Autor Wątek: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe  (Przeczytany 1902 razy)

Offline igorm

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« dnia: Czerwiec 01, 2020, 13:52:07 »
Pytanie w kontekście domku budowanego w miejscu w którym nie ma podciągniętej sieci gazowej. Nie wiadomo kiedy będzie, a grzać się czymś trzeba. Jaka jest więc alternatywa dla ogrzewania kotłem tzw śmieciuchem?

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2020, 14:22:39 »
Pompa ciepła. Fajnie to będzie współgrać z fotowoltaiką :kwit:

Offline zenor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2020, 07:23:07 »
Zgadzam się, w długiej perspektywie pompa ciepła będzie generowała całkiem fajne oszczędności.
Pamiętaj tylko że pompa ciepła to f-gazy. A jak f-gazy, to monter powinien posiadać odpowiedni certyfikat z tego zakresu.
Proponuję sprawdzić jeszcze pod niniejszym linkiem: http://hi-pol.pl/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2020, 09:13:07 wysłana przez zenor »

Offline dezert

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2024, 13:11:09 »
A czy Waszym zdaniem pompa ciepła wystarczy Waszym zdaniem w przypadku ogrzania domu o metrazu 150 m2?

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 831
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2024, 15:05:06 »
Pompa ciepła. Fajnie to będzie współgrać z fotowoltaiką :kwit:
tak , szczególnie na nowych zasadach, kiedy zima fotiowoltaika pracuje na najmniej efektywniej a prądu do pompy ciepła potrzeba wtedy więcej  :zamknij:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2024, 20:41:56 »
Mam pompę w domu o powierzchni ogrzewanej około 150 metrów. Koszt prądu za listopad-kwiecień to w moim wypadku 3 tys, czyli przeliczając około 2 tony węgla do pieca z podajnikiem. Wcześniej na sezon zużywałem minimum 3 tony węgla, więc oszczędność jest. Podstawowa kwestia to stopień ocieplenia domu. Bez dobrej izolacji nie ma sensu zmieniać źródła ciepła, tylko zainwestować w izolację.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 831
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2024, 23:04:31 »
Mam pompę w domu o powierzchni ogrzewanej około 150 metrów. Koszt prądu za listopad-kwiecień to w moim wypadku 3 tys, czyli przeliczając około 2 tony węgla do pieca z podajnikiem. Wcześniej na sezon zużywałem minimum 3 tony węgla, więc oszczędność jest. Podstawowa kwestia to stopień ocieplenia domu. Bez dobrej izolacji nie ma sensu zmieniać źródła ciepła, tylko zainwestować w izolację.
Gdzie ta oszczędnośc ? Jak trzeba było zakupić pompę i foto ? Chyba że za darmo rozdają?

Offline aksel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #7 dnia: Wczoraj o 14:10:35 »
Tak jak tutaj osoba wcześniej pisze - trudno jest odpowiewdzieć na to pytanie bo wszystko zależy od metrażu domu. Od tego w jakich technologiach jest wykonany oraz jak jest ocieplony. Jak równięz od tego jaką pompę chcecie zamontować.
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja z dobrze dobraną pompą powietrze/woda, pozwala na ogrzewanie domu o przeciętnym standardzie energetycznym bez specjalnych wodotrysków z wodą użytkową przy kosztach nie przekraczających 15 zł/m2rok. Tak wiec koszty te nie są wysokie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie, pewnie wzrosną ale na pewno nie tak jak będzie to przy paliwach typu ekogroszek czy pellet (ktorych ceny obecnie są wysokie i nie zapowiada się na obniżki).
Przy gruntowej można zejść nawet poniżej 10. Aczkolwiek instalacja jest o wiele droższa, tak więc polecam się zastnaowić czy się opłaca dla danego metrażu.


Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #8 dnia: Wczoraj o 18:11:38 »
Nie metraż a energooszczędność domu czyli ilość kWh/m2 na rok zużywana do ogrzania CO i CWU.
Dla nowego domu, według WT2021 tak. Dla starszego polecam wykonać audyt energetyczny budynku lub chociaż świadectwo energetyczne.
Jeśli chodzi o samą pompę to polecam wejść na tą stronę i zajrzeć i sprawdzić czy montowane urządzenie ma rekomendacje: https://lista-zum.ios.edu.pl/
Ogrzewanie niskotemperaturowe czyli podłogówka jest zalecana do pomp.
System mieszany czyli podłogówka na parterze plus grzejniki na piętrze potrzebna jest dobra automatyka żeby na podłogę podawać te 28-30 stopni a na grzejniki te 50.
Same grzejniki to ciężka sprawa i większe zużycie energii.
« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 18:15:42 wysłana przez Basior7776 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #9 dnia: Wczoraj o 21:54:01 »
@młody13
Cytuj
Gdzie ta oszczędnośc ? Jak trzeba było zakupić pompę i foto ? Chyba że za darmo rozdają?
Gdzie w moim poście napisałem coś o fotowoltaice? To dane  za ile zużyłem prądu w tym okresie (w dodatku całkowite zużycie dla domu, a nie tylko dla pompy), a argument że pompę trzeba było kupić, jest debilny, bo nawet smieciucha kupujesz, a nie dostajesz w promocji z browarami. Niedawno mojej mamie hydraulik wycenił peletowca z modernizacją kotłowni na 30 tyś. czyli niewiele mniej niż ja zapłaciłem za pompę.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 831
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #10 dnia: Wczoraj o 23:00:51 »
@młody13
Cytuj
Gdzie ta oszczędnośc ? Jak trzeba było zakupić pompę i foto ? Chyba że za darmo rozdają?
Gdzie w moim poście napisałem coś o fotowoltaice? To dane  za ile zużyłem prądu w tym okresie (w dodatku całkowite zużycie dla domu, a nie tylko dla pompy), a argument że pompę trzeba było kupić, jest debilny, bo nawet smieciucha kupujesz, a nie dostajesz w promocji z browarami. Niedawno mojej mamie hydraulik wycenił peletowca z modernizacją kotłowni na 30 tyś. czyli niewiele mniej niż ja zapłaciłem za pompę.
Jak ktoś lubi przepłacać to może takimi kwotami szastać .  Pozdrawiam 🙂

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe
« Odpowiedź #11 dnia: Wczoraj o 23:48:31 »
Do modernizacji ogrzewania trzeba podejść kompleksowo. Wszystko rozbija się o współczynniki strat energii na produkcji ciepła i na przesyle w instalacji. Co z tego że będziemy mieli najlepszą pompę ciepła o sprawności sezonowej 300% jak instalacja ogrzewania będzie stara i jej sprawność będzie wynosić 50 albo nawet mniej %.
Przydałoby się więcej informacji na temat budynku w którym miałaby być zainstalowana pompa ciepła.