Autor Wątek: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa  (Przeczytany 4500 razy)

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« dnia: Październik 03, 2006, 15:54:03 »
Całośc zagadnień dotyczących ogólnie rozumianego bezpieczeństwa państwa kręci sie wokół Policji, Wojska, Straży Granicznej. PSP jest często gęsto pomijana w tym aspekcie, a jeśli już się coś mówi o działaniach PSP na rzecz bezpieczeństwa to nie wiele. W związku z powyższym chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat. Jak Wy, zawodowcy postrzegacie działania PSP na rzecz bezpieczeństwa? Czy to nie my jesteśmy jednym z ważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa państwa? Prosze o konstruktywna wypowiedź.

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2006, 16:53:50 »
Czy to nie my jesteśmy jednym z ważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa państwa?

Chyba bezpieczeństwa obywateli i ich mienia. Państwa strzegą w/w służby.

pozdro

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2006, 19:56:01 »
Cytuj
Chyba bezpieczeństwa obywateli i ich mienia. Państwa strzegą w/w służby.
pozdro

A ja kurde myślałem, że obywatele tworzą Państwo, ale pewnie coś się zmieniło w tej kwestii. Sorry, nie zauważyłem.

Pozdro.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2006, 19:57:54 wysłana przez strazak998 »

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2006, 21:20:06 »
A ja kurde myślałem, że obywatele tworzą Państwo, ale pewnie coś się zmieniło w tej kwestii. Sorry, nie zauważyłem

Obywatele to nie wszystko aby istniało państwo. To tylko jeden ze składników, którym właśnie zajmuje się PSP.

pozdro

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2006, 21:18:58 »
Troche was pogodzę, cytując definicje określające czym jest "państwo":

Cytuj
Państwo to zgodnie z prawem międzynarodowym taka jednostka podziału politycznego świata, której przysługuje pełna niepodległość, tj. nie podlega żadnej innej jednostce politycznej. Definicja ta nie uwzględnia jednak relacji państw z organizacjami międzynarodowymi takimi jak ONZ lub Unia Europejska, czy z silniejszymi państwami (np. w bloku państw socjalistycznych podległych ZSRR).

Definicja prawna

Prawne kryteria państwowości, przyjęte na mocy konwencji w Montevideo z 1933, określane są następująco: (artykuł 1.) "Państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno posiadać następujące elementy:

    * stałą ludność,
    * struktury karne,
    * suwerenną władzę,
    * określone terytorium (wielkość państwa nie wpływa na jego podmiotowość) oddzielone od innych granicą,
    * zdolność wchodzenia w relacje międzynarodowe.

Ale wracając do meritum: uważam podobnie jak kolega strażak998, że jesteśmy (PSP) w istocie jednym (ale nie jedynym) z ważniejszych elementów bezpieczeństwa państwa. Bezpieczeństwo wewnętrzne, jednak bardziej postrzegane jest jako zachowanie wewnętrznych struktur państwa, ładu i porządku publicznego do zcego służy Policja - aparat ściganiai przestrzegania prawa ptrzez obywateli. PSP mieści się jak najbardziej w pojęciu "element bezpieczeństwa wewnetrznego" jednak nie państwa jako struktury prawnej, ale obywateli, którzy te państwo tworzą, ich zdrowia, życia i mienia.
Debata o wyzszości PSP nad innymi elementami systemu bezpieczeństwa państwa jest jak zawracanie kijem wisły, bo czy mozna mówić, że Policja jest mniej ważna od straży? Gdyby nie było policji ilość wykroczeń powodujacych chaos wewnętrzny byłaby niewspólmierna do mozliwości taktycznych PSP (wyobraźmy sobie dzikie hordy buszujące po wsiach i miastach, ktore podpalają stodoły, po miastach podpalając mieszkania, sklepy, niszcząc wszystko na swojej drodze jak szarańcza), jak mogloby istnieć państwo bez wywiadu i kontrwywiadu, czyli elementów systemu czuwających nad wrogiem zewnętrznym i wewnętrznym (np. cytowane bandy) , Straż graniczna, bez niej nasze granice byłyby plądrowane przez hordy bandziorów zza np. wschodu lub zachodu, kwitł by przemyt narkotyków itp. idt. ect. o kazdej słuzbie musiamy powiedzieć, że ejst potrzebna i każda z nich jest istotnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa, nie możemy dzielić sie na słuzby mniej lub bardziej wartościowe. Oczywiście zawsze nasze spojtrzenie na system bezpieczeństwa państwa będzie subiektywne, zależne od tego kto i z jakiej formacji je zadaje, bo czy policjant zadajacy takie pytanie  na forum policyjnym nie będzie miał na mysli wyzszości Policji nad innymi słuzbami? czy nie bedzie myslal podobnie funkcjonariusz SG? Znamiennym jest, że w szerszym kontekscie, kazda ze służb majac w zasadzie odmienny chrakter zadać zazębia się częścią z innymi słuzbami i oto powstaje twór zwany w Polsce MSWiA, którego zadaniem jest dbanie o żywotne interesy państwa jako struktury i interesów obywateli tworzacych to państwo.
Trochę przydługi pewnie ten mój elaborat, ale tak jakoś mnie naszło..
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline czesiu-niesfora

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 18, 2006, 21:29:53 »
W jednym z wielu artykułów na łamach magazynu W Akcji, było rozróżnienie bezpieczeństwa. jest zewnętrzne, którego straznikami są m.in: Wojsko Polskie, Straż Graniczna itp - oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Te drugiego strzegą Policja. Ważnym elementem tego systemu wewnętrznego jest PSP, które na codzień odpowiada za bezpieczństwo wew Państwa na wypadek pożarów, miejscowych zagrożeń itp. Dlatego Komendant Główny PSP wciągną obronę cywilną pod naszą skromną strzechę. Docelowo miło wejść tam jeszcze pogotowie ratunkowe lecz strzecha była za mała :).
Więc PSP i jej system KSRG jest głównym elementem bezpieczeństwa wew, które dzięki zaangazowania polityków i szyszek nami rządzących (a raczej ich brakiem) coraz mocniej podupada. Tylko czekać na uderzenie o dno:(

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 19, 2006, 13:06:09 »
:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:16:19 wysłana przez solosar »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: PSP, a Bezpieczeństwo Państwa
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2006, 20:11:03 »
Jak na razie to o to jak zapewnić bezpieczeństwo obywatelom martwią się sami strażacy. :huh: Politycy, którzy winni zajmować sie tym tematem, mają teraz ważniejsze sprawy na głowie (wybory, rozliczenia z przeszłością i przyszłością, i co tam jeszcze wymyślą...) ^_^ ^_^ ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe