Autor Wątek: Język angielski dla strażaków  (Przeczytany 10689 razy)

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Język angielski dla strażaków
« dnia: Wrzesień 12, 2006, 20:56:00 »
Mam prośbę

Jeżeli ktoś dysponuje słownikiem polsko - angielskim z zakresu podstaw pożarniczych, w postaci pliku, bardzo prosze o kontakt. Chiałbym udostępnić na strazaku odpowiednio spreparowany plik, przy pomocy którego będzie można uczyć się na pamięć dużej ilości słówek bardzo szybko i trwale.
Mam na myśli program fullrecall, który w wersji darmowej pozwala na naukę 500 słów. Podobnych programów znam jeszcze 5, więc jeśli okaże się, że pomysł - a co za tym idzie słownik urośnie, możliwe, że trzeba będzie użyć innego. Tymczasem wybrałem fullrecall, który jest  bardzo prosty i który z synem stosuję do nauki angielskiego  od 2 lat. Ma bardzo dobre wyniki w szkole, zamiast podstaw programowych, dokładam mu jeszcze 2 kursy (oczywiście dostosowane do wieku), dzięki czemu ma 2,3 razy większy zasób słów niż rówieśnicy.

Program działa na zasadzie znanego programu supermemo, czyli na zasadzie naszej samooceny określa częstość powtórek w oparciu o krzywą zapominania.

20.01.008
Dopisek po czasie. Zmieniają się programy i ich możliwości. Ponieważ program fullrecall mimo wszystko jest programem komercyjnym, postanowiłem zająć się innym, który nie ma ograniczeń. Zresztą zgodnie z tym co pisałem wcześniej. Zdecydowałem się ostatecznie na bardzo przyjazny program Pauker. Wprawdzie jego zasada działania nie opiera się na analizie krzywej zapominania jak to robi supermemo i jego klony takie jak wspomniany wyżej fullrecall, ale bez przesady! To nie jest aż taki poważny warunek, żeby się go kurczowo trzymać. Powtórki mogą być rozkładane przez program w sposób sztywny i nie umniejsza to jego skuteczności.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2008, 01:45:45 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2007, 10:20:35 »
mam słownik pol-ang wydany przez kg autorstwa pana biskupa jak chcesz to moge zapodać w uzytkowanie... wiad na priv albo na maila(podany)

Offline MSJ

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
  • F998
    • Sklep dla Strażaka
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2007, 00:21:17 »
mam słownik pol-ang wydany przez kg autorstwa pana biskupa

Z tego co wiem to jedyny słownik Krzysztofa Biskupa pol-ang i ang-pol został wydany Biuro Edytorsko-Usługowe Danmar www.danmar.waw.pl

« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2007, 13:15:36 wysłana przez MSJ »
Sprzęt ratowniczy, książki i gadżety dla strażaków ----> http://www.fabryka998.pl

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2007, 11:42:32 »
był jeszcze słownik wydany bodajże przez ,,edure,, ale to na ich stronie mozna bedzie zobaczyć

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2007, 13:20:21 »
Witam
w SGSP można kupić słownik polsko-angielsko-niemiecko-rosyjski.
Słownik stworzony przez wykładowców z zakładu języków obcych SGSP.
Z tego co widziałem (część angielska) bardzo fajnie napisany. Jest podzielony na jakby działy tematyczne np są zwroty jakie mogą przydać się dyspozytorom.

pozdr

Offline MSJ

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
  • F998
    • Sklep dla Strażaka
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2007, 23:16:36 »
w SGSP można kupić słownik polsko-angielsko-niemiecko-rosyjski.

U nas na www.pozarnictwo.pl też można go kupić, ale trzeba się pośpieszyć bo zostało kilkanaście sztuk, a dodruk nie jest obecnie planowany.
Sprzęt ratowniczy, książki i gadżety dla strażaków ----> http://www.fabryka998.pl

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2007, 13:52:51 »
Haloooo, stop, nie o to chodziło!

Poszukuję słownika w wersji elektronicznej. Dostęp do papierowych wersji mam stale. Najchętniej pozyskałbym nie te komercyjne, obciążone autorskim prawem Nie mam zamiaru zabierać mortadeli z kanapki pana Biskupa.
Gdyby ktoś miał pod ręką niewielkie pliki ze słownikmi, które krążą między uczniami (studentami). Ni to ściągi, ni materiał do nauki. Takie robocze pliki. Kilkaset najważniejszych słów. 

Pozdrawiam
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Pstrągmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2007, 17:13:01 »
Cześć Dago !
Szukałeś tutaj ?
http://torrenty.org/
Widziałem kilka pozycji , ale wgłębiać mi się nie chce ...
Oczywiście do pobrania musisz mieć jakiegoś Azureusa czy BitCometa ; uTorrent podobno też dobrze chodzi .

Offline lukas380

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
angielski w ratownictwie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 13, 2007, 22:44:31 »
Witam wszystkich! Mam taką skromna propozycje by stworzyć na forum coś w rodzaju słownika j. angielskiego( powszechnie uważanego za najbardziej popularny) powiązanego z akcjami rat- gaś.Myślę że czasami mogło by się to przydać podczas zdarzeń , których uczestnikami sa obcokrajowcy. Prośba do moderatora o pomoc w stworzeniu takiego dzie4ła. Pozdrawiam

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2007, 22:05:35 »
Bezpłatna nauka angielskiego przez internet. Przetestujcie: http://www.mangolanguages.com
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2008, 10:35:59 »
Poszukuję słownika w wersji elektronicznej. Dostęp do papierowych wersji mam stale. Najchętniej pozyskałbym nie te komercyjne, obciążone autorskim prawem Nie mam zamiaru zabierać mortadeli z kanapki pana Biskupa.
Gdyby ktoś miał pod ręką niewielkie pliki ze słownikmi, które krążą między uczniami (studentami). Ni to ściągi, ni materiał do nauki. Takie robocze pliki. Kilkaset najważniejszych słów. 
Pozdrawiam

dago, no tak sie składa, że ja mam pod ręką, rozmawiałem nawet z autorem i wyraża zgodę, pod warunkiem umieszczenia jego nazwiska, napisz może więcej jak to ma wyglądać: plik do ściągnięcia, jakaś podstronka ... kwestie ewentualnej aktualizacji też z kolegą omówiłem ... btw. ty pewnie też go znasz :) ale to już PM czy PW jak kto woli ;) pozdro

(p.s. widzę z powyższych postów, że programik miałby to być itp, ale jak to działa to nie kojarzę no i czy autora da radę umieścić... ?)
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 20, 2008, 21:52:32 »
Wszystko gotowe!

Można pobrać program i lekcję angielskiego. Zainteresowanych zapraszam na stronę.

Jednocześnie liczę, że to dopiero początek, może powstaną nowe lekcje!
Program jest darmowy i uniwersalny, nie musi służyć jedynie do nauki języków.

Dla ułatwienia wykaz słówek umieściłem na wiki. Każdy kto ma ochotę może pomóc w rozbudowie słownictwa. Można także utworzyć kolejne podstrony z innymi lekcjami.

Oczywiście słucham komentarzy o działaniu programu!

Uwaga, jeśli ktoś dostaje w programie dziwne znaczki zamiast liter, powinien jeszcze raz pobrać lekcję. W jakiś dziwny sposób plik przeniósł się na serwer z błędami. Za utrudnienia przepraszam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2008, 13:53:54 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2008, 19:02:42 »
to teraz omówmy może proces dodawania haseł. korzystałem z tego słownika i dopisałem to i owo, ale do zamieszczenia przekazałem plik oryginalny od autora, a moje wpiski wcięło mi, ale nie było tego dużo. w każdym razie uważam, że powinna być jakaś konsultacja na forum albo w gronie paru osób, bo to słownik typowo techniczny a zarazem również ogólny. z przyjemnością wezmę udział w procesie  :mellow:
Sajmonowski
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2008, 19:08:20 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2008, 01:58:12 »
Z hasłami problem jest jedynie w... hasłach.

Moja propozycja jest taka, żeby wykorzystać wiki. Wystarczy poniżej wpisanego tekstu dodać własne hasła w konwencji:
angielskie <przecinek> polskie
linijka pod linijką.
Jak pojawi się nowa setka, opiszę prostą czynność scalenia słówek z lekcją w komputerze (ściąganie za każdym razem nowego słownika byłoby bezsensowne z uwagi na utratę postępów w nauce).

Zresztą, jeśli taka potrzeba obrobię każde źródło danych byle było elektroniczne, nieważne jak przybrudzone. W najgorszym przypadku jakieś proste makro powinno wystarczyć.
Oczywiście każdy ma prawo do listy chwały, czy to pod pseudonimem, czy nazwiskiem, więc sukcesywnie dane trafią do opisu lekcji.
Co do wyboru słów - tu mam pewne uwagi- chciałbym skompletować w miarę obszerny słownik podstawowych słów z zakresu pożarnictwa. Nie wiem jaki klucz był przyjęty do powstania obecnego słownika, ale lekko go ocenzurowałem z zakresu chemii. Natomiast brakuje mi w nim nazewnictwa wielu podstawowych klamotów strażackich oraz czynności, typowych zadań.
Fajnie by było ruszyć inne języki, a także wykombinować, jak użyć programu do uczenia się czegoś innego niż języków. Tak sobie dumam, co to mogłoby być?
- może najważniejsze właściwości fizykochemiczne szczególnie wrednych substancji
- może parametry jakiegoś sprzętu

jestem pewny, że ktoś poda taki pomysł, że ze złości pogryzę kapcie, że jeszcze na to nie wpadłem. Kwalifikuje się wszystko co upierdliwie wymaga nauki pamięciowej. Metoda jest stosowana najczęściej przez studentów medycyny, prawa, biologii, historii, o językach nie wspominając. Może to jest jakiś trop.

W każdym razie te komputerowe wspomagacze nauki naprawdę działają cuda! Mój Łukasz chodząc na lekcje nie odbiegał od przeciętnej. Przepisałem mu do programu wszystkie szkolne słowa i po dwóch tygodniach kobitka od angielskiego zwyczajnie zgłupiała, nie pojmowała jak można wykonać taki skok. Ponieważ błyskawicznie opanował lekcyjne słownictwo, powtórki zaczęły być za proste, a nowe były wprowadzane za wolno, zacząłem przepisywać także słówka z różnych kursów dla dzieci.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Agressor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2008, 07:37:27 »
Witam serdecznie.
Nawiązując do nauki języka angielskiego sposobem opisanym powyżej sugerowałbym opracowanie lekcji pod kątem PSK. Chodzi mi o grupę zwrotów które mogłyby być użyte przy przyjmowaniu zgłoszenia.
Np. "proszę podać miejsce"
      "ile osób bierze udział w wypadku"
      "czy potrzebne jest pogotowie"
Uważam że, lekcja taka byłaby naprawdę przydatna.
      Pozdrawiam
      Agressor

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2008, 07:42:56 »
dago uważam jednak, że minimalna kontrola jest potrzebna. ja na przykład znalazłem wczoraj błąd w wersji bazowej słownika. poza tym może pobawimy się trochę i zrobimy klika plików? np. te co usunąłeś dać do technicznego, drugi plik to propozycja Agressora "rozmówki PSK" itd itp. oczywiście to plan na przyszłość, bo do tego trzeba trochę pracy i napisania tych wszystkich haseł (a wcześniej skonsultowania). Uważam, że szczególnie przy hasłach trudniejszych wypada się konsultować bo tu już zazwyczaj nie można sobie pozwolić na błędy lub nieścisłości .... ale to już zależy kto i do czego będzie słownika używał. generalnie to widać chyba kto dopisuje hasła, więc splendor zostaje, ew. możesz zrobić na stronie głównej statystykę "najpłodniejszych" autorów ;)  :rolleyes:

P.S. można to rozegrać tak, że ktoś zarzuci listę haseł i zwrotów na forum i będziemy ja tłumaczyć i przekazywać do zamieszczania ... taki wstępny plan na rozbudowę ? co wy na to ???

chwilowo cisza, więc P.S.2: jeśli chodzi o naukę języka dla dyspozytorów, to przede wszystkim należy stawiać na wymowę, a tu program nie pomaga, aczkolwiek odpowiedni zasób słownictwa też jest "w czubie". kiedyś zrobiłem takie tłumaczenie na potrzeby naszego MSK, gdzieś je chyba mam, jestbył to zbiór prostych zdań pomagających wydobyć od dzwoniącego podstawowe informacje tzn.: gdzie i jakie zdarzenie, ile ofiar, ile osób poszkodowanych, jakie zagrożenie, numer telefonu oraz zdania takie jak: proszę czekać, przełączam rozmowę itp. any comments? any? anyone?  :mellow: ktoś z was czuje się na tyle dobrze, żeby wziąć udział w konsultacji? zapraszam ...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2008, 16:59:15 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 22, 2008, 20:47:42 »
dago uważam jednak, że minimalna kontrola jest potrzebna. ja na przykład znalazłem wczoraj błąd w wersji bazowej słownika.
No właśnie z tego powodu proponuję wiki - każdy może poprawić napisany tekst, a przy okazji jest dostępna pełna historia zmian, gdyby coś się popsuło.

Agresor podał dobry pomysł. Był kurs dla strażaków, może ktoś ma słownictwo z kursu?
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 26, 2008, 20:49:25 »
Mam propozycję, zróbcie wspólnie listę haseł, fraz i zdań a ja ją przetłumaczę. pozdro
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 28, 2008, 23:49:07 »
No panowie dyspozytorzy, dajcie szansę!

Z innej beczki:

Teraz program do nauki angielskiego w wersji na telefon komórkowy!
Pobierz program miniPauker, wgraj na telefon

Wystarczy przegrać na telefon lekcję językową i rozpocząć naukę! Bez żadnych dodatkowych czynności, bez opłat.
Zapraszam!

Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Język angielski dla strażaków
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 12, 2008, 15:00:17 »
odświeżam temat takim linkiem:

http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=28586
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl