Autor Wątek: średnia  (Przeczytany 4973 razy)

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
średnia
« dnia: Grudzień 28, 2016, 18:50:10 »
Na początek witam wszystkich.
Bardzo proszę o wyjaśnienie pojęcia "średnia". W mojej KP komendant często używa tego określenia bez jego wyjaśnienia. Domyślam się że chodzi o średnią pensję ale czy jest to średnia z całej Polski czy z województwa czy może z powiatu? W jak wielu komendach jest problem z przekroczeniem średniej?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2016, 18:54:06 wysłana przez qwert1 »

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: średnia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2016, 19:16:10 »
KW przyznaje średnią dla KM/KP razy ilość etatów. KM/KP planuje awanse, dodatki itp. w taki sposób żeby nie przekroczyć średniej.

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: średnia
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2016, 19:19:12 »
Mam rozumieć że średnią przyznaje KW według swojego uznania?
Jeśli przekroczy to blokuje wszystkie awanse i jakiekolwiek podnoszenie uposażenia?

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: średnia
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2016, 00:26:59 »
Dla całej formacji - kwota bazowa (1523,69 -o ile dobrze pamiętam) x mnożnik dla formacji (2,95 - Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy PSP) = ( 4 494 zł brutto). To razy ilość etatów daje budżet na płace (w dużym uproszczeniu). W tej kwocie zawierają się oczywiście "wątki poboczne" typu 1/12 nagrody rocznej itp.. Potem jest proces dzielenia tego tortu  (długi i skomplikowany) ;-), którego efektem jest średnia płaca na etat kalkulacyjny dla komendy powiatowej/miejskiej - widełki szacuję pomiędzy 4100 a 4200 (w mojej komendzie bliżej dolnej wartości). Co do przyczyn rozbieżności pomiędzy komendami to zaszłości głównie historyczne warunkowane np. redystrybucją "drogich" etatów z likwidowanych KW itp.
Tu dochodzimy do kwestii rozdziału na poszczególnych strażaków w KP/M - jeżeli komendant przeszacuje ze stałymi składnikami uposażenia (zasadnicze, stopień i służbowy) to w perspektywie czasu pojawia się ryzyko wydania z tego paragrafu więcej niż może wydać (w dużym uproszczeniu) - a to już naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Pamiętać trzeba że z tego paragrafu płaci się też wysługę (wzrasta każdemu co rok lub dwa), szkodliwe. Jeżeli w danej komendzie nie ma odejść z "drogich etatów" a młodym szybciej i częściej przyrastają np. stopnie, jeden z drugi przynosi raport że od przedszkola pracował w gospodarstwie rolnym u rodziców i trzeba mu przeliczać wysługę , przechodzi do służby stałej (dość droga zmiana) itp. to prędzej czy później każdy komendant będzie musiał zacząć oszczędzać (czytaj - wstrzymywać awanse, zmiany dodatków, utrzymywać patologie typu d-ca sekcji dowodzi zmianą). Niestety ostatnie podwyżki nie szły w pochodne stąd problem narasta (górka odejść ze służby już chyba za nami). Dominowało myślenie "w stopień i po równo" będzie sprawiedliwie bo źli komendanci tylko czychają żeby położyć łapę na kasie i dać tylko wybranym. Tyle w bardzo dużym uproszczeniu - niestety żadna z naszych szkół nie uczy przyszłych decydentów choćby podstaw ekonomii i rachunkowości.Pozdrawiam

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: średnia
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2016, 08:45:52 »
Myślę ze juz rozumiem :) czy jest jakis dokument określający jakie rzeczy są płacone z danych paragrafów budżetu? Np z płacowego uposażenie szkodliwe nagroda roczna motywacyjne?

Offline essi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: średnia
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2016, 08:55:43 »
Myślę, że dla wielu forumowiczów to ciekawy temat i wyjaśnienie tych kwestii pozwoli lepiej zrozumieć pewne mechanizmy związane w finansami komend.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.398
Odp: średnia
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2016, 09:00:31 »
Dominowało myślenie "w stopień i po równo" będzie sprawiedliwie bo źli komendanci tylko czychają żeby położyć łapę na kasie i dać tylko wybranym.
Wyobraź sobie, działam w ZZ  :rofl: i po dużo słyszę od ludzi. I mam dla Ciebie przykrą wiadomość, jeszcze dwa lata temu co najmniej 30-40% KM/KP dzieliło kasę tak niesprawiedliwie, że łeb urywa. Teraz Ci co zostali i "nowi" boją się tak robić i tylko tyle szczęścia strażaków na dole drabinki. 
Aby zilustrować jak bardzo skrajnie oszczędzano na ludziach podam Ci przykład średniej wielkość KM (trochę powyżej 100 etatów) gdzie po zmianie Komendanta awansowano w grupach ponad 50 osób i podobnej liczbie podniesiono dodatek służbowy. Czy nowy to ekonomiczny dyletant? Nie bo średnia na koniec roku wyszła więc wychodzi, że geniusz albo uczciwie podzielił pieniądze.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: średnia
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2016, 09:24:14 »
To teraz dwa pytania.
Czy dobrze rozumiem że do budżetu płacowego idzie ilość etatów x średnia? Po rowno dla stażysty i "starego"?

Pytanie drugie. Czy zz mogą zdziałać cokolwiek w KP gdzie o podnoszeniu dodatków dla "młodych" nie slyszano od paru lat a awanse były kosztem dodatku?

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.398
Odp: średnia
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2016, 10:28:02 »
Czy dobrze rozumiem że do budżetu płacowego idzie ilość etatów x średnia? Po rowno dla stażysty i "starego"?
Nawet komendant i stażysta dostają na etat tyle samo.

Pytanie drugie. Czy zz mogą zdziałać cokolwiek w KP gdzie o podnoszeniu dodatków dla "młodych" nie slyszano od paru lat a awanse były kosztem dodatku?
Mogą jeśli są pieniądze.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: średnia
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2016, 11:00:03 »
To teraz dwa pytania.
Czy dobrze rozumiem że do budżetu płacowego idzie ilość etatów x średnia? Po rowno dla stażysty i "starego"?

Pytanie drugie. Czy zz mogą zdziałać cokolwiek w KP gdzie o podnoszeniu dodatków dla "młodych" nie slyszano od paru lat a awanse były kosztem dodatku?
Pytanie to chyba miało brzmieć, o podnoszeniu dodatków dla ludzi z ulicy. Bo z tymi młodymi to różnie wygląda, "zasłużeni" to dodatkami starych na łeb biją. Niestety to już tak tradycja i nie widać, żeby miało się coś zmienić z tą patologią. Mierny ,ale wierny.

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: średnia
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2016, 11:07:22 »
Nie o ludzi z ulicy tylko dla większości niedawno przyjętych. O "zasłużonych" wiadomo wszystko

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: średnia
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2016, 12:46:32 »
Cytuj
czy jest jakis dokument określający jakie rzeczy są płacone z danych paragrafów budżetu?
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych załączniki 4 i 8
Cytuj
Wyobraź sobie, działam w ZZ  :rofl: i po dużo słyszę od ludzi. I mam dla Ciebie przykrą wiadomość, jeszcze dwa lata temu co najmniej 30-40% KM/KP dzieliło kasę tak niesprawiedliwie, że łeb urywa.
Ok - zgadzam się z Tobą że istnieją patologie. Tyle tylko że część z nich jest spowodowana złą wolą lub niegospodarnością komendantów a część czynnikami obiektywnymi - systemowymi. Czasem zaistnieje taki splot uwarunkowań kadrowo-finansowych że komendant ma dostawiony "pistolet do głowy" - albo będzie sankcjonował patologie których przykłady przytoczyłem w poprzednim poście albo naruszy dyscyplinę finansów.
Zgadzam się że przejawy patologii należy zwalczać a ich skutki eliminować - ale zadam też pytanie (mam nadzieję że retoryczne) - czy równo znaczy sprawiedliwie?
P.S. Wszystkim życzę w nowym roku rażąco wysokich podwyżek uposażeń.   

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.398
Odp: średnia
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2016, 13:04:14 »
Zgadzam się że przejawy patologii należy zwalczać a ich skutki eliminować - ale zadam też pytanie (mam nadzieję że retoryczne) - czy równo znaczy sprawiedliwie?
P.S. Wszystkim życzę w nowym roku rażąco wysokich podwyżek uposażeń.
Czy równo znaczy sprawiedliwie? Nie, ale na pewno równo znaczy uczciwiej niż, gdy różnice na tych samych stanowiskach w dodatkach dochodzą do 400%. I z takiego założenia jako "związkowiec" wychodzę. Patologię jako wytworzyło "możnowładztwo" poprzednicy będzie się topić w smole przez 8 lat, a może dłużej.
Przykład sprzed 3 lat oficer zostaje przenosiny do KP na stanowisko z-cy KP w której oszczędzano aby awansować ludzi na koniec roku, 3 podoficerów specjalnie odeszło a emkę aby zrobić miejsce "młodym" przed wygaśnięciem załącznika, KW nie patrząc na sytuację podoficerów (był o tym informowany) daje mu w angażu 2400 samego dodatku. Szlag trafił awanse 9 ludzi a załącznika już niema. 9 ludzi pokrzywdzonych aby dać radość jednemu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: średnia
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2016, 17:13:55 »
400 % powiadasz. Jakoś mogę sobie wyobrazić mł. asp. zaraz po szkole odbywającego "praktykę" na starszym ratowniku do czasu mianowania na d-cę zastępu z dodatkiem 200 a st. ogn. z trzydziestokilkuletnim stażem  zblokowanego na tej samej grupie (uczącego tego młodego i robiącego wiele innych rzeczy dla firmy) z dodatkiem 800. Nie chwieje to moim poczuciem sprawiedliwości. Co do opisanego przez Ciebie przykładu oraz wielu innych nieprawidłowości  - powinny być eliminowane w trybie nadzoru. U nas niestety walka z patologiami przypomina "strzelanie z armaty do wróbli". Zamiast punktowo eliminować nieprawidłowości - "karać" winnych i nagłaśniać w strażackim środowisku - systemowo tworzy się kolejne patologie (do których system zmusza nawet tych którzy chcą być w porządku). Podobnie rzecz się miała z gospodarką transportową - zamiast komendantów winnych "niegospodarności" odwołać i pozwolić dojrzeć do zajmowania stanowisk kierowniczych,udu...... dzieło w myśl którego czasem wypisywanie karty trwa dłużej niż sama jazda (taki przykład mi się nasunął mimochodem). 
P.S. Ponownie wszystkim życzę w nowym roku rażąco wysokich podwyżek uposażeń.

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: średnia
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2016, 17:20:25 »
a co powiedziec 1000% lub więcej?

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: średnia
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 29, 2016, 17:26:16 »
Cytuj
a co powiedziec 1000% lub więcej?
napisz coś więcej - bo różnica faktycznie robi wrażenie

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.398
Odp: średnia
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 29, 2016, 18:01:00 »
Cytuj
a co powiedziec 1000% lub więcej?
napisz coś więcej - bo różnica faktycznie robi wrażenie
Niestety tak wygląda straż widziana oczami biura, że ciężko sobie wyobrazić że jeden d-ca zastępu ma 100 zł a drugi 1000 zł.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2016, 20:27:02 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline qwert1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: średnia
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 29, 2016, 19:21:23 »
Jak post wyżej, takie mamy właśnie różnice

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: średnia
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2016, 23:14:00 »
Cytuj
Niestety tak wygląda straż widziana oczami biura, że ciężko sobie wyobrazić że jeden d-ca zastępu ma 100 zł a drugi 1000 zł.
Znowu sprowadzasz dyskusję do poziomu "biuro vs pb". Patologia to patologia, nieważne z jakiego punktu widzenia się patrzy. Akurat miałem to szczęście że w swoim pożarniczym życiu zaliczyłem większość komórek w naszej "fabryce" - z tego jak piszesz "oczami biura" większość na zasadzie "ustnego powierzenia  zakresu obowiązków" - będę rościł sobie prawo nazywania rzeczy po imieniu. Sprowadzanie tego do prostego konfliktu "biuro, podział, sk, kierowcy, łysi, rudzi....." jest nadużyciem. Skoro ktoś sobie nie radzi z przyłożeniem odpowiednich "wag" do kryteriów podziału funduszu płac należy w trybie nadzoru dać mu czas na "dojrzenie" do funkcji kierowniczych. Tyle i aż tyle. Jak naczelnik wydziału będzie miał tyle dodatku co dowódca zastępu dla mnie to też będzie patologia, choć dla większości to będzie "sprawiedliwość dziejowa".
P.S. Kolejny raz wszystkim życzę w nowym roku nieprzyzwoicie wysokich podwyżek uposażeń.