Autor Wątek: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy  (Przeczytany 19624 razy)

Offline staroman 25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 26, 2007, 12:33:06 »
 Kazda firma jest dobra na swoj  sposób karosacji ,ale nie wspominajmy juz o firmie osiny najgorsze co moze byc 

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 26, 2007, 12:50:17 »
staroman 25 masz racje co tu duzo mowic...a co do bocaru.....solidna firma ale tez nalicza sobie duuuze pieniadze ale coz...Urzad Gminy płaci to mogą :wacko: a moze was zaskocze ale np.pewna znajoma jednostka OSP robiła karosacje u zwykłego mechanika samochodowego tylko majacego odpowiedni sprzęt i ludzi i wyniosło ich to ok polowe taniej niz w bocarze ale czas remontu tez byl duzo dłuższy

Offline gaz 66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 03, 2007, 10:45:54 »
polecałbym DRAGON, zwrócić należy uwagę, że firmy karosujące STAR 266 dospawują drugą część kabiny dla załogi przez co wydłuża się zabudowa /trzeba wygospodarować miejsce z tyłu na autopompę/, powoduje to złe rozłożenie ciężaru beczki + ciężar zabudowy /coś ok. 1500 kg/, zmniejszeniu ulega kąt zejścia co utrudnia z kolei przejazd przez nawet nieduży rów lub pokonywanie nierówności terenewych / miałem okazję podziwiać coś takiego - co prawda na STARZE 200 ale nie były to jakieś specjalne przeszkody - ot nieduży rowek - i auto siedzi na ..... .
zgadzam się również z druhami, że m.innymi OSINY przesuwały niepotrzebnie beczkę do tyłu, co pwodowało złe rozłożenie ciężaru, tak jest u mnie w GAZ-ie - między kabiną załogi a beczką jest ok. 90 cm pustej przestrzeni, którą nie wiadomo jak teraz zagospodarować, wszystko siedzi na tylnej osi, co do jakości wykonania /lakier + puszka farby - a jakże !/ konserwację podwozia zmyły kałuże podczas powrotu z OSIN/ - pożal się Boże, niektóre elementy konstrukcji ledwo "bzyknięte" małą spawką, z drugiej strony, czy opłaca się karosować? kosztuje to ponad 120 tys. zł + cena podwozia, za te pieniądze nie warto karosować leciwego podwozia, można kupić coś zachodniego /oczywiście też będzie miał swoje lata, ale wykonanie Rosenbauera, Metza, Magirusa to nie OSINY, BONEX czy inny zakład kowalski który skarosuje nawet wóz konny na żelaznych kołach... .         

Offline seba1122

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 04, 2007, 22:12:28 »
za karosacje Stara 244 z 1988 roku sasiednia jednostka placila 105tys.zl w lipcu 2007r. w BOCARZE.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 05, 2007, 10:09:27 »
za karosacje Stara 244 z 1988 roku sasiednia jednostka placila 105tys.zl w lipcu 2007r. w BOCARZE.

Co to było za podwozie - strażackie czy cywilne? Co zrobili? GBA czy GBM?

Offline 266burza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 24, 2007, 22:18:10 »
nasz 266 był karosowany w OSINACH twu!! kabina kierowcy odsunięta 40 cm od kabiny załogi,która została przyklejona do beczki,zbiornik był spawany 2 razy bo przeciekał,mocowanie zbiornika do ramy pękło,zbiornik wisi na tylnych mostach auto strasznie siedzi,przez nadmierne obciążenie tyłu pękła oś resorów tylnych, do tego schowki beznadziejne jak złożymy węże jak książka pisze to nie można zamknąć żaluzii, zawory kulowe słabej jakości po 2latach yrzeba zamykać główny zawór we dwie osoby,OBŁĘD nigdy więcej a zapomniałem dodać na ich konstrukcii jest mnustwo kochanej korozii

Offline gaz 66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 11, 2007, 14:34:58 »
266 burza - osiny montowały z beczki do motopomy /lub A16/ zwykły zawór 110  na gwincie uszczelniany pakułami z kulą teflonową!!! który nadaje się do stałej instalacji wodnej np. centralne ogrzewanie, po kilku otwarciach zawór się zacina i trzeba uzywać przełożenia "ramię + rura + siła aby to otworzyć - o ile wcześniej nie urwie się uchwytu, przerabialiśmy taki w gazie na kulowy mosiężny z kryzą z firmy Spec-poż z Wrocławia, roboty do .........ry, bo jak przyspawać kryzę do wyjścia z beczki usadowionej już na ramie, ale mechanikowi udało się jakoś to zrobić migomatem i tak jest do dzisiaj, zawór chodzi bezbłęnie, podobny zawór widziałem w Starze 244 GBA 2,5/16 remontowanym w Bocarze  w sąsiedniej miejscowości, ci producenci podurnieli chyba jesli chodzi o zawory - tylko z kryzą - broń Boże gwint!!!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2007, 15:44:46 wysłana przez Sylwek »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 11, 2007, 16:10:15 »
Myślę, że czas najwyższy nauczyć się pisać specyfikację (400 stron a nie 20) - ma być opisana każda śrubka, materiały trwałość, sposób odbioru - np niech producent przejedzie swoim dziełem "test łosia" albo coś podobnego przy określonej prędkości z pełnym obciążeniem.
Zacząć w umowach wymagać gwarancji na wykonane prace - np 5 lat z limitem km do 50 tys albo jakoś tak,
Żądać naprawy w ciągu 48 godzin z dojazdem serwisu, jeśli nie to zastępcze auto tej samej klasy do czasu ukończenia naprawy, jeśli sie nie wyrobią kara umowna za każdy dzień zwłoki.
W przypadku rażących niedociągnięć projektowych i konstrukcyjnych pełny zwrot poniesionych kosztów i wpisanie na czarną listę z zakazem startu w następnych przetargach.
Trzeba pamiętać, że porządne rozwiązania muszą kosztować - nie przeskoczy się tego ale czy nas naprawdę stać na wywalanie kasy na szmelc? Bo jak na razie to nie producenci podurnieli - oni robią tak jak się od nich wymaga i tak jak się im płaci.

Offline anonimek_pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 20, 2008, 20:43:37 »
witam panowie!

Co prawda nie jestem strazakiem ,lecz pracuje w energetyce chcialbym sie dowiedziec (i jak byscie mogli wyslac mi zdjecia jak )Wygloda w srodku star 266 po karosacji. Iteresuje mnie wnetrze .My mamy nie dlugo naszego nie zawodnego stara oddac rozniez do karoscji i szukamy gdzie najlepiej go wyposazyc i jak wygloda w srodku i wokol kierownicy Tzn.pulpit i zegary.

Zgory bardzo dzekuje licze na odpowiedzi na meila Anonimek_pl@wp.pl

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 02, 2008, 22:34:46 »
Star 266 po karosacji.









Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 03, 2008, 17:14:32 »
Witam .
Koledzy , a jakie auto najlepiej karosować ,STAR 266 ,a może 244 ,czy jakieś inne auto?,bo mamy już STARA 200,ale ten wariant  odpada
"codziennie jest ten sam dzień"

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 03, 2008, 18:14:57 »
Witam .
Koledzy , a jakie auto najlepiej karosować ,STAR 266 ,a może 244 ,czy jakieś inne auto?,bo mamy już STARA 200,ale ten wariant  odpada

To zależy jakie macie warunki terenowe w waszej okolicy i do jakich zdarzeń najczęściej wyjeżdżacie? Jeżeli głównie pożary (lasy, zboża itp) to raczej star 266 (wjedzie w naprawdę trudny teren, ma napęd 6x6), a jeżeli macie również zdarzenia np. drogowe (wypadki) to raczej star 244 (jest szybszy od 266) chociaż nadmienić należy, że również 244 całkiem dobrze sprawuje się w terenie. No i jeszcze jedna sprawa czy to będzie wasz jedyny pojazd czy już jakiś posiadacie? A może karosować jakiś nowszy pojazd typu Man czy Staro-Man?
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2008, 18:17:39 wysłana przez Lachu »

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 04, 2008, 08:10:38 »
Czyli najbardziej optymalnym rozwiązaniem ,może być Star 244 ,bo teren u nas ma bardzo zmienne urształtowanie ,poza tym mamy pług do odśnieżania,a nasz Star 200 gdybyśmy mu nie wzmocnili resorów to dawno siadłby na ramie,poza tym był karosowany w Osinach no i tak jak już koledzy pisali szczyt techniki to nie jest.A co powiecie np. o Mercedesie czy ktoś karosuje takie podwozia, czy tylko nasze krajowe?
"codziennie jest ten sam dzień"

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 14, 2008, 14:06:18 »
Poszukuję zdjęcia Stara ze zbiornikiem 3 tys. litrów wody i chyba tylko trzema skrytkami, lub informacji kto go zabudował.
Zdjęcie było na ratownictwo.org zrobione gdzieś na południu Polski podczas ćwiczeń "Zabytek"
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 14, 2008, 15:07:31 »
co do firm karosujących to u mnie w mieście jest Star 266 karosowany w zeszłym roku przez BoCar i zabudowa ta jest wykonana bardzo dobrze, nie słyszałem żadnych skarg na nią
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 17, 2008, 17:25:53 »
Star o którym piszę miał zabudowę podobną do Jelcza GCBA 5/32. Chodzi nam o to żeby samochód miał około 3000 litrów wody i jednocześnie prosto stał.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline firemann998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 21, 2008, 22:48:27 »
U mnie w jednostce stoi STAR 244 skarosowany przez firmę MOTO-TRUCK Leszek Chmiel. Jesteśmy z niego zadowoleni. Przed karosacją był to GBA 2,5/16 typ 005 czyli popularna ,,pepsi''. Po krosacji ma jednomodułowa kabinę i działko tak jak typ 005 nad kabiną, obsługa przez właz w dachu.

Offline Qwazar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 23, 2008, 20:12:32 »
Moim zdaniem najlepiej 266 na samochód terenowy karosuje obecnie "Dragon". Ich samochody są najlżejsze (ponad 400 kg lżejsze niż Bocar), zbiornik umieszczony tuż za krótką jednomodułową kabiną daje znakomite parametry jazdy w terenie i zimą, krótkie nadwozie ma wysoki kąt zejścia, a jego niewielka wysokość powoduje obniżenie środka ciężkości i wygodny dostęp do sprzętu. Jakość wykonania bardzo wysoka, sporo ciekawych rozwiązań - np. wskaźniki poziomu wody i pianolu w postaci cyfrowych wyświetlaczy wyskalowanych w litrach, zbiornik wody umieszczony jest na osobnej ramie, która redukuje jego naprężenia w czasie jazdy zapobiegając pęknięciom itp, itd ...
Jedyny problem to fakt, że ciężko się u nich załapać w kolejkę.
Drugą firmą w kolejności jest chyba Bocar zkrótką kabiną - również godny polecenia.
O Osinach zapomnij - jeśli jeszcze funkcjonują to lepiej żeby przestali - mamy w gminie jeden ich samochód sprzed 5 lat - złom i tyle.
Jeśli jednak chcesz mieć stara z 3 tys litrów wody - zapomnij o aucie terenowym i jakiejkolwiek dynamice jazdy. "Dwasześćszóśtka" najlepiej sobie radzi z dwoma tonami wody i lekką zabudową. Wtedy jest to dobre terenowe autko. Słaby silnik i pojedyncze tylne resory skutecznie ograniczają efektywny ładunek tego pojazdu.

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 23, 2008, 20:40:56 »
Również polecam MOTO-TRUCK. Widziałam efekty u kilku sąsiednich jednostek i pracę tej firmy "na warsztacie" naprawdę dobra robota.

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 23, 2008, 21:05:42 »
Moim zdaniem najlepiej 266 na samochód terenowy karosuje obecnie "Dragon".
Mógłbyś podać ich adres www?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2008, 21:13:32 wysłana przez bulon »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 23, 2008, 21:14:56 »
3 sekundy szukania w googlu...http://dragonfire.pl/
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 23, 2008, 21:17:39 »
3 sekundy szukania w googlu...http://dragonfire.pl/
Ja nie znalazłem. Nie wiem jak szukałem :angry:

Offline firemann998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 23, 2008, 22:19:29 »
Cena to ok. 100tyś złotych w zależności co ma byc

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 25, 2008, 20:35:19 »
Witam!
mam pytanie odnośnie karosacji stara 266. Jaki jest aktualny koszt zrobienia takiego auta  i w jakiej firmie???
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Karosacja podwozia na samochód pożarniczy
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 25, 2008, 21:30:30 »
BONEX- koszt ok 120 -140 tys zł,   BOCAR-Star 266 typ leśnik wykonanie jak na stronie internetowej  - koszt ok. 140 000,- zł. brutto (z podestami bocznymi ok. 150 000,- zł.) z autopompą wysokociśnieniową ok. 180 000,- zł. brutto.,  MOTOTRUCK- Nie wykonują już karosacji 266,  OSINY Zabudowa  ok.100 000,-  150 000,- zł brutto. DRAGONFIRE- od 130 tyś zł, :gwiazdki: