Autor Wątek: Stażysta a dodatek mieszkaniowy  (Przeczytany 10328 razy)

Offline twardzielino

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« dnia: Wrzesień 16, 2006, 11:07:58 »
Witam.Szukam informacji na temat tzw.dodatku za brak lokalu mieszkalnego.Pracuję od kilku miesięcy w PSP jako stazysta i doszły mnie sluchy,ze jest szansa otrzymać kase z tego tytułu.Obecnie wynajmuję lokal wraz z zoną i synem.Praszę o pomoc w tej sprawie.pozdrawiam.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2006, 12:18:30 »
Niestety, ale nie masz na to szans. Zgodnie z art. 78 ustawy o PSP równoważnik za brak lokalu mieszkalnego przysługuje tylko strażakowi w służbie stałej. > Art. 78. 1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany dalej "równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego", jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 82 ust. 5.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2013, 08:20:47 »
Odświeżam wątek.
Proszę o pomoc w pewnej sprawie. Wiadomo na stazu nie należy mi się dodatek, ale chodzi mi o to by juz teraz coś zacząć działać ( o ile do tego czasu będzie jeszcze ten dodatek)
Otóż mam dziewczyne, która ma dom przepisany od dziadków. W maju 2015 roku mamy ślub. Po ślubie będzie wynikać z tego, że posiadam mieszkanie bo przyszła żona je ma i wynika z tego, że dodatek nie będzie się należał. A teraz taka sytuacja:
Dziewczyna przed ślubem przepisuje dom na jej mame... Co wtedy? Wiem, że jak ktos miał już mieszkanie a je sprzedał to dodatek się nie należy, ale tu sytuacja wygląda inaczej bo to mieszkanie dziewczyny.
Ktos coś doradzi?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2013, 09:46:51 »
Ty nie masz mieszkania i żony nie masz.... Wiec czego nie rozumiesz....
A co twoja zona ma przed slubem to nikogo nie powinno obchodzic i nawet ty nie musisz wiedziec
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2013, 10:01:33 »
Policz, czy wysokość uzyskanego dodatku będzie wyższa od kosztów notarialnych itp.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline szynder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2013, 10:27:34 »
Ty nie masz mieszkania i żony nie masz.... Wiec czego nie rozumiesz....
A co twoja zona ma przed slubem to nikogo nie powinno obchodzic i nawet ty nie musisz wiedziec
Też tak twierdze, ale ktos mi powiedział, że skoro moja dziewczyna miała już mieszkanie i je sprzedała/przepisała to dodatek może sie już nie należyć.
Policz, czy wysokość uzyskanego dodatku będzie wyższa od kosztów notarialnych itp.
Koszty zwrócą się już po ok. roku.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2013, 17:11:17 »
Po Twoich postach w innym temacie wywnioskować mogę że w PSP służysz niecały tydzień. Zanim zaczniesz kombinować dowiedz się jeszcze czy Twój Komendant jest skłonny do płacenia tego typu dodatków... W niektórych Komendach, na przykład mojej przy przechodzeniu na stałe podstawowym pytaniem jest czy masz własne mieszkanie. Inaczej może być problem.

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2013, 17:13:49 »
Niestety, ale nie masz na to szans. Zgodnie z art. 78 ustawy o PSP równoważnik za brak lokalu mieszkalnego przysługuje tylko strażakowi w służbie stałej. > Art. 78. 1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany dalej "równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego", jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 82 ust. 5.

a czy umowa najmu mieszkania od osoby prywatnej jest już tytułem prawnym ?? (umowa na czas określony,nie jestem tam zameldowany,rachunki są na właściciela lokalu)

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2013, 12:27:39 »
dudinho.... Krótko- nie.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

ono85

  • Gość
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 28, 2013, 22:40:10 »
Stażysta na mierwszych trzech latach to nikt i tyle ci powie ale postażu jak wpłynie ci zagospodarowanie i reszta dodatówto najpiękniejszy miesiąc w służbie

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2013, 22:58:42 »
dudinho.... Krótko- nie.
mi też się tak wydaję, ale w mojej jednostce uważają inaczej i odmawiają mi przyznania dodatku....co robić ??

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 29, 2013, 00:24:03 »
dudinho.... Krótko- nie.
mi też się tak wydaję, ale w mojej jednostce uważają inaczej i odmawiają mi przyznania dodatku....co robić ??
Strazak ma obowiązek raz w roku złozyc "wniosek" w którym okresla sie czy nalezy mu sie "remontówka" czy "brak lokalu"
Jesli dostałes odmownie to musisz miec jakies pismo, jesli nie to jeszcze lepiej bo " bezczynność organu" to duzy błąd :P
a tu masz zasady "braku lokalu"
Art. 78.
1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany
dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie
jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia
służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na
podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek
określony w art. 82 ust. 5.
2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
1) utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu
mieszkalnego lub domu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przypadków
zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu,
podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z
małżonków w wyroku orzekającym rozwód, a także umownego działu
spadku;
2) odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego
przysługującym mu normom zaludnienia oraz znajdującego się w należytym
stanie technicznym i sanitarnym albo złożenia wniosku o przydział takiego
lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7;
3) lub jego małżonek otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego
lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości
innej niż pobliska.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 29, 2013, 09:29:33 »
jak narazie otrzymałem ustną odmowę ale czekam na pisemną, bo wtedy będe wiedział co robić dalej....najprawdopodobnie odwołam się od decyzji...czy mam jakieś szanse ??

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 29, 2013, 13:13:13 »
Czekaj póki co na odpowiedź pisemną. Jak jesteś na stażu to tak jak wyżej, nie przysługuje. Po stażu jak najbardziej. Ciekawi mnie jak Ci to uargumentują, pochwal się jak już dostaniesz odpowiedź.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2013, 14:30:29 »
ze stażu zeszłem w maju tego roku więc napisałem o dodatek, jak będe miał pisemną decyzję to dam znać....

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 15, 2013, 12:05:27 »
w odpowiedzi na mój wniosek o brak lokalu dostałm decyzję odmowną o nastepującej treści:
"Ze złożonego oświadczenia wynika, że w/w zamieszkuje w lokalu, którego właścicielem jest osoba obca. W/w zamieszkuje we wspomnianym lokalu na podstawie umowy najmu zawartej w dniu............pomiędzy w/wym a właścicielem nieszkania. Artykuł 78, cytowanej ustawy o PSP, w ustepie 1 stwierdza, że strażkowi mianowanemu na stałe............................................ .Artykuł ten, oraz akty wykonawcze dotyczące wypłaty równoważnika za brak lokalu mieszkalnego nie precyzują terminu : tytuł prawny. Według mojej opini tytuł prawny jest oficjalnym potwierdzeniem posiadanego prawa do mieszkania, zależnym od rodzaju mieszkania."
O co chodzi ??

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 15, 2013, 20:28:28 »
A o bezumownym korzystaniiu z lokalu słyszał? Po co tworzyć problemy na życzenie...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2013, 10:58:26 »
no dobra ale teraz kiedy już złożyłem wniosek o brak lokalu to chyba nie mogę nagle zmienić że nie obowiązuje mnie umowa, a jest to bezumowne korzystanie z lokalu ??  według interpretacji mojej jednostki umowa najmu jest prawem do lokalu, a jak jest to u was rozpatrywane. Z posiadanej mojej wiedzy wiem że w innych jednostkach pobierają równoważnik.

Offline dudinho

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 22, 2013, 21:19:59 »
czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć jak to jest z tą umową najmu ?? jest to prawo do lokalu czy nie ??

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 22, 2013, 21:49:13 »
trzymając się wykładni gramatycznej - tak; lecz moim zdaniem należy w tej konkretnej sytuacji sięgnąć do wykładni celowościowej oraz najszerszej - systemowej, a wtedy konkluzja może być przeciwna, w zależności od koncentracji dobrej woli u interpretatora; generalnie organy ograniczają się tylko do wykładni gramatycznej; w takiej sytuacji można liczyć tylko na sąd... dlatego dużo korzystniej jest w przypadku mieszkania z rodzicami/dziadkami/teściami ujawniać bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego; w przeciwnym razie trzeba liczyć się z niekorzystną interpretacją ze strony organu i ewentualnym rozstrzyganiem sprawy przez sąd (skuteczność odwołań jest w granicach błędu statystycznego);
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ktsu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Stażysta a dodatek mieszkaniowy
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 08, 2013, 15:00:05 »
Zgadzam się z tym co napisał lang. Podsyłam informację ze strony "ekspertbeck":
http://www.ekspertbeck.pl/funkcjonariusz-wynajmujacy-mieszkanie-nie-ma-prawa-do-rownowaznika-za-brak-lokalu-mieszkalnego-sygn-ii-pzp-612/
Mamy tu powołanie się na definicję "tytułu prawnego" określoną przez SN.

Zastanawia mnie jednak to, że  w ustawie w art.78 ust. 1 podaje się zapis na "podstawie przysługującego im tytułu prawnego".
Specjalnie podkreśliłem słowo "przysługującego", a więc nie jakiegokolwiek tytułu prawnego. Teraz czy przysługujący tytuł prawny to samoistne władanie (ogólnie mówiąc chata na własność) czy też władanie zależne (ogólnie mówiąc chałupa w najmie od osoby fizycznej)? Jak może przysługujący tytuł prawny być traktowany jednakowo w dwóch tak różnych przypadkach? Jak u nas traktowany jest równoważnik za brak lokalu, kiedy jest on surogatem, zastępstwem prawa do lokalu mieszkalnego (czyli mieszkania służbowego, które należy się ustawowo strażakowi w służbie stałej).
dudinho nie wiem jakie masz stosunki w Komendzie, ale powinieneś zawalczyć o równoważnik. U mnie strażakom wynajmującym mieszkania płaci się równoważnik za brak lokalu.