Autor Wątek: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku  (Przeczytany 2684 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« dnia: Czerwiec 14, 2016, 13:48:00 »
Nie mogłem nic znaleźć, więc poszedłem na łatwiznę i założyłem nowy wątek.
Naszły mnie rozważania. Członek OSP sprawuje funkcje związkowe. Jest Prezesem Gminnym i Powiatowym. Nie zostaje wybrany jako przedstawiciel do Zarządu Gminnego. Ale dalej pełni funkcję Prezesa Powiatowego. I nagle bach. W ocenie OSP członek narozrabiał do tego stopnia, iż OSP wyrzuciło go z hukiem na zbity .... bruk. I teraz co się dzieje? Przestaje reprezentować OSP. Zarząd Gminny, który go wystawił na przedstawiciela do Zarządu Powiatowego już nie istnieje, gdyż jest po nowym walnym i się trochę nawet zmienił. I co teraz z tym ludkiem wyrzuconym co pełni funkcje prezesa? W statucie związkowym w § 13 ust 1 pkt 1 jest zapis, iż członek zwyczajny (czyli OSP) ma prawo być wybieranym do władz Związku za pośrednictwem swoich przedstawicieli. I wg mnie w tym przypadku dany delikwent staje się przedstawicielem samego siebie a nie OSP które go wysłało do zarządu gminnego a ten dalej do zarządu powiatowego. Czyli powinno się go lekko mówiąc usunąć z zarządu powiatowego. Czy podzielanie mój pogląd? Czy też trzeba ten pogląd skrytykować i znaleźć inne rozwiązanie? I to nie jest fikcja bo akurat tak się zaraz zdarzy u mnie. A myślałem że kłopoty mają wszyscy tylko nie ma ich u mnie :)

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2016, 17:59:15 »
Trochę dziwne rozważania w czasie kampani wyborczej jeśli Zjazd Gminny nie powołał go na przedstawiciela nie może kandydować do zarządu powiatowego. Jeśli nie został wybranym nawet delegatem nie może nawet być wybieranym do komisji rewizyjnej. Jako członek władz ustępujących może jedynie uczestniczyć w zjeździe powiatowym z głosem doradczym.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2016, 09:02:16 »
W mojej gminie była taka sytuacja: prezes Zarządu Oddziału Gminnego będący równocześnie wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego nie był obecny na zebraniu wyborczym w swojej jednostce, nie zostawił żadnej pisemnej zgody na wybór itd. więc nie został wybrany przez Walne Zebranie jako delegat na Zjazd Oddziału Gminnego. Uczestniczył więc w Zjeździe jako ustępujący prezes ale nie mógł zostać wybrany do pełnienia jakiejkolwiek funkcji gdyż nie był delegatem. Osoba ta dalej pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego, bo Zjazd dopiero przed nami i to dopiero wtedy zmienią się władze.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 15, 2016, 10:15:01 »
Wszystko się zgadza. Tylko co w sytuacji, kiedy członek OSP przestaje być członkiem OSP bo został wyrzucony z OSP. Przed wyrzuceniem pełnił funkcje w związku. Czy po wyrzuceniu dalej je pełni? Przecież nie reprezentuje już OSP. Czyli jak pełni to kogo reprezentuje? Niestety statut o takim przypadku nic nie stanowi. § 13 stanowi iż członek zwyczajny czyli OSP może byc wybieranym do władz Związku za pośrednictwem swoich przedstawicieli. I był tak wybrany. Ale tracąc członkostwo w OSP stracił również statut przedstawiciela członka zwyczajnego. I co teraz dalej?

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 15, 2016, 16:58:21 »
Pytania podobne ale są to 2 różne sytuacje. Godząc się na pełnienie funkcji pełni się ją aż do odwołania a odwołanie będzie na Zjeździe Powiatowym o ile Zjazd Gminny nie wybrał ich na przedstawicieli. Cele i działania związku i OSP są różne więc i statuty są różne więc należało by przeczytać i zapoznać się z oboma oraz z regulaminem zjazdu który jest dostępny na stronie związku oraz w Systemie OSP odpowiednich szczebli. Jesteśmy przed Zjazdami Szczebla Powiatowego więc wszystko się rozstrzygnie w najbliższym czasie. Jeśli prezes nie był na zebraniu to kto je zwołał i czy było to zgodne ze statutem OSP? Czy nie pośpieszyliście się z wykluczeniem członka OSP? Co na to Komisja Rewizyjna OSP? To są pytania na które sami powinniście znaleźć odpowiedź zanim trafi przed Wojewódzki Sąd Honorowy do którego może odwołać się pokrzywdzony. Działanie na szkodę OSP jest tak ogólne że można mu wiele przypisać.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2016, 07:38:35 »
...... zanim trafi przed Wojewódzki Sąd Honorowy do którego może odwołać się pokrzywdzony......
Poszedłeś po bandzie :)
Jeśli jest wykreślany z OSP, czyli najniższego szczebla to ma prawo odwołania się tylko do walnego zebrania własnej jednostki, którego decyzja jest ostateczna.

Offline awaqatal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2016, 17:34:58 »

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Utrata członkostwa w OSP a sprawowanie funkcji w Związku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2016, 20:11:30 »
Cytat: awaqatal
Wychodzi na to, że jest jakaś furtka.
[/quote
nic nowego było to cały czas ale nie dotyczy członków OSP tylko przedstawicieli innych organizacji współpracujących ze strażą. Zresztą Nadzwyczajny Zjazd Krajowy Uchwalił poprawki do Statutu i wkrótce po legistracji ukażą się jest też tam poprawka w tej sprawie.