Autor Wątek: Stopnie w OSP  (Przeczytany 2143 razy)

Offline Wojtech

• Początkujący
  • *
Stopnie w OSP
« dnia: Kwiecień 20, 2020, 11:54:10 »
Mam pytanie, czy w Waszym osp nadajecie stopnie według szkoleń i uprawnień jakie posiada strażak czy odbywa to się jakoś inaczej np za czasokres ? I czy strażak który jest po kursie podoficerskim psp a nie jest w zarządzie dostaje np dowódcę plutonu ze względu na uprawnienia jakie posiada ?

Offline MIKO

• Global Moderator
  • *
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2020, 11:58:18 »
W OSP niema stopni - są funkcje

Offline Wojtech

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2020, 12:36:29 »
..

Offline oliwier

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2020, 13:43:41 »
Powiem Ci jak to wygląda u mnie od lat.
Każdy zaczyna od strażaka i co dwa lata można awansować. Oczywiście w ramach posiadanych kwalifikacji. Aby otrzymać dowódcę sekcji należy ukończyć szkolenie dowódców lub kurs podoficerski PSP. Dowódcy plutonu to już technicy i inżynierowie pożarnictwa ( ale nikt za samą szkołę nie dostanie) oraz osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w dowodzeniu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2020, 22:27:46 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2020, 16:08:53 »
Osoba która jest strażakiem  w PSP bez względu jaką pełni funkcję w OSP,w ramach stowarzyszenia powinna dostosowywać się do"widzimisię"reszty natomiast  w czasie wyjazdu zdarzeń ma obowiązek przejąc dowodzenie do czasu przybycia osoby o wyższych kwalifikacjach.Nawet jak w OSP jest tylko strażakiem ratownikiem bez jakiejkolwiek funkcji.Pan naczelnik OSP będący jednocześnie np komendantem gminnym ma obowiązek ustąpić i przekazać dowodzenie wedle przepisów- członek OSP,komendant gminny,strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej  mowa tu o strażakach PSP.Tak że żadna funkcja tak naprawdę nie jest Ci potrzebna bo masz uprawnienia większe od całej OSP z komendantem gminnym na czele.

Offline Radhezz

• Semper Paratus
  • VIP
  • *
  • OSP i nie tylko...
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2020, 17:09:10 »
Ludzie, litości... temat już był, na mój gust te funkcje nie mają najmniejszego sensu i jest to relikt przeszłości, dawno minionych czasów. Nijak się to ma do współczesnych realiów działania ratowniczego, źle to jest zaprojektowane, a ze względu na to, że nie ma żadnego regulaminu/instrukcji nadawania "funkcji", wszystko to jest funta kłaków warte... Już chyba wspominałem jak kiedyś przy akcji spotkałem takiego "generała OSP", a jakiś czas później jak byłem na komendzie przypadkiem to był wśród uczestników kursu dowódców...  :maska:

Ciekawe jak w PSP patrzą w ogóle na swoje stopnie, bo z tego co obserwuję, to też pomijając kwestie finansowe przynajmniej na JRG też jest to zbędne - podział ratownik/dowódca jest w pełni wystarczający.
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafal.bula

• VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2020, 17:45:57 »
Ludzie, litości... temat już był, na mój gust te funkcje nie mają najmniejszego sensu i jest to relikt przeszłości, dawno minionych czasów. Nijak się to ma do współczesnych realiów działania ratowniczego, źle to jest zaprojektowane, a ze względu na to, że nie ma żadnego regulaminu/instrukcji nadawania "funkcji", wszystko to jest funta kłaków warte... Już chyba wspominałem jak kiedyś przy akcji spotkałem takiego "generała OSP", a jakiś czas później jak byłem na komendzie przypadkiem to był wśród uczestników kursu dowódców...  :maska:

Ciekawe jak w PSP patrzą w ogóle na swoje stopnie, bo z tego co obserwuję, to też pomijając kwestie finansowe przynajmniej na JRG też jest to zbędne - podział ratownik/dowódca jest w pełni wystarczający.
Stopnie w PSP, tak samo jak funkcje w OSP, to głównie po prostu tzw. pozafinansowy sposób motywacji  ^_^

Offline Firerat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2020, 01:50:50 »
Osoba która jest strażakiem  w PSP bez względu jaką pełni funkcję w OSP,w ramach stowarzyszenia powinna dostosowywać się do"widzimisię"reszty natomiast  w czasie wyjazdu zdarzeń ma obowiązek przejąc dowodzenie do czasu przybycia osoby o wyższych kwalifikacjach.Nawet jak w OSP jest tylko strażakiem ratownikiem bez jakiejkolwiek funkcji.Pan naczelnik OSP będący jednocześnie np komendantem gminnym ma obowiązek ustąpić i przekazać dowodzenie wedle przepisów- członek OSP,komendant gminny,strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej  mowa tu o strażakach PSP.Tak że żadna funkcja tak naprawdę nie jest Ci potrzebna bo masz uprawnienia większe od całej OSP z komendantem gminnym na czele.

A podobno nie jest to prawda, bo wyjezdzajac z OSP strazak PSP nie jest funkcjonariuszem tylko zwyklym ochotnikiem. Chyba ze jest wyznaczony przez komendanta do dowodzenia w jego imieniu.

Offline andoria

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2020, 06:49:56 »

A podobno nie jest to prawda, bo wyjezdzajac z OSP strazak PSP nie jest funkcjonariuszem tylko zwyklym ochotnikiem. Chyba ze jest wyznaczony przez komendanta do dowodzenia w jego imieniu.

Jest dalej funkcjonariuszem, bo ochotnik w działaniach też jest funkcjonariuszem  :mellow:
Strażak PSP może, ale nie musi przejać dowodzenia to raz, a dwa. Sam jeżdżę w OSP, jak przede mną wskoczy inny dowódca i jadę jako ratownik to jestem ratownik ;) być może dlatego, że nie ma u nas na akcji podziału naczelnik , dowódca itd. może też dlatego, że nawet w PSP jak jestem dowódca to zakładam, że ten z tyłu może w jakiejś kwestii wiedzieć coś lepiej niż ja, zatem warto skorzystać z jego sugestii. W dużym skrócie, albo razem albo wcale.
Swoją drogą jakbym miał w OSP gościa, który notorycznie wysiadza innych dowódców z fotela, bo on robi w PSP to bym nie chciał z nim pracować i chłopaki pewnie też, bo zepsolby zespół. Jakby chciał mógłby przyjechać sam po za OSP i sobie przejąć dowodzenie , oczywiście musiałby mieć swoje ubranka i zgłosić fakt na skkm. Tylko czy by przejął, jak na miejscu kilku ratowników, co w PSP jest oficerami, aspirantami i podoficerami

Offline Firerat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2020, 11:56:37 »
Funkcjonariuszem publicznym, ale nie funkcjonariuszem PSP. U nas zachcecaja zeby puszczac strazakow PSP ze wzgledu na ich przeszkolenie i doswiadczenie, ale nie ma ze on ma prawo przejac dowodzenie kiedy mu sie podoba.
My puszczamy, ale sa jednostki w naszej gminie gdzie chyba koniecznie chca pokazac sie nad strazakami PSP..

Offline rafal.bula

• VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2020, 12:19:39 »
Nawet idąc tym tokiem rozumowania (z którym się nie zgadzam, bo strażak JOP nie wykonuje w danym momencie zadań służbowych i nie ma tego w zakresie obowiązków), to jakieś funkcje jednak są potrzebne, bo np. u mnie jest czterech strażaków JOP z równorzędnymi uprawnieniami. I nie wszyscy z nich dowodzą. Ukończenie szkolenia szeregowych PSP nie ma nic wspólnego z predyspozycjami dowodzenia. Ktoś może być świetny w pierwszej rocie, a nie poradzi sobie z dowodzeniem 3 osobami.

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2020, 13:25:35 »
1) członek ochotniczej straży pożarnej; 2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej; 3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej; 4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej; 5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej; 6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej; 7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej; 8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo –gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej; 9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.
Teraz pytanie dlaczego nie wyszczególniono poszczególnych osób mogących dowodzić w OSP na miejscu zdarzenia  jak zrobiono to w przypadku PSP?

Offline rafal.bula

• VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2020, 15:02:02 »
Ponieważ MSWiA swoim rozporządzeniem nie może wnikać w strukturę niezależnych organizacji jakimi są OSP, tak jak to robi względem podległej sobie PSP. Jeśli uchwalę sobie statut, w którym zamiast naczelnika będzie nadszyszkownik a dowódcy sekcji to będą szyszkownicy, to nic ministrowi do tego. Analogicznie sprawa ma się do straży zakładowych i tutaj też jest ogólne określenie "strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej", mimo że one też mają swoją wewnętrzną strukturę dowodzenia.

Offline Firerat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2020, 15:22:32 »
Problem chyba w tym ze nigdzie nie ma jasnego przepisu co z funkcjonariuszami bedacymi ochotnikami. To czy ktos ma predyspozycje to juz inny temat..tu chodzilo o aspekt prawny.

Offline rafal.bula

• VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2020, 16:39:26 »
Nie tyle o aspekt prawny, co o pewne niedopowiedzenie w rozporządzeniu. Przy "strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej" powinno być "w czasie wykonywania czynności służbowych w ramach tej jednostki", bo tylko to ma sens. Jeśli jest przy akcji jako druh OSP to może dowodzić, ale nie może być tak, że musi.

Offline jgk

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2020, 22:11:01 »
Ponieważ MSWiA swoim rozporządzeniem nie może wnikać w strukturę niezależnych organizacji jakimi są OSP

Nie mieszaj struktur organizacji jaką jest stowarzyszenie z strukturami JOT które są dodatkowo powoływane  i żądzą  się swoimi prawami.
Prawda jest taka że stowarzyszenie nie będzie się nazywać OSP jeśli nie będzie działać na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.  Gdyby prawo  dopuszczało funkcjonowanie samego  JOT to nie było by zarządów tylko zapewne  naczelnik i JOT.Czyli coś na wzór PSP komendant i JRG. Dlatego stowarzyszenie funkcjonuje na podst.ust o stowarzyszeniach gdzie MSWiA nie może ingerować zresztą nie musi bo tak naprawdę ma to nie wiele wspólnego z ochroną ppoż , natomiast JOT chcąc nie chcąc musi funkcjonować na podst.ustawy o ochr.ppoż i rozporządzeń MSWIA tak jak PSP.A skoro  musi to MSWiA może wnikać w te struktury dlatego są wytyczne dla OSP co, ile, itd powinna posiadać . Tym bardziej że w momencie działań JOT staje się organizacją mundurową a ochotnik funkcjonariuszem na czas działań, który ma prawo wdrożyć w życie procedury na które pozwalają mu przepisy i rozporządzenia stworzone między innymi przez MSWiA.
Taką procedurą rozporządzeniem jest obejmowanie dowodzenia przez kolejne osoby przybyłe na miejsce zdarzenia.Zapis jasno określa kto ma większe uprawnienia i trzeba to przyjąć do wiadomości a  nie doszukiwać się dziwnych interpretacji że ktoś czegoś nie ogarnia.Tym bardziej że w żadnej OSP czy to w statucie czy regulaminie JOT nie ma zapisu i zapewne nie będzie mówiącego że osoba w zawodzie strażak z chwilą zostania członkiem stowarzyszenia traci posiadane uprawnienia na czas działań JOT. 
Po prostu funkcje  w JOT w OSP nadawane są ni z gruchy ni z pietruchy i nie mają odniesienia do żadnych przepisów związanych z ochroną ppoż.  a uprawnienia te  są niższe niż uprawnienia osoby w zawodzie strażaka.

Offline Firerat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2020, 23:19:33 »
Ja tylko mowie jak to wyglada u nas...inny przyklad: jak na miejscu jest OSP Ksrg  i dojedzie inna jednostka z funkcjonariuszem to są tacy co nie oddaja dowodzenia. Ale na odprawie naczelnikow zachecaja nas jednak zeby Ci co robia w psp to dowodzili.

Offline JanoKowal

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 22, 2020, 00:00:01 »
Pojawia się też pytanie,  jeśli coś się zesra na takiej akcji gdzie dowodzi naczelnik osp a z tylu siedzi funkcjonariusz psp , komu prokurator dobierze się do dupy... Nie będzie wnikał kto jakie ma zwyczaje w remizie tylko co mówią przepisy.

Offline Firerat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2020, 00:36:01 »
Interpretacja przepisow jest taka ze funkcjonariusz poza praca jest zwyklym ochotnikiem.

Offline kwas

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 22, 2020, 07:41:11 »
Temat skomplikowany jak nasze prawo :)
To żeby skomplikować. I nie chodzi wcale o nikogo z PSP.
Mamy strażaka, który posiada uprawnienia dowódcy i wieloletnie doświadczenie, ba, który posiada również uprawnienia komendanta gminnego, nabywający te wszystkie uprawnienia będąc w OSP z KSRG. Ten sam strażak, z tymi nabytymi uprawnieniami jest jednocześnie strażakiem w OSP nie będącej w KSRG. I teraz przyjeżdża do pożaru z tą OSP nie będącą w KSRG jako pierwszą jednostką. Dojeżdża OSP z KSRG. KSRG powinna przejąć dowodzenie (wiem, zaraz mogą się podnieść głosy, że nie powinna przejmować - ale w tym wypadku nie o to chodzi). No ale on dowodząc przecież też jest w KSRG. To powinien przekazać to dowodzenie czy tez nie?

W mojej ocenie powinien przekazać, bo patrzymy na jednostki a nie na pochodzenie. I tak samo podszedłbym do tego jak ktoś jest z PSP.
W swoim OSP miałem i mam nadal funkcjonariuszy PSP. I po za jedną osobą, z którą rozeszły się nasze drogi, wszyscy oni podchodzili zdroworozsądkowo. Nie musieli, nie dowodzili. Ale zawsze służyli radą. I nigdy na tym tle nie było zgrzytów. Ale wiem, że w innych OSP jest różnie.