Autor Wątek: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?  (Przeczytany 13743 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« dnia: Wrzesień 05, 2006, 08:14:47 »
Witam,

mam prośbę do doświadczonych kierowców o opinię na temat samochodów ciężarowych, oczywiście szczególnie tych pożarniczych, z automatycznymi skrzyniami biegów.
Jeśli macie jakieś doświadczenia i spostrzeżenia to napiszcie.

Z jednej strony słyszałem, że automatem jeździ się łatwiej ale z drugiej że ma mniejsze możliwości np w terenie, poza tym ze względu na to ze jest u nas nietypowy mogą się pojawić problemy z nietypowymi częściami.

Z góry dzięki za odpowiedzi,
Sylwek

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2006, 20:27:10 »
Miałem stycznośc przez kilka lat z SD-30 na podwoziu Iveco. Ze skrzynią raz coś tam było, ale skończyło sie na kilkugodzinnym wycofaniu (wizyta w serwisie i po krzyku). Częściej serwisowana była drabina Magirusa. Co do skrzyni w codziennej eksploatacji jako siedzący z boku mogę tylko stwierdzić, że auto wciskało w fotel ;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2006, 09:06:26 »
Od 6 lat mamy Scanie GCBA z automatem. Zero jakichkolwiek problemow, poza tym ze trzeba sie przyzwyczaic. Na drogach ubitych sprawoje sie lepiej niz dobrze, natomiast jezeli chodzi o teren to trzeba sobie wypracowac technike. Zagladnij na stronke: http:// http://osp-lutomiersk.w.interia.pl/scania.htm

Offline Px

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Airsoft Skulls
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2006, 14:27:22 »
Jak US Army montuje w Humvee automat to cos w tym musi być  :mellow:
Stawiają zepwne na pełne skupienie podczas jazdy, a nie na zawracania sobie głowy zmianą biegów, podczas ekstremalnych sytuacji wiadomo, że może się coś powalić...

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2006, 21:48:42 »
Z tego co mi wiadomo to PSP JRG 1 Wałbrzych ma na wyposażeniu GBA Renault, które ma na wyposażeniu automat. Jeden z naszych kierowców właśnie jeździ tą renówką i bardzo sobie chwali. Spisuje sie dobrze w terenie i na asfalcie.
Sam muszę przyznać, że samochód idzie pięknie, nawet w naszych górskich warunkach, na stromych i długich podjazdach radzi sobie świetnie. Z tego co wiem to od początku używalności (rok produkcji: 1995) była 2 razy na warsztacie z drobnymi usterkami.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2008, 18:52:53 »
Największym producentem skrzyń w pełni automatycznych dla wszystkich producentów ciężarówek jest Allison.
Skrzynie te są łatwe w obsłudze, a tym samym pomagają kierowcy.

Kłopot może wystąpić z awarią takiej skrzyni która podlega gwaracji - w Polsce nie ma serwisu Allisona, więc może to być kłopot. Ewentualny ale jednak.
W kilku pierwszych Renówkach dostarczonych w naszym kraju wyposażonych w te skrzynie był widoczny efekt "kangura", czyli po włączeniu biegu jeśli kierowca nie miał wciśniętego pedału hamulca auto gwałtownie potrafiło wyskoczyć do przodu na jakiś 1-1,5m. Takie zjawisko nie powinno mieć w ogóle miejsca przy samochodach ciężarowych, więc zwracajcie na to uwagę przy odbiorach nowych samochodów.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2008, 21:45:48 »
Na temat takich skrzynek rozmawiałem z kolegami siedzącymi na TIR-ach i ich zdaniem te skrzynki nie spisują się w cysternach. Mimo że beczka ma pięć komór to nie zalane do pełna bujają całym wozem podczas gwałtownieszego hamowania i przyspieszania skrzynia zaczyna szaleć ładuje 1ke następnie 5ke następnie znów 1ke czyli sytuacja bardzo destrukcyjna i skrzynie nawalają.  Nikt z doświadczeniem nie podpina takiego ciągnika do cysterny.
Sytuacja myśle że u nas bardzo podobna z tym że wozy strażackie mają przegrody wewnętrzne zabezpieczające przed bujaniem wody (o ile są sprawne w niektórych modelach  :wacko:)
Pozdro
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2008, 22:00:10 »
Ok - rozumiem ADRy i cysterny które zasilają stacje benzynowe, gdzie się okazuje że np. to co jest w cysternie nie wchodzi do zbiorników na stacji - w co mocno wątpię...
Ale załużmy że tak sie może przytrafić... Ładunek cenny itd.

Ale co za głupek w straży miałby pojechać z cysterną wody na wpół załadowaną? W to już wątpię absolutnie, bo takich tam nie ma...

Zasada w cysternach jest jedna - jedziesz pełny lub zupełnie pusty...
Wiedzą i pamiętają o tym kierowcy jeżdżący nawet z czekoladą w cysternach a co tu dopiero mówić o ciekłych substancjach...

Kretynów kolego musiałeś w swoim życiu spotkać i tyle.

Jedyne odstępstwa są w szambiarkach, które z osiedli zbierają ładunek... Ale one nie jadą szybciej niż 40 km/h i kierowca takiej szambiarki tutaj mógłby wiele napisać - dlaczego... :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2008, 22:52:56 »
Ale co za głupek w straży miałby pojechać z cysterną wody na wpół załadowaną?
Muszę sie z tobą nie zgodzić w tej kwestii. Weź pod uwagę sytuacje kiedy wracasz z niewielkiego pożaru i zostało ci pół beczki wody i musisz dojechać do najbliższego sprawnego hydrantu aby dotanować zbiornik.
A kierowcy cystern w mleczarni którzy jeżdżą od gospodarza do gospodarza aby pozbierać mleko?
sory za ot

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2008, 11:04:08 »
@ Raddemenes  twoja krótkowzroczność mnie powaliła  :angry:
Chciałem pokazać problem a ty mi z szambiarkami wyjeżdżasz  :huh:
Chce poczytać wypowiedzi kierowców z doświadczeniem a nie takich teoretyków jak TY.
Twoje uwagi są słuszne ale praktyka to inna bajka. Przejechać 100 km automatem to dla mnie zero doświadczenia.
@ Paczmen ruszyłeś ciekawy temat - technika jazdy - proszę rozwiń tą myśl.  Z ciekawością poczytamy.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 21, 2008, 12:56:51 »
@Meku - O swoich doświadczeniach (a ubogie nie jest) nie chcę rozmawiac bo nie to jest tematem.

Natomiast musisz mieć świadomość istotnej sprawy.
Czy pytasz o pojazdy z pełną skrzynią automatyczną czy tylko tzw. "Półautomaty"...
W skrócie - automat to najczęściej skrzynia o 6 przełożeniach i trudno ją odszukać w ciągnikach siodłowych o mocach silników większych niż 340 czy 380 KM.
Dla mocniejszych silników stosuje się ułatwiające jazdę kierowcy skrzynie manualne ze sterowaniem elektrozaworowym / pneumatycznym... TipTronic, Opticruise, etc. - każda z marek ma swoje nazewnictwo i jakość wykonania oraz dobór ustawień do przełożeń. Co nie zmienia faktu że nadal jest to zwykła manualna skrzynia biegów o np. 12, 14, 16 przełożeniach, a sam fakt że nie ma drążka (lewarka) zmiany biegów w kabinie tylko mały joyistick, guziczki czy inne suwaczki nie czyni z niej w pojęciu "Skrzynią automatyczną" !!!

I ten problem właśnie określiłeś - a raczej wskazałeś po rozmowach z kierowcami Tirów.
Nie jest to złe rozwiązanie, natomiast taki czy inny kierowca podczas najbliższego przeglądu powinien poprosić dany serwis o wyregulowanie i ustawienie zakresu zmiany biegów w takim "półautomacie"
Inaczej sterownik zmienia zbyt szybko biegi lub zbyt gwałtownie je redukuje - stąd to niby szarpanie. Ale podkreślam można to swobodnie wyregulować.

A jazda autem z dobrze wyregulowaną skrzynią i przełożeniami to już sama bajka.

Więc jeśli będziesz miał jakie kolwiek pytanie w tej kwestii to zapraszam :)

Z najlepszymi życzeniami świątecznymi

Raddemenes
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2008, 16:01:40 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2008, 13:55:25 »
@Raddemenes  dzięki za minusa i teorie o pólautamatach.  ^_^
Teraz  napisz wreszcie na temat automatów (pełnych) no jak to  się sprawuje w naszych wozach np. w lesie.
@Paczmen ruszył b. ciekawą kwestię  lecz kontakt się urwał  :angry:
Jak myślisz co  miał  na myśli ?

Świąteczne pozdrowionka
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2008, 16:12:09 »
Jeżdziłem przez rok sprinterem na pełnym automacie zarówno po asfalcie jak i po dziurach (lasy, polne drogi itp). Auto miało zamontowaną chłodnię więć można by go porównać wagowo do GLBa. Muszę powiedzieć jedno było mi żal gdy musiałem przesiąść się do auta z normalną skrzynią biegów. Komfort prowadzenia takie samochodu jest nieporównywalnie lepszy. Na bocznych drogach skupiałem się na omijaniu dziur a nie na machaniu lewarkiem.
Jedyna awaria to elektronika padła ale był to błąd jednego z kolegów bo zalał ją wodą. 
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2008, 13:54:22 »
@ Paczmen ruszyłeś ciekawy temat - technika jazdy - proszę rozwiń tą myśl.  Z ciekawością poczytamy.
Troche trudno to opisac... nadmienie tylko ze nasza scania ma naped 4x2 + blokada dyfra. Jezeli jedziesz po twardej nawierzchni niezaleznie czy jest to asfalt, czy gleba to jest ok., schody zaczynaja sie jak wjedziesz w teren grzaski/blotnisty - mysle ze technika sama w sobie bedzie podobna jak w przypadku jazdy samochodem z manualna skrzynia, bardziej chyba jest to kwestia wyczucia - kiedy zaczyna ciagnac, a kiedy zrywac, no i oczywiscie kwestia poznania mozliwosci samochodu i swoich. Jak nie masz pewnosci ze przez cos przejedziesz to lepiej nie wjezdzaj. Moze to malo konkretne ale niebardzo wiem co napisac. Mysle ze kazdy kto pojezdzil troche automatem moze cos na ten temat powiedziec.

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2011, 17:16:40 »
Trochę odświeżę temat

Ostatni przetarg dla małopolski na 10 sztuk GBA wygrał Bocar - gratulacje.
GBA z agregatem, skokochronem, 4 radiami przenośnymi, działkiem, 2 latarkami, za 780 tys za sztukę No ale przy 10 sztukach można poszaleć z ceną.

Mercedesy  Atego 1329 2.5/25 z tego przetargu mają właśnie automaty ( podobno).
Ciekaw jestem opinii na temat tych samochodów.
Ktoś może obdarowany użytkuje i coś tu popisuje.

z ciekawych rzeczy w specyfikacji było że ma być sygnał pneumatyczny sterowany NOŻNIE przez dowódcę,!!!

http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2011, 17:31:25 »
Kolego - cena 780 tys. - to  raczej GCBA a nie GBA.

Co do skrzyni automatycznej to przy tego typu samochodach moim zdaniem powinna być jak najbardziej automatyczna.
Komputer lepiej dobiera optymalne obciążenia niż człowiek.

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 12, 2011, 17:58:08 »
oczywiście 580 tys


pomyliłem cyferki
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline Gilu_998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 13, 2011, 22:24:19 »
do kolegi beniok- nie pomyliłeś sie cena to (nie chce nikogo oszukać bo nie jestem pewien na 100% czy tam jest 80 czy 30) oscyluje w granicach 730 tyś za ATEGO z BoCaru (źródło pewne z samej KM która tak owy pojazd dostała, nie bede podawał nazwy jednostki bo nie chce sie narazić o posądzanie że rozpowiadam takie info gdyż, to powiedział 01 z tamtej KM skarżąc się ze ich wy*chali)normalnie cena to ok 620tyś i z wyposażeniem (GP 360, MSA Auer, węze itp ,itd) i co najlepsze to że pojazd przyszedł tam pusty!! bez podstawowego wyposażenia wymienionego wyżej, co do skrzyni moge potwierdzić że jest to automat. Opinie usłysze pewnie gdzieś w przyszłym roku więc podziele sie nim na fotrum (chodzi oczywiście o opinie skrzyni) tak na świeżo, ale myśle że takie rozwiązanie jest najlepszym-kierowca skupiony na jeździe i na omijaniu samochodów a nie na "wajchowaniu" które czasem staje sie udręką ...

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 13, 2011, 22:30:59 »
Sam zobacz

wyniki  ( nie dziwić się ze moto-truck mimo niższej ceny nie wygrał - nie miał cnbopa na działko bodajże
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/E4866E40-45C3-47FA-AB02-40727D6E4B93/805983/10sam_ratgas_wyniki.pdf


specyfikacja
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/E4866E40-45C3-47FA-AB02-40727D6E4B93/781494/02specyfikacjaBM10GBA.pdf


Wszystko publiczne.
Wystarczy poszukać
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline Gilu_998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Automatyczna skrzynia biegów - jak się sprawuje?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 14, 2011, 15:39:00 »
Zwracam honor. Ale zastanawia mnie dlaczego taką cene powiedział 01. Przecież  sobie jej nie wymyślił... no ale papierki mówią same za siebie