Autor Wątek: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?  (Przeczytany 3022 razy)

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« dnia: Listopad 03, 2016, 15:15:40 »
Mam pytanie do prewentystów bo pewnie takowi znajdują się na forum.
Budynek ZL III, przeznaczony dla 5 osób stałego personelu + kolejnych 5 interesantów.
Jaki jest sposób postępowania pokontrolnego (decyzja administracyjna ?) w przypadku stwierdzenia w budynku istniejącym drzwi ewakuacyjnych rozsuwanych.
Zaznaczam, że są one jedynymi drzwiami ewakuacyjnymi z budynku.
Powiedzmy, że budynek jest z 2009 roku czyli przed zmianami w WT dotyczącymi drzwi rozsuwanych. Przypominam par. 240.
I teraz z par. 16 "cegły" nie można nałożyć decyzji na tzw. "życie".
Czy mimo wszystko dajecie decyzję np. z par 15 czy uznajecie, że budynek istniejący i nie ma podstaw. Jeśli tak to co dalej ?
Ciekaw jestem Waszych opinii.
 

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 03, 2016, 20:26:29 »
Jeśli drzwi spełniają wymagania wt z 2002 roku, w mojej ocenie nie ma podstaw do podejmowania jakichkolwiek działań.

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2016, 20:45:37 »
Najlepiej zachowaj spokój i poczekaj na pismo od Komendanta Miejskiego ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, przed wydaniem decyzji administracyjnej musi dać Ci możliwość wypowiedzenia się na ten temat w określonym czasie. Twoje tłumaczenie może uznać za zasadne bądź nie. Dopiero mając decyzję Komendanta Miejskiego/Powiatowego PSP można zacząć poważnie dyskutować czy decyzja nie jest wydana z naruszeniem prawa. Jedno jest pewne ktoś spieprzył robotę, że dopuścił takie rozwiązanie. Ale z tego co wiem to na podstawie par. 15 nie może nakazać Ci wymiany drzwi ale może przekazać sprawę do Nadzoru Budowlanego a co oni mogą to już nie wiem ale mogą więcej niż PSP.
Pozdrawiam

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2016, 20:48:53 »
Jeśli drzwi spełniają wymagania wt z 2002 roku, w mojej ocenie nie ma podstaw do podejmowania jakichkolwiek działań.

drzwi rozsuwane na drogach ewakuacyjnych muszą spełniać par. 240 ust. 4 WT.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2016, 08:41:35 »
 Jefferson21

drzwi rozsuwane na drogach ewakuacyjnych muszą spełniać par. 240 ust. 4 WT.
[/quote]
Co to znaczy twoim zdaniem w budynku istniejącm ???
Przy projektowaniu, budowie, przebudowie czy zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku sprawa jest oczywista tak jak napisałeś.
Ale tutaj mamy do czynienia z budynkiem istniejącym.
Może inny przykład.
Mamy mały sklep/stację paliw typowe ZL III z drzwiami otwieranymi i jest OK.
Teraz ktoś podnajmuje ten sklep/stację i wymienia drzwi wejściowe na rozsuwane nie spełniające par. 240 ze zmianami po 2010 roku.
Co w trakcie kontroli może zrobić PSP.
Moim zdaniem może nałożyć decyzję z par. 15 oczywiście nie na wymianę drzwi tylko na zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji.
Jak to zrobi strona kontrolowana to jego sprawa.
To oczywiście moje zdanie ale nie do końca jestem przekonany.
Dlatego ciekaw jestem waszego zdania.

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2016, 11:41:31 »
Jedno jest pewne ktoś spieprzył robotę, że dopuścił takie rozwiązanie.

A dla mnie to wcale nie jest takie pewne.
Jeśli budynek powstawał przed zmianą przepisu w 2009 roku, a drzwi spełniają wymagania na tamten czas (czyli podobne wymagani jak obecnie, ale bez sterowania z ssp chroniącego strefę pożarową), nie widzę podstaw do podejmowania jakichkolwiek działań.


Mamy mały sklep/stację paliw typowe ZL III z drzwiami otwieranymi i jest OK.
Teraz ktoś podnajmuje ten sklep/stację i wymienia drzwi wejściowe na rozsuwane nie spełniające par. 240 ze zmianami po 2010 roku.
Co w trakcie kontroli może zrobić PSP.
Moim zdaniem może nałożyć decyzję z par. 15 oczywiście nie na wymianę drzwi tylko na zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji.
Jak to zrobi strona kontrolowana to jego sprawa.


W mojej ocenie nakładanie decyzji jedynie z par. 15 jest niewłaściwe.
Przede wszystkim należy jednoznacznie ustalić kiedy drzwi były wymienione, jeśli faktycznie w czasie obowiązywania nowego przepisu i zrobiono to samowolnie, sprawę przekazałbym do PINB
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2016, 12:37:33 wysłana przez Butel »

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2016, 18:13:33 »
Intruder9 napisał, że budynek jest 2009 r. a przepis odnośnie drzwi rozsuwanych na który się powołałem tzn. par. 240 ust. 4 WT jest w Warunkach Technicznych od 2002 r. więc nie rozumiem dlaczego nie jesteście w stanie przyznać że ktoś to przeoczył i dopuścił takie rozwiązanie (nie ważne czy ktoś sam sobie wymienił, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania).
To, że Straż Pożarna nie może nałożyć decyzji świadczy jedynie o słabości naszego prawa a nie o słuszności danego rozwiązania. Dlatego napisałem, że trzeba zajrzeć do projektu budowlanego i zobaczyć jak było podczas odbioru, jeżeli jest inaczej to sprawę przekazuje się do nadzoru budowlanego o oni już mogą nakazać dostosowanie budynku do stanu pierwotnego.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2016, 20:24:18 »
Intruder9 napisał, że budynek jest 2009 r. a przepis odnośnie drzwi rozsuwanych na który się powołałem tzn. par. 240 ust. 4 WT jest w Warunkach Technicznych od 2002 r. więc nie rozumiem dlaczego nie jesteście w stanie przyznać że ktoś to przeoczył i dopuścił takie rozwiązanie (nie ważne czy ktoś sam sobie wymienił, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania).

Owszem, zapis paragrafu 240 ust. 4 istnieje od 2002 r., ale podczas noweli rozporządzenia w 2009 w punkcie 2 dodano nową treść i zyskał on nowe brzmienie:
(...)
2) samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie w pozycji otwartej w wyniku zasygnalizowania pożaru przez system wykrywania dymu chroniący strefę pożarową, do ewakuacji z której te drzwi są przeznaczone, a także w przypadku awarii drzwi.

Wobec powyższego, jeżeli budynek powstał przed 2009 r. to jest wszytko OK. Jednak zwracam uwagę, że zgodnie z art. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany m.in. zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.

Jeżeli podczas kontroli PSP drzwi rozsuwane nie są sterowane z SSP a stanowią jedyne wyjście ewakuacyjne wówczas można powołać się w decyzji PSP na wyżej przytoczony artykuł z ustawy. Przypominam, że ustawa jest nadrzędnym aktem prawnym a rozporządzenia są aktami wykonawczymi do ustawy.
Jeśli zaś są inne wyjścia ewakuacyjne,  spełniające wymagania przepisów techniczno-budowlanych (ilość, szerokość itp.) wówczas drzwi rozsuwane nie muszą być sterowane z SSP.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2016, 20:27:37 wysłana przez Kobra »
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2016, 20:28:59 »
Intruder9 napisał, że budynek jest 2009 r. a przepis odnośnie drzwi rozsuwanych na który się powołałem tzn. par. 240 ust. 4 WT jest w Warunkach Technicznych od 2002 r. więc nie rozumiem dlaczego nie jesteście w stanie przyznać że ktoś to przeoczył i dopuścił takie rozwiązanie (nie ważne czy ktoś sam sobie wymienił, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania).

Jefferson21, a ja mam wrażenie, że to Ty przeoczyłeś zmianę przepisu, jaka miała miejsce w 2009 roku - tak jak napisał Kobra dołożono obowiązek sterowania drzwi rozsuwanych z ssp chroniącego całą strefę pożarową.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090560461
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2016, 20:42:15 wysłana przez rafoos »

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2016, 20:41:05 »
Jednak zwracam uwagę, że zgodnie z art. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany m.in. zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.

Jeżeli podczas kontroli PSP drzwi rozsuwane nie są sterowane z SSP a stanowią jedyne wyjście ewakuacyjne wówczas można powołać się w decyzji PSP na wyżej przytoczony artykuł z ustawy. Przypominam, że ustawa jest nadrzędnym aktem prawnym a rozporządzenia są aktami wykonawczymi do ustawy.
Jeśli zaś są inne wyjścia ewakuacyjne,  spełniające wymagania przepisów techniczno-budowlanych (ilość, szerokość itp.) wówczas drzwi rozsuwane nie muszą być sterowane z SSP.

Ja w tej sprawie mam odmienne zdanie, może ktoś się jeszcze wypowie....
W mojej ocenie organ PSP nie może w drodze decyzji podnosić omawianej kwestii tylko dlatego, że w międzyczasie zmieniły się przepisy techniczno-budowlane. (zakładam, że warunki ewakuacji są w 100% zgodne z wymaganiami "warunków technicznych" przed zmianą w 2009 roku).
Organ PSP podczas kontroli może ingerować w przepisy techniczno-budowlane jedynie uznając budynek za zagrażający życiu ludzi...
A powołanie się jedynie na art. 4 ustawy o PSP to zbyt mało... Pod ten przepis można podciągnąć wszystkie wymagania z zakresy ochrony przeciwpożarowej.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2016, 22:23:51 »
W 100 % zgadzam się z kolegą roofos a 95 % z kobra, gdyż "wykorzystując" zapisy art. 4 ustawy o ochronie ppoż. można by tak uzasadniać każdą rozbieżność...Uważam, że skoro nie możemy w tej sytuacji stwierdzić zagrożenia życia, to nie możemy egzekwować warunków technicznych (w przedmiotowej sytuacji). Skoro drzwi rozsuwane były przed nowelą, to PSP nic do tego i tyle w temacie.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2016, 09:18:57 »
To, że organ PSP nie może nałożyć decyzji z art. 4 ustawy o PSP to akurat jest jasne.
Musi mieć podparcie w rozporządzeniu.
Faktycznie stanem zagrożenia życia to nie jest i z par. 16 decyzji wydać nie może.
Można natomiast  sobie wyobrazić sytuację w której w budynku istniejącym są drzwi rozsuwane które nie spełniają par. 240 nawet tego przed zmianami tzn. nie rozsuną się samoczynnie w razie pożaru lub awarii.
Wtedy myślę, że PSP z par. 15 może nałożyć decyzję.
To jest oczywiście tylko moje zdanie.

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: drzwi rozsuwane w budynku istniejącym ?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2016, 17:06:58 »
Zapisy w par. 240 ust. 4 pkt. 2 WT z 2002 r. cyt: "samoczynne ich rozsunięcie i pozostawienie w pozycji otwartej w razie pożaru lub awarii drzwi"
Zapis w par. 240 ust. 4 pkt. 2 WT z 2002 ze zmianami cyt: "samoczynne ich rozsuniecie i pozostanie w pozycji otwartej w wyniku zasygnalizowania pożaru przez system wykrywania dymu chroniący strefę pożarową, do ewakuacji z której te drzwi są przeznaczone, a także w przypadku awarii drzwi samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie w pozycji otwartej w razie pożaru lub awarii drzwi".

W mojej ocenie rozszerzono zapis żeby nie było wątpliwości w jaki sposób należy zapewnić samoczynne otwarcie drzwi w razie pożaru, co nie zmieniło sensu początkowego zapisu bo niby jak w inny sposób zapewnić samoczynne otwarcie drzwi w razie pożaru jak nie z systemu wykrywania dymu?

Tak jak pisałem na wstępnie czekaj na decyzję Komendanta ale pamiętaj że i tak zawsze odpowiedzialność ponosi właściciel/zarządca budynku.