Autor Wątek: Badania lekarskie dla MDP  (Przeczytany 2437 razy)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Badania lekarskie dla MDP
« dnia: Grudzień 09, 2016, 16:22:56 »
Witam

chciałbym aby czlonkowie MDP mieli badania lekarskie. Na jakich zasadach się one mogą odbyć? Jakieś rozporządznenie? jak macie w swoich jednostkach?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2016, 22:10:21 »
Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, badania robiliśmy dopiero kandydatom na strażaków przed szkoleniem podstawowym.
Nie wiem czy to będzie dobry strzał ale jedyne co znalazłem to rozporządzenie o badaniach sportowych dzieci i młodzieży http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110880500+2011%2405%2413&min=1
Jeśli potraktuje się udział w zbiórkach MDP jako trening sportu pożarniczego to by pewnie pasowało.
PS: Starsze rozporządzenia było bardziej szczegółowe http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20042822815 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090580483+2009%2404%2425&min=1

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2016, 08:58:42 »
Jest prostsze rozwiązanie. W większości przypadków podkłada się oświadczenie rodzica ze jest świadomy  zdrowia dziecka i nie widzi przeciwwskazania do uczestnictwa w....

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2016, 10:40:41 »
@Sylwku ale my nie uprawiamy przecież sportu - w sensie nie działają w klubie sportowym itd. Więc nie wiem czy MDP pod to podchodzi ;/ Przecież jak dzieci na WF ćwiczą w szkole to nie robią badań specjalnie ;/

@Malinowylol: takie oświadczenia mamy. Ale chciałbym aby lekarz młodych obejrzał dla ich bezpieczeństwa.

Normalnie poprosiliśmy młodych aby poszli do lekarzy i uzyskali zaświadczenie jak do naboru, tj. o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Niestety niektórzy mówią, że trzeba do lekarza medycyny pracy z tym. I tak na 20 osób, 18 ma to zaświadczenie a 2 pozostałe nie. I nie wiem co z tym zrobić ;/

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2016, 12:49:14 »
Zapisz we własnym statucie że członek MDP ma mieć w Twojej OSP badania lekarskie. Następnie skieruj na te badania do ośrodka swoich kandydatów.

Wcześniej oczywiście nie zapomnij podpisać z ośrodkiem zdrowia odpowiedniej umowy i uregulować opłaty za te badania. Każdy ośrodek ma swoją cenę za wykonanie badań ale zawsze można coś ponegocjować. I tyle w temacie.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2016, 21:48:37 »
@Sylwku ale my nie uprawiamy przecież sportu - w sensie nie działają w klubie sportowym itd. Więc nie wiem czy MDP pod to podchodzi ;/ Przecież jak dzieci na WF ćwiczą w szkole to nie robią badań specjalnie ;/

@Malinowylol: takie oświadczenia mamy. Ale chciałbym aby lekarz młodych obejrzał dla ich bezpieczeństwa.

Normalnie poprosiliśmy młodych aby poszli do lekarzy i uzyskali zaświadczenie jak do naboru, tj. o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Niestety niektórzy mówią, że trzeba do lekarza medycyny pracy z tym. I tak na 20 osób, 18 ma to zaświadczenie a 2 pozostałe nie. I nie wiem co z tym zrobić ;/
w takim razie czeka Cię niechybna umowa z przychodnią medycyny pracy.prawdopodobnie smutna i kosztowna.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 14, 2016, 08:32:58 »
No ale to skąd się bierze to, że kilku lekarzy wystawia takie zaświadczenie, a kilku nie?

I w ogóle czy to jest całkiem niezbędne?

No i czy to byłoby w ogóle możliwe aby lekarz medycyny pracy wystawił zaświadczenie lekarskie osobie która nie może pracować?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Badania lekarskie dla MDP
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2016, 09:25:25 »
Bierze się to z braku podstawy prawnej. Lekarze rodzinni podchodzą bardzo różnie do tych spraw - niektórzy nie robia problemów np jak potrzeba zaświadczenie do jakiegoś okazyjnego biegu czy np do startu do szkoły np. pożarniczej w egzaminie sprawnościowym inni się wykręcają. U nas np w przychodni jest wypisane pogrubionymi literami, że nie zlecają żadnych badań na potrzeby uprawiania sportu - rodzic musi za wszystko zapłacić.

Co do lekarza medycyny pracy - nie będzie miał paragrafu z którego będzie miał napisać zaświadczenie ale znając życie to zrobi wszystko, żeby coś wymyślić i pieniążki zainkasować.

Pytanie czy to faktycznie jest potrzebne? Obecnie to nie znam żadnej podstawy prawnej żeby wymagać takich badań. W przypadku amatorskiego uprawiania sportu np. pływanie w szkole do której chodzi syn wystarcza im moje oświadczenie, że jest zdrowy i ja w MDP też oczekuje jedynie podpisu rodziców na deklaracji, ze wyraża zgodę.