Publiczne > Dowolne tematy

Ogrzewanie: alternatywa do kotła na paliwo stałe

<< < (2/3) > >>

madmax29:
Mam pompę w domu o powierzchni ogrzewanej około 150 metrów. Koszt prądu za listopad-kwiecień to w moim wypadku 3 tys, czyli przeliczając około 2 tony węgla do pieca z podajnikiem. Wcześniej na sezon zużywałem minimum 3 tony węgla, więc oszczędność jest. Podstawowa kwestia to stopień ocieplenia domu. Bez dobrej izolacji nie ma sensu zmieniać źródła ciepła, tylko zainwestować w izolację.

młody13:

--- Cytat: madmax29 w Kwiecień 29, 2024, 20:41:56 ---Mam pompę w domu o powierzchni ogrzewanej około 150 metrów. Koszt prądu za listopad-kwiecień to w moim wypadku 3 tys, czyli przeliczając około 2 tony węgla do pieca z podajnikiem. Wcześniej na sezon zużywałem minimum 3 tony węgla, więc oszczędność jest. Podstawowa kwestia to stopień ocieplenia domu. Bez dobrej izolacji nie ma sensu zmieniać źródła ciepła, tylko zainwestować w izolację.

--- Koniec cytatu ---
Gdzie ta oszczędnośc ? Jak trzeba było zakupić pompę i foto ? Chyba że za darmo rozdają?

aksel:
Tak jak tutaj osoba wcześniej pisze - trudno jest odpowiewdzieć na to pytanie bo wszystko zależy od metrażu domu. Od tego w jakich technologiach jest wykonany oraz jak jest ocieplony. Jak równięz od tego jaką pompę chcecie zamontować.
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja z dobrze dobraną pompą powietrze/woda, pozwala na ogrzewanie domu o przeciętnym standardzie energetycznym bez specjalnych wodotrysków z wodą użytkową przy kosztach nie przekraczających 15 zł/m2rok. Tak wiec koszty te nie są wysokie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na świecie, pewnie wzrosną ale na pewno nie tak jak będzie to przy paliwach typu ekogroszek czy pellet (ktorych ceny obecnie są wysokie i nie zapowiada się na obniżki).
Przy gruntowej można zejść nawet poniżej 10. Aczkolwiek instalacja jest o wiele droższa, tak więc polecam się zastnaowić czy się opłaca dla danego metrażu.

Zerknij sobie na stronę Vaillant https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/ Możesz tam poczytać sobie czym sugerować się przy takiej instalacji.

Basior7776:
Nie metraż a energooszczędność domu czyli ilość kWh/m2 na rok zużywana do ogrzania CO i CWU.
Dla nowego domu, według WT2021 tak. Dla starszego polecam wykonać audyt energetyczny budynku lub chociaż świadectwo energetyczne.
Jeśli chodzi o samą pompę to polecam wejść na tą stronę i zajrzeć i sprawdzić czy montowane urządzenie ma rekomendacje: https://lista-zum.ios.edu.pl/
Ogrzewanie niskotemperaturowe czyli podłogówka jest zalecana do pomp.
System mieszany czyli podłogówka na parterze plus grzejniki na piętrze potrzebna jest dobra automatyka żeby na podłogę podawać te 28-30 stopni a na grzejniki te 50.
Same grzejniki to ciężka sprawa i większe zużycie energii.

madmax29:
@młody13
--- Cytuj ---Gdzie ta oszczędnośc ? Jak trzeba było zakupić pompę i foto ? Chyba że za darmo rozdają?
--- Koniec cytatu ---
Gdzie w moim poście napisałem coś o fotowoltaice? To dane  za ile zużyłem prądu w tym okresie (w dodatku całkowite zużycie dla domu, a nie tylko dla pompy), a argument że pompę trzeba było kupić, jest debilny, bo nawet smieciucha kupujesz, a nie dostajesz w promocji z browarami. Niedawno mojej mamie hydraulik wycenił peletowca z modernizacją kotłowni na 30 tyś. czyli niewiele mniej niż ja zapłaciłem za pompę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej