Autor Wątek: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?  (Przeczytany 1691 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« dnia: Październik 30, 2020, 11:20:33 »
Jak w temacie , a zainspirowało mnie zadać takie pytanie w związku z całą otoczką zmian w umundurowaniu.KG podaje, że pod specjalne ma być bielizna, a więc jeśli pod specjalne bielizna to:
1 nosimy bieliznę też pod proponowanym ubrankiem
2. zdejmujemy proponowane ubranko i zakładamy bieliznę , a następnie specjalne.
A może tak jak inni twierdzą nic nie zakładamy pod specjalne?-  Ja tylko raz załozyłem na spodenki specjalne- otarcia od butów specjalnych nie zezwoliły na ponowny taki wyskok.
Jaka jest Wasza opinia?

Offline michcu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2020, 11:25:19 »
W lato pod US mam tylko skarpetki, majtki i T-shirt. W sezonie zimowym będę zakładał termo. Odrazu nadmienię, iż czas wyjazdu nie wydłuży się podczas zmiany garderoby 😉

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2020, 11:51:39 »
michcu- to jaka odpowiedź na pierwsze dwa pytania? (oczywiście jesli chodzi o okres zimowy). Sprecyzuj konkretnie.

Offline StaryStazysta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2020, 12:00:08 »
Zimą pomykam cały czas w bieliznie termo. Okresy wiosna-jesien kompletna bielizna termo lub sama koszulka termo. Latem koszulka techniczna, zwykła  lub termo ( zależy do czego jadę) oczywiście termo to brubect trudnopalna. Jakie obuwie specjalne nosisz? Gumiaki ? Od tego są  wkładki filcowe,by nie obcierały.  Jesli bez wkladek to wystarczają dluzsze skarpetki do połowy łydki,ale wtedy bez wkładki noga lata. Swoją drogą gumiaki były dobre kiedyś. Teraz to tylko oszczednosc tylko i wyłącznie.  Sprawdzą się może tylko w osp z małą ilością zdarzeń.

Offline wojtex113

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2020, 12:11:37 »
Swoją drogą gumiaki były dobre kiedyś. Teraz to tylko oszczednosc tylko i wyłącznie.  Sprawdzą się może tylko w osp z małą ilością zdarzeń.

Ten fragment mnie zaciekawił... Osobiście jestem kierowcą w OSP i od dłuższego czasu jeżdżę w Herkulesach (bez różnicy czy siedzę za kierownicą czy z tyłu na desancie). Jednakże widzę, że większość z moich kolegów jak również powiatowe PSP używają gumiaki. Mógłbyś rozwinąć dlaczego to przeżytek?

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2020, 12:27:04 »
Dla mnie osobiście skutery są o wiele wygodniejsze. Lepiej przylegają do nogi i dają wrażenie lżejszych, lepiej się w nich chodzi. Jeśli chodzi o zakładanie to dla mnie nie ma większej różnicy, może jeśli ktoś jeździ bez wkładek to jest łatwiej.
Natomiast na pewno duży plus gumiaków to łatwość czyszczenia. Spłuczesz wodą po akcji i po problemie, ze skuterami jest gorzej, bo mają sporo zakamarków no i trzeba je wypastować żeby ładnie wyglądały.
Ja gumiaki ubieram tam gdzie wiadomo że będzie dużo błota czy innego syfu czyt. powodzie, trawy, stodoły itp.
Jeśli chodzi o PSP to jest wiele jednostek w których skutery służą do chodzenia po koszarach, więc żeby było czysto to przy akcji się ich nie używa.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2020, 12:33:08 »
Panowie wojtek i kandydat - schodzicie z tematu!!!

Offline StaryStazysta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2020, 12:50:09 »
Ależ  nie ma problemu.  Przez kilka lat jeździłem  w gumiakach  ,a następnie przesiadłem  się  na haixy fire Flash i tak jeżdżę  kilka lat. Duże jrg.  Rocznie wyrabiam czasami pod 300 wyjazdów  w ciągu roku w tym ratownik ,kierowca oraz wyjazdy grupy specjalistycznej.
Użytkowanie  gumiaków:
Gumiak jak to guma. Nie ułoży się do stopy. Latała w nim .nabawiłem się urazu kostki przez to. Strasznie denerwujące wkładki filcowe które bardzo szybko się dziurawiły . Przy wyciąganiu czesto zostawały na nogach,a potem problem z włożeniem bez zakładania butów, wiec zostawało zakładanie jak skarpetki. Bez sens. Jazda bez wkładki? Stopa latała jeszcze bardziej. Po ok 3-4 latach intensywnego użytkowania pieta była już bez bieżnika przec co łatwo się ślizgała. Jedyny plus to łatwa konserwacja. Wystarczy opłukać.  Jadąc z grupą  nie do użytku,wiec miałem służbowe 428,które nawet na prywacie do roboty się  nie nadają.

Uzytkowanie haix:
Komfort ,komfort i bezpieczeństwo. Dzięki wiązaniu mozna sobie dostosować do siebie ,by było wygodniej. But z czasem dopasowuje się do nogi. Z racji dopasowania i sztywności przy kostce dobrze chroni kostkę. Goretex . Można bez problemu bez obtarć. Spokojnie można w nich wejść po całą wysokość języka w bucie i nie przeciekają.  Wygoda będąc ratownikiem, kierowcą  jak i latać na wyjazdach grupy. Haixy mam 5 lat. Zamek jak i wygląd na db. Podeszwa na celujący.  Gleboki bieżnik  gdzie gumiaki łyse były już na pięcie.  Jedyny minus to trzeba pamiętać o konserwacji odpowiedniej.  Pasta do gore texu jak i nie suszyć przy źródłach ciepła.
A teraz o kosztach. Ceny z popularnego sklepu strażackiego.
Buty officer 425 zł. Wkładki 25 zł. Co 4 lata wymieniałem officery. Okres 8 lat dwie pary,czyli 850 zł. Do tego co roku nowe wkładki. 150 zł. Razem 970 zł. Gdzie do wyjazdów grupy i tak miałem protektory 428 cena ok 500 zł.

Buty haix 1020 zł. Pasta haix 30 zł tubka (rok) . Latam 5 lat w nich i spokojnie jeszcze 2-3 polatają. 8 lat czyli 240 zł na pastę.
Doliczę jeszcze zamek ( podejrzewam,że będę musiał z czasem wymienić) 90 zł. Razem na  8 lat 1350 zł.  Wychodzi taniej niż opcja protektory i officery.

Nikt mnie nie namówi na powrót do gumiaków.  Nawet jeśli haixy musze kupić sam i wykorzystam do tego mundurówkę.   
Skutery po koszarach to jak chodzenie na basenie w płetwach. Niby woda ,ale przecież chodzimy dookoła niecki i nie pływamy. Tutaj niby buty strazackie , niby cnbop i dopuszczenie do akcji , ale jednak chodzimy po płytkach i kostce brukowej.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.132
  • KM PSP
Odp: Czy i co zakładać pod ubranie specjalne?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2020, 13:46:38 »
Jeździmy w tym co zaleca producent ubrania, czyli nic albo bielizna podbarierowa. I na tym ten wątek powinien się zakończyć, bo wystarczy wejść na forum o ubraniach koszarowych i tam jest wszystko wyjaśnione.
Jeżdżę w gumowcach od początku swojej służby, nie zakładam koszarowki pod US i nigdy nie miałem otartych nóg.