Autor Wątek: Zasłużona emerytura???  (Przeczytany 4875 razy)

Offline mirek60

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Zasłużona emerytura???
« dnia: Sierpień 21, 2006, 17:31:52 »
Na mocy nowej ustawy i rozporzązenia nadeszla zmiana grup uposażenia. Osobiście przebywam teraz na zwolnieniu lekarskim, gdyz jestem naprawde powaznie chory, nie zakwalifikowano tego jako wypadek rpzzy pracy, ale wiem ze do sluzby nie będę już mógł wrócić. JAk już wspomniałem przebywam na zwolnieniu lekarskim, z tego co mi wiadomo będę mół na nim pozostać przez 12 miesięcy. Później będę mógł skorzystać z art.101 przechodząc na wcześniejszą emeryturę. Mam jednak wątpliwość czy przy naliczaniu podstawy emerytury będzie brana pod uwagę grupa zaszeregowania ta nowa niższa, czy ta, z którą odchodziłem na zwolnienie lekarskie. Na zwolnieniu mam zamiar przebywac jeszcze 8 miesiecy, albo iść już teraz na wczesniejsza emeryture. JAk to wyglada z punktu praktycznego rozwiazywania takich kwestii. Proszę o pomoc i poradę, czy nie stracę na tym finansowo. :/ jestem chory, żona nie ma pracy, trzy córki na utrzymaniu, a nowy rząd jeszcze takie niespodzianki prawi. :/  PAtrzą tylko gdzie by zabrać człowiekowi po tylu latach pracy.

Pozdrawiam i z góry dziękuję,

Mirek z woj.lubelskiego

Offline bax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2006, 17:49:33 »
skoro weszła nowa siatka płac - idź jutro do komendanta, poproś niech Ci da max dodatek (50 z grupy, wysługi i dodatku za stopień) powiedz, że nie chcesz tzw. rocznej pensji  i idź na emeryturę. Skoro jesteś chory i przekonasz komisje lekarską - dostaniesz min. III grupę. Dopracuj jeszcze sprawy z psychiatrą - koniecznie. To chyba trafna decyzja. Powodzenia.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2006, 18:56:51 »
Mirku - nowe stawki w grupach zaszeregowania (niezależnie od tego kiedy j.o. minister podpisze rozprządzenia) będą obowiązywały od 1 stycznia br. i z nowej stawki będziesz miał naliczaną emeryturę. Nie bardzo rozumiem twoje stwierdzenie o rupie "nowa niższa" > nic nie słyszałem o obniżaniu stawki w grupach czy też o zaszeregowaniu stanowiski do niższych grup - ale może jestem niedoinformowany. Rozmowa z komendantem jest, moim zdaniem, zasadna. Biorąc pod uwagę braki etetowe może zaproponuje Ci maxa i natychmiastową emeryturę. Kończąc przypomnę przysłowie "wszystkich słuchaj lecz własnym rozumem się rządź".
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2006, 19:10:15 »
Nie zważaj na nic, bierz maxa i na emeryturę.

a tak poza tym wszystkiego najlepszego dla Piotra998 - jego post był 10000-czny na forum zawodowców.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 22, 2006, 18:20:58 »
bax czy napewno 50 liczy się też z wysługi lat? Po raz pierwszy o tym słyszę

Offline bax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 22, 2006, 22:55:20 »
wydaje mi się że tak.

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2006, 11:32:21 »
wydaje mi się że tak.

Wyprowadze cię z błędu - po myśli § 5 ust. 1 ROZPORZĄDZENIa MSWIA z dnia 21 lipca 1997 r.w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Strażakowi przyznaje się, ustalany kwotowo, dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień. Tak więc wysługa lat nie ma tu żadnego znaczenia

Offline bax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 24, 2006, 15:56:26 »
zainteresowanym proponuję jednak pogrzebać w tym temacie  bo mimo powyższego zapisu jednak wydaje mi się, że wysługę też wlicza się do kosza, z którego liczy się ewentualne 50% dodatku.

Offline arbelt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 24, 2006, 16:57:09 »
Cytuj
piotr998
Mirku - nowe stawki w grupach zaszeregowania (niezależnie od tego kiedy j.o. minister podpisze rozprządzenia) będą obowiązywały od 1 stycznia br. i z nowej stawki będziesz miał naliczaną emeryturę

JA chce dodac ze jesli nawet odejdziesz a nasz LUDWIK :wacko:  podpisze rozporządzenie to i tak Twoje Kadry prześlą do ZERu te nowe stawik a ZER przeliczy Ci emeryturke.
Co do paragrafu 101 ja na twoim miejscu pogadał bym z komendantem jesli ON sie do Tego skłoni to tak jak tu koledzy mowili przyjmij podwyżke a o 101 zapomnij . Na tym bedziesz do przodu rok a pozniej moze Cie wysokosc emeryturki rozczarowac.
 
A jeszcze jedno jeśli do roku przebywania na zwolnieniu brakuje Ci 8 miesiecy to bym Ci radzil poczekac a noż beda podwyzki z mocy restrukturyzacji sł mundurowych jesli oczywiscie podpiszą USTAWE. (niedlugo powinno sie to wyjaśnić).
Musisz tak naprawde sam rozwiazać ten problem. Ale jak tu wszyscy mowią pierwszym krokiem powinna byc rozmowa z komendantem. Pozdrawiam Serdecznie

no no no..... PKP...........
nie wiem, nie umiem, nie pomogę

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 28, 2006, 10:51:54 »
Dopowiem i ja swoje:
na zwolnieniu lekarskim możesz przebywać q12 miesiecy, po ich uplywie komisja lekarska musi orzec twoja przydatność dopracy w PSP, jesli uzna Ci zbyt duży uszczerbek na zdrowiu (chyba przekraczajacy 30%) wówzcas mozesz jeszcze się z nimi (tzn. komisją) prówbować dogadać, aby przedłuzyła Ci okres rekonwalescencji o 3 miechy (mają takie prawo) w sumie masz 15 misiecy przebywania na zwolnieniu. W tym czasie obejmuja Cie wszyustkie podwyzki na obecnie zajmowanym stanowisku, w zaleznoci od tego jak możesz sie dogadać z komendantem może ci dorzucić do 50% wyskokości grupy w dodatku słuzbowym i ważny jest tylko ostatni miesiąc. Emerytura naliczana jest z ostatniego miesiąca, więc im wyzsza grupa, stopień, dodatek, wysługa --> tym wyższa emerytura!
Jeśli masz natomiast mozliwość, aby po tych nastepnych 8 miesiącach wrócić na 1 dzień do pracy 9 i komendant w ten jeden dzień nie podejmie w stosunku do Ciebie żadnych decyzji) to możesz ponownie rozpocząć okres chorobowy, czyli nastepne 12 miesiecy na zwolnieniu do wyzdrowienia lub odejścia na emeryturę...
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Zasłużona emerytura???
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2006, 10:40:09 »
wydaje mi się że tak.

Wyprowadze cię z błędu - po myśli § 5 ust. 1 ROZPORZĄDZENIa MSWIA z dnia 21 lipca 1997 r.w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Strażakowi przyznaje się, ustalany kwotowo, dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień. Tak więc wysługa lat nie ma tu żadnego znaczenia
ale... co to jest uposażnie zasadnicze?
Art. 88.  ustawy o PSP mówi...
1. Uposażenie zasadnicze strażaka ustala się według stawki odpowiadającej grupie uposażenia należnej na danym stanowisku służbowym.
jednak i tu @bax ma rację...
zainteresowanym proponuję jednak pogrzebać w tym temacie  bo mimo powyższego zapisu jednak wydaje mi się, że wysługę też wlicza się do kosza, z którego liczy się ewentualne 50% dodatku.
Art. 88.  ustawy o PSP mówi również, że....
2. Uposażenie zasadnicze strażaka wzrasta z tytułu wysługi lat w Państwowej Straży Pożarnej o 2 % po 2 latach służby i o dalszy 1 % za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20 % po 20 latach służby oraz o 0,5 % za każdy rok służby powyżej 20 lat, do wysokości 25 % po 30 latach służby.

Inaczej mówiąc uposażenie zasadnicze jest to grupa stanowiska, która wzrasta o wysługę lat... ale dalej jest to uposażenie zasadnicze :)

A teraz co ja bym zrobił na Twoim miejscu...
1. Rozmowa z komendantem
2. Jeśli wiesz, że dostaniesz maxa bez względu na to co wybierzesz... to 12 miesięcy zwolnienie i 101
3. Jeśli warunek, że 50% tylko jak odpuścisz sobie 101 - to bym odpuścił (podwyzki jak widac zapowiadają się na poziomie 0% więc nie zyskasz ok. 500-700 zł wciągu tych 2 lat na podwyżkach... a tyle ok. daje Ci "max"... oczywiście w zależności jaki masz teraz dodatek)

Dobra rada... jak będziesz wypełniał wniosek (lub Twój kadrowiec) zaznacz we wnisku TAK dla emerytury i renty!!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2006, 10:56:15 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()