Autor Wątek: Budynek usługowy w którym zatrudnia się do 10 osób  (Przeczytany 1147 razy)

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Budynek usługowy w którym zatrudnia się do 10 osób
« dnia: Październik 07, 2020, 21:42:29 »
Witajcie,
Czy mieliście okazję korzystać z zapisu par. 68.1 dotyczącego wymaganych wymiarów schodów - dokładnie zapisu mówiącego, że w budynku usługowym, w którym zatrudnia się do 10 osób szerokość biegu i spocznika to min. 0,9 m?
Czy w małym budynku, w którym projektuje się działalność usługową, a który jednocześnie będzie kwalifikowany jako użyteczności publicznej, ale z zatrudnieniem nie większym niż 10 os. można bez obaw przyjąć te 0,9 m szerokości?

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Budynek usługowy w którym zatrudnia się do 10 osób
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2020, 21:53:41 »
Budynek usługowy w którym będzie do 10 pracowników to wg. mnie mała drukarnia, warsztat samochodowy, warsztat Ślusarski. Przyjmuje się ze osoby znają budynek, jest ich max 10 wiec można zastosować takie wymiary. Ale nie wydaje mi się np. w przypadku restauracji na pietrze gdzie może być 10 pracowników oraz większa ilość klientów to już nie przejdzie ten zapis.

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Budynek usługowy w którym zatrudnia się do 10 osób
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2020, 14:35:54 »
budynek użyteczności publicznej - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego,oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, oraz inny budynek przeznaczony dowykonywania podobnych funkcji; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny;

Ja bym przyjął 90cm z zastrzeżeniem, że w budynkach użyteczności publicznej (...) łączną szerokość użytkową biegów oraz łączną szerokość użytkową spoczników w klatkach schodowych, stanowiących drogę ewakuacyjną, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać równocześnie na kondygnacji, na której przewiduje się obecność największej ich liczby, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, lecz nie mniej niż 90cm

Pamiętając o:
1. Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując conajmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1,4 m.
2. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.


10. Szerokość przejścia ewakuacyjnego w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi, z zastrzeżeniem § 261, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób, do którychewakuacji ono służy, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 0,9 m, a w przypadku przejścia służącego do ewakuacji do 3 osób - nie mniej niż 0,8 m.

Ponadto:
6. Określając wymaganą szerokość i liczbę przejść, wyjść oraz dróg ewakuacyjnych w budynku, w którym z przeznaczenia i sposobu zagospodarowania pomieszczeń nie wynikajednoznacznie maksymalna liczba ich użytkowników, liczbę tę należy przyjmować w odniesieniu do powierzchni tych pomieszczeń, dla:
1)sal konferencyjnych, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, poczekalni, holi, świetlic itp. - 1 m2/osobę;
2)pomieszczeń handlowo-usługowych - 4 m2/osobę;
3)pomieszczeń administracyjno-biurowych - 5 m2/osobę;
4)archiwów, bibliotek itp. - 7 m2/osobę;
5)magazynów - 30 m2/osobę.