Autor Wątek: Jakie dystynkcje nosic?  (Przeczytany 8193 razy)

Offline SGSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Jakie dystynkcje nosic?
« dnia: Sierpień 24, 2006, 10:50:56 »
Witam
Jestem naczelnikiem w OSP i jednocześnie członkiem Zarządu Gminnego. Jakie mam nosic dystynkcje: naczelnika OSP czy członka zarzadu gminnego?

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:10:40 »
§4 pkt 3 Regulaminu mundurowego

Członkowie OSP, zarządów i komisji rewizyjnych OSP RP oraz funkcyjni oddziałów
ZOSP RP mają prawo do noszenia dystynkcji odpowiadających najwyższej
z pełnionych funkcji. Oznaczeniem najwyższej z pełnionych funkcji jest krokiewka
umieszczona w dolnej części dystynkcji, wg wzoru zawartego w załączniku nr 16 do
regulaminu.

Tak więc to jaką dystynkcję chcesz nosić zależy tylko od Ciebie.
Ja w ZOG ZOSP pełnię funkcję sekretarza, ponieważ jednak bardziej utożsamiam się z jednostką – noszę dystynkcje prezesa zarządu jednostki.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline SGSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:17:01 »
Dzieki za szybka odp. Mozesz mi podac pelna treść tych paragrafów (skąd to jest wziete)?

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:39:02 »
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline SGSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2006, 12:03:44 »
Czyli ktore mam nosic?

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2006, 12:16:21 »
ktore chcesz. zalezy z kim sie bardziej utizsamiasz czy z jednostka czy z zarzadem gminnym. pozdrawiam

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2006, 12:42:24 »
Sprawa wydaje mi się jasna.
1.Zasiadam w Zarządzie Gminnym z ramienia jednostki i jednostkę reprezentuję – więc dystynkcje jednostki.
2.Jestem łasy na awanse (druga krokiewka :-)), robię dobrą robotę na poziomie Gminnym i się tego nie wstydzę - noszę dystynkcje ZG
Inna sprawa – nikt na dystynkcje nie patrzy, zdarzają się strażacy, którzy i tak nie jarzą o co biega. Niestety.
Regulamin mówi jasno - masz prawo (w domyśle - nie musisz).
Wybór zależy od Ciebie - profitów za to niestety nie ma
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2006, 07:41:32 »
Ja, dokładnie jak Firetom - jestem naczelnikiem i sekretarzem ZG. Noszę dystynkcje naczelnika.  I tak jest w porządku. Główną część roboty odwalam w swojej OSP.  Zarząd Gminny spotyka się raz na kwartał.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 14, 2007, 22:07:23 »
Witam!
W ramach odświeżenia tematu chciałbym zapytać Druhów jak w waszych  jednostkach jest interpretowana i czy jest stosowana dystynkcja 'Najwyższej pełnionej funkcji".W czym rzecz. Otóż w jednym z numerów "Strażak"-a (nie moge go niestety znaleźć), jeden z działaczy ZG, walczący (jak narazie bezskutecznie) o jednolitość umundurowania strażackiego, uzasadniał stworzenie takiej dystynkcji tym, że w wyniku zmian w zarządach OSP (np. po wyborze nowego prezesa) "stary" prezes nadal zachowuje swoje dystynkcje i w efekcie ktoś z zewnątrz nie wie który jest aktualny. Krokiewka pod gwiazdkami miałaby informować, że ów druh pełnił taką funkcję kiedyś. Regulamin umundurowania w par.4,pkt 3 dość lapidarnie określa stosowanie tej dystynkcji. Spotkałem się jednak z określeniem tej dystynkcji jako "Honorowy..." a moim zdaniem ktoś kto nie został prezesem czy naczelnikiem na następną kadencję nie musi tej funkcji pełnić honorowo. Ciekawi mnie jak ta sprawa rozwiązana jest w waszych jednostkach.
Pozdrawiam.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2007, 14:48:14 »
U mnie nie ma żadnego zachowywania dystynkcji. Jeżeli nie jest prezesem honorowym nie ma takowego prawa noszenia. I wydaje mi sie, że regulamin okresla to jasno.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2007, 15:19:55 »
Witam!
Słusznie zauważył "firetom" że na stronie zosp jest to wszystko wyjaśnione, więc dołanczam sie do tego miłego czytania.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2007, 22:24:44 »
OK, to podam może przykład z mojej jednostki. Otóż-gość ma 55 lat służby w OSP, od 11 lat nie jest już prezesem (wcześniej był chyba przez  trzy kadencje) i nadal nosi dystynkcje prezesa na mundurze to co mam je siłą mu zerwać?
Np. w PSP czy w wojsku stopień w jakim odchodzi się ze służby jest honorowany dożywotnio więc nie rozumiem dlaczego w OSP nie można by takiej zasady stosować. Przecież zrezygnować może prezes czy naczelnik młody wiekiem z powodów np. zdrowotnych. Jeśli wiele zrobił dla jednostki a nie chce pełnić funkcji honorowo to czemu ma nie nosić takiej dystynkcji ?. Poza tym w regulaminie i załączniku ta dystynkcja jest określona jako "najwyższej pełnionej funkcji" a nie "honorowego....."
pozdrawiam.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Jakie dystynkcje nosic?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2007, 17:49:08 »
To prawda, że w sprawie dystynkcji jest bałagan. Można to w sumie kontrolować w jednostce, ale potrzeba do tego trochę samozaparcia i zgody paru osób.
Wyobraźmy sobie taką sytuację stoi w szeregu kilku strażaków tej samej jednostki. Trzech nosi dystynkcje naczelnika, dwóch prezesa – reszta, to sami członkowie zarządu. Śmieszne, no nie? Ale jednak dopuszczają do tego panowie z ZG. A wystarczyło zaznaczyć w regulaminie, że po złożeniu funkcji strażak wraca do dystynkcji noszonych wcześniej. Ewentualnie dopuścił bym do noszenia dystynkcji na obecnych zasadach strażaków seniorów, lub jasno określił dystynkcje „honorowe”.
Z woli ludu pełnię funkcję prezesa, ale jeśli przyjdzie mi złożyć funkcję, bez żadnego żalu przyszyję sobie patki d-cy sekcji. Dlaczego?
Mylimy pojęcia. Nasze dystynkcje, to wyznacznik zajmowanej funkcji. To nie są stopnie. Stopnie się zdobywa w całym toku służby – czyli awansuje się za osiągnięcia na niwie itd. itp.
Zauważcie, ze tak naprawdę konkretny papier na noszenie dystynkcji dostanie tylko d-ca sekcji i naczelnik. Nie słyszałem o kursach dla st. Strażaków, d-ców roty, czy d-ców plutonu. Reszta jest sprawa uznaniową. Jeśli naszym zdaniem ktoś nadaje się na daną funkcję, to go obsadzamy w takiej funkcji i jeśli zdecydujemy się kogoś takiego z tej funkcji zdjąć (np. Podczas zebrania sprawozdawczo wyborczego), to po zdaniu funkcji dystynkcje przekazuje swojemu następcy. Jeśli ktoś nie pełni funkcji, nie powinien nosić takich dystynkcji – no chyba, ze jak mówiłem wcześniej, chcemy uhonorować seniora, który poświęcił parę ładnych lat na pracę w zarządzie. Ale, myślę, nasze władze powinny to w końcu jasno określić. Zresztą nie miałbym serca kazać swojemu poprzednikowi, kawalerowi ZZZ, zdjąć patki prezesa.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć