Autor Wątek: Strażak na radnego!?  (Przeczytany 4288 razy)

kacper88

  • Gość
Strażak na radnego!?
« dnia: Wrzesień 28, 2006, 10:11:19 »
Witam wszystkich strażaków
Mam pytanko i proszę o radę i wywarzoną opinię,
Dostałem propozycje od znajomych do wystartowania w wyborach do rady gminy.
Wiem ze strażak powinien być apolityczny, czyli nie należeć do żadnej partii, ale jeśli jest to wyborczy komitet osiedlowy, który połączył wszystkich tych, który chcą zmienić i ułatwiać życie na naszym osiedlu.
To są nasze plany takich małych zapaleńców bawiących się w demokrację, ale są też problemy z uzyskaniem statusu, rejestracją itp. To ogrom czasu na chodzenie i załatwianie,a na to nie każdy mam czas. Jest tez inna droga o wiele prostsza, to zapisanie się do dużych komitetów, ale tam już pachnie polityką.
Czy trzeba mieć na to zgode swoich przełożonych?
Co o tym Sądzicie? Jakie jest wasze zdanie i życiowe doświadczenie. :rolleyes: :huh:

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2006, 10:45:32 »
Ja jestem radnym obecnie i na przyszłą kadencje też startuje. Żadnego pozwolenia od przełożonych nie brałem, wszysty wiedzą i bezpośrednio nie mają nic przeciwko.
A co do komitetów, to nawet jak bedziesz startował z komitetu znanej parti to nie ma problemu pod warunkiem, że do tej parti nie należysz (ustawa o PSP).
Ja osobiście startuje z niezależnego samorządowego komitetu, aczkolwiek wspieranego przez znane ugrupowania.
Pozdrawiam i powodzenia życze.

Offline amper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2006, 12:43:56 »
jestem radnym drugą kadencję i startuje teraz na następną

nie musisz mieć żadnego pozwolenia, przełożony musi udzielić dnia wolnego ( bezpłatnego chyba że weżmiesz urlop lub wysadkę) na sesje lub komisje

startować możesz z każdego ugrupowania

oby nas więcej działało w samorządach.

pozdrawiam i życze powodzenia ;-)

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2006, 01:16:52 »
też jestem radnym a od niedawna strażakiem w PSP - no i też zastanawialem sie czy teoretycznie i formalnie jednak nie powinno być zgody Komendanta na taka aktywnosc poniewaz ustawa o PSP mowi ze musimy sie starac o zgode na podjecie kazdej dodatkowej dzialalnosci zarobkowej - a w samorzadzie otrzymuje sie jednak diety. Pewnym wytlumaczeniem braku koniecznossci wystepowania o zgode moze byc fakt ze dieta  niekoniecznie miesci sie w definicji zarobku  (nie placi sie od niej podatku od wynagrodzen) - jest to raczej zwrot kosztow dzialalnosci w samorzadzie :)
w piatek zapytalem o tę kwestię naszego kierownika kursu szeregowych - wstepnie uwazal ze nie potrzeba zgody ale ma sprawdzic to na 100% :)
pozdr
Dat
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2006, 08:40:05 »
Ustawa o PSP zakazuje tylko/aż przynależności do partii politycznych. Kandydować i brać udział w pracach władz samorządowych nikt nie może zabronić, nie trzeba też uzyskiwać żadnych zgód o ile działalność ta nie koliduje ze służbą (terminy posiedzeć). Zyczę powodzenia wszystkim tym, którym poza słuzbą chce się jeszcze coś robić > tak trzymać. :wub:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2006, 09:45:10 »
do dat:
Cytuj
musimy sie starac o zgode na podjecie kazdej dodatkowej dzialalnosci zarobkowej - a w samorzadzie otrzymuje sie jednak diety
- dieta nie jest wynagrodzeniem ale częściowym ekwiwalentem rekompensującym ewentualnie utracone zarobki w miejscu pracy, związany z pełnieniem społecznej funkcji radnego; stanowi rekompensatę utraconego zarobku w związku z nieobecnością w pracy z tytułu udziału w pracach jednostki samorządu terytorialnego oraz obejmuje dodatkowe koszty związane z wykonywaniem mandatu (np. podróże do siedziby organów jednostki samorządowej, udział w spotkaniach z wyborcami). Wg mojej opinii występowanie o zgodę nie jest konieczne ale dobrą praktyką byłoby poinformowanie komendanta o podjętym zamiarze kandydowania - to nic nie kosztuje a dobrze wygląda.

Offline Rober

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2006, 18:18:21 »
Witam!
" kacper88" doskonale że startujesz bo to znaczy że masz szacunek  w swojej  dzielnicy i Twoja praca zostaje dostrzeżona na osiedlu . Jeżeli to jest komitet lokalny to znaczy że nie wciągasz swojej jednostki w  magiel polityczny i w przypadku konfliktu w Radzie  nie wpychasz jednostki w jeden słuszny światopogląd organizacji  która Cię zwerbowała na swoją listę   . Życzę Ci wyboru i  dużo czasu wolnego  do  działalności  społecznej  . Bardziej mnie Ciekawi ile osób skusi perspektywa diet i startowania z dużych bloków wyborczych , jako  bezpartyjny ale startujący z listy partyjnej. Jest to droga na skróty bądź  godzenie się na bycie dostarczycielem głosów dla danego ugrupowania .


Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2006, 21:31:19 »
Ja równiesz startuje do rady gminy z komitetu wyborczego "straż" nie jestem w żadnym ugrupowaniu jestem strażakiem PSP i OSP i w gminie mam zamiar reprezentować OSP i jej interesy> Nie pobierałem żadnej zgody od Komendanta Powiatowego ale dowiedziałem sie że zabronił koledze startować z listy z jednej z pari co prawda słownie bo wydaje mi sie że zgodnie z przepisami na piśmie nie mógł by tego zrobić.POzdrawiam!

Offline J23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 20, 2006, 21:24:02 »
 :mellow:Jest tylko jedna zasada nie może być czynnym członkiem parti chodzi o zawodowych strażaków i to wszystko

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2006, 15:41:45 »
Możesz startować bez problemu.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2006, 16:31:18 »
No i jeden strażak z mojej jednostki startował ... Niestety, zabrakło mu niewiele głosów, a szkoda bo dobry z niego chłopak i zapewne wiele by zdziałał.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline qwerty998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Strażak na radnego!?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2006, 17:12:50 »
Witam !!!
Od zawsze był  i jest w KP ( podstawa prawna Dz.U.2006 nr 142 poz.1022)