Autor Wątek: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP  (Przeczytany 7642 razy)

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« dnia: Wrzesień 13, 2006, 14:35:34 »
Chciał bym dowiedzieć się jak rozwiązaliście problem nadawania stopni służbowych i jakie obowiązki są z nimi związane. Fakt że stopień strażaka otrzymuje się po odbyciu kursu podstawowego dla członków zwyczajnych wydaje mi się oczywisty ale wątek dotyczy pozostałych:
-st. strażak,
-dowódca roty,
-pom. dowódcy sekcji,
-dowódca sekcji,
-pom. dowódcy plutonu,
-dowódca plutonu.
Sugerujecie się nabytym wyszkoleniem na przykład po kursie operatorów sprzętu p.poż członek dostaje stopień dowódcy roty? Przyznam szczerze że w mojej jednostce awanse rozdaje się lekką ręką, członkowie awansują co roku lub w odstępie paru lat. Nie zamierzam wprowadzać żadnych poważnych rewolucji w mojej jednostce ale sprawiedliwy był by taki ściśle określony tok drogi awansu na poszczególne stopnie funkcyjne. Jeszcze nigdzie nie znalazłem wyraźnych wytycznych dotyczących powyższego tematu. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dyskusji, pozdrawiam.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 13, 2006, 17:02:34 »
U mnie nie ma stopni, tylko funkcje typu: naczelnik, skarbnik itd.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2006, 17:44:20 »
U nas również nie ma stopni, a juz przynajmnie sie tego nie używa, wlasnie z tego powodu są zamieszania i nie jest to blizej okreslone w zadnym regulaminie.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2006, 08:01:43 »
To nie są stopnie tylko funkcje. Sprawa jest ciekawa i zobaczymu co napiszą inni.  U nas przyjęlismy taką uproszczoną zasadę:
1) strażak - od początku członkostwa w dorosłej JOT,
2) starszy strażak - po upływie 5 lat jeżdżenia do akcji,
3) dowódca roty - po upływie 10 lat jeżdżenia do akcji,
4) dowódca sekcji - po mianowaniu na funkcję w rozkazie naczelnika,
5) członkowie zarządu i KR - wg. wyboru.
Innych funkcji nie stosujemy. Taki podział zdaje egzamin. Dotyczy to właściwie tylko przydziału dystynkcji. W akcji podział jest prostszy - naczelnik, jego zastępca, dowódcy sekcji i cała reszta.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2006, 13:40:28 »
Do "ksiwek", to co piszesz to jest już pewien system przyznawania awansów i widzę w tym sens.
Moim zdaniem stopnie są bardzo potrzebne gdyż przynajmniej w pewnym stopniu mobilizują członka zwyczajnego do podwyższania swych kwalifikacji a co za tym idzie umiejętności oraz wprowadzają pewnego rodzaju hierarchię. Powszechnie wiadomo że za sprawy operacyjne jednoosobowo odpowiada naczelnik a dowodzi za pomocą swego zastępcy i przeszkolonych dowódców. Gdy zbiegamy się na alarm jest oczywiste kto będzie dowodził gdy ( Chief ) - naczelnik jest nieobecny, oczywista też jest sytuacja w składzie sekcji, kto jest przodownikiem poszczególnej roty a kto pomocnikiem.
 W mojej jednostce jedyny obowiązujący system odnośnie awansów to jak już wcześniej wspomniałem; strażaka dostajesz po zaliczeniu kursu podstawowego a pomocnika d-cy sekcji po odbyciu i zaliczeniu kursu dowódców sekcji. Kto do takiego kursu może przystąpić to już nie będę pisał bo na pewno znacie wytyczne.

Do "Emil" jeśli nie używacie stopni to co nosicie na mundurach wyjściowych? A jeśli już nosicie to są nieadekwatne do pełnionej funkcji?
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 30, 2006, 15:15:44 »
U mnie są te stopnie wykorzystane. Wiem że są to funkcje, ale uzywam terminu "stopień" po to by nie mieszać niektórym strażakom w głowach.
strażaka - nadaję zaraz po przyjęcia członka do OSP
starszego strażaka - nadaję nie prędzej niż po półtora roku, w zależności od aktywności i wyszkolenia
dowódcę roty - nie prędzej niż po pięciu latach członkostwa w JOT
Nazwę "zastępca dowódcy sekcji" zmieniłem na "dowódca zastępu" i nadam po ukończeniu przez strażaka kursu dowódców oraz gdy pojawi się wakat na tej funkcji
Dowódcę sekcji powołuję spośród doświadczonych dowódców zastępu
Na zastępcę naczelnika wybieram osobę spośród dowódców sekcji lub dowódców zastępu którzy mają ukończony kurs i jeżeli strażak ten jest członkiem zarządu OSP. Oczywiście potrzebna jest w tym przypadku akceptacja zarządu OSP.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2006, 20:57:13 »
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł by stworzyć pewnego rodzaju wytyczne, regulamin w którym była by ściśle określona droga awansu. Dzięki temu stopień lub funkcja był by adekwatny z oczekiwanym wyszkoleniem. Na dzień dzisiejszy nie zawsze tak bywa. Czy ktoś z was słyszał już o takim czymś, czy może funkcjonuje to w którejś jednostce?
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Nadawanie stopni i funkcji w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2009, 12:35:21 »
Witam, nadszedł okres gdy naczelnicy i ich zastępcy wybierają spośród swych podwładnych tych członków, których chcą awansować na wyższe stopnie służbowe. Dlatego mam do Was szanowni forumowicze pytanie: w jaki sposób w Waszych jednostkach przebiega kariera przecietnego strażaka (by nie odbiegać od tematu biorę pod uwagę tylko awanse służbowe). Na jakiej zasadzie, według jakich kryteriów i procedur awansuje sie u Was. Czy brany jest pod uwagę staż w OSP, ilość odbytych szkoleń, akcji, czy przyjęliście jakiś okres, odstęp między awansowy.
Liczę na Wasze posty. Pozdrawiam


Scaliłem 2 wątki. Hmmm jakiś ten autor poprzedniego łudząco podobny do Twojego nick ma :)


Wyszukiwarka na forum wyrzuciła mi jeszcze:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10087.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,4423.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,765.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2877.0.html

/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2009, 12:48:36 wysłana przez Sylwek »
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Stopnie i związane z nimi funkcje w waszych OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2009, 18:56:08 »
chodzi o funkcje nie o stopnie:) najbardziej chodzi tu o odpowiedznie dystynkcje do munduru wyjściowego, aby sie nie zdarzyła sytuacja że młody który tyle co wstąpił do OSP i zrobił np kurs podstawowy  cz1  widząc że każdy obszywa sie w co chce kupi sobie systynkcje d-cy plutonu a starszy druch po wielu szkoleniach np naczelników dowódców itp bedzie miec co najwyżej dystynkcje dowódcy sekcji:)
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl