Autor Wątek: Czy mogę próbować zostać strażakiem?  (Przeczytany 3679 razy)

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« dnia: Lipiec 16, 2006, 12:42:39 »
Witam.
Od długiego czasu zastanawiam się, aby przyszłośc związać ze straża pożarną. Mam pewne plany, ale równiez pare problemów które mogą mi stanąć na drodze. Ale do rzeczy:
Jestem po operacji płuca (która miała miejsce 5 lat temu) oczywiście ślad po niej pozostał w formie blizny, ale płuco jest całe :). Na komisji wojskowej dostałem kategorię zdrowia "A" a moja sprawność fizyczna jest chyba jak sprawność każdego śmiertelnika, któy nic nie trenuje :). Czy może mi ktoś powiedzieć, czy jest możliwe iż ze względu na to mogę nie być odpowiednim kandydatem do SP i po prostu mimo starań nie mogę wiązać przyszłości ze strażą?
Z góry dziękuje za odpowiedź Pozdrawiam Michał

Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 16, 2006, 12:55:09 »
drogi michu, probowac zawsze mozesz, najwyzej cie odrzuca na selekcji i po badaniach, ale probuj bo nic nie wiadomo, a o to chodzi, jak nie sprobujesz to sie nie dowiesz czy jestes odpowiednim kandydatem czy nie.
 pozdr
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Heniek

  • Gość
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2006, 13:01:36 »
Jesli dostales kategorie A i po tej operacji masz sprawne pluca to nic nie stoi na przeszkodzie.Beda sie pytac o blizne i wtedy musisz ja udokumentowac co i jak.Spytaj sie lekarzy w twoim miescie czy ta operacji ci przeszkadza w wykonywaniu zawodu, pewnie jest placowka MSWiA w twoim miescie jak nie to idz do jakiegos zwyklego specjalisty.pozdro

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2006, 13:20:49 »
Dziękuje za dodanie otuchy i radę, jakby były u Was na forum pochwały to dwie chętnie bym dał.
Narazie zrobie tak jak mówicie i jeśli wszystko będzie szło pomyślnie to porobie nawet pare kursów, które zawsze polepszą moją sytuacje w próbie dostania się do SP.
Pozdrawiam

Offline Deteor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 16, 2006, 23:27:42 »
Nie chcę Cię martwić ale przeczytaj to: http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=2761.0
Nie mówię, że nie masz szans jednak komisje są różne i dziwne....

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2006, 02:00:19 »
Przeglądałem forum i czytałem troszke wcześniej ten temat, fakt zdziwił i zaskoczył mnie, ale za nim nadejdzie czas, że ja stane przed komisją będzie musiał minąć co najmniej rok. Zresztą zobacze co czas pokaże narazie będę obserwował Wasze wypowiedzi na forum.

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 17, 2006, 02:29:10 »
Michu to jeszcze zależy czy chcesz się dostać do OSP czy do PSP.
Jest możliwe,że do OSP nie bedziesz miał żadnego problemu sie dostac,ale jezeli chodzi  o PSP to juz może być wiekszy problem,bo jak na komisji lekarskiej czepiają sie juz o ząb do wyrwania to juz moze byc problem.

Życze Powodzenia

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 17, 2006, 12:57:52 »
A powiedzcie mi jakie są warunki przyjęcia do OSP? też trzeba spełniać takie rygorystyczne kryteria jak do PSP, czy inaczej to wygląda?

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 17, 2006, 13:56:09 »
W prawdzie powiedziawszy to wystarczy chcieć i otrzymać pozytywną opinię Zarządu. Oni zlecą Ci pójście na badania lekarskie do lokalnej przychodni lekarskiej (jeszcze nie było przypadku (przynajmniej u mnie) żeby ktoś ich nie przeszedł), potem kursy BHP i Szeregowców i możesz wyjeżdżać na akcje.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 17, 2006, 15:38:15 »
W prawdzie powiedziawszy to wystarczy chcieć i otrzymać pozytywną opinię Zarządu. Oni zlecą Ci pójście na badania lekarskie do lokalnej przychodni lekarskiej (jeszcze nie było przypadku (przynajmniej u mnie) żeby ktoś ich nie przeszedł), potem kursy BHP i Szeregowców i możesz wyjeżdżać na akcje.

Maldrin ma racje,nic trudnego.
Będąc w szeregach OSP też mozesz sobie robic różne kursy,które w przyszlosci moga ci pomóc dostać sie do PSP,a jest tego tyle,ze mozesz nie nadazyc sie uczyc.

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 18, 2006, 01:02:37 »
A jak wygląda praca w OSP - tam też ma się służby tak jak w PSP, czy jest to jakoś inaczej zorganizowane?

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2006, 01:26:37 »
W OSP jestes ochotnikiem i nie masz sluzb jak w PSP.Nie masz stalej pensji bo dostajesz tylko pieniadze za udzial w akcjach,ale mysle,ze nie oto chodzi.Na poczatku masz kurs BHP i szeregowców(jezeli masz ukonczone 18 lat) i to dopiero Cie dopuszcza do czynnego brania udzialu w akcjach.Puzniej mozesz robic owiele wiecej kursów,a jest tego duzo.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 23, 2006, 21:27:17 »
W OSP to może być prawwie każdy żeby tylko chciał być. Nawet jeżeli twój stan zdrowia na to Ci nie pozwala i nie jeździsz do akcji możesz być w OSP bo trzeba płacić składki i chodzić na spotkania. Mój kumpel teraz tak ma bo został popażony w jednej z akcji w jakiej brał udział bo nie zdążył uciec przed dymem i zemdlał wpadając w ogień. Miał szczęście bo drugi strażak był zaraz obok niego i go wyciągnoł, a więc trzeba uważać z płucami bo jeden wdech za dużo i tragedia gotowa.

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2006, 23:05:10 »
Nie rozumiem czegoś. Skoro w OSP dostaje się pieniądze za udział w akcjach, to po co opłacać składki "członkowskie" - przeciez to nie klub :|

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 26, 2006, 15:14:18 »
OSP działa na zasadzie stowarzyszenia - zazwyczaj składka to ok. 10 zł na cały rok. Te pieniążki nie służą pokrywaniu jakichś konkretnych wydatków - poprostu za mała suma- tak po prostu jest - nie podoba Ci się - nie zapisuj się do OSP. Proste.
A jeśli chodzi o wypłaty dla ochotników za udział w akcjach - to tylko w niektóryc gminach i tylko w niektórych przypadkach. Ale ogólnie rzadko.

Jak masz szanse spróbować dostać się do PSP to działaj.

Pozdrawiam

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 26, 2006, 16:16:18 »
Musisz opłacać składki członkowskie( w mojej jednostce 1 zł/rok) ponieważ dzięki temu jesteś ubezpieczony podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

Offline michu0104

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy mogę próbować zostać strażakiem?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 26, 2006, 21:45:02 »
Eeee... to nie tak źle :), z postu Miggru wywnioskowałem, ze to jakieś ogromne sumy, a to dosłownie symbolicznie.
...nie podoba Ci się - nie zapisuj się do OSP. Proste.
Pozdrawiam
Wcale nie napisałem, że nie podoba mi się, tylko zadałem pytanie :). Dociekliwość nie świadczy o niechęci.
PS:  Pedros piszesz, że tylko w niektórych przypadkach jest płacone za udział w akcjach, czyli mam rozumieć, że "przygoda" w OSP jest bardziej posługą, która ma dawać mi satysfakcję, a nie środki do życia?