Autor Wątek: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka  (Przeczytany 27368 razy)

Offline pnpn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 11, 2016, 15:23:10 »
Ja we swojej nie mam żadnych ograniczeń wpisanych przez starostę

Ostatnio nabyłem prawko z kategorią "D" i starosta rozszerzył mi pojazdy uprzywilejowane o tą kategorie bo badania miałem zrobione na wszystkie kat od B

a nowa ustawa jak wejdzie to nie wiem czy będzie działać wstecz i dotyczyła osób które już mają nabyte takie uprawnienia

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 11, 2016, 17:01:14 »
Ja we swojej nie mam żadnych ograniczeń wpisanych przez starostę

Ostatnio nabyłem prawko z kategorią "D" i starosta rozszerzył mi pojazdy uprzywilejowane o tą kategorie bo badania miałem zrobione na wszystkie kat od B

a nowa ustawa jak wejdzie to nie wiem czy będzie działać wstecz i dotyczyła osób które już mają nabyte takie uprawnienia

Człowieku. Dostałeś upoważnienie w związku z tym, że jesteś strażakiem/kierowcą samochodu w danej jednostce OSP. W związku z tym, nie podlegasz pod obowiązek dodatkowego szkolenia. Czytaj przepisy ze zrozumieniem.
Czy w/g ciebie strażak PSP, który otrzymał od swojego komendanta upoważnienie też może prowadzić karetkę jako pojazd uprzywilejowany?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 11, 2016, 21:33:00 »
strażak998 według mnie jeśli strażak PSP posiada kurs na pojazdy uprzywilejowane a komendant jest osobą która posiada uprawnienia do wystawiania uprawnień to może jeśli ma podpisaną  umowę np z taborem sanitarnym na prowadzenie karetki.Reszta papierów jest taka sama.
Nie wiem tylko cz komendant ma takie możliwości, zapewne kończą się na własnym "podwórku" bo inaczej nikt by tego nie był w stanie kontrolować.
 Nie masz ograniczeń a zatem nasuwa się pytanie cz masz kurs na pojazdy uprzywilejowane ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2016, 12:32:28 wysłana przez jgk »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 26, 2016, 00:26:27 »
"Jeśli natomiast jakaś instytucja wyda wkładkę bez wpisu osobie która nie posiada kursu na uprzywilejowane to złamie prawo i przepisy." - bardzo proszę wskazać mi w którym miejscu "wkładki" znajduje się rubryka "Uwagi" lub "Adnotacje" ...


Panowie siejecie bzdury...  To, że zdawałem egzaminy Fiestą to znaczy, że mogę jeździć tylko Fiestą ?!  Wkładka jest jednakowa dla wszystkich bez ograniczeń. Różni się tylko organ wydający. Nie ma tam miejsca na dodatkowe wpisy czym można a czym nie można. Jedyne ograniczenia wynikają z posiadanych kategorii PJ.
Wkładka jest dokumentem. Dokonywanie jakiś bzdurnych wpisów na dokumencie poza miejscami do tego przeznaczonymi jest niedopuszczalne...

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 19, 2017, 15:28:07 »
Dzisiaj przedłużałem zezwolenie w starostwie. Informacja od Urzędnika jest taka, że niezależnie kto wkładkę wydaje, wkładka jest jednakowa dla wszystkich i powinna być honorowana przez wszystkich... Jeśli wkładkę wydaje mi Starosta to mogę na nią jeździć i w OSP i w PSP i w Policji i na karetce...
Analogicznie - jeśli wkładkę wydaje mi Komendant PSP to mogę na nią jeździć i w OSP i w PSP i w Policji i na karetce...

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 19, 2017, 18:03:56 »
Witam, dziś wyrobiłem sobie wkładkę w starostwie, całkowity koszt jaki poniosłem to około 1250 zł łącznie z badaniami. Moim skromnym zdaniem na wkładce z PSP nie można jeździć na karetce. Jednak, że jak ktoś będzie na niej jeździł to w 95% kontroli wszystko będzie ok. Najgorzej jak ktoś będzie drążył i drążył np. jakby był jakiś wypadek gdzie wchodzi prokurator. Dlatego wywaliłem 1250zł i mam święty spokój.
P.S. Kto z was jeździ na karetce jako ratownik-kierowca? Bez tytułu ratownika medycznego czyli z samym KPP. Jak się wam pracuje?

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 19, 2017, 18:52:23 »
Jak może być taka sama? chyba na wygląd.Dziś na potrzeby OSP, PSP można otrzymać wkładkę bez ukończenia kursu na pojazdy uprzywilejowane, kiedyś bez tego wkładki nie otrzymałeś. Nie spotkałem zapisu mówiącego że na potrzeby PRM karetka też tak można otrzymać owy papier.Zatem jeśli posiadasz ukończony kurs na uprzywilejowane to możesz jeździć gdzie chcesz jeśli go nie masz to papier wystawiony jest warunkowo na potrzeby OSP PSP.Zapewne  różnią się  jakimś numerem pod którym zakodowany jest cel wydania.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 20, 2017, 14:03:11 »
Do jazdy w psp zaświadczenie wydaje kp/m, do jazdy w zrm i OSP wydaje starosta,  druk ten sam ale inny organ wydający i trzeba robić dwa, cena 120 PLN nierealna, bo 50 PLN starostwo, psychotesty ~ 60, neurolog, laryngolog,  okulista, ekg jak po 40 to wysyłkowe, spirometria,audiometr , krew medycyny pracy >200 zlotyszy,

Offline tauzen10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 20, 2017, 17:53:33 »
Do prowadzenia samochodów PSP potrzebna jest wkładka wystawiona przez komendanta, do kierowania ambulansami wkładka wystawiona przez starostę koniec i kropka.
Możecie sobie jeździć na jednej wkładce jak chcecie tylko nie wiem jakie będą konsekwencję jeśli spowodujecie ambulansem wypadek na wkładce wystawionej przez komendanta. Podejrzewam że wtedy możecie się zdziwić i to mocno.
U mnie w pogotowiu nie ma dyskusji nie masz wkładki od starosty nie jeździsz, w pogotowiu jesteś cywilem nie funkcjonariuszem i wkładka podbita przez komendanta nic nie znaczy tyle usłyszałem od kierownika pogotowia.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 20, 2017, 18:26:14 »
Taka jest Wasza interpretacja.... szkoda, że niespójna z Wydziałem Praw Jazdy Urzędu bądź co bądź Państwowego...
Kończę dyskusję w tym temacie bo nie mam zamiaru kopać się z koniem... dla mnie ważniejsza jest interpretacja Urzędnika Państwowego niż  wasze niczym nie podparte dywagacje...

p.s. tauzen - zdawałeś B na Fieście więc masz prawo jeździć tylko fiestą...

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 20, 2017, 20:32:24 »
Kameras masz to na piśmie to woź z wkładka, u mnie nawet do osp gość robił mimo że ma w psp, interpretacja prawnika z ug była jednoznaczna kto komu wydaje, i jak ci tego nie dadzą na piśmie to nie upieraj się jak komendant..... W zrm też określili kto wydaje i napewno nie był to km/p, mini że faktycznie nie jest to logiczne

Offline elvis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 20, 2017, 21:40:28 »
Polecam przeczytać co sądzi na ten temat KG PSP: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/pytania_i_odpowiedzi_komendanta_glownego_psp. Pierwsze pytanie z góry.
Mowa tylko o OSP ale temat można śmiało podciągnąć pod inne formacje.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 21, 2017, 18:44:29 »
No cóż wynika z tego że dostając wkładkę na potrzeby OSP lub PSP bez kursu na pojazdy uprzywilejowane można ogólnie to ujmując jeździć pojazdami służb mundurowych.   Karetka odpada.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2017, 18:55:19 wysłana przez jgk »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 26, 2017, 16:54:53 »
jgk - potrafisz czytać ze zrozumieniem ???

"zezwolenie uprawnia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym określonym w prawie jazdy odpowiedniej kategorii. Jest to de facto jedyne ograniczenie przedmiotowe."

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 26, 2017, 19:28:57 »
jgk - potrafisz czytać ze zrozumieniem ???

"zezwolenie uprawnia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym określonym w prawie jazdy odpowiedniej kategorii. Jest to de facto jedyne ograniczenie przedmiotowe."

Kolego a czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Strażacy PSP jak OSP są zwolnieni z kursu na pojazdy uprzywilejowane. Kierując karetką nie jesteś strażakiem, a pracownikiem pogotowia, mało tego musisz mieć zgodę 01 na zarobkowanie (w przypadku PSP). Widzisz tą subtelną różnicę.
Kierowca pogotowia = kurs na pojazdy uprzywilejowane.

I jeszcze jedno, pokazałem twojej wpisy kolegom z WRD. Wpisy dot. tego, że jeżdżąc w OSP czy PSP możesz prowadzić radiowóz Policji. Zajady im popękały. Już żałują że nie jeździsz u nich w powiecie.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 28, 2017, 23:15:13 »
Widocznie takie mają pojęcie ;)
Ja podpieram się wykładnią urzędową a nie interpretacją prywatnej osoby.
Odpowiedz mi w takim razie na pytanie - wkładkę do OSP wydaje Starosta - nie potrzebujesz kursu. Wkładkę dla firm transportu albo pogotowia też wydaje Starosta - potrzebujesz kurs.

Jedziesz karetką - zatrzymuje Cię policja do kontroli - pokazujesz wkładkę wydaną przez Starostę. Jak udowodnisz że nie "ominąłeś" kursu zapisując się do OSP ??

Offline Brevis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
  • oby do przodu
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 28, 2017, 23:25:00 »
pół biedy jak tylko zatrzyma Cię policja, gorzej jak nawywijasz coś bardziej konkretnego i całości zacznie przyglądać się prokurator...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 29, 2017, 16:48:54 »
No dobra ale składając wniosek o PAPIER widnieje wykaz dokumentów które składasz i jest pozycja:
kopia zaświadczenia ukończenia kursu podstawowego albo kursu uzupełniającego dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych lub pojazdów przewożących wartości pieniężne. Na tej podstawie Starosta wyda PAPIER cywilowi. Natomiast co jeśli nie masz takowego zaświadczenia?
Ano starosta nie wyda PAPIERU chyba że pokażesz kwit że na potrzeby do OSP. Wtedy wyda ale w ewidencji widnieje zapis dlaczego wydał PAPIER bez wymaganych zaświadczeń. Ano dlatego że zainteresowany przedstawił kwit że nie do celów prywatnych tylko na potrzeby OSP.
Nie może być tak że papier  wykorzystywać się będzie do wszystkiego skoro uzyskało się go bez spełnienia wymagań na jego otrzymanie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 16:54:31 wysłana przez jgk »

zyraf

  • Gość
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 29, 2017, 17:42:37 »
JGK masz jeden problem - zawsze wiesz wszystko najlepiej nawet gdy sprawa Cie nie dotyczy.

Darujcie sobie wpisy zaczynające od "moim zdaniem, wydaje mi się, to nie logiczne, prokurator na pewno się przyczepi"
Jeszcze nikt do nikogo się nie przyczepił, jeszcze nikt nie miał z tego tytułu problemów a sporo rat med tak funkcjonuje i nikt nie robi problemów od policji, przez dysponenta ZRM (pracodawcę) po komendantów. Wychodzi na to, ze wasze domysły są guzik warte....

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 29, 2017, 19:23:51 »
Mało tego.... dorzucę kolejny kamyczek do ogródka... W piątek do wydziału komunikacji dzwoni kolega, który wypisał się z OSP ze względu na przeprowadzkę (odległość od OSP). Pytał jakie dokumenty są potrzebne do przedłużenia "wkładki". Uprzejma Pani z WK odpowiada:
- badania lekarskie, badania psychologiczne i jeśli jest w OSP to zaświadczenie od Prezesa, że jest kierowcą w OSP.
Więc kolega odpowiada, że nie jest bo się wypisał. Na co szanowna Pani odpowiada, że... w takim razie będzie musiał zapłacić 50 złotych z własnej kasy za wydanie wkładki. :D
Więc kolega dalej pyta co z kursem...
- Kurs robi się jednorazowo (przy pierwszym wydaniu "wkładki") a jeśli przedłuża to tylko same badania i 50 zł. Taka luka w prawie. Skoro się załapałeś na bezkursowe wydanie wkładki to zyskałeś. Kurs robią nowi kierowcy, którzy po raz pierwszy będą mieli wydaną "wkładkę"...


Wniosek jest jeden - jak uda Ci się wkładkę uzyskać to jesteś do przodu i już żadnego kursu nie musisz robić... Ot taki myk prawny na chwilę obecną...

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 29, 2017, 19:48:31 »
Więc zrobiłem rozeznanie u siebie w grupie...

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 29, 2017, 19:54:23 »
zyraf nie jestem najmądrzejszy tylko czytam przepisy. .
Nie mylmy przedłużania PAPIERU mając ukonczony kurs  na uprzywilejowane ,z nowym kursem który robi cywil i kierowcami z OSP PSP którzy otrzymują papier na potrzeby formacji. Jeśli masz kurs na uprzywilejowane jesteś w OSP PSP możesz jeździć wszystkim jeśli nie jak niżej
 Oficjalne pismo dla tych co mają PAPIER z OSP PSP bez kursu.Różnica w PSP daje komendant w imieniu starosty.

Organem, który wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi  OSP pozostaje Starosta.
 Jeżeli członek OSP ubiegający się o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym spełnia warunki z pkt 1-3
(powyżej) powinien złożyć wniosek we właściwej, z punktu widzenia siedziby OSP, gminie o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, iż ma być kierującym pojazdem OSP (pomoc organizacyjną w tym zakresie na pewno będą udzielały władze macierzystych OSP). Jeżeli uzyska wszystkie potrzebne dokumenty oraz zaświadczenie, składa wniosek do Starosty o wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym.
Starosta - w myśl przepisu art. 109 ustawy o kierujących pojazdami - wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym OSP, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, osobie, która spełnia wymagania określone w art. 106 ust. 1 pkt 1-3 ustawy, potwierdzone przedstawionym:
1   orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
2) orzeczeniem psychologicznym o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
3) zaświadczeniem organu gminy potwierdzającym, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.

informację przygotował
adw. Krzysztof M. Miazga
14 IX 2015  r.


Problemu nie mam ja, tylko osoby które interpretują przepisy tak aby mogli korzystać z wszystkiego jak im pasuje bo nie mają papieru na uprzywilejowane za który trzeba na dziś dzień wybulić z tego co ktoś pisał 1200zł. Papier na całe życie ale ........kasa.
Osobiście zrobiłem kurs mam papier,że zapłaciłem fakt może nie tyle co kolega ale działam zgodnie z prawem i przepisami.pomimo że działam w OSP ale w cywilu też korzystam z PAPIERU.

Skoro starosta wydaje w drodze decyzji administracyjnej zezwolenie na prowadzenie pojazdu w danej formacji a nie pojazdu PRM karetki cz uprzywilejowanego wozu konnego  to trzymajmy się faktów i przepisów.
A jak ktoś chce działać nie zgodnie z przepisami to i tak będzie to robił,jego sprawa ale to taka cykająca bomba która pewnego dnia może narobić problemu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 20:03:57 wysłana przez jgk »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 29, 2017, 20:34:28 »
Nadal nie kumasz :)
Nawet gdybyś chciał zrobić kurs to w urzędzie nikt go od Ciebie nie przyjmie! Tylko jeśli podnosisz kategorie, wtedy musisz zrobić kurs uzupełniający. Jeśli przedłużasz wkładkę na tych samych kategoriach to żadnego kursu nie robisz tylko same badania.
Ba! Nawet jak nigdy nie byłeś w OSP (ani innych służbach) a miałeś wkładkę przed nowelizacją i zdążyłeś ją wymienić na różowy kartonik to też żaden kurs Cie nie dotyczy. Stary... kurs dotyczy tylko NOWYCH kierowców a uzupełniający podnoszących kategorie...

 Skoro jesteś taki "przepisowy" to zacytuję Ci przepisy prawne:

Art. 109.
1. Starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, osobie, która spełnia wymagania określone w art. 106 ust. 1 pkt 1−4, potwierdzone przedstawionym:
1) orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
2) orzeczeniem psychologicznym o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
3) zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.
2. Starosta wydaje zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, określając:
1) zakres zezwolenia, o którym mowa w art. 108 ust. 1, odpowiadający rodzajowi ukończonego kursu oraz zakresowi badań lekarskich i psychologicznych;
2) ważność zezwolenia na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikają-cy z terminu ważności orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.Starosta przedłuża ważność zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, na okres, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 6 oraz art. 82 ust. 1 pkt 6.
4. Starosta rozszerza zakres zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, w drodze decyzji, za opłatą, o której mowa w ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, odpowiednio do przedstawionego zaświadczenia o ukończeniu kursu uzupełniającego dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.
5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Trans-portu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1−4 stosuje się odpowiednio.
6. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.
7. Opłata, o której mowa w ust. 1, z wyjątkiem opłaty ewidencyjnej, stanowi dochód powiatu.

Natomiast nowelizacja dodaje min. taki zapis:

4) art. 135b otrzymuje brzmienie:
„Art. 135b. W stosunku do jednostek, o których mowa w:
1) art. 109 ust. 5 i 6,
2) art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym,
3) art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykonujących zadania specjalistycznymi
środkami transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 161ba ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027,
z późn. zm.3))
– warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4 stosuje się od dnia 4 stycznia
2016 r.”.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 20:38:57 wysłana przez kamaras »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 29, 2017, 21:20:36 »
 kamaras poszperałem w swojej komputerowej bazie wiedzy przydatnej.

 1a. Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi nie dotyczy funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 wymogi wobec kierującego pojazdem uprzywilejowanym ust. 3.
1b. W stosunku do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, o których mowa w art. 106 wymogi wobec kierującego pojazdem uprzywilejowanym ust. 3, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 zasady ponoszenia kosztów wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 191 i 298), potwierdzającego, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.

4b. W stosunku do funkcjonariuszy i kierujących, o których mowa w art. 106 wymogi wobec kierującego pojazdem uprzywilejowanym ust. 3, rozszerzenie zakresu zezwolenia, o którym mowa w ust. 4, następuje odpowiednio do przedstawionego orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.

5. Żołnierzom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione. Przepisy ust. 1, 1a i 2–4b stosuje się odpowiednio.

Co do punktu 5 idzie właśnie o kasę którą trzeba wydać ale państwo zwolniło w/w  formacje z ponoszenia kosztów aby uzyskać wkładke czego kolejnym następstwem, jest to że ustawodawca doszedł do wniosku że to co jest zawarte  w szkoleniach dla kierowców OSP , PSP wystarczające na wydanie wkładki na potrzeby tych formacji.

Tak na zakończenie toku myślenia czy w szpitalach, PRM-ch i tam gdzie mają karetki nowo przyjmowani kierowcy nie posiadający wkładki  dostaną ją na takiej samej zasadzie jak np w OSP, bez kursu na pojazdy uprzywilejowane aby mogli jeździć?
Nie dostaną bo to służba cywilna, patrz punkt 4b.Pracując na karetce jesteś cywilem w PSP i OSP będąc za kierownicą jesteś funkcjonariuszem. Zatem na karetkę wymagana jest wkładka z kursem bo starosta nie ma podstaw do jej wydania bez niego.
Jeśli takową posiadasz będąc kierowcą w PSP,OSP możesz prywatnie jeździć gdzie chcesz.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2017, 22:09:21 wysłana przez jgk »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi z PSP a karetka
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 29, 2017, 21:51:48 »
Nowo przyjmowani muszą zrobić badania i kurs ALBO zapisać się do OSP i zrobić badania i mieć zaświadczenie że są kierowcami w OSP. :)
Takie są dwie drogi uzyskania zaświadczenia. Jak już je uzyskasz możesz jeździć czym chcesz i gdzie chcesz :) Takie mamy w Polsce Prawo :) Dziurawe ale zawsze Prawo... Zadzwoń proszę do Starostwa do W.K. i popytaj urzędników. potwierdzą Ci to, co napisałem...

a Twoje interpretacje od tej chwili mnie g...o obchodzą bo tłumaczyć jak krowie na rowie a Ty nadal swoje...