Autor Wątek: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka  (Przeczytany 27364 razy)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 29, 2017, 23:50:39 »
Tak jak piszesz są dwie formy zdobycia wkładki.
Jedna badania i kurs jeździsz gdzie chcesz tu się zgodzę
Druga badania i mieć zaświadczenie że jest się  kierowcą w OSP tak, ale tu się nie zgodzę że jeździsz gdzie chcesz czytając przepisy.

Idąc twoim tokiem myślenia wynika że wszyscy Ci którzy mają kurs  zrobili go niepotrzebne a ci  bez niego przechytrzyli  prawo bo jak to piszesz jest dziura w przepisach.
Jest jednak  mały szkopuł. Tej dziury nie ma.

Wkładkę na potrzeby bycia kierowcą w OSP bez potrzeby kończenia kursu, otrzymasz w momencie kiedy dostarczysz papier informujący że  potrzebujesz ją na potrzeby kierowania autem w konkretnej  OSP !     Zatem po co ten kwit?
Ano, gdyby wkładka nie była na potrzeby OSP tylko do prowadzenia np karetki to wołali by od ciebie kurs.

Dokument jasno i wyraźnie  określa że będziesz kierowcą pojazdu OSP a nie karetki. Co więcej wkładka uzyskana jest na potrzeby formacji mundurowych a nie cywilnych.


 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2017, 09:58:37 wysłana przez jgk »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 30, 2017, 21:30:59 »
Gdzie na wkładce ze Starostwa masz napisane, że dotyczy ona jedynie pojazdów OSP? Stawiam Ci flaszkę jeśli pokażesz mi taki zapis na tym różowym śmiesznym papierku...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 31, 2017, 01:01:11 »
Wkładka ma taką a nie inna formę ponieważ ustawodawca nie miał przesłanek aby podejrzewać ,twierdzić że będzie ona wykorzystywana w sposób nieprawidłowy.Tym bardziej że określone to zostało w przepisach.Natomiast osoba która ją otrzymuje wie na jakiej podstawie, do jakich celów ją otrzymała i kiedy korzystanie z niej jest zgodnie z prawem.
Ale z innej beczki dla potwierdzenia faktów.
We wniosku o nową cz też odnowienie starej wkładki jest pozycja organ wydający i miejsce z oznaczeniem (3)
(3) owa trójka to- Dotyczy osoby posiadającej zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne.    Zatem wykazujemy cz posiadamy kurs cz nie.

Kolejny wpis jest na wkładce....... zezwolenie jest ważne z prawem jazdy lub legitymacją służbową.(3)
.(3) Owa trójka określa że dotyczy osób o których mowa w art109 ust 5 ustawy itd. służb mundurowych również kierowców OSP.

Prawo jazdy i wkładka dotyczy zapewne osoby które posiadają kurs na uprzywilejowane czyli kierują wszystkim "bez ograniczeń"

Ale aby być kierowcą OSP trzeba dostarczyć dokument z gminy że się  będzie kierowcą w OSP inaczej wkładki bez kursu nie dostaniesz .
Co więcej aby jeździć w OSP musisz mieć kolejne pozwolenie  z Gminy że masz prawo  jeździć pojazdami w OSP. Bez tego jeździć nie możesz nawet jeśli będziesz miał wkładkę z kursem.

Dlatego uważam że w czasie kontroli osoby które otrzymały wkładkę bez ukończonego kursu na potrzeby OSP  powinny oprócz prawa jazdy, wkładki pokazać również pozwolenie z gminy jakimi pojazdami mogą jeździć na otrzymanej wkładce, bo na tej podstawie przecież ją otrzymali.
Pokazując tylko prawo jazdy i wkładkę organom kontrolującym (dotyczy osób bez kursu)  wprowadzają świadomie w błąd organy kontroli  co powiedziałbym  że jest już  "oszustwem" polegającym na nie przyznaniu się że wkładkę otrzymało się w celu prowadzenia pojazdów w OSP i że tylko tymi pojazdami można jeździć bo powtórzę na tej podstawie ją się otrzymuje bez kursu.
Faktem jest że owy stan rzeczy nie wynika z zezwolenia. Dlaczego być może  tak jest napisałem na wstępie.
Brak możliwości sprawdzenia w czasie kontroli w jakim celu  została wydana wkładka powoduje że jest wykorzystywana w dowolny sposób co nie znaczy że jest to zgodnie z prawem tylko dlatego że nie ma w niej wpisu o ograniczeniu.
Czy mam rację i czy można mówić o "oszustwie" okaże się kiedy dojdzie do byle stłuczki i na potrzeby np wypłaty ubezpieczenia z OC ubezpieczalnia zweryfikuje cel wydania wkładki. Może się wtedy okazać że oprócz problemów z prawem, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni za szkody powstałe w czasie zdarzenia bo ubezpieczalnia na pewno nie pokryje kosztów jeśli okaże się że pomimo posiadanej wkładki nie miało się uprawnień. Oczywiście nikomu źle nie życzę. 
 

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 31, 2017, 06:19:45 »
Przedłużalem na osp, jeżdżę przy okazji zrm, oprócz badań zaświadczenie z gminy, od prezesa że jest się kierowca w osp już nie respektują, lub sam sobie mogłem wystawić jako że mam działalność,
A sytuacja wkładka z psp do samochodów z firmy z

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 31, 2017, 09:28:06 »
Znalazłem coś takiego.Informacja jaką  ZOSP RP przekazuje na swojej stronie.

Zgodnie z założeniami ustawodawcy celem ustawy jest uchylenie wymogu ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz
przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi OSP. Wprowadzone zmiany świadczą o tym, że legislator skłania się ku stanowisku, iż kierujący pojazdami uprzywilejowanymi w służbach mundurowych i OSP nabywają niezbędne umiejętności już w ramach szkoleń wewnętrznych.Obowiązkowe ukończenie kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanym i przez członków OSP byłoby jedynie powtórzeniem nabytych umiejętności w ramach tych szkoleń.
Obowiązek przechodzenia kursów dla innych osób kierujących pojazdami uprzywilejowanymi (np. ratownictwa medycznego) został utrzymany, ponieważ osoby te nie uzyskiwały odpowiednich umiejętności w ramach szkoleń wewnętrznych.
Członek OSP nie musi posiadać ukończonego kursu dla kierujących po jazdami uprzywilejowanymi, które miały prowadzić ośrodki doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego.
Szkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych OSP będą prowadzone przez Państwową Straż Pożarną. Tak jak jest to czynione dotąd.
Szkolenia członków OSP odbywają się na podstawie dokumentu pod nazwą
 „System szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych”  zatwierdzonego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przy akceptacji Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP.
 
Zatem wedle przepisów:
By móc kierować pojazdem uprzywilejowanym OSP od 4 stycznia 2016 r. członek OSP musi:
1) mieć ukończone 21 lat,
2 )posiadać prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii,
3) uzyskać orzeczenia:
a) lekarskie   o   braku   przeciwwskazań   zdrowotnych  do kierowania   pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
4) posiadać zaświadczenie wydane przez gminę potwierdzające, że ma być kierującym pojazdem OSP,
5)posiadać zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.

Tyle wedle interpretacji przez ZOSP RP i  przepisów.

Natomiast patrząc na w/w warunki jakie trzeba spełnić aby zostać kierowcą w OSP , należało by dodać że zezwolenie "wkładkę" o której jest mowa w punkcie 5, otrzymamy pod warunkiem że mamy ukończony kurs  "Szkolenie kierowców- konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP " które jest w
SYSTEMie SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH BIORĄCYCH BEZPOŚREDNI UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH.
I takie zaświadczenie powinno się załączyć do wniosku o wydanie wkładki zamiast zaświadczeń o kursie podstawowym lub uzupełniającym.
Jak wynika z informacji ukończenie tego kursu jest  równoznaczne z ukończeniem kursu na pojazdy uprzywilejowane co jednocześnie daje uprawnienia do prowadzenia wszystkiego.
Od siebie dodam że w przypadku wielu osób pozostaje jednak nie smak braku równości w konfrontacji między formacjami mundurowymi a  społeczeństwem cywilnym, które za podobny kurs musi zapłacić.
To jest dopiero uczciwe podejście ustawodawcy w przypadku pozyskiwania uprawnień i wykorzystywania ich do celów prywatnych. Potem dziwimy się że społeczeństwo wytyka służbom mundurowym wiele spraw, ale ten przypadek po raz kolejny daje przykład dlaczego tak jest.
Jednak muszę przyznać że nie miałem racji jeśli idzie o prowadzenie na wkładkach z OSP itd.opierając się oczywiście na powyższej informacji którą uważam za wiarygodną.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2017, 13:01:50 wysłana przez jgk »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 31, 2017, 15:02:13 »
Jednak muszę przyznać że nie miałem racji jeśli idzie o prowadzenie na wkładkach z OSP

Szkoda, że po takim czasie  :wall:

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 01, 2017, 00:37:38 »
kamaras no dobra czas czasem ale wątpliwości dalej mam:   
Zinterpretowano przepis o kursie na pojazdy uprzywilejowane w następujący sposób:
Strażak ochotnik nie musi kończyć kursu na pojazdy uprzywilejowane jeśli posiada ukończony kurs wewnętrzny czyli kierowców konserwatorów. Stwierdzono że oba te kursy to jest to samo i nie należy ich dublować.
Aby ukończyć kurs wewnętrzny trzeba spełnić warunki:

Kandydat na szkolenie powinien posiadać:
1 skierowanie wg. wzoru określonego w „Zasadach organizacji szkoleń członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w       działaniach ratowniczych”; 
2 wiek - nie przekroczone 65 lat;
3 prawo jazdy co najmniej kat. B;
4 potwierdzenie ukończenia szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP wg programu z 2015 roku lub spełnienie równorzędnych wymagań zgodnie z programem szkolenia z 2006 roku

Wynika z tego że aby ukończyć ten kurs nie ma wymogu że będzie się kierowcę OSP i każdy kto go ukończy, może starać się o wkładkę na pojazdy uprzywilejowane na kategorię B oczywiście dostarczając jeszcze badania, bez obowiązku dostarczania zaświadczenia z gminy że będzie się kierowcą.Tak to teoretycznie niby powinno wyglądać.

Natomiast uzyskanie wkładki na potrzeby OSP wiąże się jednak z dostarczeniem zaświadczenia z gminy.
Zatem dlaczego wkładkę wystawia się  pod warunkiem dostarczenia zaświadczenia z gminy i tylko jeśli będzie się kierowcą OSP skoro warunki jej otrzymania spełnia również strażak ochotnik nie mający zamiaru być kierowcą w OSP. Padnie zapewne odpowiedz że jemu nie wydadzą bo nie będzie kierowcą.
 No dobra niech będzie.
Zatem dlaczego  kierowca OSP może korzystać z otrzymanej wkładki również prywatnie a inny strażak ochotnik mający dokładnie  takie same kursy oraz badania jej nie otrzyma  tylko dlatego że nie będzie kierowcą ,natomiast gdy porównamy ochotnika nie chcącego być kierowcą w OSP z osoba robiąca wkładkę prywatnie okaże się że pomimo tego że maja takie same kursy i badana osoba prywatna dostanie wkładkę a ochotnik nie bo będą wołać kurs podstawowy na uprzywilejowane bo nie ma zaświadczenia z gminy.Paranoja
Stwierdzono przecież  że podstawowy kurs na pojazdy uprzywilejowane to jest to samo co kurs kierowców konserwatorów.
Padnie pewnie stwierdzenie że kursów wewnętrznych nie można wykorzystywać prywatnie ale gdyby tak było to również dotyczyło by to braku możliwości wykorzystania wkładki prywatnie bo do jej uzyskania posłużyły kursy wewnętrzne.

Wygląda to tak że  np .czarny  nomex  firmy  X w straży spełnia wymagania i można go używać ,natomiast  nomex  firmy Y spełniający te same wymagania jeśli nie jest używany w straży, tylko do celów prywatnych już nie spełnia wymogów.
Wyjaśni mi to ktoś logicznie??Byle nie na zasadzie że tak ma być.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2017, 09:52:34 wysłana przez jgk »

Offline BartekD

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 27, 2017, 16:08:39 »
A w drugą stronę. Jestem ratownikiem medycznym, mam uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w kat. B i C wydanym przez prezydenta miasta przed wejściem w życie tych nowych regulacji, gdzie kurs techniki jazdy nie był potrzebny. Mam różowy papierek. I ostatnio zapisałem się do OSP. I teraz OSP powinno mnie wysłać na ten kurs wewnętrzny, żebym mógł jeździć pojazdami OSP?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2017, 16:16:43 wysłana przez BartekD »

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 27, 2017, 17:13:52 »
Pozwolenie wydane przez Twojego 01 obowiązuje w całej Polsce. (PSP jak i OSP). Wprowadzone to było kilka lat temu ze względu na powodzie. Każdy obsługuje sprzęt każdego.

Offline BartekD

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 27, 2017, 17:35:14 »
No tak, tylko ja nie jestem funkcjonariuszem PSP.

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 27, 2017, 20:16:59 »
To pozwolenie na prowadzenie pojazdów OSP musi wystawić pracodawca lub właściciel pojazdu czyli Wójt danej gminy na podstawie psychotestów i orzeczenia lekarskiego.

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 27, 2017, 23:12:07 »
To pozwolenie na prowadzenie pojazdów OSP musi wystawić pracodawca lub właściciel pojazdu czyli Wójt danej gminy na podstawie psychotestów i orzeczenia lekarskiego.

dario251 coś ci się chyba pomyliło
podaj podstawę prawną twojego twierdzenia
tylko nie myl uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów ogólnie

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 28, 2017, 10:19:34 »
Dario przespał kilka lat :mellow:

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 28, 2017, 10:40:17 »
Jeśli nie aktualne to sorki, wiem że tak było.

Offline lesek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 03, 2017, 15:47:06 »
Cytuj
Natomiast patrząc na w/w warunki jakie trzeba spełnić aby zostać kierowcą w OSP , należało by dodać że zezwolenie "wkładkę" o której jest mowa w punkcie 5, otrzymamy pod warunkiem że mamy ukończony kurs  "Szkolenie kierowców- konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP " które jest w
SYSTEMie SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH BIORĄCYCH BEZPOŚREDNI UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH.
I takie zaświadczenie powinno się załączyć do wniosku o wydanie wkładki zamiast zaświadczeń o kursie podstawowym lub uzupełniającym.

To nieprawda. Mam wkładkę od pół roku, w starostwie chcieli tylko zaświadczenie z jednostki że będę pełnił funkcję kierowcy.
Jestem przed kursem kierowców-konserwatorów OSP, mam tylko RT i SP.

niezłe te przepisy ;]