Autor Wątek: Dyżur Domowy na SK.  (Przeczytany 2935 razy)

Offline strazak_z_lubuskiego

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Dyżur Domowy na SK.
« dnia: Marzec 01, 2016, 09:19:21 »
Witam wszystkich.
Zwracam się do was z pytaniem, czy Wasza jednostka wprowadziła dyżur domowy na SKKP/SKKM ?
W naszej komendzie jest to czymś nowym. Do tej pory nie było problemu z przybyciem dodatkowego dyżurnego by wspomóc pracę na SK, np. ze względu na mnogość zdarzeń związanych z silnymi wiatrami. Każdy był już w takiej sytuacji, więc nie było problemu z pomocą.
Nasz wydział wpadł na pomysł wprowadzenia Dyżurów Domowych na SK - ok. Pracujemy w systemie 24/48. Czy jest możliwe wprowadzenie jednego dyżuru domowego 24 godz. i trzech dyżurów domowych 16 godzinnych (od 16-8)?
Według mnie cztery dyżury to przesada, podział ma po dwa. Spróbuje się zagłębić w rozporządzenia, będę wdzięczny za pomoc.

Z góry przepraszam jeżeli tekst nie jest w 100% zrozumiały, miałem dosyć pracowitą służbę.

Offline strazaczek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Dyżur Domowy na SK.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2016, 10:09:27 »
W woj. mazowieckim pracujemy w nieszczęsnym systemie 12/24, 12/48. Jeżeli chodzi o dyżury domowe to mamy 24 godzinne dyżury domowe, 3 razy w miesiącu najczęściej przed służbą na dzień. Zapoznaj się z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej, tam masz wyszczególnone iformacje dot. dyżurów domowych

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Dyżur Domowy na SK.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2016, 10:59:25 »
U nas (wlkp) też system 12/24 12/48. Dyżury domowe są odkąd pamiętam. Z reguły kilka dyżurów w miesiącu przed dniówkami w godzinach od 16 do 24.

Offline piana1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Dyżur Domowy na SK.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2016, 11:55:48 »
U mnie w komendzie dyżurów jako takich na SKKP nie ma. Jest za to niepisana zasada, że dyspozytor ze zmiany następnej jest pierwszy do ściągnięcia w razie "W" do pomocy. W przypadku braku takiej możliwości (a nie jest to częste) dzwoni się po kolei  kto może. W ostateczności posiłkujemy się dublerami z JRG.

Co do pytania
Czy jest możliwe wprowadzenie jednego dyżuru domowego 24 godz. i trzech dyżurów domowych 16 godzinnych (od 16-8)?
Według mnie cztery dyżury to przesada, podział ma po dwa. Spróbuje się zagłębić w rozporządzenia, będę wdzięczny za pomoc.

Przepis mówi: Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto. Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.

Więc wszystko masz zgodnie z literą prawa.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2016, 11:58:51 wysłana przez piana1 »
Semper Paratus

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.931
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Dyżur Domowy na SK.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2016, 12:38:26 »
Trzeba pamiętać że dyżur pełniony z piątku na sobotę to jeden dzień świąteczny bo od północy do rana w sobotę...

Offline strazak_z_lubuskiego

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dyżur Domowy na SK.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2016, 15:58:07 »
Dzięki za szybką odpowiedź ;-) po prostu będzie się trzeba przyzwyczaić ;-)
U mnie zostało 24/48 tylko ze względu na jeden wolny Etat.
Na SK pracujemy w czterech plus kilka służb obstawia JRG w miesiącu.