Autor Wątek: Daltonizm / test na daltonizm  (Przeczytany 3492 razy)

Offline tymczasowy97

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Daltonizm / test na daltonizm
« dnia: Listopad 25, 2016, 16:11:08 »
Witam, chciałem sie zapytać, czy jest przeprowadzany podczas komisji lekarskiej test na daltonizm? Ile trzeba obrazków rozpoznać, żeby zostac zakwalifikowanym? Czy jest trudno to zaliczyć? Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2016, 21:05:35 wysłana przez tymczasowy97 »

Offline quebahombree

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Cel: Kraków 2017
Odp: Daltonizm / test na daltinizm
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2016, 18:12:54 »
Ja np nie jestem daltonistą a jak dostanę takie te kółka składające się z kropek z których trzeba odczytać liczbę i jedna jest prawidłowa(widzą ją osoby zdrowe) a druga nie(widzą osoby z daltonizmem) to widzę tylko zarys prawidłowej liczby. Więc co w takiej sytuacji? Podkreślam; nie jestem daltonistą robiłem badania

Offline tymczasowy97

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Daltonizm / test na daltinizm
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2016, 20:25:11 »
Ok, a gdzie moge dowiedzieć się tego, czy jestem daltonistą czy nie? Poza tym , chodziło mi o to, jaki jest próg tych kółeczek do zaliczenia? Czy wszystkie trzeba bezbłędnie rozszyfrować czy np, 90%, bo nie wiem....

Offline Majami

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Daltonizm / test na daltinizm
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2016, 20:30:57 »
Będąc ostatnio u okulisty pytałem się o te kółka. Przeszkadza to tylko w pracy sapera. Jest to wada wrodzona (najczęściej występująca u mężczyzn), która nie oznacza daltonizmu i nie ma przeciwwskazań do pracy w PSP z tą wadą

Offline tymczasowy97

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Daltonizm / test na daltinizm
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 25, 2016, 20:44:16 »
też tego nie rozumiem, to już jest przesada z tymi testami, ale cóż możemy zrobić..., przeszkadza - nie przeszkadza, ale skoro na komisji to sprawdzają to nie wiem... http://www.daltonizm.com/test_na_daltonizm.htm - link do strony, która określa Twój typ daltonizmu i możesz kupić soczewki do tego :) Chyba się tym zainteresuję. Ustawę zmienili w 2014, mam -1,25 D więc będę miałsoczewki do tego  + daltonizmu na komisji . Życzę Tobie również powodzenia !

Offline tymczasowy97

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Daltonizm / test na daltonizm
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2016, 21:06:16 »
Orientuje się ktoś, gdzie można wykonać takie badanie i zamówic soczewki na daltonizm?

Offline wrona

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
  • SA Poznań, WSOWL
Odp: Daltonizm / test na daltonizm
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2016, 14:40:21 »
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001898
Nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw: Z
Znaczne upośledzenie rozróżniania barw: N
Czyli jak ktoś rozróżnia kolory podstawowe, ale ma problemy z widzeniem pewnych barw i odcieni to nadal jest zdolny. Problem jest jak faktycznie nawet najprostszych barw nie potrafi rozróżnić. Nawet jak ten test macie to pierwszy obrazek właśnie na kolory podstawowe jest (np. czerwone kropki układające się w cyfrę na tle niebieskich kropek), potem dopiero są obrazki na widzenie złożonych barw. Ja ustawę tłumaczę sobie tak, że jeśli ktoś podstawowe rozróżni, a złożonych już nie, to przechodzi dalej.

Offline tymczasowy97

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Daltonizm / test na daltonizm
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2016, 15:03:19 »
dzięki, też się nad tym zastanawiałem, ale fajnie, że potwierdziłeś. Pozdrawiam :)