Autor Wątek: Alarmowanie OSP do akcji  (Przeczytany 91220 razy)

Grzesiek Fireman Beskid 3

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 18, 2003, 19:19:25 »
Przez selekta muszę być w remizie w ciągu 1 munuty ma to swoje plusy i minusy....

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 18, 2003, 19:30:46 »
Cytuj
Przez selekta muszę być w remizie w ciągu 1 munuty ma to swoje plusy i minusy....
Nie ma to jak wyczerpująca wypowiedź..... :unsure:

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Młodzik

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 18, 2003, 22:35:34 »
heh pewnie Witku poprzednik ma z kims zaklad :P  :blink:  

Grzesiek Fireman Beskid 3

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 20, 2003, 21:24:52 »
Przepraszam za moją krótką wypowiedź ale nie potrafię się rozpisywać na temat syreny,

 

Młodzik

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 21, 2003, 00:31:50 »
heh  :blink:  

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 23, 2003, 13:16:52 »
Przyszła zima, no i oczywiście zamarzła syrena. Na domiar zlego padły w tym samym czasie cztery pagery.
Echh, niech ktoś powie, że nieszczęścia nie chodzą parami.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 23, 2004, 09:45:32 »
Na stronie Platanu pojawił się nowy folder reklamowy systemów dla straży pożarnej http://www.platan.pl/folder_dsp.html, a tu bezpośredni link do dokumentu w formacie pdf - ok 750 kB http://www.platan.pl/doc/folder_dsp_04_05.pdf.
Są tam przedstawione nowe pagery typu DSP-90S z wyświetlaczem LCD i alarmem wibracyjnym :). Na razie są w przygotowaniu - firma obiecuje że będą dostepne od III kwartału 2004.
Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2004, 09:47:10 wysłana przez Sylwek »

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 23, 2004, 23:33:25 »
Peagery są dobre. Jest to co prawda produkcja krajow azjatyckich, ale motorole też tam produkuja, ale do sedna.

Oferowane peagery sa o okolo polowe mniejsze od dotychczasowych. zasilane sa bateryjka - jedna - wielkości AAA ( te male jak do pilotow) ktora starcza na okolo 1,5 miesiaca. Po tym czasie kupuje sie nowa w kiosku i juz.
W zaleznosci od typu peager moze sygnalizowac odbior :
- dioda swiecacom, dzwiekiem, wibratorem, dzwiekiem i wibratorem
- jak wyzej plus wyswietlany numer na wyswietlaczu
- jak wyzej plus napis na wyswietlaczu
Pracuja one w innym systemie niz te stare, wiec wiaze sie to z potrzeba montazu dodatkowej plytki w urzadzeniu w remizie, ale jest to wydatek jednostkowy.
Peager z wyswietlaczem ma dodatkowe funkcje daty, czasu, budzika, okresy aktywnosci itp.
Co do zasiegu to testowalem je przy antenie nadawczej usytuowanej nisko, a peagery mialem przypiete do paska od spodni (jak sie to nosi) i dodatkowo jechalem samochodem. Klopoty z odbiorem zaczely sie po oddaleniu sie o 4,5 kilometra od anteny i pokonaniu - a raczej schowaniu sie za dwoma gorkami. Odjezdzajac dalej od wzniesienia zaczely dzialac ponownie. Max jaki otrzymalem to 15 km dla peagerow stojacych na parapecie okna.
Ogolnie wrazenia pozytywne.

 B) Jak ktos ma jakies pytania to zapraszam do dyskusji.

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 23, 2004, 23:38:11 »
A i jeszcze jedno.
Testowalem je ze stacja obiektowa z radiotelefonem samochodowym motorola, gdyz tylko on ma wejscie audio cyfrowe. W sprawie podlaczenia do przenosiek trwaja prace. osobiscie udalo mi sie uruchomic je na malym radiu,  ;) ale nie zdazylem przetestowac zasiegow.

Pozdrawiam.  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 24, 2004, 15:19:26 »
Ja mam Bob jedno pytanie - jaka jest cena tej zabawy. Jesli to jakies poufne dane to moze byc w PW - nikomu nie powiem.
Sylwek

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 24, 2004, 22:32:02 »
Zadne poufne.

Peager bez wyswietlacza 400 zl netto
Peager numeryczny z wyswietlaczem 450 zl netto
Peager alfanumeryczny z wyswietlaczem 650 zl netto

Cena dodatkowej plytki 120 zl netto.

Wszystkie informacje o cenach pochodza od znajomej firmy zajmujacej sie takimi zeczami bedacej autoryzowanym instalatorem digitexu ( teraz platan-a).

Gość_LeszekB

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 13, 2004, 15:04:41 »
Ja nie przekreślałbym do końca telefonów (niezależnie stacjonarnych czy komórkowych). W swojej jednostce złożyłem dialer powiadamiający komunikatem słownym (narazie) osiem osób. Jest on podłączony do stycznika syreny i działa równolegle z nią. Biorąc pod uwagę, że mieszkamy na dosyć rozległym terenie i nie zawsze sychać syrenę (np. silny wiatr) system nieźle się sprawdza. Nie bez znaczenia jest kolejność wybierania numerów (najpierw ci którzy mieszkają dalej i mają mniejsze szanse usłyszenia syreny). Przez dwa lata pracy z tym urządzeniem nie mieliśmy z tym urządzeniem żadnych kłopotów. Dodatkowo ze względu na maly pobór prądu urządzenie można zasilać przez UPS co daje większą niezawodność zasilania szczególnie na terenach wiejskich gdzie często prąd jest wyłączany i syrena nie ma szan zadzialać. Jeszcze jedną zaletą jest niski koszt instalacji (300 - 400PLN dialer a komórkę przecież i tak ma większość ludzi), co w przypadku wielu jednostek OSP ma duże znaczenie.
Jeżeli ktoś chcialby podjąć ten temat będę wdzięczny za zainteresowanie i ewentualne uwagi.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 13, 2004, 16:37:59 »
o tym własnie chciałem podyskutowac w poscie "systemy przywoływania". ja załozyłem w jednostce system GSM, który kosztował nas 450 zł.powiadamiamy na kom. 16 osób. za takie pieniadze nigdy nie kupicie 16 pagerów
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 13, 2004, 17:00:26 »
Cześć, szkoda że dopiero teraz piszesz hunter bo strona firmy która podałeś ciągle w remoncie.
Fajnie że są alternatywne możliwości - jeszcze dziś ide do prezesa walczyć o załatwienie numeru w remizie. Dla mnie rewelacja.
Podajcie więcej informacji, myślę że wszyscy będą zainteresowani... koszt instalacji w przybliżeniu znamy a co z kosztem użytkowania? Jakie abonamenty macie i ile mniej więcej kosztuje w porównaniu z ilościa wyjazdów. Kto płaci za telefon?
Sylwek

 

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 13, 2004, 17:39:49 »
A ja właśnie we wtorek, oglądalem sobie nowe pagery DSP-90S, o których wspominał Bob.
1/2 wielkości starych DSP-88S, lekkie, może nawet za  delikatne. Nie jestem też za bardzo przekonany do mocowania pagera w plastikowym futeraliku  "transportowym" przytraczanym do paska, ale jego funkcje, no i rozwiązanie zasilania przeważają szalę. Serwisant powiedział, że prowadzi z producentem rozmowy nt. rozbudowania go jeszcze o element umożliwiajacy powiadanianie o włamaniu do remizy poprzez system jego autorstwa.
A jeżeli chodzi o system o którym wspominał Leszek i Hunter, też jestem ciekawy, jakie są koszty ekspoloatacji.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Gość_LeszekB

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 13, 2004, 17:55:35 »
Numer w remizie i tak był podłączony. Jeżeli chodzi o koszty użytkowania to płacimy standardowy abonament w TPSA plus oczywiście za połączenia do osób których numery są umieszczone w dialerze. Przy średnio 2 - 3 wyjazdach w miesiącu daje to znikomy koszt, który pokrywamy z kasy na działalność jednostki lub z tego co mamy płacone za akcje. Myślę, że taka cena jest do przyjęcia. Poza tym jeżeli większość z nas posiada komórki to po zobaczeniu numeru dzwoniącego (nr telefonu do którego podpięty jest dialer) można zrzucić połączenie i jechać do jednostki. Ma to dwie zalety:
- nie płacisz za połączenie (połączenie nie jest zestawione), a więc zostaje tylko czysty abonament
- skracasz czas alarmowania o długość komunikatu nagranego w dialerze (kilka sekund na jeden numer)
Jeżeli chciałbyś Sylwku dokładne dane liczbowe musiałbym najpierw skontaktować się z przezesem naszej jednoski i od niego uzyskać ilość wyjazdów w ciągu danego miesiąca i wysokość rachumku tel.

Do kolegi Huntera mam prośbę aby podzielił się doświadczeniami na temat dialerów GSM (sposób instalacji i koszty eksploatacji) bo może udałoby się podpiąć równolegle np dwa dialery równolegle i alarmować dwa razy większą liczbę osób w tym samym czasie (linię stacjonarną mamy tylko jedną). Rozważyć też należy instalację ISDN co daje możliwość prowadzenia dwóch połaczeń analogowych jednocześnie. A może zapukać do operatorów naszych sieci tel. i wycyganić jakąś znżkę na tego typu przedsięwzięcia. Cyba warto spróbować różnych sposobów.

Pozdrawiam

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 15, 2004, 19:59:34 »
wiec u nas wyglądało to tak:
na poczatek dostałem mailem oferte firmy, której link zamieściłem.wydała mi się bardzo atrakcyjna,gdyż było można powiadamiac jednoczesnie do 200 nr telefonów.te 200 nr było można podzielic na 4 grupy ale koszt tego systemu z montazem wynosił 1550 zł. zacząłem wiec szukac i trafiłem na oferte firmy, która oferowała podobny system GSM za 1200 zł. powiadamiac w nim było mozna jednak tylko 20 tel. Szukałem wiec dalej. Zgłosił sie do mnie chłopak, który za 900 zł chciał sprzedać nam system powiadamiajacy 16 kom. chciał u nas przetestowac system bo dopiero sie tym zajmował. W rozmowie wyszlo,ze części kupuje w necie. po powrocie do domu zacząłem szukac i znalazłem firme, w której sie zaopatrywał. Gotowy system w letniej promocji kosztuje 380 zł. zamówiłem wiec taki. do tego doszły koszty telefony nokia 5110 (najelpszy do tego systemu). koszt kart pop oraz koszt kilku części elektronicznych. łacznie kosztowało nas to jakies 450 zł. modul GSM powiadamia za pomoca wiadomosci sms lub clik 16 osob. mozna łaczyc te moduly dzieki czemu powiadamiantych jest wiecej osob.wystarczy dokupic kolejny, jadnak w naszej jednostce ten w zupełnosci wystarcza. zamontowałem cos takiego juz w 2 innych OSp na terenie powiatu. jak narazie nie było skarg, działa bez zarzutu. chłopacy byli bardzo zadowoleni gdyz za połowe ceny mieli dobre uzupełnienie selektywnego systemu. gdyby ktos chciał wiecej informacji to prosze o kontakt
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 15, 2004, 22:13:47 »
hej daj linki i szczeoloyw opis urzadzenia i gdzie to mozna kupic. wszsytko co mzoesz napisac hunter
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Gość_LeszekB

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 16, 2004, 08:36:04 »
Ja rownież bardzo proszę o link na stronę lub informację gdzie można kupić takie urządzenie, ewentualnie dowiedzieć się więcej szczegółów.

Pozdrawiam

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 16, 2004, 09:20:51 »
ja wybrałem sprzęt firmy A.J. Elektronik z Wrocławia. modul tej firmy po odpowiednim połaczeniu styków daje mozliwośc powiadamiania 16 tel. wiecej informacji pod adresem www.systemgsm.pl
wpisując w wyszukiwarce "moduł gsm" napewno znajdziecie wiecej ofert.niestety nie mozna nimi powiadamiac tylu osob co dzieki temu systemowi. poszukajcie, moze ktos znajdzie lepszy moduł
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 16, 2004, 11:18:42 »
A nie macie namiarów na nieco inne urządzenie, które działa w drugą stronę? Tzn chciałbym za pomocą telefonu (komórki najlepiej) włączyć syrenę. Sęk w tym, że opisywane powyżej urządzonko działa po włączeniu syreny, czyli równolegle z syreną - nawiasem mówiąc już mi się spodobało. Trzeba jednak najpierw tę syrenę włączyć, a tu od momentu powiadomienia np mnie przez dyspozytora do mojego przybycia  do remizy zawsze tych parę minut mija.. Kiedyś tego typu urządzenie skonstruował mój kolega, ale to działało na stacjonarnym i miało "pewne niedoskonałości".

Nam dyspozytor nie włącza... Myślę, że wielu jednostkom nie włącza, może dlatego, że nie mamy selektywnego.  I stąd moje powyższe pytanie - czyli coś zamiast selektywnego wywoływania.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2004, 13:47:29 wysłana przez Tiger »

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 16, 2004, 11:28:16 »
my do właczania syreny uzywamy selektywnego powiadamiania.to dyspozytor w momencie powiadomienia PSk wlacza nam syrene
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Gość_LeszekB

  • Gość
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 18, 2004, 08:34:45 »
U nas też nie ma selektywnego, dlatego też myślałem nad zrobieniem takiego urządzenia. Z technicznego punktu widzenia nie jest to tak wielkim problemem. Jednak problem tkwi w tym, że po połączeniu z numerem remizy (alarmowym) nie byłoby możliwości weryfikacji czy ktoś dzwoni aby włączyć syrenę, czy z jakiego kolwiek innego powodu (przecież do tego numeru telefonu ma dostęp nieograniczona liczba ludzi). Myślę, że dopiero po rozwiązaniu tego problemu działanie takiego urządzenia miałoby sens. Inaczej byłoby za dużo fałszywych alarmów.

Pozdrawiam

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 18, 2004, 09:27:33 »
Znalazłem urządzonka, które działają w obie strony, mają jednak parę wad - tylko 4 numery, pod które dzwonią/ wysyłają SMS, i tylko 1 numer, spod którego można dzwonić, aby - w naszym przypadku- włączyć syrenę. Istnieje na szczęście też możliwość wysłania SMS o określonej sekwencji, z załączonym kodem ( tu juz obojętnie, z jakiego numeru). To praktycznie dosyć dobry sposób weryfikacji, czy dana osoba jest uprawniona do włączenia syreny.  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 12, 2005, 16:44:00 »
Cześć,
firma Platan (dawniej Digitex - producent chyba najpopularniejszego systemu alarmowania OSP u nas) ma w ofercie coś o czym ostatnio była mowa w tym temacie - czyli moduł GSM, więcej tu: http://www.platan.pl/radio_dsp_50_gsm.html.
Niestety nie znam ceny.
Sylwek