Autor Wątek: Służba zastępcza w PSP  (Przeczytany 7599 razy)

Offline Pawel20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Służba zastępcza w PSP
« dnia: Lipiec 20, 2006, 23:41:06 »
 :huh: Mam pytanie do Was zawodowców. Prosze o pomoc. Czy wiecie cos o służbie zasdtępczej w PSP. Jak narazie jestem w OSP ale w niedalekiej przyszłosci chciałbym wstąpic w szeregi PSP. Jak narazie jedyna przeszkoda to wojsko. Słyszałem cos o służbie zastępczej, czy jest cos takiego wogóle możliwe?? Kto zleca taką służbe?? Prosze pomóżcie mi. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje i pozdrawiam.

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2006, 00:10:00 »
Poszukaj w postach ten temat juz byl...
Z tego co pamietam jest pod haslem "junacy" i sprobuj pod haslem "odrabianie sluzby w psp"

http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1890.0

P.S. o junakach znalazlem tego drugiego nie

Pozdrawiam
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2006, 00:13:59 »
Drugie tez mam  ^_^
...ale wiocha nawet sam zalozylem ten temat....hehe  :rolleyes:

http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=2247.0

Pozdrawiam
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2006, 08:15:10 »
Przy obecnym stanie prawnym nie ma możliwości odbycia zastępczej służby wojskowej w PSP. Bez zaliczonego woja można próbować załapać się do szkół pożarniczych.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2006, 21:11:27 »
Witam

Jest możliwość by odrobić słlużbę wojskową w OSP, jeżeli OSP jest organizacją pożytku publicznego.
Swego czasu nawet poszły pisma w tej sprawie do OSP. Jeżeli chcesz znać podstawę prawną, to poszukam.

Pozdrawiam

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2006, 15:45:20 »
Cytuj
Jest możliwość by odrobić słlużbę wojskową w OSP, jeżeli OSP jest organizacją pożytku publicznego.
Swego czasu nawet poszły pisma w tej sprawie do OSP
Panie Krzysiu mila nie wprowadza pan w blad. Nie ma czegos takiego jak sluzba zastepcza w OSP. byla moze mowa na ten temat ale w tym czasie nie ma takiej mozliwosci.
Takze Pawle20 musisz isc do wojska (to tylko 9 miesiecy). Im szybciej tym lepiej dla ciebie. Albo jak masz takie mozliwosci idz do szkoly pozarniczej.
Pozdrawiam

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2006, 20:50:51 »
I tu was chłopaki zaskocze!
Nie wiem w jaki sposób, z plecami czy bez pleców, ale kolega z sąsiedniej jednostki już 3 miesiąc odrabia wojsko w PSP. Postaram się dowiedzieć czegoś więcej od niego i tu wrzucę.
Pozdrawiam!

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 22, 2006, 21:21:06 »
Witam.

Panie forest, wiec odnajdę pismo, które w zeszłym roku moja OSP dostała z WKU i podam panu podstawę prawną.
Jeżli o czymś pan nie wie, nie znaczy to, że tego nie ma.

Pozdrawiam

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 23, 2006, 02:11:51 »
Witam ponownie

Podstawa prawna to art. 25 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Pozdrawiam

Offline forest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 24, 2006, 09:38:42 »
Panie krzysiu mila zwracam chonor. Ja rowniez widzialem ten dokument o sluzbie zastepczej. W Ilawie sa wlasnie chlopaki na sluzbie zastepczej. U mnie w jednostce jeszcze tego nie ma. Pozdrawiam

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 24, 2006, 12:49:43 »
Panie krzysiu mila zwracam chonor.
jakoś nie do końca zwracasz ten "chonor" bo pisze się to tak:honor

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2006, 17:56:00 »
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolentariacie dopuszcza taką możliwość, lecz ustawa o PSP nie dopuszcza takiej możliwości > niespójność przepisów - w tym przypadku ma zastosowanie ustawa o PSP. Innymi słowy uregulowany stosunek do służby wojskowej lub szkoła pożarnicza.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2006, 22:22:34 »
Witam

Piotr998 ja cały czas piszę o OSP, będącej organizacją pożytku publicznego i ustawa o PSP wogóle nie ma tu zastosowania.

Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2006, 08:00:26 »
Ok Krzyś Mila, lecz Pawel20 pytał się chyba o służbę zastępczą w PSP, przynajmniej tak to zrozumiałem. Pozdrawiam.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 25, 2006, 10:21:46 »
Witam

Więc to czy informacje tu zawartę są przydatne pozostawmy jego ocenie.

Pozdrawiam

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 25, 2006, 11:59:10 »
Jest możliwość odbycia takiej służby. W mojej KM mamy kilku takich ludzików. Jest na to ustawa Dz.U. 2003 nr 223 poz. 2217.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 26, 2006, 14:05:34 »
Tylko jedno małe ale...
Zgodnie z art. 24 cyt. wyżej ustawy o służbie zastępczej można ją odbyć m.in. w PSP ale jako cywil. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 26, 2006, 15:06:10 »
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia: "Obywatel, któremu przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej, może być zobowiązany do służby zastępczej na zasadach określonych w ustawie" (Art. 85, pkt 3).  Art. 189, Ust. 1, Dz. U. z dnia 22.01.1992 r. mówi, że "poborowi przeznaczeni do zasadnicze służby wojskowej w obronie cywilnej lub przeszkolenia wojskowego, mogą ze względu na przekonania religijne i moralne, występować z pisemnymi wnioskami skierowania ich do odbycia służby zastępczej", którą można odbyć "na rzecz ochrony środowiska, służby zdrowia, opieki społecznej, gospodarki wodnej, ochrony przeciwpożarowej, budownictwa mieszkaniowego, łączności..." oraz można wykonywać pracę "na korzyść państwowych jednostek organizacyjnych oraz podmiotów gospodarczych" i na prośbę "na rzecz kościołów, związków wyznaniowych, samorządu terytorialnego i fundacji".

Art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy mówi, że Służba zastępcza polega na wykonywaniu prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi oraz na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości.[/i], nie do końca jestem przekonany, czy wykonywanie prac na rzecz czegoś lub kogoś jest tak samo traktowane jak przyjęcie kogos do służby. Czy osoba, która odpracowuje służbę wojskową w PSP może brać czynny udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych? Nie dokońca się z tym zgadzam. Może pełnić służby wewnetrzne jako dyżurny lub jako taki przynieś, wynieś, pozamiataj i nic więcej. Tak samo jest w służbie zdrowia. Gość odrabiający tam wojsko jest tylko co najwyżej salowym, który biega z wózkiem od sali do sali z biera brud z pacjentów. Nie jest sanitariuszemm, ratownikiem a na pewno nie lekarzem. Tak samo w Policji. Nie wychodzi na patrole w mundurku z giwerą przy pasku tylko sprząta albo przekłada paierki z biurka na biurko. A po odbyciu tejże służby wraca do cywila. No chyba że ma fart i akurat zwolni się miejsce i on może na nie wskoczy pod warunkiem że ma poparcie itp.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2006, 16:01:06 wysłana przez strazak998 »

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 30, 2006, 23:48:32 »
Witam wszystkich   -_-
U nas w jednostce (PSP oczywiście) są już poborowi odbywający zastępczą służbę wojskową. Trwa ona dla mających wykształcenie średnie 1,5 roku natomiast dla tych z wyższym wykształceniem 6 m-cy. NIewiem dokładnie jak to się załatwia. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj na maila sprubuję pomóc.
Pozdrowienia

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 31, 2006, 12:24:09 »
panowie słuzbę zastępczą w PSP załatwia się na komisji w WKU. jest tam oficer, psycholog, pani z urzędu woj. i jeszcze ktoś nie pamiętam kto. na tej komisji pytaja dlaczego się chce odbyć zasępczą służbę wojskową. jeśli dany delikwent przejdzie przez sito, jego papiery wedrują do woj. urzędu pracy i tam zostaje wezwany i 'proponują' mu służbę zastępczą np. w szpitalu, domu spokojnej starości lub w JRG. u nas jest takowy delikwent i sobie pyka spokojnie, a kasiurkę dostaje z Urz. Pracy. to mniej więcej tyle. acha jeszcze jedno słuzba ta ma być odbyta jak najbliżej miejsca zamieszkania. hej :mellow:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline poborowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 29, 2006, 21:02:25 »
Witam wszystkich

Dowiedziałem się że poborowy może po kursie odbywać służbę na podziale. Czy w któreś jednostce PSP zastępcza służba wojskowa jest na 24 godz. czy wszędzie tylko na 8 godz??? Jeśli tak to na jakich zasadach?
pozdr

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 01, 2006, 12:41:09 »
Witam  -_- Wjednostce gdzie pracuję jest 4 odbywających służbę zastępczą z trzech z nich kończy w listopadzie bieżącego . po kursach  pracowali normalnie na zmianach i jeżdzą do akcji. mają swój kurs podobny tematycznie do KKS dla strażaków. Dodam że jest tak w mazowieckim.
pozdrawiam  :mellow:

Offline poborowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 04, 2006, 17:27:26 »
Witam
a możesz mi na maila przesłać jednostkę w której służą Ci poborowi? Będę wdzięczny
pozdr

Offline Paruwka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • http://
Odp: Służba zastępcza w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 06, 2006, 12:00:58 »
Ja poporostu myśle żeby ten ktury sie tym interesuje albo chce taką służbe odbyć powinien przejść sie Do KMPSP i zapytać sie o taką owa służbe... JAkies 3 miesiące temu pytałęm sie w pobliskiej mi JRG i powiedziano mi że stego co im wiadomo to takiej służby niema że niby nieopłąca sie takiego poporowego ubezpieczać robić kursy a on poprostu po zakończeniu słyżby (9 miesęćy podziękuje i powie że niewidzi sie w straży) Ale najlepiej iść i sie samemu dowiedzieć w KMPSP.Ja tam niedotarłęm bo wiem że musze mnieć średne wyksztaucenie a mam niestety zawodowe.....