Autor Wątek: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy  (Przeczytany 2382 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« dnia: Czerwiec 02, 2006, 11:39:27 »
Witam!

Moja jednostka zamierza kupić busa z 9 siedzeniami, który początkowo będzie służył do przewozu osób. Ale w przyszłości chciałbym aby był to samochód pożarniczy.
Pytanka:
1. Czy jesli kupimy cywilnego busa i zamontujemy radiostacje i "koguty" to już będzie można go przerejestrować?
2. Jak będzie się nazywał? (SOP?) Skoro są tylko siedzienia?
3. Słyszałem, że tylko specjalistyczna firma może wydać zaświadczenie że pojazd może byc pożarniczy. Czy to prawda?

Prosze o opdowiedź.

Offline turbo mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2006, 12:19:15 »
Wiesz co pedros sam jeste ciekaw jak to sie wszystko dzieje poniewaz tez mam taki problem z przerejestrowaniem przeznaczenia z osobowego na pozarowy.

           pozdowionka

Offline marex7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2006, 14:06:12 »
Podejrzewam , że najwięcej informacji na ten temat uzyskacie w najbliższej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2006, 19:59:23 »
No juz byliśmy chyba wszędzie.... i nikt nic nie wie.
Każdy rozkłada ręce. Odsyłają nas przeważnie do firmy robiącej atestowane karosacje. Tylko że taka firma za atest bieże kupę kasy.
A my chcemy do busa zamontować np. motopompę i ssawne (oczywiście + wszelkie oznaczenia i sygnały) i nazwać go GLM. Ale kto o tym decyduje?
Gdzie znaleźć wytyczne?
Gdzieś kiedyś czytałem jakiś chyba dziennik ustaw czy coś innego na ten temat ale nie mogę nic znaleźć a szukam już sześć dni.
Poratujcie koledzy bo w ciągu 30 dni musimy zarejestrować...

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2006, 20:45:20 »
Witam

art. 7 ustawy o ochronie przeciwpożarowj

cnbop

Pozdrawiam

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2006, 09:13:18 »
Witam
Pedros, nie strasz mnie, że to taki problem, bo niedługo i nas to czeka. Koledzy kilka lat temu mieli podobny problem ze swoim mercedesem , z tego co kojarzę, to w końcu załatwili wszystko w komendzie miejskiej lub wojewódzkiej, któraś z nich ma bodajże swoją stację kontroli i uzyskali takie zaświadczenie czy też certyfikat, dzięki czemu auto zarejestrowali. Nam obiecał komendant miejski, że jak skończymy, to nam pomoże przy formalnościach, z tym, że my "tylko" wymieniamy podwozie - ze Stara 25 (GBM) na 266. Dołożyliśmy autopompę, więc będzie GBA. Oprócz tego w czorty drobnych przeróbek, ślimaczy nam się ta robota okropnie, a i kasa się kończy więc na każdy prawie drobiazg trzeba sponsora szukać. Powodzenia.

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2006, 09:44:50 »
Sprawa sponsora to w dzisiejszych casach ciezkie zadanie, jesl inie mieszka sie w okolicy pzremyslowej, to raczej nie duze szanse sa na chetnych do sponsoringu.

Co do rejestracji to nie tak latwo, bo trzeba wykazac ze ow samochod jest wam ptrzebny do prowadzenia dzialan z zakresu waszych obowiazkow.

"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz

Offline Smok

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2006, 00:14:55 »
Stary samochód powinien być pomalowany kolorem "czerwony sygnałowy" (co kolwiek by to nie znaczyło, to tak napisali  rozporządzeniu) dalej musi być wyposażony w światła błyskowe niebieskie oraz sygnały minimum dwu dźwiękowe i jeśli właścicielem jest Ochotnicza Straż Pożarna, to pies z kulawą nogą nie zapyta w Referacie Komunikacji po co ci ten samochód!! Oczywoście wcześniej należy zdobyć zaświadczenie od odpowiedniego diagnosty, że samochód posiada wymagane wyposażenie dla pojazdu uprzywilijowanego, ale jak zainstalujesz wymienione u góry, to nikt nie odmówi wypisania takiego zaświadczenia. Wytestowałem osobiście. ..

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jak zprzerejestrować samochód z cywilnego na pożarniczy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2006, 16:33:11 »
No dokładnie!

Bylismy w okregowej stacji kontroli, powiedzieli, że jak założymy lampy błyskowe i sygnały dźwiękowe to nie będzie problemu z zarejestrowaniem jako pojazd uprzywilejowany. Jeszcze błotniki muszą być białe, napisy na samochodzie i parę drobiazgów co do sposobu podłączenia sygnalizacji.

I dopiero z tym zaświadczeniem do Urzędu Komunikacji.
Co prawda nie jest pomalowany na czerwono tylko bordowy ale raczej przejdzie.