Autor Wątek: Emerytura i dodatkowa praca !!!!!!!!!  (Przeczytany 1815 razy)

Offline stary63

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Emerytura i dodatkowa praca !!!!!!!!!
« dnia: Lipiec 04, 2006, 10:17:31 »
Jestem na emeryturze po 15 latach slużby w Państwowej Straży Pożarnej. Chciałbym się dowiedzieć jaką kwote moge dorobić bez potrącenia mi części emerytury.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Emerytura i dodatkowa praca !!!!!!!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2006, 11:21:16 »
Jeszcze pytanie ode mnie w tym temacie:
Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą to po przejściu na emeryturę dalej płaci samo ubezpieczenie zdrowotne czy też zwiększa mu sie  płatność do całej skladki ZUS ??
jeśli ktoś jest zorientowany to bardzo proszę o odpowiedź.

Offline Jerry

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Emerytura i dodatkowa praca !!!!!!!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2006, 16:02:31 »
Po 30 latach sluzby mozesz dorabiac (na dzien dzisiejszy) bez ograniczen
Jezeli odszedles na wczesniejsz emeryture mozesz dorabiac
1. Dzialalnosc gospadarcza zawsze zalica ci sie 60% sredniej krajowej
2. etat jezeli twoje dochody sa nizsze niz 70% sredniej krajowej - nie masz powodow do obaw, jezeli zawieraja sie pomiedzy 70 a 130% sredniej krajowej wtedy ZER obetni ci troche z emerytury nie wiecej jednak niz cos ponizej 500 zl, jezeli jednak twoje dochody przekraczaja 130% sredniej krajowej ZER obetnie ci 25% emerytury
Oczywiscie jesli masz firme i pracujesz na etacie to sumy dochodow zawsze sie sumuje, nawet gd twoja firma nie bedzie miala dochodow wcale ZER potraktuje cie jakbys zarobil 60% sredniej krajowej, to tan na skroty co moge ci powiedziec

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Emerytura i dodatkowa praca !!!!!!!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2006, 23:06:12 »
Dzięki !!
Problem jest w tym że jestem na podatku zryczałtowanym i tak naprawdę nie określam swoich dochodów a tylko płacę od obrotów.... ale pewnie jest ustalona jakaś granica ile te obroty mogą wynieść.
PS. "Obrót" chyba nie jest najlepszym określeniem ....raczej Przychód byłby odpowiedni.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Emerytura i dodatkowa praca !!!!!!!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2006, 23:12:23 »
Witam.

Przepisy finansowe zmieniają się tak szybko, że nie nadążam za zmianami. Jeszcze niedawno było tak, że nie ważne było jakie masz dochody (obroty, przychody) ale znaczenie miało od jakiej wysokości płacisz składki Zus.

Pozdrawiam.