Autor Wątek: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym  (Przeczytany 24968 razy)

Offline BoLeK1996

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« dnia: Czerwiec 11, 2020, 20:53:20 »
Witam chciałbym na własną rękę zrobić uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Jestem członkiem OSP, posiadam prawo jazdy C. I teraz pytanie od czego zacząć? Gdzie się udać? Jakieś wnioski? Zaświadczenia?

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2020, 22:38:42 »
Ale to nie ma co robić na własną rękę.
Robisz psychotesty i lekarza tak jak na c tylko na papierach musi pisać brak przeciwwskazań do kierowania uprzywilejowanymi, bierzesz z gminy zaświadczenie że jesteś kierowcą w OSP i to składasz do wydziału komunikacji a na drugi dzień masz uprawnienia.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 391
  • OSP & PSP
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2020, 22:57:45 »
Witam chciałbym na własną rękę zrobić uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Jestem członkiem OSP, posiadam prawo jazdy C. I teraz pytanie od czego zacząć? Gdzie się udać? Jakieś wnioski? Zaświadczenia?

Proponuję rozmowę z naczelnikiem - może w twojej OSP jest wystarczająca obsada kierowców i nie ma sensu ponosić niepotrzebnych kosztów.

Offline BoLeK1996

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2020, 06:14:38 »
Jest kilku kierowców niestety często większość jest w domu dopiero po południu gdyż pracują i do południa kierowców brak. Na pieniążki z gminy nie ma co liczyć gdyż trwa rozbudowa naszej remizy i tną koszty, zresztą dla naszych radnych byłoby lepiej gdyby straż przestała istnieć bo nie byłoby nie potrzebnych kosztów a wyjazdów nie ma wcale tak mało bo średnio 130 na rok co daje pierwsze miejsce w naszym powiecie. A na jakie koszty mniej więcej się ussykwac?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2020, 08:02:49 »
Jest kilku kierowców niestety często większość jest w domu dopiero po południu gdyż pracują i do południa kierowców brak. Na pieniążki z gminy nie ma co liczyć gdyż trwa rozbudowa naszej remizy i tną koszty, zresztą dla naszych radnych byłoby lepiej gdyby straż przestała istnieć bo nie byłoby nie potrzebnych kosztów a wyjazdów nie ma wcale tak mało bo średnio 130 na rok co daje pierwsze miejsce w naszym powiecie. A na jakie koszty mniej więcej się ussykwac?
To przez tydzień nie działajcie i zobaczymy czy dalej będą uważać że jesteście niezbędni ;)

A co do pozwolenia - to musisz skierowanie z gminy dostać i trzeba to załatwić. WYdaje mi się, że z własnej kasy na te badania nie bardzo możesz iść (tzn zakupić możesz ale czy to potem w Gminie uznają?). P.s. robienie tego z własnej kasy to nie jest zbyt dobry pomysł mimo wszystko. Bo zaraz gmina będzie tylko 1 kierowcę na badania wysyłać a reszta niech sama za swoją kasę robi...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2020, 11:09:16 »
Na pieniążki z gminy nie ma co liczyć gdyż trwa rozbudowa naszej remizy i tną koszty, zresztą dla naszych radnych byłoby lepiej gdyby straż przestała istnieć bo nie byłoby nie potrzebnych kosztów a wyjazdów nie ma wcale tak mało bo średnio 130 na rok co daje pierwsze miejsce w naszym powiecie. A na jakie koszty mniej więcej się ussykwac?
Zależy od lokalnych stawek u lekarzy, u mnie normalnie między 300 a 500 za badania (lekarz + psycholog) i 50zł za wydanie kwitu.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 12, 2020, 11:42:14 »
Po części jak piszą koledzy tylko że robiąc na potrzeby OSP  i zgodą  gminy   to  lekarz + psycholog + inne badania np okulista u mnie ok 500 łącznie  + kwit z twojej OSP że będziesz w niej kierowcą co potwierdza też że masz ukończony kurs kierowcy konserwatora robiony w OSP zastępujący kursu na pojazdy uprzywilejowane + zgoda gminy że złoży papiery o wkładkę która za nią płaci 50 zł.U mnie gmina płaci również za badania.
Robiąc prywatnie  lekarz + psycholog + inne badania np okulista czyli ok 500 + kurs na pojazdy uprzywilejowane  kurs z OSP nie będzie akceptowany bo robisz na potrzeby własne pomimo że chcesz to do OSP. Kurs na pojazdy uprzywilejowane kat C w zależności od regionu  800-1000 zł 

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 12, 2020, 14:14:04 »
Kurs kierowcy konserwatora nie jest mu do niczego potrzebny.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2020, 15:30:59 »
Napisałem że nie będzie akceptowany i że prywatnie musi ukończyć kurs na uprzywilejowane dodatkowo nawet prywatnie nie obejdzie się bez kwita z OSP że będzie kierowcą. 

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 12, 2020, 15:48:47 »
Nawet jeśli będzie robił przez OSP to i tak mi ten kurs nie jest potrzebny.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 12, 2020, 22:09:46 »
Temat przerabiany u nas w tym roku - stanowisko UG -> "macie dość kierowców". Stanowisko zdeterminowanej druhny -> "zawodowo kieruje TIRami i jak jestem w domu chce mieć możliwość kierowania pojazdem uprzywilejowanym, nawet jeżeli sama muszę pokryć koszty". Ostatecznie sama za badania zapłaciła, ale i tak Wójt lub inny upoważniony przedstawiciel UG musiał podbić odpowiedni druczek. Co więcej - starostwo powiatowe uparło się, że opłatę skarbową też musi wnieść UG. Oczywiście pieniądze od naszej koleżanki wzięli, ale dokumentu nie wydali dopóki UG nie wniosło tej opłaty ponownie - tym razem już oficjalnie jako UG... Chore prawo, chory system... OSP jest na siłę uzależniane od UG.

Kurs konserwatora nie jest potrzebny.

Nie daję gwarancji, że w każdym powiecie / województwie sytuacja wygląda identycznie. W końcu - powtarzając się - chore prawo, chory system...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2020, 14:56:40 »
Cytuj
Kurs konserwatora nie jest potrzebny.
Do prywatniej wkładki nie bo potrzebny jest kurs na  pojazdy uprzywilejowane natomiast jeśli ktoś chce pozyskać papier na potrzeby OSP to mając kurs kierowcy konserwatora nie musi robić już kursu na pojazdy uprzywilejowane tak interpretowała to swojego czasu KG chyba że coś się zmieniło.

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2020, 15:03:24 »
Ale KG nie ma nic do wydawania uprawnień.
Ustawa mówi jasno że z obowiązku przechodzenia kursu na pojazdy uprzywilejowane zwolnieni są funkcjonariusze sop,policji,PSP,OSP itd.
Ustawa nigdzie nie wspomina o tym że aby strażak OSP był zwolniony z kursu musi przejść kurs kierowcy konserwatora. Także podtrzymuje to co pisałem - kurs kierowcy konserwatora nie jest do niczego potrzebny. Mam uprawnienia na uprzywilejowane i tak jak kilka innych osób z mojej jednostki którzy tę uprawnienia mają nigdy kursu kierowcy konserwatora nie robiłem.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2020, 20:02:59 »
Cytuj
Ale KG nie ma nic do wydawania uprawnień.
Ustawa mówi jasno że z obowiązku przechodzenia kursu na pojazdy uprzywilejowane zwolnieni są funkcjonariusze sop,policji,PSP,OSP itd.
Ustawa nigdzie nie wspomina o tym że aby strażak OSP był zwolniony z kursu musi przejść kurs kierowcy konserwatora.

 szukałem i znalazłem

Zgodnie z założeniami ustawodawcy celem ustawy jest uchylenie wymogu ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi OSP.

Wprowadzone zmiany świadczą o tym, że legislator skłania się ku stanowisku, iż kierujący pojazdami uprzywilejowanymi w służbach mundurowych i OSP nabywają niezbędne umiejętności już w ramach szkoleń wewnętrznych. Obowiązkowe ukończenie kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez członków OSP byłoby jedynie powtórzeniem nabytych umiejętności w ramach tych szkoleń.

Członek OSP nie musi posiadać ukończonego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, które miały prowadzić ośrodki doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego. Szkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych OSP będą prowadzone przez Państwową Straż Pożarną.

Szkolenia członków OSP odbywają się na podstawie dokumentu pod nazwą „Zasady organizacji szkoleń członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w 2015 r. Program szkolenia kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego jest jednym ze szkoleń.

Obowiązek przechodzenia kursów dla innych osób kierujących pojazdami uprzywilejowanymi (np. ratownictwa medycznego) został utrzymany, ponieważ osoby te nie uzyskiwały odpowiednich umiejętności w ramach szkoleń wewnętrznych.

Teraz pytanie czy na podstawie powyższego kurs kierowców konserwatorów jest potrzebny jeśli nie ukończyło się  kursu na pojazdy uprzywilejowane ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2020, 20:24:22 wysłana przez jgk »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 13, 2020, 22:54:25 »
Dowcip polega na tym, że uprawnienia wydaje się nie na podstawie tych kwitów, bo nikt ich nie wymaga nawet do wglądu. I de facto, co autor miał na myśli, to mógł napisać wśród innych wymagań w określonej ustawie.

Zawsze należy zdawać sobie sprawę, że urzędy i instytucje państwowe działają na innej zasadzie niż obywatele i podmioty prywatne. My jako my, możemy robić to co nie jest zakazane, lub powstrzymywać się od rzeczy nienakazanych przepisami prawa. Tymczasem w urzędzie nie ma dowolności - każda decyzja musi być umocowana prawnie. Także jeśli w ustawie wśród wymogów nie ma kursu kierowców konserwatorów sprzętu, to starostwo żądając przedłożenia takiego, przekracza swoje kompetencje i łamie prawo. Wydanie odmownej decyzji na piśmie w takiej sytuacji to prosta droga do przegranej sprawy w sądzie administracyjnym. Tak samo kiedyś mogłem się odwołać że mi z kwitu pozwolenia wykreślili C+E i B+E, bo na kwitach z badań miałem samo B,C, mimo tego, że w ustawie jak byk stoi, że zezwolenie wydaje się na grupy kategorii A/B/C/D.

Nie daję gwarancji, że w każdym powiecie / województwie sytuacja wygląda identycznie. W końcu - powtarzając się - chore prawo, chory system...
Tak naprawdę z tego co pamiętam ustawodawca nie sprecyzował na jakiej podstawie osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia ma udowodnić, że wyrabia je na potrzeby OSP. Przyjęło się, że robi to na zasadzie oświadczenia wystawianego przez urząd miasta/gminy, ale na dobrą sprawę wystarczyłoby żeby taki kwitek wystawił np. prezes OSP. I w zasadzie to nawet tak by było sensowniej, bo ostatecznie co ma gmina do decydowania o tym? Tak samo kuriozalne jest wymaganie dokonania opłaty skarbowej przez UG - to jest już cyrk. W takiej sytuacji jak wyżej - jak nie chcą wydać, to najpierw do przełożonego bezpośredniego, potem do starosty, jak nie po dobroci to o decyzję z uzasadnieniem na piśmie poprosić. Najlepiej zaznaczając że będzie potrzebne do sprawy w WSA... takie manewry czynią cuda, i wyważają drzwi z napisem "NIE DA SIĘ" od ręki.

To nie jest nic nadzwyczajnego, w wiejskich gminach często stanowiska urzędnicze obejmują "znajomi i rodzina", z minimalną znajomością prawa zgodnie z którym mają działać, i praktycznie zerową odpowiedzialnością. Im dalej na prowincję tym gorsze jaja się dzieją - wiem, bo sam walczyłem z urzędniczą głupotą nie raz.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2020, 07:21:39 »
U mnie procedura wygląda tak:
1. Badania lekarskie - jednostka zgłasza do UG zapotrzebowanie na badania, UG wystawia skierowanie do przychodni, z którą ma zawartą umowę, albo często jest też tak, że strażacy robią sobie badania prywatnie, bo np. robili przy okazji badań okresowych do pracy, albo w innej przychodni niż tej, z którą umowę ma UG można badania zrobić szybciej. UG nie interesuje kto wystawił zaświadczenia z badań, byle zgadzały się pieczątki - w sensie podbity był lekarz uprawniony do wydawania takich zaświadczeń.
2. Oświadczenie Burmistrza o tym, że dana osoba jest/ma być kierowcą w OSP. Tu nie ma problemów - każdy zgłoszony przez OSP dostaje takie zaświadczenie.
3. Wydział komunikacji - kierowca idzie z wymaganymi dokumentami, dostaje kwitek do kasy, pracownik UG płaci ze środków gminnych a wkładka jest do odbioru następnego dnia.

Tak to wygląda. Nie spotkałem się z sytuacją, żeby przez ostatnie kilka lat któraś jednostka usłyszała, że nie poślemy Waszego kierowcy na badania i nie zapłacimy mu za wyrobienie wkładki, bo macie dość kierowców.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 14, 2020, 10:48:22 »
U mnie identyczna sytuacja jak u @krzysiek_2k.
Dodam iż warto powrócić do wyników sławetnej kontroli NIK wśród jednostek OSP sprzed kilkunastu miesięcy - tam natknąłem się na stwierdzenie, iż gmina powinna zapewnić uprawnienia na uprzywilejowane każdemu strażakowi JOTu, który posiada stosowne uprawnienia do kierowania pojazdami i widziany jest za kółkiem przez zainteresowaną OSP, bez względu na ilość kierowców w jednostce. No i to jest logiczne patrząc na to iż bez kierowcy pojazd i tak nie wyjedzie.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 14, 2020, 15:29:43 »
Cytuj
Tymczasem w urzędzie nie ma dowolności - każda decyzja musi być umocowana prawnie. Także jeśli w ustawie wśród wymogów nie ma kursu kierowców konserwatorów sprzętu, to starostwo żądając przedłożenia takiego, przekracza swoje kompetencje i łamie prawo.

Starostwo nie wymaga przedłożenia kursu kierowców konserwatorów  ponieważ do starostwa składa się dokumenty na podstawie których ma być  wydawana  wkładka. Robiąc ją wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o ukończeniu  kursu na pojazdy uprzywilejowane. Na potrzeby OSP zamiast  zaświadczenia o ukończeniu kursu na pojazdy uprzywilejowane dostarcza się zaświadczenie że ta i ta  osoba będzie kierowcą w OSP---- z linku drugi wpis
Cytuj
https://www.strazak.pl/index.php/topic,29176.0.html
. To zaświadczenie jest jednocześnie potwierdzeniem ukończenia kursu na pojazdy uprzywilejowane w postaci wewnętrznego  kursu w ramach szkoleń w PSP o których pisałem.  Zaświadczenie tak czy siak musi przedłożyć  i takim dokumentem jest powyższe zaświadczenie podpisywane przez wójta burmistrza.  Prawo złamie ten kto doprowadzi do sytuacji  w której zostanie wystawione zaświadczenie że ktoś ma być  kierowcą w OSP otrzyma wkładkę a nie posiada wymaganego kursu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2020, 16:07:44 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 14, 2020, 16:04:23 »
@jgk - jak zwykle równych głupot jak w Twoich wpisach to ze świecą szukać...
Twój poprzedni wpis mówi wyraźnie:
Cytuj
Zgodnie z założeniami ustawodawcy celem ustawy jest
Tyle, że założenia ustawodawcy nikogo nie obchodzą. Podobnie jak jego wola i intencje. Liczy się treść ustawy a tam nikt nigdzie nie wspomniał, że jedynym szkoleniem wewnętrznym na którym kierowca OSP może nabyć niezbędną wiedzę i umiejętności jest kurs dla konserwatorów. Jak zwykle w polskim prawie - pełno jest dziur, braków i głupot - ale choć raz działają one na naszą korzyść...

@krzysiek_2k u nas niestety problemem jest wszystko co wiąże się wydaniem choćby złotówki przez UG, co jest o tyle śmieszne, że w gminie są tylko 2 jednostki więc niewiele porównując ze średnią krajową...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 14, 2020, 16:21:59 »
Feniks to pozwolę sobie wkleić oficjalny komunikat jaki skierowano  do OSP
Cytuj
Szanowni druhny i druhowie,
nastąpiła zmiana ustawy o kierujących pojazdami i zmiana ta ma istotne znaczenie dla kierowców w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Zgodnie z założeniami ustawodawcy celem ustawy jest uchylenie wymogu ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi...
przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi OSP.

Wprowadzone zmiany świadczą o tym, że legislator skłania się ku stanowisku, iż kierujący pojazdami uprzywilejowanymi w służbach mundurowych i OSP nabywają niezbędne umiejętności już w ramach szkoleń wewnętrznych.

Obowiązkowe ukończenie kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez członków OSP byłoby jedynie powtórzeniem nabytych umiejętności w ramach tych szkoleń.
Obowiązek przechodzenia kursów dla innych osób kierujących pojazdami uprzywilejowanymi (np. ratownictwa medycznego) został utrzymany !

Członek OSP nie musi posiadać ukończonego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, które miały prowadzić ośrodki doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego. Szkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych OSP będą prowadzone przez Państwową Straż Pożarną. Tak jak jest to czynione dotąd.
Teraz napisz mi o jakie wewnętrzne szkolenia chodzi które są takimi samymi szkoleniami jak kurs na pojazdy uprzywilejowane dzięki którym można otrzymać wkładkę.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 14, 2020, 16:54:27 »
Po pierwsze - primno - myśmy żadnego oficjalnego pisma/dokumentu o takiej treści nie otrzymali.

Po drugie - secundo - nie jest w nim wymienione szkolenie kierowców-konserwatorów. A każdy nasz kierowca przeszedł przecież szkolenie podstawowe - organizowane przez PSP.

Po trzecie - tertio - wyraźnie widać sformułowanie "Tak jak jest to czynione dotąd." co stoi w sprzeczności z absurdalnymi zmianami w systemie szkolenia z ostatnich lat. Poza tym wcześniej nie było wymogu ukończenia kursu konserwatorów na otrzymanie wkładki. Co powoduje z kolei sprzeczność z Twoją interpretacją.

Po czwarte - quarto - najwyraźniej jesteś - jak zazwyczaj - jedynym skłaniającym się do innej interpretacji przepisów niż pozostali. Pozostanę przy mojej interpretacji, tak jakoś przypadkiem pokrywającej się z interpretacją reszty wypowiadającej się w tym temacie...

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 14, 2020, 17:40:39 »
To jest tylko jakaś interpretacja a interpretacja to nie prawo. A w prawie jest przepis który mówi że zwolnieni są: ... OSP ... . I nie ma w tym przepisie żadnej wzmianki o kursach.

3.  Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych

W związku z czym zgodnie z prawem żadnych kursów konserwatorów nie potrzeba.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2020, 17:57:55 wysłana przez Zakub »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 15, 2020, 08:36:37 »
Mnie ciekawi jakie te szkolenia wewnętrzne są z kierowania pojazdem uprzywilejowanym :D

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 15, 2020, 19:26:15 »
To teraz pytanie czy osoby które otrzymały wkładkę w ramach bycia kierowcą w OSP PSP itd bez odbycia jakiegokolwiek szkolenia mogą być kierowcą karetki?

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 15, 2020, 19:44:38 »
Tak. Uprawnienia są wydawane na pojazdy uprzywilejowane i nigdzie w tych uprawnieniach nie ma dla jakiej formacji.
Gdyby to tak funkcjonowało to gdybyś prawo jazdy zdawał na niebieskim samochodzie to tylko takimi mógłbyś jeździć w przyszłości a tak nie jest bo to po prostu bez sensu.