Autor Wątek: czy osoba karana moze dostatc sie do psp  (Przeczytany 6271 razy)

Offline karku

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« dnia: Sierpień 06, 2006, 08:45:27 »
witam!
mam pytanie czy osoba karana za jazde po pijaku wyrok w zawieszeniu, okres proby sie skonczyl wiecej niemiala stycznosci z wymiarem sprawiedliwosci strazak ochotnik w osp ratownik przedmedyczny moze sie starac o przyjecie do psp. z tego co wiem w szczecinie wystarczy oswiadczenie o nie karalnosci ale lepiej sie przyznac odrazu niz miec potem wieksze problemy
prosze o szczere odpowiedzi
pozdrawiam
karku

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2006, 09:19:52 »
Jeżeli kara uległa zatarciu, tzn zaświadczenie o niekaralności będzie czyste, nie ma formalnych przeszkód prawnych. Nie mniej nie ukrywałbym tego faktu w rozmowie wstępnej, oprócz spraw formalnych niektórzy zwracają jeszcze uwagę na aspekty np. moralne.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2006, 11:20:16 »
Teoretycznie jeśli sprawa uległa "zatarciu" tak jak to poprzednik napisał to jest szansa na przyjecie ale w praktyce ,ktoś kto miał już wyrok nawet w zawiasach napewow bedzie miala /pod górke / by sie zaczepić w PSP .

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2006, 12:08:11 »
Teoretycznie jeśli sprawa uległa "zatarciu" tak jak to poprzednik napisał to jest szansa na przyjecie ale w praktyce ,ktoś kto miał już wyrok nawet w zawiasach napewow bedzie miala /pod górke / by sie zaczepić w PSP .

A skąd niby przyjacielu właściwa komórka organizacyjna ma wejść w posiadanie wiedzy o skazaniu, które uległo zatarciu? Puki co nie ma wymogu posiadania przez strażaków PSP nienagannej opinii, jak to jest w przypadku np. policjantów. PSP nie ma również dostępu do rejestrów policyjnych w rodzaju KSIP. Poza tym nawet jeżeli właściwy komendant wszedłby w posiadanie takiej wiedzy, to nie może uczynić z nią nic, ponieważ z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. W przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary lub odstąpienia od ukarania z wyznaczeniem okresu próby zatarcie danych w KRK następuje po sześciu miesiącach od zakończenia tego okresu. Najciekawsza sprawa to jest z tym odstąpieniem od ukarania. Pomimo tego, że klient nie jest osobą karaną, to jego dane figurują w KRK. Dla niektórych niedouczonych pań i panów w kadrach jest to równoznaczne z byciem osobą karaną.
Na zasadzie - figuruje, znaczy, że skazany. Co do karalności kandydatów to jest mi znany przypadek, że został przyjęty do służby przygotowawczej gościu po pobycie w odosobnieniu (w takim przypadku zatarcie następuje po pięciu latach od zakończenia okresu warunkowego zwolnienia lub po dziesięciu). Kadrom bardzo spieszyło się z przyjęciem, ponieważ były braki kierowców, więc został gościu przyjęty bez czekania na odpowiedź z CRS (to był rok 1999). Kiedy odpowiedź wpłynęła, koleś był właśnie na kursie podstawowym. Wystarczyło, że wypełnił jeszcze raz kwestionariusz osobowy (w poprzednim oświadczył, że nie był karany) i włos mu z głowy nie spadł. Po zeszłorocznej nowelizacji taki numer oczywiście by nie przeszedł. przynajmniej nie tak łatwo.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2006, 19:15:48 »
a co ze strazakami pracujacymi juz lub tez na starzu ktorym sie cos przytrafilo o dostana wyrok lub zawias ? przeciez kadry nie sprawdzaja co chwile np 20 ludzi
Ma ktos jakas wiedze na ten temat??

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2006, 19:21:31 »
jeśli wyrok jest prawomocny to mogą stracić pracę.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2006, 21:41:13 »
a co ze strazakami pracujacymi juz lub tez na starzu ktorym sie cos przytrafilo o dostana wyrok lub zawias ? przeciez kadry nie sprawdzaja co chwile np 20 ludzi
Ma ktos jakas wiedze na ten temat??

Teoretycznie to prokurator powinien zawiadomić przełożonego o zakończeniu postępowania przygotowawczego. Ma również prawo powiadomić o wszczęciu takiegoż postępowania. Sąd w przypadku skazania funkcjonariusza ma również obowiązek powiadomić przełożonego. Tak samo jak ma to miejsce np. w przypadku studentów. Praktyka jest jednak troszeczkę inna. Zainteresowanych odsyłam do lektury kpk. Co do sprawdzania karalności funkcjonariuszy wystarczającą podstawą jest art. 28 ustawy o PSP. Dla kadr złożenie zapytań o osobę np. w związku z akcją awansową nie stanowi żadnego problemu. Nic to firmy nie kosztuje, a zapytania można złożyć osobiście. Co do takiego sprawdzania to jest mi znany jeden taki przypadek - trafiło sześciu.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline omc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 06, 2006, 20:02:05 »
Witam kolegow
sprostuje tylko wypowiedz Pana "LANG"
"odstapienie od wymierzenia kary" jest traktowane jako "srodek karny" NIE TRAFIA do bazy KRK!!!
zaswiadczenie nosi pieczęc "NIE FIGURUJE"... pozdrawiam
Potęzna wiedza tworzy PROFESORA...ogromna praktyka czyni MISTRZA...aby stworzyć coś wyjatkowego potrzeba WIELKIEGO SERCA...błędy popełniaja wszyscy.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 06, 2006, 22:36:59 »
primo: panów to możemy sobie zostawić na inne okazje
secundo: pisałem o odstąpieniu od ukarania z wyznaczeniem okresu próby; chodziło mi o warunkowe umożenie postępowania karnego; osoba taka pomimo tego, że nie została skazana, to jednak figuruje w KRK - vide art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRK. W Trójmieście ten temat był przerabiany.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline omc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2006, 20:35:35 »
tak własnie... "odstapienie od wymierzenia kary" i "warunkowe umorzenie postepowania(z wyznaczeniem okeresu próby)"to 2 rózne paragrafy.... baardzo rózne!  -_-
Potęzna wiedza tworzy PROFESORA...ogromna praktyka czyni MISTRZA...aby stworzyć coś wyjatkowego potrzeba WIELKIEGO SERCA...błędy popełniaja wszyscy.

Offline winter1986

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2010, 19:12:01 »
Faktycznie do innych służb mundurowych np. Policji wymagane jest posiadanie “nieskazitelnego charakteru” lub “nieposzlakowanej opinii” a do straży nic na ten temat nie pisze w wymaganiach kandydatów. Z tego co wiem warunkowe umorzenie, a właściwie wpis o stosowaniu warunkowego umorzenia powinien zostać zatarty z KRK po okresie próby + 6 miesięcy. Moje pytanie jednak brzmi: Czy osoba wobec której sąd zastosował warunkowe umorzenie może ubiegać się o przyjęcie do PSP w czasie gdy okres próby nie zakończył się ? Wpis w KRK będzie wtedy widoczny, ale tak jak w postach wyżej Panowie pisali warunkowe umorzenie nie oznacza, że dana osoba była karana.

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2010, 20:30:18 »
Faktycznie do innych służb mundurowych np. Policji wymagane jest posiadanie “nieskazitelnego charakteru” lub “nieposzlakowanej opinii” a do straży nic na ten temat nie pisze w wymaganiach kandydatów. Z tego co wiem warunkowe umorzenie, a właściwie wpis o stosowaniu warunkowego umorzenia powinien zostać zatarty z KRK po okresie próby + 6 miesięcy. Moje pytanie jednak brzmi: Czy osoba wobec której sąd zastosował warunkowe umorzenie może ubiegać się o przyjęcie do PSP w czasie gdy okres próby nie zakończył się ? Wpis w KRK będzie wtedy widoczny, ale tak jak w postach wyżej Panowie pisali warunkowe umorzenie nie oznacza, że dana osoba była karana.

Witaj.

Znalazłem cos takiego w ogłoszeniu z jednego naboru w ostatnim miesiacu w pewnym powiecie:

Cytuj
2. korzystać z pełni praw publicznych,
oraz
Cytuj
być nie karanym za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe,
A także
Cytuj
3. zaświadczenie z Centralnego Rejestru Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych o niekaralności za
przestępstwa popełnione umyślnie oraz za przestępstwo skarbowe

Czyli wydaje mi się jak masz wpis w CRSiTA, to raczej będzie cieżko... Chodź do końca nie wiem.

Offline piotr159

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2010, 16:20:15 »
witam.
mam takie pytanie czy wszedł teraz jakiś przepis dotyczący tego, ze jak się dostało mandat i np. po 3 miesiącach się go dopiero zapłociło to nie można startować do straży, ani żadnej służby mundurowej bo jest się karanym? Dopiero po upływie roku gdzie staje sie rok czasu nie karanym... ?  :o

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2010, 16:25:27 »
witam.
mam takie pytanie czy wszedł teraz jakiś przepis dotyczący tego, ze jak się dostało mandat i np. po 3 miesiącach się go dopiero zapłociło to nie można startować do straży, ani żadnej służby mundurowej bo jest się karanym? Dopiero po upływie roku gdzie staje sie rok czasu nie karanym... ?  :o

Witam

Proponuję poczytać: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13913.0.html

Pozdrawiam,
Garrity

Offline piotr159

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2010, 16:31:44 »
Dzięki Ci bardzo.
Pozdrawiam również.

Offline andrzej_p

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: czy osoba karana moze dostatc sie do psp
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 10, 2010, 15:14:29 »
Witam, wcześniej napisano:
Cytuj
3. zaświadczenie z Centralnego Rejestru Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych o niekaralności za
przestępstwa popełnione umyślnie oraz za przestępstwo skarbowe

a jak sprawa się ma jeżeli chodzi o wyrok w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie wypadku samochodowego?
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2010, 17:45:24 wysłana przez andrzej_p »