Autor Wątek: Tak nam dopomóż  (Przeczytany 14178 razy)

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 10, 2007, 11:54:10 »
Ani podział, ani prewencja za komuny nie pytały o przynależność partyjną,
ftp://
Ta jasne wogóle sie nie pytali  ^_^ bo juz wiedzieli o tobie wszystko .
(w tamtych czasach)

......Z hierarchami florianowego opactwa  - powiedz wprost a nie wystawiasz floriana na 1 ogień :/

Warta przy Grobie to tradycja, u mnie idą tylko ochotnicy
( i zapewniam, że zawsze coś mszalnego się dostanie).

To i bardzo dobrze ze ochotnicy nikt nikogo nie zmusi do tego, a co do mszalnego to co zazdrosc przemawia  -_- za wyjazd dostajesz kase to i za warte ksiadz moze cos dac dodatkowo u nas jest żarełko krótkie bo krótkie ale jest rankiem wielkiejnocy i wierz mi  to jest sympatyczne /a od picia sie nie grzeszy tylko od upicia

Udział w ślubie, czy pogrzebie to obowiązek wobec przyjaciół, ale też nie bezwzględny.

Nie chodz ! nikt cie nie zmusza do tego obowiązku :angry: ,zobaczymy jak długo po takich fochach niby to antyklerykalnych utrzymasz u kolegów szacunek

Na razie listy obecności jeszcze kapelan nie sprawdza.[

Tak jak semityzm i antysemityzm nie są z Wiarą związane, lecz na niej żerują.
Zwykle ktoś chce coś ugrać czyimś kosztem.
No i tylko tu sie zgodze przykładem jest znane wszystkim radio .
Podsumowujac wszystkich oceniasz jedna kreska , mylisz albo łaczysz pojecia katolicyzmu z antysemityzmem ale wiesz mi tak nie jest sa przypadki i to czeste ale regułą to nie jest naszczescie 

* tekst pochylony to moja odpowiedz na twoje argumenty
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2007, 12:02:24 wysłana przez wolicki1 »

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 10, 2007, 12:57:17 »
Drogi Kolego, odnoszę wrażenie że odpowiedziałeś zanim zrozumiałeś, więc przeczytaj jeszcze raz i spróbuj zrozumieć, a jeśli nie zrozumiałeś to może się nie czepiaj.
Wypowiadając się na temat "tamtych czasów" przynosisz wstyd sobie i gazecie którą czytasz.
Dla jasności: wypowiadam się z punktu widzenia podziału, moimi kolegami są dwaj naczelnicy OSP
pracujący na podziale, zwykłych działających w OSP  jest więcej.
Za komuny też chodziłem do kościoła, aczkolwiek nie codziennie.
Przenośnia " opactwo florianowe " obejmuje wszystkich od św Floriana włącznie z OSP, a nie tylko ZZ.
Wojujący katolicyzm zestawiam z antykatolicyzmem, a zjawisko i działanie jest zbliżone do semityzmu-antysemityzmu etc.itp.itd.
Głupio trochę takie rzeczy dorosłym ludziom tłumaczyć.
I bardzo proszę o odpowiedż na temat a nie co do osoby, jaką by ona nie była.

No to o co Tobie chodzi?
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2007, 13:23:09 wysłana przez flogiston »
Contra facta non valent argumenta.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 10, 2007, 13:56:57 »

Wypowiadając się na temat "tamtych czasów" przynosisz wstyd sobie i gazecie którą czytasz.
 teraz to ja cie nie rozumie o jakiej gazecie mówisz

Dla jasności: wypowiadam się z punktu widzenia podziału
a ja z punktu OSP

Wojujący katolicyzm zestawiam z antykatolicyzmem, a zjawisko i działanie jest zbliżone do semityzmu-antysemityzmu etc.itp.itd.
Głupio trochę takie rzeczy dorosłym ludziom tłumaczyć.
nie ma czegoś jak wojujący katolicy , chyba ze cofasz sie do średniowiecza
Ci co "wojuja" to tak jak pisałes ludzie żerujacy na uczuciach ludzkich



Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 11, 2007, 09:37:21 »
Kolega "flogiston" napisał komentując mój post:
"Nie pozwolimy aby zmuszano nas do praktyk religijnych innych niż sami wyznajemy."
Słowami:"To chyba "przejęzyczenie"?"
 Nie kolego to nie przejęzyczenie . Tak uważają moi koledzy innowiercy, z którymi mam przyjemność współpracować  i do których również i ja się zaliczam.  Jest nam niezmiernie przykro, że jedyna "słuszna" władza, wydając tak ważny dokument jakim jest ceremoniał przewidziała tylko jedno "słuszne" rozwiązanie . A co do swobód religijnych ,są one gwałcone przez naszych przełożonych wydających rozkazy lub polecenia służbowe zmuszające nas do udziału w nabożeństwch rzymskich z okazji różnych świąt, nie tylko strażackich/03.V; 11.XI itp./ Przypominają mi się nie tak odległe czasy, kiedy to na rozkaz strażacy uczestniczyli w pochodach pierwszomajowych, akademiach rocznicowych rewolucji październikowej itp. uroczystościach partyjno-państwowych .Pomyśl sobie jak byś się czuł gdyby zdarzył się taki wypadek ,że Komendantem Głównym zostaje człowiek innego  wyznania np. ewangelik  i zmienia ceremoniał pożarniczy i " ustawia "go pod tą religię  i wszystkie święta strażackie zobligowane były do obchodów i organizowania nabożeństw w zborach ewangelickich i według tej religii, a komendanci wydawali Ci służbowe polecenie obowiązkowego w nich uczestnictwa/ dla Ciebie katolika nie do przyjęcia - prawda?/.
 Pisałeś że :"Na razie listy obecności jeszcze kapelan nie sprawdza".
Bo tego on nie robi, ale robią to komendanci przed pójściem na nabożeństwo. Polecają dowódcy sprawdzić obecność, a w stosunku do nieobecnych wyciągnąć konsekwencje służbowe i złażenia wyjaśnień na piśmie lub ustnie,a usprawiedliwieniem nie może być to że jesteś innego wyznania- nie wykonałeś polecenia służbowego- będziesz ukarany -/minus/- upomnienie = 10% mniej nagrody rocznej.
 Czyż to nie jest to naruszenie  zapisów konstytucji RP? A może jej nie znasz, nie czytałeś , wyrzuciłeś do kosza, bo dostałeś ją nielubianego przez Ciebie prezydenta, pana A. Kwaśniewskiego?
Pomyśl zanim odpiszesz!
Pozdrawiam starym strażackim zawołaniem : czuwaj!
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2007, 11:07:56 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline flogiston

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 11, 2007, 17:37:24 »
Szanowny kolego, ponownie muszę prosić o czytanie ze zrozumieniem,
bo widocznie tutaj jest z tym jakiś problem...
Nie komentowałem merytorycznej treści Twej wypowiedzi, bo nie ma czego - masz rację.

A teraz zajmijmy się fatalnym zdaniem, zastanów się nad znaczeniem słów:
Cytuj
aby nikt nie zmuszał nas do praktyk religijnych innych niż sami wyznajemy
Dla mnie OK, nie jestem Rydzyk. Ale jak zmienia się znaczenie zdania po dodaniu :
Cytuj
Nie pozwolimy
  ?                 
 Wynik:
Cytuj
Nie pozwolimy aby nikt nie zmuszał nas do praktyk religijnych innych niż sami wyznajemy
Użyłeś podwójnego zaprzeczenia ( inaczej: zaprzeczyłeś zaprzeczeniu )
Ja to rozumiem jako okrzyk:               
Zmuszajcie nas do praktyk religijnych innych niż sami wyznajemy.
O to Ci chodzi?
Tylko że nie przystaje to do pozostałej części Twej wypowiedzi i stąd moja uwaga
Cytuj
Nie kolego to nie przejęzyczenie .
Powtórzysz to jeszcze raz?
Niewykluczone że to ja nie umiem czytać ze zrozumieniem...
Bądź uprzejmy przeczytać jeszcze raz moje wypowiedzi ZE ZROZUMIENIEM.
I zadać sobie  pytanie o co mnie (flogistonowi) chodzi.

Nie mam problemu z innowiercami bo istotne dla mnie jest co kto robi, a mniej w imię czego.
Częściowo ułatwiają to innowiercy, bo na przykład są w mieście Żydzi, ale tylko w synagodze -
poza nią już się nie przyznają że są Żydami. Czy będziesz się upierał, że to wskutek prześladowań?
Zauważ że nie bronię komendanckiego bubla, wypowiadam się przeciw wsadzaniu kija w mrowisko
i wszelkiemu fanatyzmowi ( prościej się nie da i szkoda że sam na to nie wpadłeś).
Z martyrologią pierwszomajowo/październikową proponuję nie przesadzać bo zbowidu II nie będzie.
Ja tam się po prostu nudziłem, nie przypominam sobie żeby ktoś miał wymioty lub drgawki.
KG innowierca? Ja poproszę takiego z Hare- Kriszna. Ależ byłby ceremoniał!
Cytuj
ale robią to komendanci przed pójściem na nabożeństwo
Fakt to problem, ale nie ogólnopolski tylko lokalny i waszym prawem jest na to zareagować,
choćby przy najbliższych wyborach ( i rusza karuzela kadrowa).
Osobiste złośliwości pominę, ale pytany o upodobania przyznam się do szacunku dla Jaruzela.
Trochę na złość głupawym mediom i durnym politykom, a też i dlatego że z wypłaty strażaka/kaprala/plutonowego coś się odkładało. Dziś ze znacznie wyższej grupy
ledwo starcza na życie w zbyt drogim mieście.
Pomyślałem, odpisałem, gałązką oliwną wymachuję.
Róbmy swoje Panowie, róbmy swoje...  ( to mistrz  Wojciech Młynarski, jakby młodzi nie wiedzieli ).
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2007, 21:34:27 wysłana przez flogiston »
Contra facta non valent argumenta.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 12, 2007, 11:05:09 »
@ flogiston
Sorki za przeoczenie , mój błąd  wynikający z pospiechu . W tym się z tobą zgodzić. Poprawiam tak aby moja wypowiedź nabrała sensu .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 26, 2007, 00:54:00 »
KOLEJNY WYMIAR SPRAWY... Tym razem całkowicie przypadkowo natrafiłem na ten dokument.

Warszawa, 20.08.2007

Sz. P.
dr Janusz Kochanowski
Rzecznik Praw Obywatelskich

dot. sygn. Akt RPO-555326-I/07/KJ

RACJA Polskiej Lewicy wzywa Pana do rezygnacji z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich i odejścia ze sceny politycznej, razem z coraz bardziej degenerującym się układem politycznym, który wyniósł Pana na to stanowisko. Akceptując budowę w Polsce systemu państwa wyznaniowego, przestał Pan stać na straży wolności oraz praw człowieka
i obywatela. Powyższy wniosek nie wynika tylko z naszej ogólnej, politycznej oceny Pana działań jako Rzecznika Praw Obywatelskich, lecz ma swoje konkretne uzasadnienie i poparcie w sposobie reagowania RPO na ewidentne naruszanie podstawowych praw obywatelskich.
Zarządzenie nr 5 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21.06.2006 r. w sprawie ramowego regulaminu służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz regulaminu musztry i ceremoniału pożarniczego, w sposób wręcz kliniczny pokazuje, jakie są metody i środki za pomocą, których buduje się system państwa wyznaniowego w Polsce. Państwa, które łamie godność prawa człowieka.
Kilka przykładów:
1) Inauguracja jak i zakończenie roku akademickiego w szkołach straży pożarnej, odbywa się z udziałem kapelana, który udziela błogosławieństw, składa życzenia i gratulacje. Podczas ślubowania połączonego z błogosławieństwem kapelan odczytuje tekst błogosławieństwa a ślubujący kładą prawa rękę na sercu i wypowiadają słowa „Tak nam
dopomóż Bóg”.
2) Odprawiane są msze św. z udziałem strażaków, z okazji świat państwowych, Dni Strażaka, ślubowania, wręczenia sztandaru, obchodów jubileuszy, promocji, świąt.
3) Pododdziały strażaków uczestniczą podczas odsłaniania pomników i tablic pamiątkowych połączonych z ich świeceniem przez kapelana.
4) Poświęcany jest sprzęt pożarniczy i sztandar jednostki strażackiej.
5) Poświęca się i błogosławi strażnicę. Podczas tej uroczystości kapelan wręcza krzyż komendantowi strażnicy, który odbiera go, klęcząc na prawym kolanie.

Panie Rzeczniku, przy takim systemie klerykalizującym służby państwowe nie ma możliwości, żeby osoby bezwyznaniowe mogły funkcjonować, nie mówiąc już o awansie, w strukturze zmilitaryzowanej Państwowej Straży Pożarnej. Oczywiście, o ile nie zaprą się swoich przekonań światopoglądowych. Zapisy wzmiankowanego zarządzenie wręcz zmuszają osoby bezwyznaniowe, które pracują lub zamierzają pracować w Państwowej Straży Pożarnej, do uczestniczenia w obrzędach religijnych.
Zadbano o to wprowadzając stosowny zapis we wzmiankowanym zarządzeniu, który mówi, że strażaków obowiązuje poszanowanie obrzędów danego wyznania niezależnie od własnych przekonań religijnych (przez analogie dotyczy to również osób o poglądach bezwyznaniowych).
Dlatego też RACJA Polskiej Lewicy w piśmie z 21 marca 2007 r. wyraźnie i szczegółowo wskazała, jakie uregulowania zawarte w dziale IX, zatytułowanym UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO-RELIGIJNE, wzmiankowanego zarządzenia dyskryminują osoby bezwyznaniowe, łamiąc art. 32 ust. 2 i art. 53 ust. 6 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jak również art. 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Poinformowano również, że konfesyjny charakter Państwowej Straży Pożarnej uniemożliwia
w niej służbę i awans osobom bezwyznaniowym, o ile nie zaprą się swoich poglądów
i przekonań.
Pańscy współpracownicy nie tylko zignorowali nasze uwagi, lecz podjęli działania wskazujące, że Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich zaangażował się w dalszą konfesjonalizację Państwowej Straży Pożarnej. Pan Stanisław Trociuk, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, w piśmie do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, poprosił o rozważenie ewentualnej zmiany § 137 ust. 9 wzmiankowanego zarządzenia tak, żeby był w nim zapis, iż uroczystości patriotyczno-religijne dotyczą nie tylko trzech kościołów
tj. rzymsko-katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, lecz również innych legalnie działających w Rzeczypospolitej Polskiej kościołów i związków wyznaniowych.
W związku z tym, RACJA PL zwróciła się do Pana o objęcie osobistym nadzorem naszego wniosku, z 21.03.2007 r.
Niestety, Pan Dyrektor Mirosław Wróblewski, działający z upoważnienia Rzecznika Praw Obywatelskich, poinformował nas, że działania podjęte przez Rzecznika są wystarczające oraz odrzucił twierdzenie RACJI PL o konfesyjnym charakterze Państwowej Straży Pożarnej. Świadczy to jednoznacznie, że zarówno Pan jak i pańscy urzędnicy, w obawie przed Kościołem katolickim i jego politycznymi akolitami nie wywiązują się z wypełniania zadań, do których zostali powołani.
RACJA Polskiej Lewicy, opowiadając się za Polską obywatelską, świecką, sprawiedliwą
i szanującą prawo, uznaje za konieczne, przeprowadzenie głębokiej deklerykalizacji życia politycznego, społecznego i gospodarczego jak również uchwalenia deklerykalizacyjnej ustawy lustracyjnej.

RACJA Polskiej Lewicy wzywa Pana do ustąpienia z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.




Z poważaniem

Krzysztof Mróź
Wiceprzewodniczący
RACJI PL
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

strażak79

  • Gość
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 26, 2007, 14:32:48 »
Ileż to razy słyszałem z ust kolegów z OSP "Ksiądz proboszcz nam rozkazał"
Niestety nasz kraj jest jak Afganistan pod rządami talibów.
Przykłady niestety można mnożyć.
Religia w szkołach, ocena z niej na świadectwie. Krzyże w salach szkolnych, urzędach itp.
Kiedy chodziłem do szkoły średniej kolega poprosił dyrektorkę aby zdjeła krzyż bo to godzi w jego przekonania w odpowiedzi usłyszał aby zmienił szkołę jak mu krzyż przeszkadza.

Offline stary21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 26, 2007, 23:29:54 »
 Pracuję w tym fachu ponad 20 lat. Czytając to wszystko to trzeba mieć naprawdę " anielską " cierpliwość. Wniosek mój jest taki: chłopali macie duży problem, ale wszystko przed wami. Czas zmian nadchodzi. A jak się nie uda to: mój stary komendant nauczał - jak ci się niepodoba to pisz raport o ....

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 03, 2007, 21:04:53 »
Cytuj
Pisałeś że :"Na razie listy obecności jeszcze kapelan nie sprawdza".
Bo tego on nie robi, ale robią to komendanci przed pójściem na nabożeństwo. Polecają dowódcy sprawdzić obecność, a w stosunku do nieobecnych wyciągnąć konsekwencje służbowe i złażenia wyjaśnień na piśmie lub ustnie,a usprawiedliwieniem nie może być to że jesteś innego wyznania- nie wykonałeś polecenia służbowego- będziesz ukarany -/minus/- upomnienie = 10% mniej nagrody rocznej.

Czy to nie jest trochę tak, że nie chce się chodzić? I nie chodzi tu o nabożeństwo, bo równie dobrze mogłyby to być na przykład otwarcie hipermarketu  - nie bo nie chce się, a ideologię się dorobi?
Można uczestniczyć w uroczystościach nie uczestnicząc w nabożeństwie.

Nie będę cytował cytatu Pszemka z listu czerwonej młodzieżówki do RPO, bo samo czytanie spowodowało odruch wymiotny. (mam nadzieję, że kolega tylko cytował). Otóż dziwne, że czerwone przedszkole nie protestowało, jak przysięgało się na wierność socjalistycznej ojczyźnie i jej wielkiemu ojcu JW Stalinowi. Albo ich wtedy na świecie nie było, a może głąby na historii nie uważali?
Szkoda słów. Panowie nie wymyślajcie problemów, życie samo przynosi ich aż nadto.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 03, 2007, 21:24:49 »
Warszawa, 20.08.2007
Sz. P. dr Janusz Kochanowski Rzecznik Praw Obywatelskich
dot. sygn. Akt RPO-555326-I/07/KJ
RACJA Polskiej Lewicy wzywa Pana ...........................
.........
Z poważaniem
Krzysztof Mróź Wiceprzewodniczący RACJI PL
A myślałem, że nie ma już głupich ludzi.....
a tu proszę, niespodzianka. Jakaś dziwna i śmieszna ten odłam lewicy, Nic dziwnego, że poprzez takie głupoty chce "błysnąć"........ 
Jakoś jeszcze nie znalazłem takiego komendanta, któremu by się nie dało wytłumaczyć, że np. Kowalski jest innego wyznania i jego wiara zabrania uczestnictwa w katolickich uroczystościach i ten wniosek komendant olał i nakazał mimo wszystko brać udział. A może tylko nakazał uczestnictwo jako słuszna dodatkowa (np w charakterze służby dyżurnej czy porzadkowej) - nie kłóci się to z żadną wiarą, bo jak wiara uniemożliwia pracę i służbę to trzeba zmienić pracę....
Jeśli tak jakieś szefostwo robi i przymusza poprzez system kar to jest do uwalenia..... i tyle w tym temacie.
A za zaangażowanie w służbę, komendant ma prawo docenić i nagrodzić ......
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 03, 2007, 22:06:04 »
A ja tak myślę: podpisał v-ce przewodniczący, a po stylu pisma mi wyszło, że przewodniczącym musi być nikt inny jak tylko wiecznie młody, wiecznie świeży Urban Jerzy.

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 04, 2007, 00:12:53 »
Nie podejmuję się dyskusji politycznej, bo do niczego nie prowadzi. Umieściłem to pismo, bo bezpośrednio dotyczy tematu. Jeśli tą sprawą zajmie się ktoś innym, mniej "dziwny i śmieszny" też je chętnie umieszczę, przez co pewnie zyska w czach obu kolegów, bo jak wywnioskowałem - główny powód głupoty tego pisma polega na tym, że napisała go jakaś lewicowa (skompromitowana) grupa. Ja też życzył bym (SOBIE), żeby temat był nagłaśniamy przez wszystkie ugrupowania polityczne od lewa do prawa, media, organizacje społeczne, bo nie dotyczy ona przecież racji ideologicznych (politycznych), tylko kwestii przestrzegania prawa i należnej każdemu człowiekowi godności.

Natomiast nie zgadzam się ze słowami, kolegi Roberta_n, mówiącego, że:
Cytuj
Jakoś jeszcze nie znalazłem takiego komendanta, któremu by się nie dało wytłumaczyć, że np. Kowalski jest innego wyznania i jego wiara zabrania uczestnictwa w katolickich uroczystościach i ten wniosek komendant olał i nakazał mimo wszystko brać udział. A może tylko nakazał uczestnictwo jako słuszna dodatkowa (np w charakterze służby dyżurnej czy porzadkowej) - nie kłóci się to z żadną wiarą, bo jak wiara uniemożliwia pracę i służbę to trzeba zmienić pracę....

Już to kiedyś próbowałem wyjaśnić. Są w regulaminie wskazane sytuacje w których nie można - nie brać udziału w religijnej deklaracji. To dokładnie moment składania ślubowania. Można w łatwy sposób uzyskać kompromis. Wystarczy umieścić w nawiasie dopisek: "ostatnie zdanie nie jest obligatoryjne do wypowiadania). Ponadto zmienić zwrot "nam" na "mi" w treści, bo jest to przecież deklaracja osobista. Całej reszty wątków religijnych nie omawiam, bo były już wcześniej w tym temacie wskazywane.

Najbardziej mnie poruszyło ostatnie zdanie. Jest w nim esencja złej woli i nietolerancji. Będąc ateistą doskonale wiem, że mam całkowicie zamkniętą drogę kariery w Państwowej Straży Pożarnej do jakichkolwiek wyższych stanowisk służbowych. Niezależnie od moich umiejętności zawodowych, doświadczenia, czy innych osiągnięć. To jest taka powszechnie znana tajemnica.
Nie sądzę, by istniała wiara uniemożliwiająca pracę strażaka. Ale można tak wypaczyć pracę, przez krzykliwe i ostentacyjne elementy religijne, że zacznie niszczyć odmienne orientacje światopoglądowe.
Bardzo proszę refleksyjnie jeszcze raz przeanalizować swoją wypowiedź.
Ja bym się na takie słowa nigdy nie zdecydował. Wcześniej, za prawo do wyznawania (lub niewyznawania) przez kolegę jego wiary w geście solidarności sam zrezygnował z pracy, niż zasugerował to koledze.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2007, 18:47:02 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline głos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 04, 2007, 09:50:07 »
Choć jestem poprawnego wyznania (co wynika z przepisów i najnowszych trendów) też mi się nie podoba taka próba zobowiązania strażaków do okazywania wiary.
Zdarzyło mi się raz słuchać groźby od przełożonego gdy usłyszał, że nie mogę iść na mszę (a miałem ważny osobisty powód) i nie było wtedy jeszcze takiego zapisu.

 Najgorsze, że zdarza się iż osoby które za komuny były np. oficerami politycznymi, teraz bywają ministrantami.
 Czyli z czerwonej komuny przeskoczyli na czarną, i nikogo to nie dziwi, nikt nie protestuje.

A tak na marginesie to mam dość już patrzenia na to dziadostwo które się dzieje w naszej formacji. Mamy część etatów ucywilniać, dobrze. Ciągle mamy nadgodziny, brakuje ludzi, a co z kapelanami, tak nam są potrzebni w mundurach, według mnie kapłan ma jeden podstawowy mundur, też czarny. Może te nadgodziny to nasz chrześcijanki obowiązek i nie powinniśmy się domagać za nie forsy.
 
Ponadto jeśli są kapelani chrześcijańscy to w imię równości powinni być również kapłani z innych wyznań, i jestem za, tylko niech wszyscy będą mieli obowiązek posiadania prawo jazdy kategorii C, zdadzą testy i zaczną pracować np. na podziale, wtedy naprawdę się przydadzą w straży.

Trochę zejdę z tematu ale trzeba pamiętać, że w czasie II Wojny Światowej po Polskiej i Niemieckiej stronie wojska byli kapelani w wojskowych mundurach...

 Wiara to moja prywatna sprawa i wybór, prawdziwa wiara nie jest na pokaz i nie może być z przymusu.

Nasza służba ma długa tradycję która sama się kształtuje, nie ulepszajmy jej na siłę.

  A kto mówi, że ,, w imię chrześcijańskiej tradycji " trzeba zmuszać do czegokolwiek to niech prześledzi historię, tak już nie raz bywało i różnie się to kończyło, najczęściej źle dla tych z najniższych warstw.

Offline reptile

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
    • http://www.kowall.pl/
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 20, 2007, 22:35:24 »
Czepiacie sie jak rzep psiego ogona. Władza popada w różne skrajności i nie ma o czym tu dyskutować kiedyś ruchy oazowe w kościele były uznawane przez państwo za organizacje nielegalne a dzisiaj mamy w naszym ceremoniale wzmianki o obrzedach religilnych.
To że raz z przymusu (albo z dobrej woli) powiemy (powiem) tak nam (mi) dopomóż Bóg (mój albo kolegi obok) naprawdę nie wystarczy żeby jakiś "niechciany bóg zaczął nam dopomagać" wiec wszelkie obawy o "boską działalność" po jednokrotnym wypowiedzeniu tego zdania są całkowicie bezpodstawne. Ale pomyślcie ile ludzi różnych wyznań każdego dnia modli się szczerze i z wiarą za strażaków (i to nie tylko tych wierzących ale wszystkich) to jest dopiero zagrożenie... :-P to tak pół żartem - pół serio.
Co do tolerancji religijnej to nikomu nie powinien przeszkadzać Krzyż na ścianie ani popiersie Marksa ani też to że siedzący obok w metrze pasażer ma turban na głowie. Prawdziwa tolerancja jest wtedy kiedy chrześcijanin, muzłumanin i żyd potrafią modlić się w jednym miejscu a ateista im nie przeszkadza bo ma świadomość jak to dla nich ważny moment.
Śmierć to dopiero początek...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 21, 2007, 08:39:28 »
... Prawdziwa tolerancja jest wtedy kiedy chrześcijanin, muzłumanin i żyd potrafią modlić się w jednym miejscu a ateista im nie przeszkadza bo ma świadomość jak to dla nich ważny moment.
W pełni zgadzam się z powyższym, lecz sytuacja w której jeden z modlących zmuszałby by pozostałych do modlitwy w jego wierze jest niedopuszczalna - a z tym mamy do czynienia w PSP. :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline reptile

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
    • http://www.kowall.pl/
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 21, 2007, 23:56:12 »
lecz sytuacja w której jeden z modlących zmuszałby by pozostałych do modlitwy w jego wierze jest niedopuszczalna - a z tym mamy do czynienia w PSP. :huh:
nie jest napisane w rozporządzeniu jaki bóg "nam dopomóż" ale jesli chodzi o ateistów to masz rację w pewnym sensie jednak jak ja składałem ślubawanie to dowódca nam wyraźnie powiedział ze te słowa wypowiadają tylko ci ktorzy chca (takie rozwiązanie było chyba najlepsze) i nikt krzyku nie podnosił a wiem ze conajmniej kilku deklarowało wtedy ze sa ateistami no ale to bylo 2 lata temu i nie orietuje sie jakie byly wtedy regulacje prawne w tym zakresie...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2007, 23:58:27 wysłana przez reptile »
Śmierć to dopiero początek...

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 22, 2007, 10:40:51 »
Jest oczywiste ,że Polacy mają skłonności do popadania z skrajności w skrajność.
  Jeszcze nie tak dawno pod karami wysyłano strażaków na " czerwone" akademie, a teraz wręcz odwrotnie na " czarne imprezy" ,nie bacząc na światopogląd czy wyznanie  podwładnych. Obecnie żaden komendant nie chce sie narażać kapelanom czy proboszczom, tak jak kiedyś zastempcom do spraw politycznych.
 I tu się znowu pytam , gdzie się podziały zapisane w Knstytucji RP - wolność słowa i wyznania, oraz rodział kościołów od państwa,oraz inne swobody obywatelskie?
 Na marginesie : porównałem ceremoniały OSP i PSP , ten pierwszy jest bardziej"obywatelski" szanuje inne wyznania i obrządki wyznaniowe.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Tak nam dopomóż
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 22, 2007, 17:56:15 »
Prawdziwa tolerancja jest wtedy kiedy chrześcijanin, muzłumanin i żyd potrafią modlić się w jednym miejscu a ateista im nie przeszkadza bo ma świadomość jak to dla nich ważny moment.

... długo długo później, wspomniany Ateista został strażakiem, pracuje na jednej zmianie służbowej. Ateista nie wierząc w żadnego boga nie chce brać udziału w uroczystościach religijnych i MA DO TEGO PRAWO W TYM KRAJU - ten czas poświęcony na uroczystość to dla niego bardzo ważny moment. Dlaczego więc mając zagwarantowane w konstytucji niezależność religijną ktoś mi jeszcze jakimś poleceniem nakłada obowiązki uczestniczenia w obrządkach?
Osobiście jestem chrześcijaninem. Uważam jednak, że z takim ateistą to mogę porozmawiać o religii, a nie na siłę go na wartę pod ołtarz. :)