założenia i posługiwania się nazwą OSP jest przestrzeganie i realizowanie zapisów w ust.o ochr ppoż. która odsyła nas z kolei do innych ustaw, rozporządzeń -- tych właśnie dodatkowych końców kija których nikt nie widzi lub nie chce widzieć.

Czy stowarzyszenie może się nazywać OSP bez zapisu że działa na podstawie o ochr.ppoż . NIE.  Wtedy taki podmiot będzie tylko  stowarzyszeniem ale działającym tylko na podstawie ust o stowarzyszeniach nie będzie to podmiot zaliczany do ochrony przeciwpożarowej.
I wtedy wypracowane pieniądze, stowarzyszenie  może przeznaczyć na cele statutowe.

W przypadku OSP mamy sytuacje  gdzie funkcjonowanie podmiotu jest ukierunkowane w konkretnym celu.

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 26, 2021, 18:17:10 »
Odnośnie Art. 28
Prawda taka, że tylko OSP jest w stanie samo się upilnować w kwestii gotowości bojowej i korzystania ze sprzętu. Żadne prawne zapisy nikogo nie zmuszą do wyjazdu więc jeżeli nie będzie woli to nie będzie gotowości - stąd część mojego sprzeciwu. Rozumiem argument, że wójt jako gwarant chciałby mieć wpływ - ale prawda taka, że ten wpływ w tym przypadku byłby w mojej opinii i tak pozorny. Wreszcie nie podoba mi się karanie nas - a tym w mojej opinii jest taki zapis - za coś co nigdy nie miało miejsca. Odkąd jesteśmy w KSRG jednostka nie wyjechała do akcji raz - wina w 100% po stronie PSP - nie zadziałało alarmowanie a "świeży" dyspozytor nie znał awaryjnych metod powiadamiania.
Druga część mojej motywacji wynika z bardzo złych doświadczeń w tym względzie - gdzie winnym był właśnie samorząd. To oni nalegają na wyjazdy gospodarcze celem "walki z suszą" (podlewanie boiska i trawników - ale samochód który jedzie jest ich więc...) lub "pomocy gminie" (nie chcę wchodzić w szczegóły ale w mojej opinii do takich rzeczy powinno się wynajmować firmy a nie naciskać na OSP). Na dodatek nasza jednostka była przez lata przeciwna pobieraniu ekwiwalentu i nie występowaliśmy o niego. Działania ówczesnego wójta (nadużywanie OSP jako darmowej siły roboczej) zmusiły nas do zmiany polityki i nacisków na radę gminy do ustalenia wystarczająco wysokiego ekwiwalentu by takie zabawy przestały się opłacać... (naciski ówczesnego Komendanta Powiatowego były ignorowane przez wójta)  Nauczony doświadczeniem wolę zapobiegać podobnej sytuacji niż z nią walczyć po raz kolejny, stąd moje obiekcje. Zwłaszcza, że wiem od chłopaków z sąsiedniej gminy, że nasze przejścia z samorządem to i tak "pikuś" przy tym przez co oni przeszli...
@Feniks twój sprzeciw jest tylko z tej przyczyny, że masz złe doświadczenia... A dla mnie to żadna argumentacja... Sorry ale art. 28 nie daje prawa do dysponowania JRG OSP przez gminę... Jedynie zastrzega, że nie można dobrowolnie korzystać ze sprzętu który w 90% jest najczęściej finansowany przez gminę (paliwo, przeglądy, ubezpieczenia itp.). Twój sprzeciw może być mieczem obosiecznym z punktu widzenia gminy skoro wy zarabiacie a my i tak nie mamy na to wpływu to sorry sami sobie tankujcie itp.

Offline Feniks

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #133 dnia: Maj 26, 2021, 18:35:54 »
Paliwo, prąd, woda i wszystkie koszty eksploatacyjne w takim przypadku jest pokrywane z pieniędzy OSP nie gminy. Jeżeli wypożyczaliśmy salę, to stany wszystkich liczników były spisywane przed i po wypożyczeniu. To samo ze stanem paliwa jeżeli używana była piła lub pompa. Gmina nigdy nie dołożyła w takiej sytuacji nawet grosza.

I tak - nie daje prawa do dysponowania OSP, o tym wspominałem tylko jako przykładzie złych doświadczeń z oddawaniem jakiegokolwiek wpływu na OSP samorządom. Art. 28 ogranicza nasze prawa do dysponowania naszym majątkiem i ta część mi się nie podoba. W tej chwili nasze stosunki z gminą są "ok". Nie jest fantastycznie, ale nie jest też źle. Jednak nie daje to żadnych gwarancji na przyszłość, a skoro w przeszłości się sparzyliśmy to wolimy dmuchać na zimne... I wiem, że nie jesteśmy w tym odosobnieni...

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #134 dnia: Maj 26, 2021, 18:40:38 »
Paliwo, prąd, woda i wszystkie koszty eksploatacyjne w takim przypadku jest pokrywane z pieniędzy OSP nie gminy. Jeżeli wypożyczaliśmy salę, to stany wszystkich liczników były spisywane przed i po wypożyczeniu. To samo ze stanem paliwa jeżeli używana była piła lub pompa. Gmina nigdy nie dołożyła w takiej sytuacji nawet grosza.
I tak - nie daje prawa do dysponowania OSP, o tym wspominałem tylko jako przykładzie złych doświadczeń z oddawaniem jakiegokolwiek wpływu na OSP samorządom. Art. 28 ogranicza nasze prawa do dysponowania naszym majątkiem i ta część mi się nie podoba. W tej chwili nasze stosunki z gminą są "ok". Nie jest fantastycznie, ale nie jest też źle. Jednak nie daje to żadnych gwarancji na przyszłość, a skoro w przeszłości się sparzyliśmy to wolimy dmuchać na zimne... I wiem, że nie jesteśmy w tym odosobnieni...
No tak ale w obecnym stanie prawnym OSP operacyjnie podlega pod straż pożarną, organizacyjnie pod samorząd. Natomiast jeśli w wyniku uchwalenia nowej ustawy samorząd wyleci to wójt może akurat nie w twojej gminie ale jakieś innej powie ochotnikom bieżcie się i zaróbcie na swoje utrzymanie... Co wtedy?
Nie wolno patrzeć na przepisy tylko przez czubek własnego nosa.

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 29, 2021, 17:06:01 »

Offline Eqinox

• VIP
  • *
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 29, 2021, 17:41:40 »

Offline młody13

• "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 29, 2021, 18:13:57 »
Czar JRG OSP prysnął.
https://remiza.com.pl/mswia-jrg-osp-nie-bedzie-w-ustawie/
No i fajnie.
Też mi pasuje żeby zostały JOT y . Przynajmniej w statucie nie będę musiał nic zmieniać.

Offline klepi

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 30, 2021, 12:55:56 »
Jak dla mnie jeśli nie będzie od nowa kategoryzacji jednostek wyjazdowych czyli zlikwidowania podziału z KSRG i poza to można sobie darować całą ustawę. Największą bolączką systemy dla większości OSP jest podział ze względu na przynależność do KSRG lub nie. Patologia jaka się tworzy przez konieczność wysyłania jednostki KSRG do każdego zdarzenia mimo że 3-4 inne jednostki mają bliżej i mają wystarczający sprzęt aby ogarnąć sytuację jest porażająca. Jeśli zrobią że jeżdżą najlepiej wyposażone i przeszkolone jednostki, do tego decyduje czas dojazdu to jak dla mnie nazwa nie ma znaczenia.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 13:03:39 wysłana przez klepi »

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 30, 2021, 15:10:12 »
Też mi pasuje żeby zostały JOT y . Przynajmniej w statucie nie będę musiał nic zmieniać.

Nie chce Cie martwić ale jeśli  przejdzie ustawa to według mnie 75 % zapisów statutowych do zmiany.
Będzie efekt domina.Zmiana usuniecie czegoś w jednym miejscu spowoduje że w innych też do tego dojdzie. 
Do tego przymiarka do zmian w samej ust o ochr.ppoż oraz powstanie kolejnej ustawy która uwzględnia  również OSP tak że będzie sporo do zmian aby dostosować statut.

Co do samych JRG OSP ciekaw jestem czy teraz działacze z  ZOSP stwierdzą że skoro zostają JOTy to przecież oni już stworzyli kategoryzacje tego czegoś lata świetlne temu aż 2004 r  tyle że zapomnieli że pasowało by go przestrzegać.

Tylko że patrząc na zapisy to już nie jest tak kolorowo a są ciekawe zapisy.

Kategoria I JOT w sile plutonu z własnym obszarem chronionym obejmującym teren powiatu.
Kategoria II JOT w sile plutonu z własnym obszarem chronionym obejmującym teren powiatu.
Kategoria III JOT w sile sekcji z własnym obszarem chronionym obejmującym teren gminy
Kategoria IV JOT w sile sekcji z własnym obszarem chronionym obejmującym teren miejscowości będącej siedzibą OSP

3)   JOT I i II kategorii mają priorytet w zabezpieczeniu finansowym;

Ponieważ urzędnicy  w gminie to wielokrotnie działacze ZOSP to znają treść tego reliktowego dokumentu, nawet w sumie działają na  podstawie jego zapisów bo faktycznie priorytetowo finansowane i utrzymywane są JOTy  II  kat natomiast III i IV dostaje coś lub nie jak są  potrzebni w czasie wyborów.
No ale skoro JOT.

« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2021, 15:44:24 wysłana przez jgk »