Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

ściana oddzielenia ppoż 1,5m od granicy

<< < (3/3)

daw_77:
Nie bardzo potrafię zrozumieć na czyim stanęło.

Na Twoim, w sensie że ściana REI 120 jest ok i nie trzeba odsuwać się od granicy lasu?

MS:

--- Cytat: daw_77 w Luty 22, 2020, 01:20:48 ---Nie bardzo potrafię zrozumieć na czyim stanęło.

Na Twoim, w sensie że ściana REI 120 jest ok i nie trzeba odsuwać się od granicy lasu?



--- Koniec cytatu ---

Tak, stanęło na moim. Tylko ścianę miałam REI 60, bo budynek był w klasie "E".

jajacek:

--- Cytat: MS w Luty 21, 2020, 17:36:13 ---
--- Cytat: daw_77 w Styczeń 12, 2020, 10:07:47 ---Zachowałbym powściągliwość, w autorytatywnym stwierdzeniu, że jest to zgodne wprost z WT.
Natomiast rzeczywiście jest kilka województw, w których ściana ppoż. umożliwia zbliżenie tylko na zasadzie rozwiązań zamiennych, ale są też przypadki, gdzie traktowane to jest jako zgodne z przepisami.

--- Koniec cytatu ---
Par. 271 WT podaje odległości, w tym od ściany lasu, dla ścian niebędących ścianami oddzielenia ppoż. Czyli jeśli zastosuje się ścianę ppoż nie trzeba odsuwać się od lasu. Miałam sytuację, że w Starostwie nie chcieli przyjąć do wiadomości tej argumentacji i nie wydali pozwolenia. Poszło odwołanie do Wojewody, który przyznał mi rację.

--- Koniec cytatu ---
Mam pytanie do MS. Czy przypadkiem nie był to Wojewoda Zachodniopomorski? Mam podobny problem ze zbliżeniem projektowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego do lasu. U mnie najmniejsza odległość wynosi 3,5 m. Występowanie o odstępstwo wydaje mi się kompletnie nielogiczne.
Przecież odległości określone w § 271 ust.1 (z których wynika odległość 12m) dotyczą zewnętrznych ścian budynków niebędących ścianami oddzielenia przeciwpożarowego. Przepis § 271 ust.1 WT nie dotyczy odległości między zewnętrznymi ścianami budynków, w przypadku gdy ściany jednego z budynków są ścianami oddzielenia przeciwpożarowego. Potwierdza to §271 ust. 10 WT, który ustala wymóg wykonania ścian zewnętrznych projektowanego budynku, zbliżonych na odległość mniejszą niż ustalona zgodnie z §271 ust. 1-7 WT, jako ścian oddzielenia przeciwpożarowego. Dodatkowo w §271 ust. 11 WT ograniczono zastosowanie wymagań §271 ust. 10 WT, w przypadku ścian zewnętrznych projektowanego budynku tworzących ze ścianami istniejącego budynku (w naszym przypadku z granicą lasu) kąt 60-1200.
W sytuacji, gdy korony drzew na działce leśnej wystają ponad połać dachu analizowanego budynku należy uwzględnić wymagania §218 ust.1 WT.
Wszystko jest zgodne z WT, nie stosujemy żadnych rozwiązań zamiennych.

articulus:
jajajacek a czytałeś par. 271 ust 8,8a?

jajacek:
Czytałem. Mnie ustęp 8a mnie nie dotyczy (działka leśna nie jest przeznaczona na cele nieleśne; nie była również przeznaczona na cele nieleśne w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego, który utracił moc (...)).
Ustęp 8 stanowi, że że najmniejszą odległość budynku ZL od granicy lasu przyjmuje się jako odległość ścian tego budynku od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień. Jak już pisałem odległości między ścianami budynków są określone w § 271 ust.1 (z których wynika 12m odległości budynku od lasu) dotyczą zewnętrznych ścian budynków niebędących ścianami oddzielenia przeciwpożarowego itd.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej